Προς το περιεχόμενο

Νέες πληροφορίες και φωτογραφία του Galaxy S8 που αποκαλύπτεται στις 29 Μαρτίου


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 73
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

ετσι. 

Εχει καταντησει αηδια. Οσο και να μαζεψεις τα μπεζελ, μια μεγαλη οθονη ειναι δυχρηστη απο μονη της, γιατι απλα το δαχτυλο σου δε φτανει ουτε μεχρι τη μεση, και οταν μιλαμε για κινητα θελουμε και ευκολια στη χρηση!

Ας κρατουσε ενα μικρο, δεν μπορει να ξεκιναει με 5,8" αν ισχυουν αυτα..

ΚΑι αν ισχυουν αυτα, με τετοιες μπαταριες το iphone θα τους κανει πλακα σε αυτονομια.

Τουλαχιστον θα μεινω με το s7 edge και δε θα με τρωει η αλλαγη..

Θεωρώ οτι πολλους θα τους χαλάσει το μέγεθος.

Και αν σκεφτεις οτι το s7 αποδειχθηκε εξαιρετική  και απροβληματιστη συσκευή,σε συνδιασμο με την αναμενόμενη(?) υψηλη τιμη του s8,μυρίζει το επερχόμενο ναυάγιο.

Και ελπίζω και στο ναυάγιο,αν ειναι όντως αυτες οι διαστάσεις,ώστε να πάρουν το μήνυμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε τετοιες διαστάσεις,τσίμπα ενα ακυρο απο μένα.

Κινητό θελω,δεν θα κουβαλάω βαλίτσα.

Παραέγινε το κακό.

Αν έχεις κινητό που δεν χωράει στην τσέπη, το έχεις στην τσάντα/χαρτοφύλακα/μπουφάν. Και αν έχεις το κινητό σε δυσπρόσιτο μέρος, χρειάζεσαι Samsung Gear S3 για να σηκώνεις άμεσα τηλεφωνήματα και μηνύματα. Τώρα ξέρεις γιατί έβγαλαν μόνο μεγάλα κινητά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ίντσες μετράνε τη ΔΙΑΓΩΝΙΟ της οθόνης. Που σημαίνει ότι εάν ένα κινητό έχει 5 ίντσες οθόνη με μισή ίντσα μπέζελ και το άλλο έχει 5,25 ίντσες οθόνη με 1/4 ίντσας μπέζελ τότε στο άνοιγμα της παλάμης είναι ακριβώς το ίδιο. Εκτός αυτού (για τους έξυπνους με τις μικρές τσέπες που παραπονιούνται) λέει ότι θα έχει αναλογία οθόνης 18,5 προς 9 αντί για 16/9. Αυτό θεωρητικά σημαίνει ότι στις ίδιες ίντσες με το σ7, το τηλέφωνο θα ναι λεπτότερο σε πλάτος και μεγαλύτερο (η οθόνη πάντα) σε ύψος. Έλα ντε όμως που έβγαλε το Home Button, άρα οι διαστάσεις οι πραγματικές του κινητού παίζει να ναι μικρότερες κι απο του σ7 με μεγαλύτερη οθόνη αναλογικά. Μην δείτε αύξηση ίντσας αμέσως σταματάει εκεί το διάβασμα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμένο κινητό πιθανοτατα ειναι μουφα οπως εδειξε και ενας φιλος παραπάνω.  

Ποιο το νοημα να γράφουμε σεντονια για καθε μουφα φημη? 

Κατσε να βγει,  να δούμε πως πραγματικά ειναι και ας γράψουμε μετα 2000 σχόλια.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ολα τα καινούρια κινέζικα,τα οποία ειναι όντως κινεζιες(διαφορά στις οθόνες,χάλια φωτογραφικές κλπ).

Το mate 9 χάλια φωτογραφική; χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα δεν θα χαλάσει το μεγεθος. Η Samsung πήγε σταδιακά απο τις 4 ιντσες στις 5,7 και ακομα πουλάει σαν τρελή. Τα smartphones πλεον ειναι multimedia devices που μια απο τις λειτουργιες τους ειναι το τηλέφωνο. Ο κοσμος αποδεικνύει καθε χρονο πως θελει τεράστιες οθονες

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε βλακες οσοι λετε για τα 3000mah στις 5.9 inch και για τα 3500 στις 6.2? Σημασια δεν εχει το μεγεθος της οθονης για το μεγεθος της μπαταριας αλλα το μεγεθος της συσκευης και λεγεται οτι θα ειναι φαση xiaomi mi mix με μεγαλη οθονη χωρις να αυξανεται το μεγεθος της συσκευης. Βαλτε λιγο το μυαλο σας να δουλεψει πριν ανοιξετε το στοματακι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανενα δεν θα χαλάσει το μεγεθος. Η Samsung πήγε σταδιακά απο τις 4 ιντσες στις 5,7 και ακομα πουλάει σαν τρελή. Τα smartphones πλεον ειναι multimedia devices που μια απο τις λειτουργιες τους ειναι το τηλέφωνο. Ο κοσμος αποδεικνύει καθε χρονο πως θελει τεράστιες οθονες

 

Εχεις δει την πλειοψηφια να θελει 6" γιατι εγω δεν το εχω δει. Αν ηταν ετσι το iphone plus θα πωλουσε πολυ περισσοτερο απο το μικρο. ΠΑρολο οτι το μικρο ειναι κατω απο 5" που σημαινει οτι δεν ειναι πολυ βολικο καθως οι 4,7" ειναι αρκετα μικρες, εν τουτοις πουλαει πολυ. 

Αυτο σημαινει οτι ο κοσμος δεν ειναι ακραιος οπως η αποψη που εκφραζεις και θελει μια μεση κατασταση, καπου στις 5"-5,5" με μαζεμενα μπεζελ ομως

 

 

Οι ίντσες μετράνε τη ΔΙΑΓΩΝΙΟ της οθόνης. Που σημαίνει ότι εάν ένα κινητό έχει 5 ίντσες οθόνη με μισή ίντσα μπέζελ και το άλλο έχει 5,25 ίντσες οθόνη με 1/4 ίντσας μπέζελ τότε στο άνοιγμα της παλάμης είναι ακριβώς το ίδιο. Εκτός αυτού (για τους έξυπνους με τις μικρές τσέπες που παραπονιούνται) λέει ότι θα έχει αναλογία οθόνης 18,5 προς 9 αντί για 16/9. Αυτό θεωρητικά σημαίνει ότι στις ίδιες ίντσες με το σ7, το τηλέφωνο θα ναι λεπτότερο σε πλάτος και μεγαλύτερο (η οθόνη πάντα) σε ύψος. Έλα ντε όμως που έβγαλε το Home Button, άρα οι διαστάσεις οι πραγματικές του κινητού παίζει να ναι μικρότερες κι απο του σ7 με μεγαλύτερη οθόνη αναλογικά. Μην δείτε αύξηση ίντσας αμέσως σταματάει εκεί το διάβασμα.

 

Φιλε μου διαφωνω. Μεχρι ενα σημειο ισχυει αυτο που λες, αλλα οταν πας σε 6" οθονη, και καθολου μπεζελ να μην εχεις, το δαχτυλο σου δεν φτανει ουτε μεχρι τη μιση οθονη. Αυτο απο μονο του κανει μη βολικο το πραγμα... Τωρα το να εχεις 4,7" αι φον με μπεζελ, ειναι σιγουρα ενοχλητικο, αλλα χειριζεσαι μεγαλο μερος της οθονης. Το να εχεις 5,5" χωρις μπεζελ, ειναι ισως ιδανικο, γιατι πιανεις πολυ μεγαλο μερος οθονης, το να πας ομως απο εκει και πανω, εχει δεν εχει μπεζελ, ειναι μη πρακτικο για τον πολυ κοσμο..

Τωρα καποιοι που θελετε να βλεπετε ταινιες, παρτε ταμπλετ.

 

Το θεμα ειναι οτι θα φανει ποσο λαθος επιλογη ειναι η μη υπαρξη μικρων διαστασεων και θα γυρισουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gallery_184578_2508_207628.jpg

 

 

Οθόνη 5,8 ίντσες πιστεύω μια χαρά θα είναι για το S8, ας ρίξουμε μια ματιά στην παραπάνω φωτογραφία με δύο συσκευές που και οι δύο έχουν 5,5 ίντσες οθόνη.

 

Χωρίς fingerprint scanner στο μπροστινό μέρος με ελάχιστα ποιο φαρδύ σώμα άνετα χωράνε 5,8 ίντσες σε μία συσκευή που θα είναι αρκετά μικρότερη από ένα απολίθωμα του παρελθόντος, όπως η συσκευή στα δεξιά.

 

Ξέρω ξέρω θα μου πείτε μα.... και γιατί.... και πώς.... και οι κυρτή οθόνη δεν είναι εύχρηστη, θα σας απαντήσω προκαταβολικά ότι λέτε μπούρδες, τις ίδιες μπούρδες που άκουγα για την παλιά μου συσκευή με 4,7 ίντσες οθόνη. Τα ίδια άτομα που τότε με κράζανε γιατί πήρα "παντόφλα" τώρα έχουν αγοράσει το απολίθωμα που φαίνεται παραπάνω στα δεξιά, γι' αυτό σας λέω "κουραφέξαλα".

 

Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και καιρό, είναι ώριμη και όσοι δεν την έχουν γιατί είναι κοντόφθαλμοι και απέτυχαν να προβλέψουν τις εξελίξεις, τρεχάτε ποδαράκια μου τώρα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

gallery_184578_2508_207628.jpg

 

 

Οθόνη 5,8 ίντσες πιστεύω μια χαρά θα είναι για το S8, ας ρίξουμε μια ματιά στην παραπάνω φωτογραφία με δύο συσκευές που και οι δύο έχουν 5,5 ίντσες οθόνη.

 

Χωρίς fingerprint scanner στο μπροστινό μέρος με ελάχιστα ποιο φαρδύ σώμα άνετα χωράνε 5,8 ίντσες σε μία συσκευή που θα είναι αρκετά μικρότερη από ένα απολίθωμα του παρελθόντος, όπως η συσκευή στα δεξιά.

 

Ξέρω ξέρω θα μου πείτε μα.... και γιατί.... και πώς.... και οι κυρτή οθόνη δεν είναι εύχρηστη, θα σας απαντήσω προκαταβολικά ότι λέτε μπούρδες, τις ίδιες μπούρδες που άκουγα για την παλιά μου συσκευή με 4,7 ίντσες οθόνη. Τα ίδια άτομα που τότε με κράζανε γιατί πήρα "παντόφλα" τώρα έχουν αγοράσει το απολίθωμα που φαίνεται παραπάνω στα δεξιά, γι' αυτό σας λέω "κουραφέξαλα".

 

Η τεχνολογία υπάρχει εδώ και καιρό, είναι ώριμη και όσοι δεν την έχουν γιατί είναι κοντόφθαλμοι και απέτυχαν να προβλέψουν τις εξελίξεις, τρεχάτε ποδαράκια μου τώρα.

 

Απολίθωμα ε? Βέβαια έχει και αυτοκριτική το μήνυμά σου, οπότε ...χαλάλι! :P

 

Θα περιμένουμε τώρα με αγωνία το S8 που δεν θα μοιάζει με τίποτα από όσα έχουμε δει εως τώρα... Oh wait! :P

 

Σοβαρά τώρα: έτσι και βάλει πίσω τον αισθητήρια για το ξεκλείδωμα και ειδικά εκεί κοντά στην κάμερα (για την έχεις συνεχώς γεμάτη δαχτυλιές), bye bye από εμένα που τα τελευταία χρόνια αγόραζα πάντα τη "ναυαρχίδα" τους (από διαστροφή ίσως...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους άκουσε η σαμυ μεγαλύτερες οθόνες άντε μακάρι και στο Note 8 να ειναι μεγαλύτερη απο 6in επιτέλους

 

ρε αδερφέ... γιατι τυρανιέσαι τόσο άσχημα? Πάνε πάρε ενα ταμπλετ να τελειώνεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οθόνη 5,8 ίντσες πιστεύω μια χαρά θα είναι για το S8, ας ρίξουμε μια ματιά στην παραπάνω φωτογραφία με δύο συσκευές που και οι δύο έχουν 5,5 ίντσες οθόνη.

 

Χωρίς fingerprint scanner στο μπροστινό μέρος με ελάχιστα ποιο φαρδύ σώμα άνετα χωράνε 5,8 ίντσες σε μία συσκευή που θα είναι αρκετά μικρότερη από ένα απολίθωμα του παρελθόντος, όπως η συσκευή στα δεξιά.

 

Απολίθωμα ε? Βέβαια έχει και αυτοκριτική το μήνυμά σου, οπότε ...χαλάλι!  :P

 

Θα περιμένουμε τώρα με αγωνία το S8 που δεν θα μοιάζει με τίποτα από όσα έχουμε δει εως τώρα... Oh wait!  :P

 

Σοβαρά τώρα: έτσι και βάλει πίσω τον αισθητήρια για το ξεκλείδωμα και ειδικά εκεί κοντά στην κάμερα (για την έχεις συνεχώς γεμάτη δαχτυλιές), bye bye από εμένα που τα τελευταία χρόνια αγόραζα πάντα τη "ναυαρχίδα" τους (από διαστροφή ίσως...) 

 

 

H αλήθεια είναι οτι το iphone ακριβως λογω των τεραστιων bezel μοιαζει με κινητό αλλης εποχής, οπως ακριβως μοιαζουν τωρα το iphone 4s/5s σε σχεση με αλλα κινητα παρομοιας χρονολογιας, πχ nexus 4.

 

Μια εικονα, χιλιες λεξεις:

 

maxresdefault.jpg

 

 

Φαίνεται το iphone 4s σαν κινητο αλλης εποχής, διπλα στο nexus 4(που ηταν φθηνοτερο) που μοιαζει με πιο συγχρονο smartphone οπως μοιαζει σχετικα και το iphone 6s.

 

image.png

 

 

 

Παρομοια ειναι και η κατασταση με το iphone 7.

Ενδεικτικα, το iphone 7 του 2016 και των 819€ με οθονη 4.7" εχει ιδιο μεγεθος με το Lg G2 του 2013 και των 599€ με οθονη 5.2" :

15q7rsj.jpg

 

Η apple πιστευω πως θα προσπαθησει να βελτιωσει αυτην την χτυπητη αδυναμια της στο επομενο μοντελο και να κανει τα κινητα της να μοιαζουν πιο συγχρονα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απολίθωμα ε? Βέβαια έχει και αυτοκριτική το μήνυμά σου, οπότε ...χαλάλι! :P

 

Θα περιμένουμε τώρα με αγωνία το S8 που δεν θα μοιάζει με τίποτα από όσα έχουμε δει εως τώρα... Oh wait! :P

 

Σοβαρά τώρα: έτσι και βάλει πίσω τον αισθητήρια για το ξεκλείδωμα και ειδικά εκεί κοντά στην κάμερα (για την έχεις συνεχώς γεμάτη δαχτυλιές), bye bye από εμένα που τα τελευταία χρόνια αγόραζα πάντα τη "ναυαρχίδα" τους (από διαστροφή ίσως...) 

 

 

 

Απολίθωμα, ο ορισμός της έννοιας.

 

Δεν έχει μοντέρνο ντιζάιν, είναι μια συσκευή που σχεδιάστηκε πριν τρία χρόνια ίσως και λίγο νωρίτερα

Δεν έχει στοιχειώδεις και κοινές τεχνολογίες, που πλέων είναι διαδεδομένες ακόμη και σε συσκευές μεσαίας κατηγορίας (για το θεό τρεις ώρες φόρτιση σε πια εποχή ζούμε).

 

Το μόνο καινούριο που παρουσίασε είναι

 

-δύο καινούρια χρώματα, το ένα εκ των οποίον πρέπει να το κρύψεις σε προστατευτική θήκη για να μην καταστραφεί

-αδιαβροχοποίηση (ζημιά από υγρασία δεν καλύπτεται από την εγγύηση).

-portait mode το οποίο στην παρουσίαση και στις διαφημίσεις δίνει τέλειο, αλλά η πραγματικότητα απέχει πολύ

-αφαίρεσε το 3,5mm audio jack.

 

Απολίθωμα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σε κάθε άρθρο θα υπάρχουν τα ίδια άτομα να μας λένε πόσο οπισθοδρομικό είναι το iPhone με ξεπερνά σε αυτό το Forum. Με είδηση της Samsung ξεκινήσαμε στο iPhone καταλήξαμε. Τελικά γύρω γύρω μπούρδες και μπαμ στην μέση πάντα το iPhone. Άμα ήταν τόσο άσχημο και αδιάφορο δεν θα σας απασχολούσε σε κάθε μα σε κάθε άρθρο που δεν έχει να κάνει με τα iPhone.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...