Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανείς δε θίγει το γεγονός, ότι ,μαλλον σε 2-3 μήνες θα είναι εξω, με νεο mail [email protected] και νεες εγγραφές στα δίάφορα φόρουμ αγγελιών αλλα και στο ινσόμνια. 

Τι μπορούμε να κάνουμε για αυτό? Τιποτα. Τετοια άτομα και μεσα απο τη φυλακή είναι ικανα να στήνουν κομπίνες. Ετσι είναι. Αυτός ειναι ο ρόλος τους στην κοινωνία και δεν τους συμμορφώνει καμία φυλακή.

Προστατεύουμε λοιπον τους εαυτούς μας ακολουθώντας κάποιους βασικούς κανονες.

 

-Σε οποιαδήποτε σελίδα καλούμαστε να εισάγουμε λογαριασμό PAYPAL ελέγχουμε στην μπάρα διεύθυνσης αν εχει πρωτόκολλο httpS. Αν λείπει το S μαλλον εχουμε παρανομα ανακατευθυνθει σε καποιο ιστοτοπο που θα κλεψει τα στοιχεια λογαριασμουμας.

-Δεν αγοράζουμε απο αγγελίες που είτε οι τιμές είναι πολύ καλές για να είναι αληθινές είτε ο πωλητής δεν έχει αξιολογήσεις είτε έχει, αλλα αυτές ειναι πολύ πρόσφατες και μοιάζουν μηχανικές εχουν ορθογραφικα και γραμμένες απο χρήστες χωρις συμμετοχή στο φόρουμ (αν μιλάμε για το ινσόμνια)

-Δεν κάνουμε κατάθεσεις σε λογαριασμούς πριν παραλάβουμε το προιον. Αν ο πωλητης δεν θελει να το στειλει χωρις καταθεση και εχει καθε δικαιωμα του ζηταμε συναλλαγη χερι με χερι σε καπιο δημοσιο χώρο. 

-Αν ειμαστε πωλητες δεν στελνουμε κανενα προιον με το προσχημα ότι εγινε καταθεση, αν δεν ελεγξουμε το λογαριασμο μας ebanking (και οχι απλα καποιο Screenshot που μας εστειλε ο αγοραστης γιατι πιθανως ειναι φωτοσοπ), ουτε στελνουμε προιοντα σε ανθρωπους που επικοινωνησαν μαζι μας με στον ιστοτοπο που καταχωρησαμε την αγγελια και εχουν μηδενικη ή μηδαμινη συμμετοχη στο φορουμ.

 

Και θα πει καποιος οσον αφορα ειδικά το ινσομνια, πως θα φτιαξει ο αλλος αξιολογήσεις αν κανένας δεν αγοραζει απο πωλητες με μηδενικες αξιολογήσεις (το οποιο και γενικά συμβαίνει αν κρινω εξ εμου)

Αν θες λοιπον να φτιαξεις ενα καλα αξιολογημενο προφιλ εδω στο ινσομνια οσον αφορά τις αγγελιες ξεκινάς με συναλλαγες χέρι με χέρι το οποιο και δηλώνεις στις αγγελίες σου. Και δεν δινεις καθόλου την επιλογή στον υποψηφιο αγοραστή για τράπεζες η μεταφορες μεσω paypal κτλ. Χερι με χερι κυριε. Συναντιομαστε, βλεπεις ελεγχεις, πληρωνεις και ολα καλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις συναλλαγές από απόσταση ΠΑΝΤΑ υπάρχει ρίσκο, είτε αγοράζετε μεταχειρισμένο από κάποιο φόρουμ αγγελιών είτε από μαγαζί.

Το θέμα είναι να ελαττώσετε όσο μπορείτε αυτό το ρίσκο. Αν ο άλλος π.χ έχει γραφτεί μέσα στο site εδώ και μερικά χρόνια, έχει γράψει αρκετά μηνύματα και έχει και θετικές αξιολογήσεις, το ρίσκο είναι αρκετά μικρό σε σχέση με κάποιον που γράφτηκε χθες με 0 αξιολογήσεις. 

 

Όλα αυτά που λέτε για αντικαταβολή, paypal κτλ κτλ όλα είναι προβληματικά είτε για τον πωλητή είτε για τον αγοραστή... Αν θέλει να σε πιάσει κορόϊδο ο άλλος θα σε πιάσει.

 

Εγώ εδώ μέσα όσες αγορές/πωλήσεις έχω κάνει (σχεδόν όλες από απόσταση) ΠΟΤΕ δεν είχα πρόβλημα.

 

Να ζητάτε ΠΑΝΤΑ κινητό του πωλητή και φωτογραφίες του αντικειμένου, προσφέρουν μια εξτρά προστασία... Α και να έχετε κοινή λογική στις αγορές σας....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σταματήστε να δημοσιεύετε ονόματα και στοιχεία από προσωπικές σας εμπειρίες κλπ. ΔΕΝ είμαστε δικαστήριο, ΔΕΝ είμαστε αστυνομία, ΔΕΝ είμαστε τιμωροί! Να πάτε στις αρμόδιες αρχές να καταθέσετε τα στοιχεία που έχετε...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αξιολογήσεις είτε θετικές είτε αρνητικές δεν σβήνονται με την καμία όμως!!

 

Ναι καλα, πες τα σε κανενα αλλο αυτα. Σβηνονται μια χαρα. Εχω 2 περιπτωσεις δικες μου. Και σιγα μην ειμαι ο μονος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι καλα, πες τα σε κανενα αλλο αυτα. Σβηνονται μια χαρα. Εχω 2 περιπτωσεις δικες μου. Και σιγα μην ειμαι ο μονος.

 

Αν κάτι τέτοιο ισχύει είναι σοβαρό και θα ήταν καλό να τοποθετηθεί κάποιος admin επί αυτού. Γίνεται να σβηστεί κάποια αξιολόγηση και αν ναι σε ποιά περίπτωση;

 

Προσωπικά μόνο καλά λόγια έχω να πω για τα άτομα με τα οποία έχω συνδιαλλαγεί, αλλά θα ήθελα να ξέρω ακριβώς τί συμβαίνει μιας και χρησιμοποιώ πολύ τις αγγελίες του insomnia και σαν πωλητής και σαν αγοραστής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν κάτι τέτοιο ισχύει είναι σοβαρό και θα ήταν καλό να τοποθετηθεί κάποιος admin επί αυτού. Γίνεται να σβηστεί κάποια αξιολόγηση και αν ναι σε ποιά περίπτωση;

2 περιπτώσεις είναι οι γνωστές/συχνές. Να μην έχει ολοκληρωθεί/πραγματοποιηθεί η συναλλαγή ή να υπάρχουν μπινελίκια κι έτσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι καλα, πες τα σε κανενα αλλο αυτα. Σβηνονται μια χαρα. Εχω 2 περιπτωσεις δικες μου. Και σιγα μην ειμαι ο μονος.

 

Προφανώς δεν γνωρίζεις τους κανόνες σχετικά με τις αξιολογήσεις. Σβήνονται όσες είναι σχόλια για αποτυχημένα ραντεβού, σχόλια για τις τιμές και όσες περιέχουν προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Σε περίπτωση όμως που κάποιος ζητήσει -για τους δικούς του λόγους- την αφαίρεση μιας αξιολόγησης που έκανε σε κάποιον, τότε αν υπάρχει και άλλη που έγινε από την άλλη πλευρά προς αυτόν, σβήνεται επίσης (άσχετα αν ήταν θετική ή αρνητική).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι για να σβηστεί μια αρνητική (προφανως) κριτική, θα πρέπει να αποδειχθεί στον admin ότι ήταν κακοβουλη και ψευδης.

Δηλαδή αυτός που την έγραψε λέει ψέματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάζομαι για να σβηστεί μια αρνητική (προφανως) κριτική, θα πρέπει να αποδειχθεί στον admin ότι ήταν κακοβουλη και ψευδης.

Δηλαδή αυτός που την έγραψε λέει ψέματα!

Δεν ανέφερε τέτοια περίπτωση ο billdanos...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάζομαι για να σβηστεί μια αρνητική (προφανως) κριτική, θα πρέπει να αποδειχθεί στον admin ότι ήταν κακοβουλη και ψευδης.

Δηλαδή αυτός που την έγραψε λέει ψέματα!

 

O admin ακολουθεί και εφαρμόζει τους κανόνες. Δεν κάνει τον δικαστή ούτε ψάχνει να βρει την αλήθεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά εννοώ ότι μπορεί να μπει οποιοσδήποτε δεν με χωνευεισε μια αγγελία μου, και να κάνει αρνητική αξιολόγηση, χωρίς να έχει καν σχέση με την αγγελία!

Εκεί πως προστατεύουν εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Βρε παιδιά εννοώ ότι μπορεί να μπει οποιοσδήποτε δεν με χωνευεισε μια αγγελία μου, και να κάνει αρνητική αξιολόγηση, χωρίς να έχει καν σχέση με την αγγελία!

Εκεί πως προστατεύουν εγώ?

 

Υποβάλεις μια αναφορά και την αφαιρούμε και παίρνει warning και αυτός που σου την έκανε χωρίς λόγο και χωρίς συμμετοχή σε μια συναλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν γνωρίζεις τους κανόνες σχετικά με τις αξιολογήσεις. Σβήνονται όσες είναι σχόλια για αποτυχημένα ραντεβού, σχόλια για τις τιμές και όσες περιέχουν προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Σε περίπτωση όμως που κάποιος ζητήσει -για τους δικούς του λόγους- την αφαίρεση μιας αξιολόγησης που έκανε σε κάποιον, τότε αν υπάρχει και άλλη που έγινε από την άλλη πλευρά προς αυτόν, σβήνεται επίσης (άσχετα αν ήταν θετική ή αρνητική).

 

Μια χαρα γνωριζω τα παντα.

 

Πριν 1+ χρονο (μπορει και 2 δεν θυμαμαι) αγορασα ενα Motherboard που ποτε δεν δουλεψε. Εκανα μια αρνητικη και εκεινος σε μενα. Μετα απο κυνηγητο 3 μηνων την πηρε πισω τελικα και εγω τα χρηματα μου.

 

Μετα 1 μηνα σβηστηκαν οι αξιολογησεις μας. Περιεργο γιατι το Insomnia δεν ηξερε οτι λυθηκε (περιπου) το θεμα. Αρα ο πωλητης ειπε οτι λυθηκε και το Insomnia τις εσβησε.

 

Με εχει βοηθησει αφανταστα το Insomnia με πωλησεις και το ευχαριστω, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"Υποβάλεις μια αναφορά και την αφαιρούμε και παίρνει warning και αυτός που σου την έκανε χωρίς λόγο και χωρίς συμμετοχή σε μια συναλλαγή."

 

Ναι αλλά εσύ που θα ξέρεις αν λέω εγώ αλήθεια ή ο άλλος που έκανε την κριτική;

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω,είναι ο λόγος ενός μέλους ενάντια στο λόγο ενός άλλου.

Πως θα επιβεβαιώσεις εσύ ποιος λέει αλήθεια?

Γενικά οι αξιολογήσεις βασίζονται στην καλή πίστη μεταξύ των συναλλασομενων, γιατί αν αρχίσει να γράφει ο καθένας ότι θέλει, δ εν βγαίνει άκρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...