Προς το περιεχόμενο

προβλημα με μονιτορ


stevedri

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα. εχω μια οθονη που εχει το εξης. ενω ο υπολογιστης ειναι ανοιχτος οταν ανοιγω την οθονη (power on switch) δειχνει για 2 δευτερολεπτα και μετα μαυρη οθονη. οταν ειναι μαυρη η οθονη δεν ειναι σε αδρανεια, απλα δεν δειχνει τιποτα. ξερει κανεις τι εχει? αξιζει να την φτιαξω , 10-20 ευρω μπορω να δωσω για φτιαξιμο και η οθομη ειναι μια της πλακας (aoc 17")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας κοντά με ένα φακό, την ώρα που λες ότι δεν δείχνει, βλέπεις τίποτα, ή είναι μαύρο; Μπορεί το  inverter να είναι στα τελευταία του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας κοντά με ένα φακό, την ώρα που λες ότι δεν δείχνει, βλέπεις τίποτα, ή είναι μαύρο; Μπορεί το  inverter να είναι στα τελευταία του.

μαυρο , μαυρο.  την ανοιξα να δω τις πλακετες και δεν βρηκα κατι (κανα πυκνωτη φουσκωμενο π.χ.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα λίγο το manual, αλλά το troubleshooting που δίνει για μαύρη οθόνη, είναι για απώλεια σήματος. Παρ' όλα αυτά, τα συμπτώματα λένε πως είναι το inverter, αλλά αν ήταν το inverter, ρίχνοντας φως πάνω στην οθόνη και κοιτάζοντας την από κάποια γωνία θα έβλεπες μια αχνή εικόνα. Δοκίμασε να μηδενίσεις την φωτεινότητα, γιατί ναι μεν μπορεί να μην έχει σκασμένους πυκνωτές, αλλά μπορεί λόγω παλαιότητας να μην γεμίζουν σωστά, οπότε ανοίγοντας την οθόνη, δείχνει εικόνα μέχρι να αδειάσουν και μετά γίνεται μαύρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω εδώ και κανα μισάωρο, και δεν έχω βρει τίποτα. Ένα-δυο inverter που βρήκα στο ebay είναι από LM729. Είναι έτσι, μοιάζει με το δικό σου; s-l1600.jpg

 

Από τιμές είδα να ξεκινάει από 14€. Δεν ξέρω αν αξίζει, ίσως να βρείς καμία μεταχειρισμένη οθόνη να κάνεις τη δουλειά σου. Αλλά αν αποφασίσεις να την φτιάξεις, βεβαιώσου ότι τα inverter είναι ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...