Προς το περιεχόμενο

Πολλές ώρες λειτουργίας σε Wd Caviar Green!


GeorgeSmirlis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, εχω ένα δίσκο (WD5000AAVS) ο οποίος εχει πάνω από 1400μερες λειτουργίας με βάση το sentinel. Επίσης με βάση αυτό απομένουν 448μερες για τον δίσκο. Εχει 100% health/performance.

Πέρασε το extended self test του sentinel με επιτυχία. Στον συγκεκριμένο θέλω να αποθηκευσω μόνο ταινίες/σειρές/μουσική και ίσως ένα αντίγραφο των φωτογραφιών μου.

Θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον; Μήπως με αφήσει στο ξαφνικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε κατεβαίνει από net άστο πάνω του. Αν έχει κάτι που το θέλεις μην τον εμπιστεύσαι 100%. Θα τον χρησημοποιούσα για δεύτερο backup.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας, εχω ένα δίσκο (WD5000AAVS) ο οποίος εχει πάνω από 1400μερες λειτουργίας με βάση το sentinel. Επίσης με βάση αυτό απομένουν 448μερες για τον δίσκο. Εχει 100% health/performance.

Πέρασε το extended self test του sentinel με επιτυχία. Στον συγκεκριμένο θέλω να αποθηκευσω μόνο ταινίες/σειρές/μουσική και ίσως ένα αντίγραφο των φωτογραφιών μου.

Θα υπάρξει πρόβλημα στο μέλλον; Μήπως με αφήσει στο ξαφνικό;

 

μια χαρα ειναι ο δίσκος. Χρησιμοποίησέ τον άφοβα Το sentinel απλως βάζει σαν αυθαίρετο όριο τα 5 χρόνια σε ώρες λειτουργιας, δλδ 365χ5=1825 μέρες. Μετά θεωρεί ότι ο δίσκος αρχίζει και γερνάει

 

Οπότε μόλις περάσεις τις 825 μέρες το more than 1000 days θα αρχίσει να μειώνεται. Μέχρι που θα φτασεις στις 1725 μέρες και θα σου γράψει more than 100 days remaining και εκεί θα σταματήσει. Δεν θα πέσει άλλο παρά μόνο αν σου βγάλει πρόβλημα ο δίσκος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και πανω που λεγαμε μια χαρα θα ειναι. Σιιιιτ, σημερα κιολας φευγει απο το συστημα και ξαναμπαινει ενας seagate barracuda 1tb!

post-339341-0-10900200-1493322949_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα.αλλα λιγο ξαφνικα δεν εγινε?μηπως μετεφερες πολυ ογκο δεδομενων?

Οχι, τιποτα, απλα μια μερα, τσουπ παει η υγεια. Οτι ειχα, ειχα. Παιχνιδια φορτωνα απο αυτον, λες να τον πειραξε αυτο? Μονο 2 dirt μεσω steam ειχα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια λιγο να καταλαβουμε πως λειτουργει το smart... κατα την λειτουργια του δισκου  όταν διαβάζει ή γράφει τοτε ελεγχει  την κατασταση του καθε sector..., εαν δεν διαβασει/γράψει ή δεν κάνει short/long test θα δειχνει παντα 100% health.... Στην πράξη μόνο πχ μετά από ένα full erase ή  ένα   rebuild του δισκου σε raid ή ένα long test (>2h /2tb disk) μπορει κάποιος να είναι σίγουρος ότι ο δίσκος είναι 100%. Στην προκειμένη περίπτωση με το που χρησιμοποιηθηκε λίγο ο δίσκος διάβασε έγραψε και βρήκε  bad  sectors.... εαν χρησιμοποιηθεί ακόμη μπορεί να βγάλει και άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...