Προς το περιεχόμενο

Εξιχνίαση υπόθεσης απάτης με πώληση κινητών τηλεφώνων μέσω Internet σε πολύ χαμηλές τιμές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 περιπτώσεις είναι οι γνωστές/συχνές. Να μην έχει ολοκληρωθεί/πραγματοποιηθεί η συναλλαγή ή να υπάρχουν μπινελίκια κι έτσι...

 

Εδω αφηνουν απειλες σωματικης βιας να περναν .....

 

http://www.insomnia.gr/user/235528-quitlife/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 136
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Μια χαρα γνωριζω τα παντα.

 

Πριν 1+ χρονο (μπορει και 2 δεν θυμαμαι) αγορασα ενα Motherboard που ποτε δεν δουλεψε. Εκανα μια αρνητικη και εκεινος σε μενα. Μετα απο κυνηγητο 3 μηνων την πηρε πισω τελικα και εγω τα χρηματα μου.

 

Μετα 1 μηνα σβηστηκαν οι αξιολογησεις μας. Περιεργο γιατι το Insomnia δεν ηξερε οτι λυθηκε (περιπου) το θεμα. Αρα ο πωλητης ειπε οτι λυθηκε και το Insomnia τις εσβησε.

 

Με εχει βοηθησει αφανταστα το Insomnia με πωλησεις και το ευχαριστω, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι.

 

Δεν θα κάνουμε εδώ την ανάλυση της υπόθεσης.

 

Σου εξήγησα πως έχει δικαίωμα κάποιος να ζητήσει να αφαιρεθεί μια αξιολόγηση που έκανε σε κάποιον. Και είναι λογικό για λόγους ισονομίας αν υπάρχει και αξιολόγηση από την άλλη πλευρά, να αφαιρεθεί κι αυτή ώστε να μην είναι "ξεκρέμαστη".

 

Αν έκρινες πως δεν ολοκληρώθηκε σωστά η υπόθεση, μπορούσες άνετα να υποβάλεις νέα αξιολόγηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Υποβάλεις μια αναφορά και την αφαιρούμε και παίρνει warning και αυτός που σου την έκανε χωρίς λόγο και χωρίς συμμετοχή σε μια συναλλαγή."

 

Ναι αλλά εσύ που θα ξέρεις αν λέω εγώ αλήθεια ή ο άλλος που έκανε την κριτική;

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω,είναι ο λόγος ενός μέλους ενάντια στο λόγο ενός άλλου.

Πως θα επιβεβαιώσεις εσύ ποιος λέει αλήθεια?

Γενικά οι αξιολογήσεις βασίζονται στην καλή πίστη μεταξύ των συναλλασομενων, γιατί αν αρχίσει να γράφει ο καθένας ότι θέλει, δ εν βγαίνει άκρη!

 

ΑΚΡΙΒΩΣ. Ειναι ο λογος μου εναντια στον αλλο. Ποιος λεει αληθεια, αγνωστο.

Δεν θα κάνουμε εδώ την ανάλυση της υπόθεσης.

 

Σου εξήγησα πως έχει δικαίωμα κάποιος να ζητήσει να αφαιρεθεί μια αξιολόγηση που έκανε σε κάποιον. Και είναι λογικό για λόγους ισονομίας αν υπάρχει και αξιολόγηση από την άλλη πλευρά, να αφαιρεθεί κι αυτή ώστε να μην είναι "ξεκρέμαστη".

 

Αν έκρινες πως δεν ολοκληρώθηκε σωστά η υπόθεση, μπορούσες άνετα να υποβάλεις νέα αξιολόγηση.

 

Δεν μου αρεσει ο τονος. Μα καθολου. Ουτε αναλυσα τιποτα, ειπα τι μου συνεβει. Και εσυ απαντησες αλλα αντι αλλων.

 

Αρνητικες κριτικες σβηνονται με κανονικες συμμετοχες στην πωληση, ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

"Υποβάλεις μια αναφορά και την αφαιρούμε και παίρνει warning και αυτός που σου την έκανε χωρίς λόγο και χωρίς συμμετοχή σε μια συναλλαγή."

 

Ναι αλλά εσύ που θα ξέρεις αν λέω εγώ αλήθεια ή ο άλλος που έκανε την κριτική;

Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω,είναι ο λόγος ενός μέλους ενάντια στο λόγο ενός άλλου.

Πως θα επιβεβαιώσεις εσύ ποιος λέει αλήθεια?

Γενικά οι αξιολογήσεις βασίζονται στην καλή πίστη μεταξύ των συναλλασομενων, γιατί αν αρχίσει να γράφει ο καθένας ότι θέλει, δ εν βγαίνει άκρη!

 

Δεν το ξέρω και δεν θέλω να μάθω βασικά. Μπορώ όμως να καταλάβω αν μια αξιολόγηση έγινε χωρίς να γίνει κάποια συναλλαγή. Είναι παραδείγματα που έγραψα πριν σχετικά με σχόλια που αφήνουν κάποιοι με τη μορφή αξιολόγησης.

 

Τώρα αν πέσεις σε κάποιον ψυχάκια και το κάνει συστηματικά, θα αποκλειστεί κάποια στιγμή ο λογαριασμός του αν δεν συμμορφωθεί.

 

Δεν μου αρεσει ο τονος. Μα καθολου. Ουτε αναλυσα τιποτα, ειπα τι μου συνεβει. Και εσυ απαντησες αλλα αντι αλλων.

 

Αρνητικες κριτικες σβηνονται με κανονικες συμμετοχες στην πωληση, ειτε το παραδεχεσαι ειτε οχι.

 

Δεν έχει κάτι ο τόνος. Σου εξηγώ πως δεν είμαστε σε topic για να αρχίσουμε να αναλύσουμε την περίπτωση του καθενός.

 

Σου απάντησα σχετικά με τους κανόνες που ισχύουν στις αξιολογήσεις και τις περιπτώσεις που μπορεί να αφαιρεθούν. Για οτιδήποτε άλλο πιο αναλυτικό, μπορείτε να στέλνετε PM στους διαχειριστές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

 

Όταν βλέπετε εξαιρετικά χαμηλές τιμές γενικά, ακόμη και σε καταστήματα κάπου βρωμάει. Να το ψάχνετε πολύ πριν προχωρήσετε σε οποιαδήποτε καταβολή χρημάτων. Δεν γίνεται ο οποιοσδήποτε που κάνει μια πώληση συνειδητά να θέλει να χάσει χρήματα, ιδιώτης ή εταιρεία.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αξιολογήσεις μέλους ΔΕΝ είναι βέβαιο πως δε θα έχουμε πρόβλημα. Είχα αγοράσει από μέλος με πάνω από 50 θετικές αξιολογήσεις που έγραφε στην αγγελία "με εγγύηση". Ζήτησα 3 φορές με email την εγγύηση και μου την έστειλε.. Κάτι με "έτρωγε" όμως, καθώς είδα επωνυμία επιχείρισης στην απόδειξης στα Ιωάννινα με κάτι gmail ως Email Address.. το έψαξα και ΔΕΝ υπήρχε τέτοια επιχείρηση! 

 

Απλά ο τύπος έφτιαχνε μαιμού αποδείξεις για προιόντα που αγόραζε από Ebay π.χ. στα 30€ και τα πούλαγε εδώ στα 70€. Το μόνο μεμπτό είναι πως έγραφε "με εγγύηση" κι έφτιαχνε μαιμού χαρτιά.. Δεν είχα χρόνο να ασχοληθώ περαιτέρω.. 

 

ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ?? Χέρι με χέρι πάντα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έχει μήνες ρε παιδιά..... είχα μιλήσει μαζί της και της είπα ότι δεν ξέρω πως να κάνω κατάθεση και αυτή μου το έκλεισε ... λολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που λέει οι αξιολογήσεις μου δείχνουν αν είμαι απατεώνας. Ρε παιδιά εσείς των 20 30 50 100 200 αξιολογήσεις γιατί να σας εμπιστευτούμε ; και εσείς άνθρωποι δεν είστε; άρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που λέει οι αξιολογήσεις μου δείχνουν αν είμαι απατεώνας. Ρε παιδιά εσείς των 20 30 50 100 200 αξιολογήσεις γιατί να σας εμπιστευτούμε ; και εσείς άνθρωποι δεν είστε; άρα...

 

Οι αξιολογησεις εχουν ενα νοημα και δινουν μια μικρη επιπλεον σιγουρια. Αλλα αν ξερεις να τις διαβαζεις. ΠΧ αν ειναι μοιρασμενες σε μεγαλο χρονικο διαστημα. Αν καποιος εχει για 2-3 χρονια αρκετες αξιολογησεις καλες, ειναι καλο. Επισης αν ειναι γραμμενος στο Insomnia αρκετο καιρο και αυτο ειναι ενα συν.

 

Μυαλο να εχει κανεις, διαφορετικα .... a sucker is born every minute .... που λενε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που λέει οι αξιολογήσεις μου δείχνουν αν είμαι απατεώνας. Ρε παιδιά εσείς των 20 30 50 100 200 αξιολογήσεις γιατί να σας εμπιστευτούμε ; και εσείς άνθρωποι δεν είστε; άρα...

 

Oταν βλεπεις μεγαλο αριθμο θετικων μονο αξιολογησεων σε μεγαλο χρονικο ευρος τοτε δυσκολα να πεσεις σε απατεωνα....διαβαστε προσεκτικα τις αξιολογησεις του καθε υποψηφιου πωλητη και θα εχετε κατα 99% επιτυχημενη συναλλαγη.

Κατα τ'αλλα να ναι καλα το ινσομνια που μας δινει αυτη την δυνατοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως δεν λυπαμαι τοσο και αυτον που νομιζε οτι ειναι πιο εξυπνος απο τους αλλους και βρηκε ευκαιρια iphone 300Ε απο 700Ε.

Eιναι οι ιδιοι που ρωτανε στο φορουμ πως να ξεκλειδωσουν το κλεμμενο iphone που τους φορτωσαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αξιολογησεις δεν ειναι πανακια, εχουν γινει και μπομπες στο ebay απο ατομα με Rating 95+% και χιλιαδες θετικες! Πως? Πουλαγαν στην αρχη ψιλοπραγματα μαζεψαν και θετικα και μετα αρχισαν τις απατεωνες και εγιναν λουηδες...

Για αυτο δινουμε βαση στις αρνητικες οσες λιγες και να ειναι, ομως και πολλες φορες καποιες αρνητικες ειναι απο ανιδεους και καποιος εμπειρος καταλαβαινει οτι ειναι λαθος... Πχ να παρει καποιος καινουργιο κινητο και να βαλει αρνητικη και να γραφει δεν ειναι καινουργιο γιατι δεν εχει καλη μπαταρια και δεν βγαζει την μερα... Κατι τετοια τελος παντων...

 

Η αληθεια ειναι οτι οταν δεν υπαρχει προσωπικη επαφη παντα θα υπαρχει ρισκο.

Εχω παρει μια φορα απο επαρχια αλλα μιλαγα με το παιδι ενα μηνα ειχα φωτο και βιντεο απο το προιον και τελικα μου το εστειλε μεσω ΚΤΕΛ για να μειωσουμε το κοστος, μαλιστα αν θυμαμαι καλα τον πληρωσα και μεσω paypal. Καπως ετσι πρεπει να δρασεις... Ο σωστος ο πωλητης θα στα δωσει αυτα χωρις καν να τα ζητησεις. Ακομα και προβληματα να εχει το προιον θα στα πει, εχει αυτο, αυτο και αυτο, συνηθως δεν ειναι σημαντικα οποτε προχωρα η συναλλαγη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου κάνεις λάθος!

Πλέον το 90% των μεταφορών γίνονται με e-banking που εκεί φαίνεται η κατάθεση σε 1" και φυσικά κανείς δεν μπορεί να την ακυρώσει γιατι τα λεφτάειναι πια δικά σου στο λογ/μο σου.

Αλλα και στην τράπεζά σου να κάνει κατάθεση ο άλλος στο ταμείο,πάλι φαινεται αμέσως και δεν μπορει φυσικά να την ακυρώσει εφόσον έχουν μπεί τα λεφτά.

Όπως και να έχει πάντως εσυ πρέπει να τσεκάρεις στο λογαριασμό σου αν εχουν μπει και μετάνα στείλεις οτιδήποτε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...