Προς το περιεχόμενο

Συμβατοτητα δισκου


villasg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο αλλαγη μητρικης/επεξεργαστη απο LGA1366 (Asus P6T SE/ i7 920)  σε LGA 1151 ( Gigabyte H110M-S2H / i3 6100 ) εχω το εξης "προβλημα"
Εκανα την αλλαγη εμειναn τα windows 10x64 οπως ηταν μπηκαν νεοι drivers κλπκλπ και ολα δουλευαν καλα .
Αλλα ο ενας απο τους 3 δισκους ( ssd samsung 830 , WD5002ABYS ,WD3200AAKS ) που ηταν στο μηχανημα μου εκανε πολλα χαζα μια διαβαζε κανονικα μια  κολλαγε αργουσε να ανοιξει ενα φακελο - γεμιζε η μπαρα πανω και περιμενες αρκετα - κολλαγε ολο το συστημα και εκανε restart ο explorer  (windows) .
Ο δισκος αυτος που ηταν η "αποθήκη" μου και καλα ειναι ο WESTERN DIGITAL WD3200AAKS 320GB SATA2
Ψαχνομουν αλλα δεν εβγαζα ακρη .

Αλλαξα 4 διαφορετικα καλωδια sata , εδωσα ρευμα απο ξεχωριστη γραμμη απο το τροφοδοτικο μονο σε αυτον αλλα τιποτα δεν αλλαξε

Δοκιμασα και στις 4 θυρες του board , δοκιμασα και χωρις dvd και χωρις τον αλλο δισκο , μονο με τον ssd και αυτον .
Στο τελος μου την εδωσε και εκανα format και περασα τα windows απο την αρχη .
ΑΛΛΑ ξανα εκανε τα ιδια ........
Τον εβγαλα λοιπον τον εβαλα σε ενα εξωτερικο κουτι usb 3.0 εβαλα στον υπολογιστη εναν εφεδρικο wd green 1.0tb και μετεφερα ολα τα δεδομενα απο τον "προβληματικο" στον υπολογιστη στον Green κανονικοτατα και χωρις κανενα προβλημα.
Στην παλια μητρικη Asus P6T SE επαιζε κανονικα  στην καινουργια Gigabyte H110M-S2H οχι απο usb παιζει κανονικα .....
Αυτο ειναι καποια αυμβατοτητα του Sata που εχει η μητρικη ή ετοιμαζετε ο δισκος για να αποδημησει ???

 

XTABSmK.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...