Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμφωνω οτι οι αξιολογήσεις δινουν μια 1η εικονα. Αλλα και παλι θελει να το ψάξεις αρκετά.

 

Ποιοι εκαναν αξιολογηση (2πλο+ account) ο τροπος που εχει ο πωλητης/αγοραστης κατα την επικοινωνια, τι πληροφορίες δινει και αλλα πολλα.

 

Αν δεν κανεις ελεγχο μπορεις ευκολα και εδω να την πατησεις. Και ο λογος που το εγραψα το προηγούμενο ποστ είναι για να πω το προφανές.

 

ΑΝ τύχει καποια στραβη το φορουμ δεν φερει καμια ευθυνη.

 

Αυτο απο ατομο που εχει αγορασει/πουλησει τα κέρατα του εδω μεσα. Και πραγματικα ευχαριστώ το φόρουμ για αυτη την λειτουργία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Eαν δεις αυτα που βλεπουν τα ματια μου και τα ματια ολων των mods εδω μεσα, το "Θα μεινεις μλκας" ειναι ιδιαιτερα ελλιπης εκφραση.

Υπαρχει κοσμος που χρειαζεται να παω σπιτι του, να παρω το πληκτρολογιο απο τα χερια του και ν αρχισω να τον κοπαναω με αυτο, φωναζοντας "Δεν-θα-ξαναστειλεις-εκατονταδες-ευρω-σε-καποιον-παντελως-αγνωστο-που-σου-υποσχεται-λαγους-με-πετραχειλια! Τι-δεν-καταλαβαινεις?" και παλι δεν ειμαι σιγουρος οτι δεν θα το κανει. Ο συγκεκριμενος δεν σωζεται. Με καμια δυναμη. Η βλακεια ειναι ο θεος του. Και δεν ειναι ενας.

 

Ξανα, προς πασα κατευθυνση: Μην στελνετε τα λεφτα σας οπου σας κατεβει, σκεφτειτε ποσο κοπιασατε γι αυτα. Εαν εχετε και την παραμικρη αμφιβολια, μη! Better safe than sorry. FFS.

Αν θυμάμαι καλά είχαμε διαβάσει σε topic ότι μέχρι και δικηγόρος την είχε πατήσει με Nigerian scam mail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αναφερθεί απο μέλος περίπτωση που εξαπατήθηκε με κατάθεση απο άλλο μέλος με πολλές θετικές αξιολογήσεις.Είχε γράψει νομίζω πως δεν απαντούσε στο κινητό και δεν έμπαινε online.

 

Δεν γνωρίζω τελικά τι έγινε(Πιθανότατα τίποτα).Σπάνια περίπτωση αλλά όλα γίνονται.Πρέπει να τσεκάρουμε τα μέλη απο τα οποία γίνονται οι αξιολογήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια , πες μου τώρα και τι δεν κατάλαβες.Άσε να σε βοηθήσω γτ δυσκολεύεσαι λίγο, σου κάνουν λοιπόν ένα υποτιθέμενο έμβασμα και σου δείχνουν ένα εικονικό χαρτί, εσύ λες οκ θα τα πάρω ή τα πήρα και στέλνεις το αντικείμενο, Επίσης ξαναλέω υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης που εσύ μπορεί να τα έχεις έχεις δει και μετά να τα ψάχνεις, πιο απλά δεν γίνεται να στα πω πω φίλε μου,

Φίλε μου κάνεις λάθος!

Πλέον το 90% των μεταφορών γίνονται με e-banking που εκεί φαίνεται η κατάθεση σε 1" και φυσικά κανείς δεν μπορεί να την ακυρώσει γιατι τα λεφτάειναι πια δικά σου στο λογ/μο σου.

Αλλα και στην τράπεζά σου να κάνει κατάθεση ο άλλος στο ταμείο,πάλι φαινεται αμέσως και δεν μπορει φυσικά να την ακυρώσει εφόσον έχουν μπεί τα λεφτά.

Όπως και να έχει πάντως εσυ πρέπει να τσεκάρεις στο λογαριασμό σου αν εχουν μπει και μετάνα στείλεις οτιδήποτε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο αν PayPal κύριοι ! Και ας βάλει ο άλλος να στείλει και τις κάλτσες του. Γι αυτό αισθάνεσαι ασφαλεία σε κάποιον που σου στείλε κάτι και ας είναι και μεταχειρισμένο από χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά... Μακάρι να μπει και σε τέτοια site η πληρωμή μέσο PayPal ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχουν και εδω μεσα μια χαρα απατεωνακια. προσωπικα τύπος μου ψηρισε χαλασμένη καρτα γραφικών με το πρόσχημα να δει αν μπορεί να την φτιάξει σε μικρο κόστος. μετα μου ζητουσε οσο κάνει η καρτα καινούργια. φυσικά ειχα και αψογες συναλαγες και μαλιστα με μεγαλα ποσα. τα λαμογια υπάρχουν παντού και μαλιστα εχουν και καλα feedback. εκεί που έπαιζε παντως μπαλα ενας τυπος εδω μεσα ηταν σε imac σε μιση τιμη καινούργιο και μαλιστα σε πολλές αγγελίες επιβδομαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλεια , πες μου τώρα και τι δεν κατάλαβες.Άσε να σε βοηθήσω γτ δυσκολεύεσαι λίγο, σου κάνουν λοιπόν ένα υποτιθέμενο έμβασμα και σου δείχνουν ένα εικονικό χαρτί, εσύ λες οκ θα τα πάρω ή τα πήρα και στέλνεις το αντικείμενο, Επίσης ξαναλέω υπάρχει η δυνατότητα ακύρωσης που εσύ μπορεί να τα έχεις έχεις δει και μετά να τα ψάχνεις, πιο απλά δεν γίνεται να στα πω πω φίλε μου, το αρχηγόπουλο δεν το σχολιάζω δείχνει σε ποιον κάθομαι και εξηγώ κιόλας, τουλάχιστον να τα βλέπουν οι άλλοι μήπως βοηθήσουμε και γλιτώσουμε κανέναν να μην την πατήσει, εσύ πέσε να ξεκουραστείς τώρα, είπες την ατάκα σου εντάξει, Αύριο πάλι.Καλή σου συνέχεια

Μην αρπάζεσαι, Σε διόρθωσα γιατί γράφεις πράγματα ( καλοπροαίρετα φαντάζομαι) που δεν ισχύουν ακριβώς έτσι. Γέλα και λίγο, θα ζήσεις περισσότερο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A.... K.... . Γνωστή απατεωνίσσα μέσα από ΧΕ. Τιμες στο πατωμα, αθώα φωνούλα (25-26 χρονων) στο τηλέφωνο, ζηταει προκαταβολες και φυσικά δεν έχει κινητά να στείλει. Έχει καταδικαστεί αλλά συνεχιζει απτόητη αφού η ποινη ηταν 3ετης φυλακιση με αναστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντικαταβολη και με οποια courier το επιτρεπει Ελεγχος Πακετου....εχουν γεμισει η αγγελιες με "μαγαζακια" με πραματεια απο Κινα και ζητανε αντικαταβολες...Λευτερια στον Τιμιο Ερασιτεχνη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξτε,εδω στο insomnia πάρα πολύ βοήθεια σου παρέχουν οι αξιολογίσεις.

Αν δηλαδη ένας πώλητης εχει πολλές θετικές αξιολογήσεις,ξέρεις οτι μπορείς να τον εμπιστευτείς και δεν ειναι απατεώνας!

 

 

Λαθος ΤΕΛΕΙΩΣ σκεπτικο. Οι αξιολογησεις ειναι απλα μια μικρη εξτρα προστασια, αλλα δεν σε προστατευουν ουσιαστικα. Ασε που οι αρνητικες μπορουν να σβηστουν για πλακα.

 

Αυτο που σε προστατευει ειναι να αγοραζεις χερι με χερι η να πουλας ΑΦΟΥ ΔΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λαθος ΤΕΛΕΙΩΣ σκεπτικο. Οι αξιολογησεις ειναι απλα μια μικρη εξτρα προστασια, αλλα δεν σε προστατευουν ουσιαστικα. Ασε που οι αρνητικες μπορουν να σβηστουν για πλακα.

 

Αυτο που σε προστατευει ειναι να αγοραζεις χερι με χερι η να πουλας ΑΦΟΥ ΔΕΙΣ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΤΟΝ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ σου.

 

 

Οι αξιολογήσεις είτε θετικές είτε αρνητικές δεν σβήνονται με την καμία όμως!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αν κάποιος διαβάσει αυτά που γράφετε θα νομίσει ότι όλες οι αγγελιες του φόρουμ που δεν είναι αποκλειστικά χέρι με χέρι ποσταρονται απο φαντομαδες που προσπαθουν να σε κλεψουν. Ενταξει τι να κανουμε, μερικοι δεν εχουν τη δυνατοτητα να συναντησουν τον πωλητη/αγοραστη.

Το φόρουμ φυσικά και δε φέρει ευθύνη για τυχόν απάτη αλλά θα μπορούσε να προϊδεάσει τον αναγνώστη των αγγελιών με κάποιο ενημερωτικό μήνυμα στο θρεντ αγγελιών. Για παράδειγμα να προτείνει κάποια βήματα για να μειώσει το ρισκο. Αλλά ότι και να προτείνουν το μπελά τους θα βρουν και γι'αυτό μάλλον δεν γράφουν τίποτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά για σας που είστε Αθήνα τα βρίσκετε όλα "δίπλα" σας, χέρι με χέρι.

Για μας τους απομακρυσμένους είναι λίγο πιο δύσκολο.

Αλλά εάν κανείς προσεκτικές κινήσεις λίγες πιθανότητες έχεις να την πατήσεις.

Εγώ προσωπικά δίνω μεγαλύτερη βαρύτητα στο εάν είναι παλιό, σοβαρό μέλος με την λογική ότι δεν θα γίνει ξεφτυλλα για ένα 50αρη-100αρη.

 

Υ.γ Οι "τηλεφωνικές επιταγές" ειναι τυπογραφικό η όντως υπάρχει κάτι τέτοιο?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To insomnia και όποιο άλλο site/forum έχει αγγελίες ιδιωτών θα μπορούσε να μειώσει τον κίνδυνο στις συναλλαγές με κάποια απλά μέτρα. Παράδειγμα στην εγγραφή μέλους. Σε αγοραπωλησίες να μπορούν να συμμετέχουν όσοι: δηλωνουν αριθμό κινητού, συνδέουν facebook προφίλ, διεύθυνση κατοικίας, ΑΦΜ και ίσως φωτοτυπία ταυτότητας. Θέλεις να πουλήσεις ή να αγοράσεις εύκολα και γρήγορα μάστορα; Θα φακελωθείς. Πέρα από αυτό, υπάρχουν αρκετές ενδείξεις αξιοπιστίας σε μία αγγελία: Τρόπος γραφής/παρουσίασης, φωτογραφίες, αξιολογήσεις, επικοινωνία, ρεαλιστική τιμή. Τον πολύ ικανό, επαγγελματία conman ή την οργανωμένη σπείρα δύσκολα θα τον/την εντοπίσεις. Μιλάμε όμως για αρκετά σπάνιες περιπτώσεις. Που είσαι ρε blockchain να τα απλοποιήσεις όλα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...