Προς το περιεχόμενο

Gaming pc(οσο ποιο οικονομικο γινεται)


ioakim100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα ολα αυτα που λετε αλλα να ξερετε οτι ο i3-6100 ειναι αποδεδειγμενα καλος ενω ο καινουργιος Pentium δεν εχει αποδειξει ακομα την αξια του.

 

έτσι ακριβώς ,,,,,,προχθές παρήγγειλα τον i3 6100 για έναν φίλο ,,,, σε κάνα 8μηνο θα πάω σε kaby lake ή ryzen 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως ναα αλλαζες την παραγγελεια σου?

προλαβαινεις..


Ειδικα αν τον βαλεις σε συστημα με ενσωματωμενα τα γραφικα τοτε σιγουρα να την αλλαξεις..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο νομιζω ειναι το καλυτερο της αν και το περιμεναμε νωριτερα..

 

Απλα ξερεις τι γινεται? Δεν περιμενω και τιποτα τρελο και στα 10nm... Ποση διαφορα θα εχει δηλαδη?2,3,4%?

Βλεπε haswell 22nm vs sky-kabylake 14nm...  8 νανομετρα διαφορα... Γιατι δηλαδη οι cannon που θα ειναι 4nm  λιγοτερα απο την προηγουμενη γενια να εχουν τρελη διαφορα? Λογικο δεν το βρισκεις?

 

ΥΓ.  Και σορυ παιδια για την off topic κουβεντα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα ξερεις τι γινεται? Δεν περιμενω και τιποτα τρελο και στα 10nm... Ποση διαφορα θα εχει δηλαδη?2,3,4%?

Βλεπε haswell 22nm vs sky-kabylake 14nm...  8 νανομετρα διαφορα... Γιατι δηλαδη οι cannon που θα ειναι 4nm  λιγοτερα απο την προηγουμενη γενια να εχουν τρελη διαφορα? Λογικο δεν το βρισκεις?

 

ΥΓ.  Και σορυ παιδια για την off topic κουβεντα..

Δεν μπορω να ξερω ποση διαφορα μπορει να εχει,αν ειναι χαοτικη η μηδαμινη, αλλα η μικροτερη αρχιτεκτονικη και ταυτοχρονα πιο ισχυρη επεξεργαστικη δυναμη(οση και να ειναι) αποδεικνύει τη διασταση που παιρνει η τεχνολογια μας.

Για τους περισσοτερους χρηστες που απλως περιμενουν χαοτικες διαφορες σε νουμερα και fps , μπορει να μην συγγκινηθουν αλλα δεν ειναι παντα αυτο που παιζει ρολο.

Δεν ειναι επισης ωραιο πραγμα ,ισχυρες επεξεργαστικες δυναμεις σε λιγoτερα watt?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ναα αλλαζες την παραγγελεια σου?

προλαβαινεις..

Ειδικα αν τον βαλεις σε συστημα με ενσωματωμενα τα γραφικα τοτε σιγουρα να την αλλαξεις..

Α) ο i3 6100 έχει αποδείξει την αξια του 

Β) τον πεντιουμ  g4620 δεν τον βρίσκεις ακόμα ετοιμοπαράδοτο και  θέλει ο φίλος άμεσα τον επεξεργαστή 

Γ)  για ψυχολογικούς λογους i3 > pentioum (εγώ το ξέρω ότι ο πεντιουμ ρίχνει 2-3 fps στον i3,, ο φίλος μου όμως δύσκολα θα το αποδεχτεί ψυχολογικά )

Δ)   θα μπει έξτρα vga gtx 1060

Ε) πριν κάνα μηνα έστησα σε κοινό μας γνωστό σύστημα i3 6100 + gtx 1060 το είδε και του έτρεχαν τα σάλια και μου παρήγγειλε να του στήσω ένα ίδιο οπότε εάν τον πήγαινα σε πεντιουμ θα αισθανόταν ότι του έκανα υποδεέστερο σύστημα ,, όπως καταλαβαίνετε είχα και άλλους λογους  για  να επιλέξω τελικά τον i3 ...       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α) ο i3 6100 έχει αποδείξει την αξια του 

Β) τον πεντιουμ  g4620 δεν τον βρίσκεις ακόμα ετοιμοπαράδοτο και  θέλει ο φίλος άμεσα τον επεξεργαστή 

Γ)  για ψυχολογικούς λογους i3 > pentioum (εγώ το ξέρω ότι ο πεντιουμ ρίχνει 2-3 fps στον i3,, ο φίλος μου όμως δύσκολα θα το αποδεχτεί ψυχολογικά )

Δ) θα μπει έξτρα vga gtx 1060

Ε) πριν κάνα μηνα έστησα σε κοινό μας γνωστό σύστημα i3 6100 + gtx 1060 το είδε και του έτρεχαν τα σάλια και μου παρήγγειλε να του στήσω ένα ίδιο οπότε εάν τον πήγαινα σε πεντιουμ θα αισθανόταν ότι του έκανα υποδεέστερο σύστημα ,, όπως καταλαβαίνετε είχα και άλλους λογους να επιλέξω τον i3 ...       

 

Πολυ απλα φιλε μου

  1. Την εχει αποδειξει,αρκει να το αποδεχτουμε, δεν θα αλλαξει κατι στο χρονο..
  2. Και τον ι3-6100 τον παραγγειλες αρα δεν ηταν ετοιμοπαραδοτος,και το eshop λεει 3 εργασιμες και εισαι ετοιμος..
  3. Η ψυχολογια του θα αλλαξει οταν θα εχει ρεστα και καλυτερα αποτελεσματα..Πες του επισης οτι ειναι ενας pentium  "KABYLAKE" και οχι οποιωσδηποτε pentium..
  4. οκ
  5. Πολυ ωραια,και οταν το στησεις με τον g4620 ,θα παρεις και τον υπολογιστη του φιλου σου με τον ι3 , θα τους βαλεις διπλα να συκρινεις και μετα θα ξανατρεχουν τα σαλια του φιλου σου..

Παντως αυτη τη μ@λ@κια εχει κανει η ιντελ..

Προσκομιζει ακομη τους επεξεργαστες της ως celeron,pentium,i3,i5,i7,xeon

Aν το αλλαζε  αυτο και εδινε νεα,ανανεωμενα ονοματα σε καθε γενια θα ειχε καλυτερα αποτελεσματα στις πωλησεις της μιας και πολυς κοσμος ειναι στενομυαλος σε αυτη την περιπτωση και τους θεωρει απαρχαιωμενους

anyway..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Κώστα δίκιο έχεις  σε πολλά από αυτά που λες,,  αλλα πως μπορείς να πείσεις έναν άνθρωπο που έως τώρα είχε i5 για σέρφινγκ και μέτρια games εδώ τρόμαξα να τον πείσω για i3 και εσύ μου λες για πεντιουμ  ,,,,  αυτά τα kaby lake - sky lake είναι ψιλά γράμματα γιαυτον υπάρχει i3-i5-i7 . τέλος παντων μην το αναλύσουμε παραπάνω γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα   :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε Κώστα δίκιο έχεις  σε πολλά από αυτά που λες,,  αλλα πως μπορείς να πείσεις έναν άνθρωπο που έως τώρα είχε i5 για σέρφινγκ και μέτρια games εδώ τρόμαξα να τον πείσω για i3 και εσύ μου λες για πεντιουμ  ,,,,  αυτά τα kaby lake - sky lake είναι ψιλά γράμματα γιαυτον υπάρχει i3-i5-i7 . τέλος παντων μην το αναλύσουμε παραπάνω γιατί ξεφεύγουμε από το θέμα   :-)  :-)

Οκ φιλε, δεν φταις εσυ, δινω ενα μεγαλο μεριδιο ευθηνης στην ιντελ και μετα στον φιλο.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να ξερω ποση διαφορα μπορει να εχει,αν ειναι χαοτικη η μηδαμινη, αλλα η μικροτερη αρχιτεκτονικη και ταυτοχρονα πιο ισχυρη επεξεργαστικη δυναμη(οση και να ειναι) αποδεικνύει τη διασταση που παιρνει η τεχνολογια μας.

Για τους περισσοτερους χρηστες που απλως περιμενουν χαοτικες διαφορες σε νουμερα και fps , μπορει να μην συγγκινηθουν αλλα δεν ειναι παντα αυτο που παιζει ρολο.

Δεν ειναι επισης ωραιο πραγμα ,ισχυρες επεξεργαστικες δυναμεις σε λιγoτερα watt?

Ναι ρε εννοειται απλα αυτος που εχει ηδη 1-2-3 μην σου πω και 4 γενιες πισω cpu δεν θα δει και τιποτα το xtreme ωστε να αξιζει τον κοπο να παει στο πιο νεο.  Αυτος που εχει παλιαντζουρα, δεν το συζηταμε οτι θα δει τρελη διαφορα! Και δεν θα πουμε αν ειναι καλοι η΄ οχι οι intel γιατι εννοειται οτι ειναι ο,τι καλυτερο κυκλοφοραει και στο λεει καποιος που γουσταρει amd αλλα ταυτοχρονως  γουσταρω και ανταγωνισμο για καλυτερες τιμες και περισσοτερες τεχνολογιες σε λιγοτερο χρονικο περιθωριο..

 

Το ο,τι θα ειναι πολυ καλοι οι ryzen , σημαινει αυτοματως 2 πραγματα!  Οτι και θα αξιζει να παρεις amd αλλα και οτι η intel θα εχει πιο ανταγωνιστηκες τιμες αρα πας και απο κει ακομα πιο ανετα οσον αφορα το vfm!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πολυ μου αρεσει η συζητη να ξεφευγεται ποιο συχνα απο το θεμα ;) Εγω τελικα τι να κανω ? g4560 με 470 ?? 480 ?? 1050 ti ? 1060 3gb ? ή g4620 ? με καποια απο τις ποιο πανω ? η διαφορα στα λεφτα ειναι αρκετα μικρη σε ολες τις επιλογες οποτε δεν με ενδιαφερει και τοσο... Το θεμα ειναι ο υπολογιστης να παιζει οσο το δυνατον περισσοτερα παιχνιδια σε βαθος χρονου και να ειναι vfm... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγουρα πηγαινε για g4560

απο καρτα γραφικων αναλογωσ τι σου περισευει,για μενα ακολουθα αυτη τη σειρα

  1. gtx1060 6gb
  2. rx480 
  3. rx470 4gb
  4. gtx1060 3gb
  5. gtx1050ti
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα σας αλαξα το θεμα και σας ξενερωσα μου φενεται :P λογικα για 470 ή 480 με βλεπω... Οι καλυτερες υλοποιησεις τους ειναι της xfx απο οτι θυμαμε ? ή να κοιταξω και asus που ειναι στην ιδια τιμη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελεια αλλη μια απορια... Ελεγα να ανεβω λιγο σε μητρικη γιατι θα μηνει αρκετο καιρο ... Και να παω στην https://www.skroutz.gr/s/7397741/Asrock-B150M-Pro4.html#reviews ομως αυτη θα θελει bios update με τον g4560 .. Υπαρχει καποια αντίστοιχη καινουργια που να μην χρειαζεται το Bios update ? Αλλιως θα την αγορασω απο το eshop που κοστιζει 10 ευρω παραπανω και μου ειπα οτι μπορουν να μου κανουν αυτοι το bios update για να μην μπλεκω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...