Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα εσυ δεν μπορεις να δεις αν μπηκαν τα χρηματα στο λογαριασμο σου;

 

Φαντάσου να μην στο έγραφα κιόλας, όταν σου κάνουν κατάθεση, εάν έχεις ebanking , που πολλοί δεν έχουν, αλλά εάν έχεις σε εσένα εμφανίζονται σε 2-3 εργάσιμες Όχι άμεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να πει κανεις... Παρτον εναν και χτυπα τον αλλον ηταν και οι αγοραστες και οι απατεωνες...

 

Οι αλλοι δινουν λεφτα χωρις να εχουν δει το προιον με τηλεφωνικες! επιταγες (αντε και WU) και οι αλλοι ειχαν μεχρι και τραπεζικες καταθεσεις!!

Και μετα φταινε οι πριγκιπες απο την Νιγηρια!

Το Ινσομνια και το καθε ινσομνια δεν εχει καμμια ευθυνη αν δεν υπαρχει στοιχειωδης λογικη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου να μην στο έγραφα κιόλας, όταν σου κάνουν κατάθεση, εάν έχεις ebanking , που πολλοί δεν έχουν, αλλά εάν έχεις σε εσένα εμφανίζονται σε 2-3 εργάσιμες Όχι άμεσα

Αρχηγόπουλο, 3 ημέρες κάνει οταν είναι έμβασμα ( μεταξύ τραπεζών) όταν είναι κατάθεση στην ίδια τράπεζα κάνει περίπου 0,000092 δευτερόλεπτα. 

  • Like 26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια χαζή ερώτηση, πως δίνεις λεφτά χωρίς να πάρεις το κινητό στα χέρια σου; Πρέπει να είσαι πολύ γιουχου, το πιο απλό, αντικαταβολή δεν μπορούσαν να ζητήσουν τα θύματα ή σκεφτοντουσαν τα 5-10 ευρώ παραπάνω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχηγόπουλο, 3 ημέρες κάνει οταν είναι έμβασμα ( μεταξύ τραπεζών) όταν είναι κατάθεση στην ίδια τράπεζα κάνει περίπου 0,000092 δευτερόλεπτα.

 

Τέλεια , πες μου τώρα και τι δεν κατάλαβες.Άσε να σε βοηθήσω γτ δυσκολεύεσαι λίγο, σου κάνουν λοιπόν ένα υποτιθέμενο έμβασμα και σου δείχνουν ένα εικονικό χαρτί, εσύ λες οκ θα τα πάρω ή τα πήρα και στέλνεις το αντικείμενο, Επίσης ξαναλέω υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης που εσύ μπορεί να τα έχεις έχεις δει και μετά να τα ψάχνεις, πιο απλά δεν γίνεται να στα πω πω φίλε μου, το αρχηγόπουλο δεν το σχολιάζω δείχνει σε ποιον κάθομαι και εξηγώ κιόλας, τουλάχιστον να τα βλέπουν οι άλλοι μήπως βοηθήσουμε και γλιτώσουμε κανέναν να μην την πατήσει, εσύ πέσε να ξεκουραστείς τώρα, είπες την ατάκα σου εντάξει, Αύριο πάλι.Καλή σου συνέχεια
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γνωστος που ειναι γιατρος και καλα και εχει φιλους γιατρους και τα παιρνει με επιδοτιση θυμαμαι κατι iphone 7/plus που τα ειχε καμια 600-800 στις αρχες και κατι macbook pro 15 2015 full με 1000-1200.

 

Είναι γνωστή μούρη στη Θεσσαλονίκη, παρουσιάζεται και ως δικηγόρος με γνωστούς και φίλους, παίζει τα λεφτά στο στοίχημα και τα λεφτά του εξαπατηθέντος κατατίθενται σε λογαριασμό ιδιοκτητών καταστημάτων ΟΠΑΠ. Είναι πασίγνωστος στην τοπική κοινωνία και έχει καταδικαστεί για διάφορες απάτες στο παρελθόν...τι κάνει νίαου νιάου στα κεραμίδια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα εκπλαγείς (ή όχι) με το πόσοι δεν έχουν ιδέα μάλλον πώς νιαουρίζει η γάτα πώς μοιάζει και πώς κινείται.

 

Νεφρό θα έδιναν για iPhone, Gi0 μου.

Eαν δεις αυτα που βλεπουν τα ματια μου και τα ματια ολων των mods εδω μεσα, το "Θα μεινεις μλκας" ειναι ιδιαιτερα ελλιπης εκφραση.

Υπαρχει κοσμος που χρειαζεται να παω σπιτι του, να παρω το πληκτρολογιο απο τα χερια του και ν αρχισω να τον κοπαναω με αυτο, φωναζοντας "Δεν-θα-ξαναστειλεις-εκατονταδες-ευρω-σε-καποιον-παντελως-αγνωστο-που-σου-υποσχεται-λαγους-με-πετραχειλια! Τι-δεν-καταλαβαινεις?" και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το κανει. Ο συγκεκριμενος δεν σωζεται. Με καμια δυναμη. Η βλακεια ειναι ο θεος του. Και δεν ειναι ενας.

 

Ξανα, προς πασα κατευθυνση: Μην στελνετε τα λεφτα σας οπου σας κατεβει, σκεφτειτε ποσο κοπιασατε γι αυτα. Εαν εχετε και την παραμικρη αμφιβολια, μη! Better safe than sorry. FFS.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα παλιό γνωστό όνομα στην κεντρική Μακεδονία, που στέλνει τηλέφωνα, λαπτοπ κλπ μαιμού αντί για γνήσια, στο ένα τέταρτο της τιμής "λόγω ανάγκης", είναι άλλο (χρυσή ευκαιρία κλπ); Δεν τον πιάσανε ακόμη; (Μου έφαγε ένα κατοπενηντάρι ο συγκεκριμένος)

 

Αυτοί που πιάσανε είναι όντως απατεώνες από LIDL. Ποτέ κατάθεση πριν την αποστολή!!! Προσέχετε. Προσωπικά μόνο για κινητό του 20άρικου το επιχείρησα και ήταν οκ, αλλά για μεγάλα ποσά εννοείται ΟΧΙ!!!

 

 

Υ.Γ. Στο φόρουμ εδώ που υποτίθεται έχει περισσότερη ασφάλεια από άλλες αγγελίες κλπ, έχετε δει κι εδώ κρούσματα; Πέρα από μια φορά που μου έστειλαν προβληματική συσκευή αντί για λειτουργική δεν έχω πέσει σε απατεώνες προσωπικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Στο φόρουμ εδώ που υποτίθεται έχει περισσότερη ασφάλεια από άλλες αγγελίες κλπ, έχετε δει κι εδώ κρούσματα; Πέρα από μια φορά που μου έστειλαν προβληματική συσκευή αντί για λειτουργική δεν έχω πέσει σε απατεώνες προσωπικά...

Μην μπερδευεσαι φιλτατε. Δεν παρεχει περισσοτερη ασφαλεια το forum. Και πανω απο ολα δεν ειναι δουλεια του φορουμ να παρεχει ασφαλεια σε συναλλαγή μεταξυ ιδιωτων.

 

Οι αγγελιες ειναι απλα για δικη μας εξυπηρέτηση.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδευεσαι φιλτατε. Δεν παρεχει περισσοτερη ασφαλεια το forum. Και πανω απο ολα δεν ειναι δουλεια του φορουμ να παρεχει ασφαλεια σε συναλλαγή μεταξυ ιδιωτων.

 

Οι αγγελιες ειναι απλα για δικη μας εξυπηρέτηση.

 

κατάλαβα... Άρα κι εδώ ακόμη θέλει μεγάλη προσοχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια , πες μου τώρα και τι δεν κατάλαβες.Άσε να σε βοηθήσω γτ δυσκολεύεσαι λίγο, σου κάνουν λοιπόν ένα υποτιθέμενο έμβασμα και σου δείχνουν ένα εικονικό χαρτί, εσύ λες οκ θα τα πάρω ή τα πήρα και στέλνεις το αντικείμενο, Επίσης ξαναλέω υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης που εσύ μπορεί να τα έχεις έχεις δει και μετά να τα ψάχνεις, πιο απλά δεν γίνεται να στα πω πω φίλε μου, το αρχηγόπουλο δεν το σχολιάζω δείχνει σε ποιον κάθομαι και εξηγώ κιόλας, τουλάχιστον να τα βλέπουν οι άλλοι μήπως βοηθήσουμε και γλιτώσουμε κανέναν να μην την πατήσει, εσύ πέσε να ξεκουραστείς τώρα, είπες την ατάκα σου εντάξει, Αύριο πάλι.Καλή σου συνέχεια

 

Αν ειναι σταλμενα με επειγον μεταφορα δεν υπαρχει δυνατοτητα ακυρωσης..

Οπως και να εχει η λυση ειναι face to face ή καταθεση μπροστα στο πωλητη σε υποκαταστημα τραπεζης αν υπαρχει δυσκολια μετρητων και εισαι κυριος..

 

Αλανθαστος τροπος.. Τωρα αν πας εσυ να καταθεσεις στα τυφλα εμπιστευομενος εναν αγνωστο και χωρις κριτικες.. Αντε γεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρεχει περισσοτερη ασφαλεια το forum. Και πανω απο ολα δεν ειναι δουλεια του φορουμ να παρεχει ασφαλεια σε συναλλαγή μεταξυ ιδιωτων.

 

Το forum ναι μεν δεν παρεχει καποια ασφαλεια, ουτε ειναι η δουλεια του να το κανει, αλλα το feedback ειναι κατι που μπορει να βοηθησει, ακομα και να "εξασφαλισει" μια ασφαλή συναλλαγη. Δεν ειναι το ιδιο να αγορασεις απο καποιον με 50-100 θετικες αξιογησεις ενα αντικειμενο εξ αποστασεως απο το αγοραζες απο καποιον που γραφτηκε χτες με 0 συναλλαγες ή απο τη χρυση ευκαιρια.

 

Και κατι αλλο. Το επιχειρημα της αντικαταβολης παιδια ειναι αστειο να το συζητατε. Αν ο αλλος ειναι απατεωνας, θα σας στειλει μια πετρα και δυο τουβλα αμπαλαρισμενα, και εσεις θα το διαπιστωσετε αφου εχετε πληρωσει ήδη το ποσό. Παλι λοιπον το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο ή ακομα και χειροτερο, αφου αντε εσυ να αποδειξεις οτι σου εστειλε πετρες και οχι tablet. Εκτος σε περιπτωση που η αντικαταβολη θετει ορο να ανοιχτει το δεμα για ελεγχο, κατι που εκτος απο το οτι υποστηριζεται απο λιγες εταιριες, ειναι και εξαιρετικα σπανιο να συμφωνησει ενας πωλητής για πολλους λογους.

 

Απο κει και περα, οποιος δεν εχει μυαλο, εχει ποδια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατάλαβα... Άρα κι εδώ ακόμη θέλει μεγάλη προσοχή...

Κοιταξτε,εδω στο insomnia πάρα πολύ βοήθεια σου παρέχουν οι αξιολογίσεις.

Αν δηλαδη ένας πώλητης εχει πολλές θετικές αξιολογήσεις,ξέρεις οτι μπορείς να τον εμπιστευτείς και δεν ειναι απατεώνας!

Εγώ εχω αγοράσει από εδω s6 αξίας 300€ και έχω πουλήσει Ps3 αξίας 200€, όλα με κατάθεση από πριν στην τράπεζα,και δεν ειχα κανένα θέμα.

Σε άλλα site τώρα εννοείται δεν εμπιστεύεσαι κανένα...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Σύμφωνα με τις καταγγελίες δύο παθόντων''

 

Εμένα αυτό με εκνευρίζει πάρα πολύ!

 

Πρέπει πάντα πρώτα να υπάρξουν θύματα και μετά εάν τα θύματα κάνουν καταγγελία και έχουν κρατήσει και κάποια απόδειξη της απάτης, τότε θα πάρει τα ποδαράκια της η αστυνομία...

Σε πολλές περιπτώσεις υπάρχουν εμφανείς προσπάθειες απάτης στο διαδίκτυο ( διαφημίσεις σε site αναδυόμενα παράθυρα κλπ).

Θα έπρεπε να έχουν 5 αστυνόμους της δίωξης ηλεκτρονικού εγκλήματος να πατάνε ότι βλακεία βγαίνει στο ιντερνετ και να τσακώνουν τους απατεώνες προτού προλάβουν να βλάψουν κάποιον. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου να μην στο έγραφα κιόλας, όταν σου κάνουν κατάθεση, εάν έχεις ebanking , που πολλοί δεν έχουν, αλλά εάν έχεις σε εσένα εμφανίζονται σε 2-3 εργάσιμες Όχι άμεσα

Ακομα και ετσι δεν αλλαζει η ερωτηση μου. Δηλαδη θα στειλεις κατι χωρις να επιβεβαιωσεις οτι μπηκαν τα χρηματα;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...