Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ip cyta


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο καταστημά μου έχω βάλει καταγραφικό και το έχω συνδέσει στο ιντερνετ.

Η σύνδεση που έχω είναι cyta και το ρουτερ 

ZTE ΖΧΗΝ Η208Ν

Έχω ανοίξει κανονικά πόρτες και το έχω συνδέσει με τον σερβερ του καταστήματος που το αγόρασα,

το θέμα είναι οτι όποτε κλείσει το ρούτερ αλλάζει η ip και πρέπει να μπαίνω στο can you see me ή μέσα στο ρουτερ να βλέπω την ip και να μιλάω με τον τεχνικό που έχει το σερβερ για να αλλάξει την ip  σε αυτόν γιαα να μπορέσω να συνδέομαι απομακρυσμένα.

Αυτός μου είπε οτι κανονικά έπρεπε να αλλάζει αυτόματα η ip, απο την cyta μου είπαν οτι πρέπει να βάλω στατική ip.

τι μπορεί να φταίει 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καταστημά μου έχω βάλει καταγραφικό και το έχω συνδέσει στο ιντερνετ.

Η σύνδεση που έχω είναι cyta και το ρουτερ 

ZTE ΖΧΗΝ Η208Ν

Έχω ανοίξει κανονικά πόρτες και το έχω συνδέσει με τον σερβερ του καταστήματος που το αγόρασα,

το θέμα είναι οτι όποτε κλείσει το ρούτερ αλλάζει η ip και πρέπει να μπαίνω στο can you see me ή μέσα στο ρουτερ να βλέπω την ip και να μιλάω με τον τεχνικό που έχει το σερβερ για να αλλάξει την ip  σε αυτόν γιαα να μπορέσω να συνδέομαι απομακρυσμένα.

Αυτός μου είπε οτι κανονικά έπρεπε να αλλάζει αυτόματα η ip, απο την cyta μου είπαν οτι πρέπει να βάλω στατική ip.

τι μπορεί να φταίει 

πρέπει να βάλεις στατική ip  ή μπορείς να χρησιμοποιείς ddns (κάνεις εγγραφή και σου δίνει ένα domain υπάρχουν υπηρεσίες που είναι δωρεάν και άλλες επί πληρωμή αλλά τι ακριβώς κάνει το συνδέεις με το μόντεμ σου και παίρνει την καινούρια ip κάθε φορά που αλλάζει  και την ενημερώνει στο domain χωρίς να χρειάζεσαι στατική ip) .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρέπει να βάλεις στατική ip  ή μπορείς να χρησιμοποιείς ddns (κανεις εγραφη και σου δινει ενα domain υπαρχουν υπηρεσιες που ειναι δωρεαν και αλλες επι πληρωμη αλλα τι ακριβως κανει το συνδεεις με το μοντεμ σου και παιρνει την καινουρια ip καθε φορα που αλλαζει  και την ενημερωνει στο domain .

domain έχω για παράδειγμα magazirouxa.dvrdns.org 

ο τεχνικός του καταγραφικού τα πέρασε ΄μέσα στο καταγραφικό 

domain 

ip 

και τις 3 πόρτες

και στο ρούτερ άνοιξε 3 πόρτες και έβαλε την ip.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

domain έχω για παράδειγμα magazirouxa.dvrdns.org 

ο τεχνικός του καταγραφικού τα πέρασε ΄μέσα στο καταγραφικό 

domain 

ip 

και τις 3 πόρτες

και στο ρούτερ άνοιξε 3 πόρτες και έβαλε την ip.

ναι αλλά δεν παραμετροποιήσες  το μόντεμ να στέλνει στο domain την νέα ip  πιθανον να μην ειναι συμβατοσ ο παροχος της ddns με το μοντεμ επειδη εχει καποιους περιορισμενους (τουλαχιστον στα μοβτεμ του Οτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά δεν παραμετροποιήσες  το μόντεμ να στέλνει στο domain την νέα ip  πιθανον να μην ειναι συμβατοσ ο παροχος της ddns με το μοντεμ επειδη εχει καποιους περιορισμενους (τουλαχιστον στα μοβτεμ του Οτε)

αυτό πως το κάνω;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό πως το κάνω;;

Βήμα βήμα

 

  1.  πρέπει να συνδεθείς στο router (192.168.1.1)
  2. θα ζητήσει κωδικό βάζεις ως admin-password cytauser
  3. θα βρεις την καρτέλα ddns θα πρέπει να δεις ποιους παρόχους έχεις και εάν αυτοί είναι σε ισχύει μετά θα τσεκάρεις εάν είναι free ή επί πληρωμής θα κάνεις  account στην σελίδα του παρόχου για να αποκτήσεις το domain και μετά θα ενημερώσεις με τις πληροφορίες το router σου θα δεις  κάποια πεδία που πρέπει να συμπληρώσεις username-password-domaim( μέσα στο ρουτερ στην ενότητα ddns)
  4. κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος σε 1-2 λεπτά θα έχει ενημερωθεί το domain με την νέα ip και θα μπορείς να έχεις τον έλεγχο στο dvr 
  5. προαιρετικό εάν το υπάρχον domain δεν είναι συμβατό θα πρέπει να προστεθεί εκ νέου και στο dvr

και για να γλιτώσεις όλη αυτήν την ταλαιπώρια απλά θα τηλεφωνήσεις  στον πάροχο να σου ενεργοποιήσει την στατική ip  έχει κάποιο κόστος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βήμα βήμα

 

  1.  πρέπει να συνδεθείς στο router (192.168.1.1)
  2. θα ζητήσει κωδικό βάζεις ως admin-password cytauser
  3. θα βρεις την καρτέλα ddns θα πρέπει να δεις ποιους παρόχους έχεις και εάν αυτοί είναι σε ισχύει μετά θα τσεκάρεις εάν είναι free ή επί πληρωμής θα κάνεις  account στην σελίδα του παρόχου για να αποκτήσεις το domain και μετά θα ενημερώσεις με τις πληροφορίες το router σου θα δεις  κάποια πεδία που πρέπει να συμπληρώσεις username-password-domaim( μέσα στο ρουτερ στην ενότητα ddns)
  4. κάνεις επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος σε 1-2 λεπτά θα έχει ερημωθεί το domain με την νέα ip και θα μπορείς να έχεις τον έλεγχο στο dvr 
  5. προαιρετικό εάν το υπάρχον domain δεν είναι συμβατό θα πρέπει να προστεθεί εκ νέου και στο dvr

και για να γλιτώσεις όλη αυτήν την ταλαιπώρια απλά θα πει στον πάροχο να σου ενεργοποιήσει την στατική ip  έχει κάποιο κόστος 

μπήκα στο ρουτερ και έχει

dyndns

no-ip

easy dns

 

το δικό μου είναι

dvrdns.org

οπότε δεν μπορώ να το κάνω με αυτο τον τροπό;;

 

στο παλιό καταγραφικό δεν είχα κάνει κάτι τέτοιο και δεν χρειάστηκε ποτέ να αλλάξω την ip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπήκα στο ρουτερ και έχει

dyndns

no-ip

easy dns

 

το δικό μου είναι

dvrdns.org

οπότε δεν μπορώ να το κάνω με αυτο τον τροπό;;

θα κανεις  account στην no-ip  ειναι δωρεαν μπορεισ ανηκει στην dyndns (πρωτη επιλογη) δεν εχει καποιο username-password  περασμενο  στην συγκεκριμενη ενοτητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Service Type: dyndns

Server: http://www.dyndns.com/

Username:

Password:

WAN Connection: HSI

Hostname:

αυτά έχει στην πρώτη επιλογή..

πριν κανεις οτιδηποτε θα πρπει να επικοινωνησεις με τον τεχνικο που περασε της καμερες μπορει να ξεχασε να ενημερωσει το μοντεμ και μαζι με το dvr να αγορασες και domain εαν οχι προχωρουμε την διαδικασια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν κανεις οτιδηποτε θα πρπει να επικοινωνησεις με τον τεχνικο που περασε της καμερες μπορει να ξεχασε να ενημερωσει το μοντεμ και μαζι με το dvr να αγορασες και domain εαν οχι προχωρουμε την διαδικασια

domain είχα απο το παλιο καταγραφικό αλλά με την κατάληξη dvrdyndns.com αν το θυμάμαι καλά

και τώρα είναι dvrdns.org 

ο τεχνικός μου τα έκανε και τα δύο και δεν έχε πληρώσει κάτι μόνο συνδρομή για τον σέρβερ του ...

το θέμα είναι οτι με το παλιό καταγραφικό δεν είχε θέμα...δεν είχα στατική ip ούτε έκανα αυτές τις ρυθμίσεις μέσα στο ρούτερ..

τώρα γιατι τα θέλει όλα αυτά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

domain είχα απο το παλιο καταγραφικό αλλά με την κατάληξη dvrdyndns.com αν το θυμάμαι καλά

και τώρα είναι dvrdns.org 

ο τεχνικός μου τα έκανε και τα δύο και δεν έχε πληρώσει κάτι μόνο συνδρομή για τον σέρβερ του ...

το θέμα είναι οτι με το παλιό καταγραφικό δεν είχε θέμα...δεν είχα στατική ip ούτε έκανα αυτές τις ρυθμίσεις μέσα στο ρούτερ..

τώρα γιατι τα θέλει όλα αυτά;;

εννοείται πως τα θέλει αλλιώς δεν παίζει είναι 40$ τον χρόνο και το domain  που έχεις τώρα εκεί ανήκει  ( http://www.dyndns.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πφ τι να πω... αλλά με παραξενεύει  οτι με το παλιό δεν είχα ποτέ πρόβλημα..μόνο πόρτες είχαμε ανοίξει στο ρουτερ.

το πρωί να μιλήσω μαζί του και θα ενημερώσω .


εννοείται πως τα θέλει αλλιώς δεν παίζει είναι 40$ τον χρόνο και το domain  που έχεις τώρα εκεί ανήκει  ( http://www.dyndns.com/

το domain  μου το είχαν κανει πριν 4 χρόνια...απο όσο ξέρω τότε ήταν δωρεάν ...

μήπως εγώ γιαυτό δεν πληρώνω  κάτι ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...