Προς το περιεχόμενο

TV box με ενσωματωμένο επίγειο και δορυφορικό δέκτη


panosss567

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φτου . Ναι θα ειναι αχρηστο αν δεν παιρνει καποια αναβαθμιση ... Και οι 2 49αρες LG που εχω εχουν ηδη δορυφορικο δεκτη - οποτε περιμενω για κανα καλο 3 gb ram android box σε προσφορα .

 

Στο νήμα των tv box έχει μαλλιάσει η γλώσσα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω και η μια άποψη αλλά και η άλλη.

Απο την μια αποκλείεται να μείνεις χωρίς ταινίες απλά μπορεί να μείνεις χωρίς την καινούργια έκδοση kodi χωρίς βέβαια να το καθιστά άχρηστο, πόσο μάλιστα με μια προγραμματισμένη μετάβαση σε dvb t2 που οι τηλεοράσεις αρκετών ίσως και των περισσότερων δεν υποστηρίζουν.

Πάντα θα βρεθεί η μια τηλεόραση να μπει αυτο το μαραφετι ΚΑΙ να κάνει περισσότερα από τον φτωχό δέκτη που όλοι θα βάλουν.

Από την αλλη όσοι μιλάμε στο θέμα των tv box να θυμίσω ότι κάθε χρόνο θα αγοράζουμε ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Πρωτα να ευχαριστησω γι'αυτο το σκεπτικο που με εκανε να το αγορασω.

Δυο μερες το εχω και ηδη ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Νομίζω και η μια άποψη αλλά και η άλλη.

Απο την μια αποκλείεται να μείνεις χωρίς ταινίες απλά μπορεί να μείνεις χωρίς την καινούργια έκδοση kodi χωρίς βέβαια να το καθιστά άχρηστο, πόσο μάλιστα με μια προγραμματισμένη μετάβαση σε dvb t2 που οι τηλεοράσεις αρκετών ίσως και των περισσότερων δεν υποστηρίζουν.

Πάντα θα βρεθεί η μια τηλεόραση να μπει αυτο το μαραφετι ΚΑΙ να κάνει περισσότερα από τον φτωχό δέκτη που όλοι θα βάλουν.

Από την αλλη όσοι μιλάμε στο θέμα των tv box να θυμίσω ότι κάθε χρόνο θα αγοράζουμε ένα.

Δυο ερωτησουλες.

1) Καθε φορα που το ανοιγω και δεν ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ , βγαζει παντα την αρχικη ωρα και ημερομηνια στην οποια το παρελαβα

2) Γνωριζει κανεις τι καλωδιο χρειαζεται για να συνδεθει σε παλια tv μεσω της θυρας cvbs? Εχω αυτο το παλιο τριπλο καλωδιο (κιτρινο,κοκκινο,ασπρο) και δεν καταφερνω να συνδεθω (δεν νομιζω οτι ειναι το σωστο καλωδιο αφου δεν κουμπωνει σωστα).

Οποιος γνωριζει κατι.....ευπροσδεκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστησω πολυ.Ουτε που ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο. Μηπως ξερεις και κατι για το αλλο θεμα?Εχουν μπαταρια τα tvbox σαν αυτες των pc για να κραταν την ημερομηνια και την ωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει εξοδο ΑV, συνήθως καρφί, οποιοδήποτε box, δεν χρειάζεται να δώσει τόσα για hdmi to Av.

Ίσως κάνει δουλειά και με απλό 3πλο Καρφι σε 3 rca.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά θα πατάει το καρφί..

1.2€ περίπου από κινα.

 

πχ

Brand New 3.5 mm Jack to 3 RCA Male Plug Adapter Audio Converter Video AV Cable Wire Cord 1.2M

http://s.aliexpress.com/V7b2euAb

 

υπάρχει και με θηλυκά rca απευθείας.

 

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά θα πατάει το καρφί..

 

 

Αν το έχεις ήδη το καλώδιο μπορείς να το κόψεις και να.πάρεις απο τα ηλεκτρονικά 2-3 αρσενικά καρφιά να δεις αν κάποιο πατήσει καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει εξοδο ΑV, συνήθως καρφί, οποιοδήποτε box, δεν χρειάζεται να δώσει τόσα για hdmi to Av.

Ίσως κάνει δουλειά και με απλό 3πλο Καρφι σε 3 rca.

Δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά θα πατάει το καρφί..

1.2€ περίπου από κινα.

 

πχ

Brand New 3.5 mm Jack to 3 RCA Male Plug Adapter Audio Converter Video AV Cable Wire Cord 1.2M

http://s.aliexpress.com/V7b2euAb

 

υπάρχει και με θηλυκά rca απευθείας.

 

Επαναλαμβάνω δεν ξέρω βέβαια πόσο καλά θα πατάει το καρφί..

 

 

Αν το έχεις ήδη το καλώδιο μπορείς να το κόψεις και να.πάρεις απο τα ηλεκτρονικά 2-3 αρσενικά καρφιά να δεις αν κάποιο πατήσει καλά.

Φιλε πρεπει να εχεις δικιο. Δεν ειχα ξαναδει θυρα cvbs και την φοβηθηκα. Τωρα με το που ειδα το μηνυμα σου πηρα το βυσματακι απο τα ακουστικα μου και κουμπωνει μια χαρα. Μια και εχω απο παλια αρκετα τετοια καλωδια θα δοκιμασω να φτιαξω ενα μονος μου....και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit

εχει στο Σκρουτζ Τζάμπα ψαξε..

 

3.5 3Xrca

κάτι τέτοιο μάλλον κάνει.

είδα ότι Ελλάδα ξεκινάνε απο 0.58€! Χωρίς να ανοίξω τα λινκ.

Φτηνότερα και από Κίνα!?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει δεν χαθηκε κι ο κοσμος. Αυτα με τα 0.58 ειναι θρακη,θεσ/νικη. Θα δοκιμασω αυτο που σου εδειξα μιας κ ειναι κοντα μου το μαγαζι. Θα δουμε. Χιλια ευχαριστω για την βοηθεια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από διακοπή ρεύματος δυστυχώς το μποξάκι έπαψε να μεταφέρει ήχο μέσω της εξόδου jack...

Τί κάνουμε τώρα; Κι είναι εξαντλημένο στο banggood....

...πόσο πρόλαβα και το "αγάπησα" το συγκεκριμένο, πόσο πολύ με βόλεψε, με την εξαιρετική λήψη  dvb-t καναλιών και το πολύ καλό λογισμι΄κο για τη τηλεόραση...

σκατά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎13‎/‎12‎/‎2017 στις 8:25 ΜΜ, KANAR είπε

Να ευχαριστησω πολυ.Ουτε που ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο. Μηπως ξερεις και κατι για το αλλο θεμα?Εχουν μπαταρια τα tvbox σαν αυτες των pc για να κραταν την ημερομηνια και την ωρα?

Την ωρα την συγχρονιζουν μεσω internet και google    , και αν σου αργει να συγχρονισει , κατεβασε την εφαρμογη clock sychronise (κατι τετοιο) απο google play και το κανεις εσυ αυτοματα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, npil είπε

Την ωρα την συγχρονιζουν μεσω internet και google    , και αν σου αργει να συγχρονισει , κατεβασε την εφαρμογη clock sychronise (κατι τετοιο) απο google play και το κανεις εσυ αυτοματα .

Νομιζω οτι δεν λυνει το προβλημα μου αφου κι αυτη χρειαζεται ιντερνετ για να συγχρονισει. Οταν συνδεομαι στο ιντερνετ,ετσι κι αλλιως ρυθμιζει αυτοματα. Το προβλημα μου ειναι οτι οταν επανεκκινω και δεν εχω ιντερνετ δειχνει παντα την default ωρα κι οχι την ρυθμισμενη. Ενα ταμπλετακι που εχω ,δεν την χανει ποτε , ειτε ειμαι στο ιντερνετ ειτε οχι.Δεν θα ηταν το λογικο να την κραταει?

Στις 1/4/2018 στις 9:52 ΜΜ, vgiozo είπε

Μετά από διακοπή ρεύματος δυστυχώς το μποξάκι έπαψε να μεταφέρει ήχο μέσω της εξόδου jack...

Τί κάνουμε τώρα; Κι είναι εξαντλημένο στο banggood....

...πόσο πρόλαβα και το "αγάπησα" το συγκεκριμένο, πόσο πολύ με βόλεψε, με την εξαιρετική λήψη  dvb-t καναλιών και το πολύ καλό λογισμι΄κο για τη τηλεόραση...

σκατά....

Δοκιμασες να πειραξεις λιγο το καλωδιο? Εγω οταν πρωτοπηρα το καλωδιο το συνεδεσα σε οτι τν ειχα και δεν επαιζε με τιποτα. Εκει που ημουν ετοιμος να το πεταξω , το τραβηξα κατα λαθος λιγο πιο εξω απο το τελικο του σημειο και αρχισε να παιζει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...