Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια τι δεν καταλαβαινετε.πηγα να την παθω κ εγω.ηθελε να μ αγορασει τηλεοραση κ βιαζοτανε να του την στειλω.σου βαζει επιτηδες κ καλα την πληρωμη σε αλλη τραπεζα απο οτι εχεις για να κανει υποτιθεται 3 μερες κ σου στελνει ψευτικη αποδειξη κ μετα σου λεει βιαζομαι στειλε μ την σημερα με κτελ.εσυ την στελνεις κ καλα αφου εχεις την αποδειξη κ την πατας.φυσικα κ δεν του την εστειλα.μαλιστα με πηρε τηλ 2 φορες με διαφορα μηνων.τι στο καλο συνεχεια βιαζεται;χαχα.ελεγε κ συνεχεια.το λοιπον.για αυτο τον καταλαβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οποιος ζηταει καταθεση,μολις εχει μπλοκ και διαγραφη.
σε ξερω και απο χθες ρε φιλαρακο?
Εχω λεει "πολλες θετικες".
τι ειπες τωρα,τρομερο επιχειρημα!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από κοντά και πολλές κλωτσιές θέλουν αυτή και αυτός αλά όταν σου λέει η αγγελία galaxy s7 με 300 ευρώ στο skroutz λέει 443 το απλό εσύ περιμένεις να το πάρεις με 200 η 300 ευρώ μπαμ κάνει η απάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ είμαι υπέρ του να εμπιστευόμαστε άτομα με πολλές αξιολογήσεις αλλά έτσι την πάτησα την πρώτη φορά που έστειλα χρήματα (20€) σε άτομο με πάνω από 100 αξιολογήσεις για να καπαρωσω το αντικείμενο και τελικά ούτε αντικείμενο είδα, ούτε τα 20€ μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις λιγη κοινη λογικη θελει. Ετσι οπως τα γραφετε δεν πρεπει ουτε σε ατομα χωρις αξιολογησεις, ουτε σε ατομα με αξιολογησεις να δειχνεις εμπιστοσυνη.

 

Λιγο να κοψεις στυλ αγγελιας και να συζητησεις με τον πωλητη πιστευω οτι καταλαβαινεις. Προσωπικα εχω κανει πανω απο 100 συναλαγες εδω μεσα (αξιολογησεις εχω για 86 σαν πωλητης/αγοραστης) και μονο μια μου βγηκε μουφα.

 

Και εκει εφταιγα εγω. Τηλεφωνο απο τηλεφωνικο κεντρο, 0 αξιολογησεις, επιμονη για συναντηση καπου ασχετα, μη παροχη πληροφοριων. Που πηγα ο Καραμητρος? Αλλα ηταν στην αρχη και καιγομουνα για GPU. Ευτυχως που ηταν μικρο το ποσο. Απο τοτε (7 χρονια μετα) που επαθα και εμαθα ολες οι συναλαγες μου κυλισαν ομαλοτατα.

 

Μιλαμε για ατομα με πολλες αξιολογησεις, για ατομα με καθολου αξιολογησεις, για οτιδηποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια , πες μου τώρα και τι δεν κατάλαβες.Άσε να σε βοηθήσω γτ δυσκολεύεσαι λίγο, σου κάνουν λοιπόν ένα υποτιθέμενο έμβασμα και σου δείχνουν ένα εικονικό χαρτί, εσύ λες οκ θα τα πάρω ή τα πήρα και στέλνεις το αντικείμενο, Επίσης ξαναλέω υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης που εσύ μπορεί να τα έχεις έχεις δει και μετά να τα ψάχνεις, πιο απλά δεν γίνεται να στα πω πω φίλε μου, το αρχηγόπουλο δεν το σχολιάζω δείχνει σε ποιον κάθομαι και εξηγώ κιόλας, τουλάχιστον να τα βλέπουν οι άλλοι μήπως βοηθήσουμε και γλιτώσουμε κανέναν να μην την πατήσει, εσύ πέσε να ξεκουραστείς τώρα, είπες την ατάκα σου εντάξει, Αύριο πάλι.Καλή σου συνέχεια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σίγουρο είναι ένα υπάρχουν πολλοί τρόποι για να χάσεις χρήματα αν θέσεις λοιπόν όρια είσαι πιο σίγουρος Δεν πληρώνεις λοιπόν αν δεν παραλάβεις και δεν στέλνεις (σε περίπτωση που δεν θέλει αντικαταβολή ο αγοραστής)αν δεν δεις το ποσο ως διαθέσιμο υπόλοιπο στο λογαριασμό σου και όχι ως λογιστικό. Αν είσαι γκαντέμης βέβαια και στην κάνει ο υπάλληλος της κουριερ τότε έμπλεξες άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΑΣ .Τώρα τελευταία εμφανίζονται και κάποιοι υποψήφιοι αγοραστές από Άργος και Τρίπολη(από προσωπική εμπειρία) με το πρόσχημα ότι βιάζονται για την αγορά και ότι θα κάνουν και κατάθεση και θα σου στείλουν το αποδεικτικό, που φυσικά είναι ένα πολύ καλό photoshop απόδειξης τραπέζης και μου έχει αναφέρει ένας φίλος τραπεζικός ότι έχει υπάρξει και η περίπτωση που έγινε κατάθεση και την ακύρωσαν επιτόπου λόγο και καλά λάθους αλλά κράτησαν την απόδειξη κατάθεσης(γνωρίζουν ότι τα χρήματα θέλουν κάποιες μέρες να εμφανιστούν στον λογαριασμό σας, χρόνο που χρησιμοποιούν για να παραλάβουν το πακέτο σας)

στην εθνικη με το app τους φαινονται οι κινησεις real time.Φανταζομαι και σε αλλες τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις αγοραπωλησίες που έχω κάνει μέσω του forum , ποτέ δεν συνάντησα πρόβλημα με όσους έκανα συναλλαγή και είχαν καλό feedback.

Το χέρι με χέρι που λένε οι περισσότεροι δεν υφίσταται για κάποιους (αρκετούς) που μένουν επαρχία όπως εγώ.Δεν μένουμε όλοι Αθήνα (ευτυχώς).

Και έχω κάνει κατάθεση πριν παραλάβω (σαν αγοραστής) και έχω πάρει κατάθεση πριν στείλω (σαν πωλητής).

Κάποιος που έχει καλό feedback και παρουσία στο forum δεν τον συμφέρει να τα χαλάσει σε συναλλαγή γιατί δεν πρόκειται ποτέ να ξανασυνεργαστεί με τον οποιονδήποτε όταν πάρει αρνητική κριτική.Πάντα βέβαια υπάρχουν και οι κακοπροαίρετοι.

Συμφωνω αλλα σκεψου και το σεναριο μελος με οντως καλες κριτικες να βρεθει σε αναγκη και να προτιμησει να στην κανει ακομα και αν δεν μπορεσει ποτε να χρησιμοποιησει τον παλιο του λογαριασμο ξανα.

 

Σε 2-3 ταυτοχρονα να το κανει τα μαζεψε τα λεφτα που ηθελε και την εκανε απο δω.

 

Ενα account σε ανταλλαγμα να βγει απο την δυσκολη θεση που βρεθηκε.Καθολου απιθανο να συμβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάσου να μην στο έγραφα κιόλας, όταν σου κάνουν κατάθεση, εάν έχεις ebanking , που πολλοί δεν έχουν, αλλά εάν έχεις σε εσένα εμφανίζονται σε 2-3 εργάσιμες Όχι άμεσα

 

ΟΚ και γιατί να στείλεις κάτι αν δεν έχεις δει όντως τα χρήματα στο λογαριασμό σου. Αυτοί είναι οι έξυπνοι αν σε κοροϊδέψουν, και εσύ ο χαζός, απλά πράγματα!

 

Η ζωή για να επιβιώσεις θέλει πρωτίστως κοινή λογική. Και η κοινή λογική δυστυχώς απουσιάζει σε πολλές περιπτώσεις. Ας πρόσεχε όποιος την πάτησε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ και γιατί να στείλεις κάτι αν δεν έχεις δει όντως τα χρήματα στο λογαριασμό σου. Αυτοί είναι οι έξυπνοι αν σε κοροϊδέψουν, και εσύ ο χαζός, απλά πράγματα!

 

Η ζωή για να επιβιώσεις θέλει πρωτίστως κοινή λογική. Και η κοινή λογική δυστυχώς απουσιάζει σε πολλές περιπτώσεις. Ας πρόσεχε όποιος την πάτησε.

 

Ακριβως αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα, πες τα σε κανενα αλλο αυτα. Σβηνονται μια χαρα. Εχω 2 περιπτωσεις δικες μου. Και σιγα μην ειμαι ο μονος.

οταν πρεπει σβηνονται και πρεπει να μπορουν να σβηνονται.

Προσωπικο παραδειγμα:Tυπος μου πουλησε χαλασμενο hardware,του κανα αρνητικη κριτικη και για εκδικηση μου κανε κι αυτος ψευτικη αρνητικη κριτικη.

 

(στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειχα μονο 2-3 αξιολογησεις,οποτε και μια μονο αρνητικη σαν ποσοστο με εκανε ημι-αξιοπιστο)

 

Εγω τι να κανω μετα?Το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να πω την ιστορια σε mod και να ελπισω να πραξει συμφωνα με την λογικη.Το οποιο ευτυχως εκανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν πρεπει σβηνονται και πρεπει να μπορουν να σβηνονται.

Προσωπικο παραδειγμα:Tυπος μου πουλησε χαλασμενο hardware,του κανα αρνητικη κριτικη και για εκδικηση μου κανε κι αυτος ψευτικη αρνητικη κριτικη.

 

(στην συγκεκριμενη χρονικη στιγμη ειχα μονο 2-3 αξιολογησεις,οποτε και μια μονο αρνητικη σαν ποσοστο με εκανε ημι-αξιοπιστο)

 

Εγω τι να κανω μετα?Το μονο που μπορουσα να κανω ηταν να πω την ιστορια σε mod και να ελπισω να πραξει συμφωνα με την λογικη.Το οποιο ευτυχως εκανε.

 

Συμφωνω. Γιαυτο και δεν πρεπει να βασιζεται κανεις 100% σε θετικες αξιολογησεις ή αρνητικες.

 

Το "πρεπει" ειναι δυσκολο να το ορισει κανεις, γιατι παντα υπαρχουν δυο πλευρες, αγοραστης και πωλητης, και ο admin ειναι ΑΔΥΝΑΤΟ να γνωριζει τι ακριβως εγινε και ποιος εχει δικιο.

 

Εγω απλα ειπα οτι οι αξιολογησεις διαγραφονται. Αυτο ειπα. Δεν ειπα καλως η κακως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν καποιος καταφερει να σε κοροιδεψει με πλαστο εξτρε τραπεζας και εσυ δεχθείς να στειλεις το προιον πριν "δεις" τα χρηματα , επειδή και καλα βιαζεται , πας καθρεπτη κοιτας ισα ευθεια , σηκωνεις τα χερια σε εκταση και ανοίγεις τα δάκτυλα σου ...

 

τιποτα άλλο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...