Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησαν νέα renders των επερχόμενων P10 και P10 Plus της Huawei


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο ξεμπέρδεψε ο άνθρωπος με τα δεδομένα του τώρα είναι καλή gpu, αλλά ανήκει στη μεσαία κατηγορία. Άρα σε σχέση με τον ανταγωνισμό (ακόμα και με την ίδια την εταιρεία που τη βγάζει) είναι μέτρια. Άρα είναι μέτρια gpu. Τώρα το κατάλαβες ή θα περιμένεις να βγει σε ταινία; Απλά πράγματα λέμε.

Ακόμα κι εγώ το κατάλαβα που δεν έχω σχέση με το αντικείμενο.

Εσυ που καταλαβες , τι θελει να πει ο Jophiel με τα 2 αντικρουομενα?

"Χανει με αρκετα καλο ποσοστο", "διαφορα σχεδον 50% σε σχεση με την 530" ή "ειναι σχεδον ισοπαλια με την 530"):

Στα offscreen χάνει με αρκετά καλό ποσοστό σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Στα onscreen κερδίζει για λίγο, λόγω διαφοράς ανάλυσης εκτός του Xiaomi Mi 5s plus, που έχει την ίδια ανάλυση. Απ ότι βλέπω η διαφορά είναι σχεδόν 50% σε σχέση με την 530 του SD 820. Αυτό φαίνεται μεγάλη διαφορά.

 

...Επίσης ακόμα και σήμερα δεν κερδίζει σε όλα τα τεστς. Είναι σχεδόν ισοπαλία με την 530 του 2015... 

 

Τα 2 αυτα ειναι αντικρουομενα οποτε ειναι δυσκολο να ακολουθησει ο συνομιλητης τι θελει να πει.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εσυ που καταλαβες , τι θελει να πει ο Jophiel?

Εχει διαφορα(ειναι χειροτερη) 50% σε σχεση με τον ανταγωνισμο που εθεσε σαν την 530 του SD 820;

 

 

ή δεν κερδιζει σε ολα τα τεστ και ειναι σχεδον ισοπαλια με την adreno 530;

 

 

Τα 2 αυτα ειναι αντικρουομενα οποτε ειναι δυσκολο να ακολουθησει ο συνομιλητης τι θελει να πει.

Εγώ κατάλαβα αυτά που έγραψα. Αν θέλεις απαντά σε αυτά που γράφω εγώ. Όχι δε αυτά που γράφει ο @jophiel. Ας σου απαντήσει αυτός για πάρτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ κατάλαβα αυτά που έγραψα. Αν θέλεις απαντά σε αυτά που γράφω εγώ. Όχι δε αυτά που γράφει ο @jophiel. Ας σου απαντήσει αυτός για πάρτη του.

Δυστυχως δεν απανταει στο τι ισχυει απο τα 2 αντικρουμενα που γραφει και ετσι συνεχιζουμε και μενουμε μπερδεμενοι απο τα λεγομενα του .

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jophiel ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Οτι ειδες τα ελλιπέστατα τεστ του gsmarena και πιαστηκες μονο απο αυτα λεγοντας μου κιολας πριν λιγες μερες για την gpu του 960 κατα λεξη  οτι << Όποτε θα έλεγα ότι ακόμα χάνει κατά πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό στον τομέα των γραφικών. Περισσότερο πλησιάζει τις επιδόσεις μιας adreno 510, παρά της 530>>. Αλλα τα τεστ του anand που οι ανθρωποι εχουν αναλυσει σχεδον τα παντα απο αρχιτεκτονικη-επιδοσεις σε διαψευδει οπως ειδες λεγοντας Huawei finally delivered a flagship phone with a flagship-class GPU. The Mate 9 and its Kirin 960 SoC show excellent peak performance in our tests, making it competitive with current flagship phones and SoCs.

 

Δεν καταλαβαινω ομως ακομα ποιο ειναι το προβλημα σου. Ο kirin 960 ειναι το καλυτερο chipaki αυτη την στιγμη στο συνολο του(android) και η Gpu του κοιταει στα ματια τον ανταγωνισμο, αρα προφανως δεν ειναι στα επιπεδα της adreno 510 Οπως εχεις πει, αρα που καταληγουμε?

Οτι πιαστηκες ημιμαθης ως προς τις <<πραγματικες επιδοσεις >> της gpu του kirin και πιανεσαι τωρα απο οτι δικαιολογια μπορεις πηγαινοντας αλλου την κουβεντα μπας και το σωσεις. Αυτα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Jophiel ξερεις ποιο ειναι το θεμα? Οτι ειδες τα ελλιπέστατα τεστ του gsmarena και πιαστηκες μονο απο αυτα λεγοντας μου κιολας πριν λιγες μερες για την gpu του 960 κατα λεξη  οτι << Όποτε θα έλεγα ότι ακόμα χάνει κατά πολύ σε σχέση με τον ανταγωνισμό στον τομέα των γραφικών. Περισσότερο πλησιάζει τις επιδόσεις μιας adreno 510, παρά της 530>>. Αλλα τα τεστ του anand που οι ανθρωποι εχουν αναλυσει σχεδον τα παντα απο αρχιτεκτονικη-επιδοσεις σε διαψευδει οπως ειδες λεγοντας Huawei finally delivered a flagship phone with a flagship-class GPU. The Mate 9 and its Kirin 960 SoC show excellent peak performance in our tests, making it competitive with current flagship phones and SoCs.

 

Δεν καταλαβαινω ομως ακομα ποιο ειναι το προβλημα σου. Ο kirin 960 ειναι το καλυτερο chipaki αυτη την στιγμη στο συνολο του(android) και η Gpu του κοιταει στα ματια τον ανταγωνισμο, αρα προφανως δεν ειναι στα επιπεδα της adreno 510 Οπως εχεις πει, αρα που καταληγουμε?

Οτι πιαστηκες ημιμαθης ως προς τις <<πραγματικες επιδοσεις >> της gpu του kirin και πιανεσαι τωρα απο οτι δικαιολογια μπορεις πηγαινοντας αλλου την κουβεντα μπας και το σωσεις. Αυτα..

Δεν διαφώνησα ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό chip. Το έγραψα από την αρχή. Η Huawei είχε πάντα πρόβλημα με τις gpu. Αυτό δεν άλλαξε. Απλά πήρε ένα καινούριο και φαίνεται καλό σε σχέση με τα παλιά, αλλά είναι όχι επειδή είναι καλό, αλλά επειδή είναι καινούριο. Έδωσα και παράδειγμα:

αν η nvidia 1060 έβγαινε πριν από τις υπόλοιες θα έλεγες ότι είναι κορυφαία κάρτα σε σχέση με το σήμερα ή ότι είναι μια μέτρια κάρτα καινούριας τεχνολογίας; Ποιο από τα 2 είναι αλήθεια; Και τα δύο. Άρα δε διαφωνείς στο πρώτο για να γράψεις ότι ισχύει το δεύτερο. Αυτό λεώ, αλλά κάποιοι μόλις διαβάζουν τη λέξη "λάθος" τρελαίνονται... Θεωρώ λανθασμένη τη διαφωνία όχι τα γεγονότα...

Το ότι το gsmarena έχει αυτά τα αποτελέσματα μπορεί να οφείλεται στο ότι σαν καινούρια τεχνολογία δεν είχε σωστή υποστήριξη αρχικά. Στην πραγματικότητα μπορεί να έχουν δίκιο και τα 2 sites. Αλλά, όπως έχω γράψει πολλές φορές εδώ: δεν διαφωνώ με τα δεδομένα.

Δε μπορώ όμως να πω ότι είναι high end από τη στιγμή που δεν είναι. Είναι μια μεσαία gpu καινούριας γενιάς.

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δεν απανταει στο τι ισχυει απο τα 2 αντικρουμενα που γραφει και ετσι συνεχιζουμε και μενουμε μπερδεμενοι απο τα λεγομενα του .

Ακόμα και μέσα στο ίδιο το άρθρο (πόσο μάλλον σε διαφορετικά άρθρα), υπάρχουν "αντικρουόμενα" αποτελέσματα benchmark. Στο ένα τεστ η Α συσκευή είναι ταχύτερη από τη B, στο άλλο τεστ η Β ταχύτερη της Α. Για να εξάγεις γενικό συμπέρασμα, είτε θα πρέπει σε όλα ή στο μεγαλύτερο αριθμό των τεστ μια από τις δυο συσκευές να έχει σαφές προβάδισμα, είτε -στην περίπτωση των μεικτών αποτελεσμάτων- να κάτσεις πολύ προσεχτικά να μελετήσεις τους αριθμούς, να τους αξιολογήσεις, να τους ιεραρχήσεις σε βαθμό σημαντικότητας (εδώ μπαίνει το υποκειμενικό στοιχείο του χρήστη) και να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα. Από τη στιγμή που δεν το κάνετε, αλλά μιλάτε γενικά, είναι πολύ εύκολο για τον οποιονδήποτε να πιαστεί από μια συγκεκριμένη φράση και με βάση ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα benchmark, να σας βγάλει ψεύτες. Μην το κάνετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και μέσα στο ίδιο το άρθρο (πόσο μάλλον σε διαφορετικά άρθρα), υπάρχουν "αντικρουόμενα" αποτελέσματα benchmark. Στο ένα τεστ η Α συσκευή είναι ταχύτερη από τη B, στο άλλο τεστ η Β ταχύτερη της Α. Για να εξάγεις γενικό συμπέρασμα, είτε θα πρέπει σε όλα ή στο μεγαλύτερο αριθμό των τεστ μια από τις δυο συσκευές να έχει σαφές προβάδισμα, είτε -στην περίπτωση των μεικτών αποτελεσμάτων- να κάτσεις πολύ προσεχτικά να μελετήσεις τους αριθμούς, να τους αξιολογήσεις, να τους ιεραρχήσεις σε βαθμό σημαντικότητας (εδώ μπαίνει το υποκειμενικό στοιχείο του χρήστη) και να καταλήξεις σε κάποια συμπεράσματα. Από τη στιγμή που δεν το κάνετε, αλλά μιλάτε γενικά, είναι πολύ εύκολο για τον οποιονδήποτε να πιαστεί από μια συγκεκριμένη φράση και με βάση ένα συγκεκριμένο αποτέλεσμα benchmark, να σας βγάλει ψεύτες. Μην το κάνετε.

+1

Δεν εχει σημασια κατι τετοιο ή ποιος εχει δικιο ή ποιος λεει ψεμματα(κανενας λογικα).

Συζητηση κανουμε για ενα καινουριο τσιπ και μαθαινουμε απο αυτην.

 

Απλα η συζητηση ειναι πιο δυσκολη αν ο συνομιλητης αλλαζει τα λεγομενα του και δεν διευκρινιζει τι θελει να πει, οποτε δεν μπορεις να τον παρακολουθησεις ευκολα

και φυσικα ειναι σχεδον αδυνατη οταν προχωραει σε συνεχεις προσβλητικους χαρακτηρισμους(για να καλυψει το τι εχει πει αραγε; ) με αποτελεσμα να πρεπει οι moderators να σβηνουν μηνυματα .

 

Οπως και να εχει , το ζητημα ξεφυγε απο την στιγμη που ο συνομιλητης καταφευγει σε προσβλητικους χαρακτηρισμους. Δεν θελουν ολοι να ακολουθησουν σε αυτο το επιπεδο, οπως μπορει ο καθενας.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Kirin τι λέει; Γιατί αν δε λέει και πολλά, δε βλέπω το λόγο να δώσει κανείς 700 ευρώ για το Χαβάη Π10 και να μην πάρει ένα s7 edge (παίρνω ως δεδομένο ότι θα υστερεί σε κάμερα).

Ρουτ για το 7 υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρουτ για το 7 υπάρχει;

Δεν έχω ιδέα. Δε ρισκάρω να βγάλω εκτός εγγύησης τόσο ακριβή συσκευή. Τις διαφημίσεις τις κόβω με το adguard plugin του browser.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1

Δεν εχει σημασια κατι τετοιο ή ποιος εχει δικιο ή ποιος λεει ψεμματα(κανενας λογικα).

Αυτό σου γράφω εδώ και 100 μηνύματα, αλλά δε το βλέπεις. Τί να σου κάνω; Σου είπα ότι τόσο εσύ, όσο και εγώ γράψαμε κάτι που ισχύει. Δε διαφώνησα για τα benchmarks που μου παράθεσες. Θεωρώ ότι πιθανόν στο gsmarena να εξέτασαν κάποιο κομμάτι το οποίο ήταν στα πρώτα στάδια της κυκλοφορίας και οι μετρήσεις να ήταν κατώτερες των αναμενόμενων. Στο έγραψα κιόλας. Δε θα δικαιολογηθώ εγώ για την αστοχία ενός site. Είναι μεγάλο και γνωστό και πολλές φορές έχω επαληθεύσει τις μετρήσεις του. Αλλά κανείς δεν είναι τέλειος και η αλήθεια δεν είναι ποτέ μονόπλευρη όπως, πολύ σωστά, εννόησε και ο @kirileman.

Αυτό που έγραψες για τη επίδοση σε σχέση με το σήμερα ισχύει, όπως ισχύει ότι η gpu είναι μέτριο μοντέλο γενικά (σύμφωνα με τις προδιαγραφές της αν το θέλεις έτσι). Δεν είπα ότι λες ψέμματα. Λανθασμένα διαφώνησες μαζί μου, αυτό σου λέω, γιατί είπα άλλο πράγμα. Δεν είπα ότι αυτά που έγραψες είναι λάθος.Το γράφω για να λήξει όλη αυτή η ιστορία. Αν θέλεις το αφήνουμε εδώ. Δε σε πρόσβαλα, αφού θεωρώ ότι δεν είσαι χαζός και το κατάλαβες από την αρχή αυτό που ήθελα να πω. Έχω όλη την καλή διάθεση να το σταματήσω εδώ και μαλιστα, αν θέλεις και εσύ, να μην επαναληφθεί τέτοιο φαινόμενο μεταξύ μας και στο μέλλον. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...