Προς το περιεχόμενο

Η Seagate κλείνει ένα από τα μεγαλύτερα εργοστάσια συναρμολόγησης HDD


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

AVI?

 

FreeNAS, *BSD, zfs; Με parity χάνεις μόνο 1 δίσκο σε ολόκληρο το zpool. Εάν χτυπήσει κάποιος, τον αντικαθιστάς δίχως απώλεια δεδομένων με το μειονέκτημα ολιγόωρης αναμονής για resilvering της συστοιχίας. Τέλος, με zfs δεν αντιμετωπίζεις προβλήματα που οφείλονται σε bit rot και data corruption.

Με τον χρόνο που θες για format σε zfs, extra σκληρό για να μεταφέρεις τα δεδομένα πριν τα κάνεις format και αν μιλάμε για pool όλοι οι δίσκοι 24/7 running ακόμα και αν έχεις 10 δίσκους και πριν ήξερες που έχεις τι?

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τέλειο....

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά στην οικογένεια είχαμε 15 διαφορετικούς σκληρούς δίσκους στους υπολογιστές μας και λειτουργούν όλοι, με τους πιο παλιούς να είναι από το ~2000-2.

Οι εξωτερικοί χαλάνες πολύ ευκολότερα δυστυχώς :( . Υποθέτω λόγω και του πιο συχνού start/stop. Και πλέον πάμε όλο και πιο πολύ σε laptop-tabletσε σχέση με pc. Άρα εκεί θες εξωτερικούς. Αλλά γενικά όπως ειπώθηκε παίζει τρελό ρόλο τι χρήση θέλει ο καθένας. Για μένα στην οικογένεια έχουν βολευτεί το kodi. Εγώ αν θέλω κάτι το αποθηκεύω αλλά μετά τους κλείνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τον χρόνο που θες για format σε zfs, extra σκληρό για να μεταφέρεις τα δεδομένα πριν τα κάνεις format και αν μιλάμε για pool όλοι οι δίσκοι 24/7 running ακόμα και αν έχεις 10 δίσκους και πριν ήξερες που έχεις τι?

Δυστυχώς τίποτα δεν είναι τέλειο....

Συμφωνώ στο ότι δεν είναι τέλειο, είναι όμως προτιμότερο από το να έχεις τα δεδομένα σου σε ένα δίσκο. Στο zpool έχεις τη δυνατότητα να αξιοποιήσεις τουλάχιστον την εγγύηση, αφού σε περίπτωση απώλειας δεν έχεις χάσει τα δεδομένα σου. Μπορείς να αγοράσεις φθηνούς δίσκους και να διασφαλίσεις την ακεραιότητα των δεδομένων.

 

Επίσης, το zpool είναι εικονική συσκευή η οποία αποτελείται από φυσικές συσκευές. Δηλαδή, οι 10 φυσικές συσκευές (σε διάταξη RAID5) είναι στην πραγματικότητα ένας εικονικός δίσκος με τη χωρητικότητα των εννέα, ενώ ο δέκατος χρησιμοποιείται για την αποθήκευση του parity bit μέσω XOR. Ουσιαστικά, ένα αρχείο επιμερίζεται και αποθηκεύεται ταυτόχρονα σε όλους τους δίσκους. Φαντάσου τον κάθε δίσκο ως platter.

Επεξ/σία από AlexKane
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά στην οικογένεια είχαμε 15 διαφορετικούς σκληρούς δίσκους στους υπολογιστές μας και λειτουργούν όλοι, με τους πιο παλιούς να είναι από το ~2000-2.

Να υποθέσω ότι κάνετε backup τα απαραίτητα αρχεία; Το ότι δουλεύει ένας παλιός δίσκος δε σημαίνει και ότι όλα τα αρχεία είναι προσπελάσιμα ακόμα... :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έπεσε η ζήτηση δεν σημαίνει ότι είναι και πιο αξιόπιστοι οι Ssd..Από το 2015 που πήρα τον πρώτο ssd μέχρι τώρα,τρεις έχω αλλάξει και οι τρεις χάλασαν.

 

Στο τέλος μου την έδωσε και κούμπωαα ένα 500άρι μηχανικό που είχα πρόχειρο..Έχω το κεφάλι μου ήσυχο και δεν τρέχω για αντικατάσταση κάθε εξάμηνο.Πολύ πιο αξιόπιστοι πιστεύω.

έχω intel 7 χρόνια σχεδόν και δουλεύει πένα με καθημερινή χρήση και μόνιμα με 5gb ελεύθερα απο τα 80.......

είναι τι θα πάρεις,Intel και kingston = αξιοπιστία στα ssd 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...