Προς το περιεχόμενο

Το iOS 10.3 έρχεται με το νέο σύστημα αρχείων APFS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρουμε ποιοι συμπαθούν την Apple και ποιοι απλά ακούνε Apple και μπαίνουν να αρχίσουν τα όργανα :)  

Και εχει ιδιαιτερη σημασια αν καποιος συμπαθει η οχι την Apple ε? Δηλαδη αν αυτο που λεει ειναι σωστο δεν θα ασχοληθεις με αυτο που ειπε αλλα με το αν συμπαθει την Apple....τι να πω, περαστικα

On Topic ναι τα θεωρώ γελοία μπροστά στο APFS αλλά δεν θα κάτσω με τις ώρες να το αναλύω, ήδη ξόδεψα άσκοπα αρκετό χρόνο σε αυτό το σχόλιο.

Ε πεστα ντε. Τοσα χρονια μας κουρασε το NTFS με ολες αυτες τις ελλειψεις XD
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εχει ιδιαιτερη σημασια αν καποιος συμπαθει η οχι την Apple ε? Δηλαδη αν αυτο που λεει ειναι σωστο δεν θα ασχοληθεις με αυτο που ειπε αλλα με το αν συμπαθει την Apple....τι να πω, περαστικα

 

Ε πεστα ντε. Τοσα χρονια μας κουρασε το NTFS με ολες αυτες τις ελλειψεις XD

Που ξέρεις ότι δεν ασχολείται πιο ενεργά από το να τρολαρει?

Εντάξει μας πείσατε και σήμερα.... τα σπυράκια που βγάζετε με την λέξη Apple θέλουν περαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε πολύ καλά και οι δύο μας με τι ύφος έκανες το πρώτο σου σχόλιο όπου δεν έχασες να μας ενημερώσεις ότι το σύστημα αρχείου δεν είναι τέλειο και έχει προβλήματα. Μην κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας τώρα σε παρακαλώ πολύ όμως δεν είμαστε χτεσινοί, ξέρουμε ποιοι συμπαθούν την Apple και ποιοι απλά ακούνε Apple και μπαίνουν να αρχίσουν τα όργανα :)  

 

Θα σε παρακαλούσα για πρώτη και τελευταία φορά όμως να μην προσπαθήσεις ξανά να θίξεις με τον πλάγιο τρόπο όπως προσπάθησες με το πολύ ειρωνικό σχόλιο της διαταραχής.

 

On Topic ναι τα θεωρώ γελοία μπροστά στο APFS αλλά δεν θα κάτσω με τις ώρες να το αναλύω, ήδη ξόδεψα άσκοπα αρκετό χρόνο σε αυτό το σχόλιο.

 

 

Μάλιστα κύριοι, φτάσαμε στο σημείο να μη χρειάζονται καν τεχνικά επιχειρήματα οι τεχνολογίες της Apple και να στηλιτεύεται όποιος τολμήσει να διαβάσει τα αρνητικά ενός άρθρου για αυτές.

 

Τελικά από τεχνολογικό φόρουμ εκφυλιστήκαμε σε επίπεδο σούπερ-κατερίνα.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον θλιβερή η κατάσταση πλέον, δεν θα περάσω σε κλασσικές κοινοτοπίες περί φωτεινών παντογνώστων ελλήνων που γράφουν στα comments με το στυλ "έλα μικρέ να σου εξηγήσω πως δουλεύει η φάση".

 

Από την μία έχουμε άτομα με μηδενικές γνώσεις πάνω στο software (και hardware βέβαια) A.K.A οι κλασσικοί specs whores που οι γνώσεις τους περιορίζονται κυρίως στις κινητές συσκευές και χρησιμοποιούν τα specs που δίνουν τα τμήματα marketing των εταιριών ως γνώμονα ποιότητας, και από την άλλη τον κλασσικό πόλεμο apple fanboy-apple hater. Το σίγουρο είναι ότι λυπάμαι τους moderators που πρέπει να διαβάζουν τα comments.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον θλιβερή η κατάσταση πλέον, δεν θα περάσω σε κλασσικές κοινοτοπίες περί φωτεινών παντογνώστων ελλήνων που γράφουν στα comments με το στυλ "έλα μικρέ να σου εξηγήσω πως δουλεύει η φάση".

 

Από την μία έχουμε άτομα με μηδενικές γνώσεις πάνω στο software (και hardware βέβαια) A.K.A οι κλασσικοί specs whores που οι γνώσεις τους περιορίζονται κυρίως στις κινητές συσκευές και χρησιμοποιούν τα specs που δίνουν τα τμήματα marketing των εταιριών ως γνώμονα ποιότητας, και από την άλλη τον κλασσικό πόλεμο apple fanboy-apple hater. Το σίγουρο είναι ότι λυπάμαι τους moderators που πρέπει να διαβάζουν τα comments.

Δεν έχεις άδικο έχει καταντήσει πλέον θλιβερή η κατάσταση στο φόρουμ, πλέον μου φαίνεται θα σχολιάζω μονάχα σε επιλεγμένες ενότητες του φόρουμ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον θλιβερή η κατάσταση πλέον, δεν θα περάσω σε κλασσικές κοινοτοπίες περί φωτεινών παντογνώστων ελλήνων που γράφουν στα comments με το στυλ "έλα μικρέ να σου εξηγήσω πως δουλεύει η φάση".

 

Από την μία έχουμε άτομα με μηδενικές γνώσεις πάνω στο software (και hardware βέβαια) A.K.A οι κλασσικοί specs whores που οι γνώσεις τους περιορίζονται κυρίως στις κινητές συσκευές και χρησιμοποιούν τα specs που δίνουν τα τμήματα marketing των εταιριών ως γνώμονα ποιότητας, και από την άλλη τον κλασσικό πόλεμο apple fanboy-apple hater. Το σίγουρο είναι ότι λυπάμαι τους moderators που πρέπει να διαβάζουν τα comments.

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα (από τα πολλά) ήταν το θέμα με την μπαταρία στα iphones λόγω του ios. Απ'όλες τις σελίδες γραψίματος, νομίζω μόνο 3 άτομα είχαμε γράψει ότι είχαμε το πρόβλημα αυτό και φυσικά πώς το λύσαμε. Παρόλ'αυτά, τα σχόλια της επιστημονικής κοινότητας του insomnia στα συγκεκριμένα θέματα της apple σχετίζονταν με το κλείσιμο της εταιρείας γιατί έχει πέσει έξω. Κλάμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τουλάχιστον θλιβερή η κατάσταση πλέον, δεν θα περάσω σε κλασσικές κοινοτοπίες περί φωτεινών παντογνώστων ελλήνων που γράφουν στα comments με το στυλ "έλα μικρέ να σου εξηγήσω πως δουλεύει η φάση".

 

Από την μία έχουμε άτομα με μηδενικές γνώσεις πάνω στο software (και hardware βέβαια) A.K.A οι κλασσικοί specs whores που οι γνώσεις τους περιορίζονται κυρίως στις κινητές συσκευές και χρησιμοποιούν τα specs που δίνουν τα τμήματα marketing των εταιριών ως γνώμονα ποιότητας, και από την άλλη τον κλασσικό πόλεμο apple fanboy-apple hater. Το σίγουρο είναι ότι λυπάμαι τους moderators που πρέπει να διαβάζουν τα comments.

 

Μια μικρή διευκρίνηση μόνο: Δεν αναφέρθηκε απολύτως κανένας σε κανένα spec στο συγκεκριμένο thread. Και ελπίζω το "έλα μικρέ να σου εξηγήσω" κτλ να μην απευθύνεται σε όσους κάναμε το αμάρτημα να αναφερθούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες.

 

Εδώ ο άλλος δεν μπήκε καν στο κόπο να μας εξηγήσει τι σημαίνει "αστείο" filesystem, χωρίς να προσφέρει ούτε 1 εξήγηση, ούτε 1 πηγή.

 

Έχει δίκιο ο billdanos, πλέον δεν είναι καν αστεία η κατάσταση :mad:

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα (από τα πολλά) ήταν το θέμα με την μπαταρία στα iphones λόγω του ios. Απ'όλες τις σελίδες γραψίματος, νομίζω μόνο 3 άτομα είχαμε γράψει ότι είχαμε το πρόβλημα αυτό και φυσικά πώς το λύσαμε. Παρόλ'αυτά, τα σχόλια της επιστημονικής κοινότητας του insomnia στα συγκεκριμένα θέματα της apple σχετίζονταν με το κλείσιμο της εταιρείας γιατί έχει πέσει έξω. Κλάμα... 

Πίστεψέ με σε πιστέυω, εδώ αν ανέβεις παραπάνω σε θέμα για filesystem το οποίο είναι κατ-εξοχήν για software και ο άλλος γράφει: αντι να βελτιωσουν την μπαταρια που την κανανε κωλος το APFS κοιτανε... 

 

Μια μικρή διευκρίνηση μόνο: Δεν αναφέρθηκε απολύτως κανένας σε κανένα spec στο συγκεκριμένο thread. Και ελπίζω το "έλα μικρέ να σου εξηγήσω" κτλ να μην απευθύνεται σε όσους κάναμε το αμάρτημα να αναφερθούμε σε τεχνικές λεπτομέρειες.

 

Εδώ ο άλλος δεν μπήκε καν στο κόπο να μας εξηγήσει τι σημαίνει "αστείο" filesystem, χωρίς να προσφέρει ούτε 1 εξήγηση, ούτε 1 πηγή.

 

Έχει δίκιο ο billdanos, πλέον δεν είναι καν αστεία η κατάσταση :mad:

 

 

Ίσα-ίσα οι πραγματικές τεχνικές λεπτομέρειες όπως και η παράθεση του άρθρου για το APFS από την arstechnica είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να γίνεται, γιατί στην τελική forum είναι το insomnia στόχο έχει την συζήτηση αυτό που είπα ότι είναι το θλιβερό είναι ότι βλέπω "ξερόλες" να γράφουν σχόλια με απεριόριστο τουπέ ενώ οι μόνες γνώσεις που διαθέτουν προέρχονται από τα specs που δημοσιεύουν τα τμήματα marketing των εταιριών και χωρίς καμία πραγματική κατανόηση του πως δουλεύουν οι τεχνολογίες που με τόσο πάθος ανα καιρούς κράζουν ή εκθειάζουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσα-ίσα οι πραγματικές τεχνικές λεπτομέρειες όπως και η παράθεση του άρθρου για το APFS από την arstechnica είναι κάτι το οποίο θα έπρεπε να γίνεται, γιατί στην τελική forum είναι το insomnia στόχο έχει την συζήτηση αυτό που είπα ότι είναι το θλιβερό είναι ότι βλέπω "ξερόλες" να γράφουν σχόλια με απεριόριστο τουπέ ενώ οι μόνες γνώσεις που διαθέτουν προέρχονται από τα specs που δημοσιεύουν τα τμήματα marketing των εταιριών και χωρίς καμία πραγματική κατανόηση του πως δουλεύουν οι τεχνολογίες που με τόσο πάθος ανα καιρούς κράζουν ή εκθειάζουν.

 

Έτσι ακριβώς, για αυτό διευκρίνισα πως η κριτική μου ήτανε μόνο για το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό και ειδικά για τη περιγραφή του στο άρθρο. Χώρια οτι αναγνώρισα πως πρόκειται για φοβερό filesystem σε γενικές γραμμές.

 

Αλλά όχι, κάποιους τους ενόχλησε το γεγονός πως βρέθηκε το οποιοδήποτε ψεγάδι και κατέφυγαν σε μηδενιστικές υπερβολές προς όλα τα υπόλοιπα filesystems για να ανεβάσουν πάλι το έργο της εταιρείας σε βάθρο :rolleyes:

 

 

Ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα (από τα πολλά) ήταν το θέμα με την μπαταρία στα iphones λόγω του ios. Απ'όλες τις σελίδες γραψίματος, νομίζω μόνο 3 άτομα είχαμε γράψει ότι είχαμε το πρόβλημα αυτό και φυσικά πώς το λύσαμε. Παρόλ'αυτά, τα σχόλια της επιστημονικής κοινότητας του insomnia στα συγκεκριμένα θέματα της apple σχετίζονταν με το κλείσιμο της εταιρείας γιατί έχει πέσει έξω. Κλάμα... 

 

Μακάρι φίλε μου να ήτανε έτσι όλες οι συζητήσεις, οι ακρότητες για το superiority ή την "προβατοσύνη" (haters) είναι που μειώνουν τη συζήτηση.

Και όπως είδες πέρα από τα καυστικά σχόλια, ελάχιστοι αναγνωρίζουμε τα καλά της Apple και της κάθε Apple, αλλά όταν αναφερθούμε και στα αρνητικά εκεί βλέπεις το άλλο άκρο (fan boys).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι η μπαταρια αλλα και η διαχειριση των πορων.

2 μερες βγαζω πλεον με το 6s, που σε Android εκανα το σταυρο μου να βγαζα τη μερα (κι αυτη με το ζορι).

εγω με 5s είμαι με τον φορτιστή αγκαζέ.... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ειμαι με τα XP μου και το FAT32 μου. Και ασφάλεια, και ταχύτητα και δεν μου λείπει και τίποτα...

 

Δλδ το single max file size limitation δεν σε ενοχλεί; Εμένα και μόνο αυτό με έκανε να ασπαστώ το ntfs χωρίς δεύτερη σκέψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δλδ το single max file size limitation δεν σε ενοχλεί; Εμένα και μόνο αυτό με έκανε να ασπαστώ το ntfs χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

έπεσες κι εσύ στην παγίδα του federer ε? :P

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως στην τελική αυτό το file system θα είναι πιο κλειστό ακόμα και από το HFS,HFS+ ώστε να το "απολαμβάνουν" μόνο οι apple users με τις συσκευές τους και θα αφήσουν απ' έξω την συμβατότητα με linux, windows; Αυτό γινόταν τώρα με 3rd party προγραμμάτων αλλά με το νέο file system ίσως αλλάξουν τα πράματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...