Προς το περιεχόμενο

Bios για JHL90 και συμβατοτητα επεξεργαστη


saxaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας, εχω στην κατοχη μου ενα laptop multirama HL90 με CPU Core 2 Duo P8600 και socket P (478) με chipset PM45 και εχω εναν CPU QX9300 2.53/12/1066. Ειναι συμβατος με το socket του laptop? Η εκδοση BIOS ειναι 1.04 και δεν μπορω να βρω στο ιντερνετ την τελευταια, εχω ψαξει παντου. Μπορει να βοηθησει καποιος?
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, ένα που παίζει να είναι το δικό σου, είναι εδώ:

 

http://www.lamsystems.com/drivers/notebook/jhl90.asp

 

Κοίτα το τελευταίο BIOS, μέσα στο zip έχει release notes, οπότε επιβεβαίωσε αν οι εκδόσεις του BIOS ταιριάζουν.

 

Κοιτάς κι εδώ: https://www.bios-mods.com/forum/Thread-Compal-JHL-90-Unlocked-hidden-options-EIST-Unlocked?page=2

 

Πιθανότατα Multirama = Compal = Lam (έκαναν rebrand τα lam, αντίστοιχα με το Πλαίσιο και τα Clevo).

 

Ο QX9300 πιθανώς να μπορεί να παίξει (δεν πολυκυκλοφορούν πληροφορίες), ΑΛΛΑ, έχει σχεδόν διπλάσιο TDP από τον P8600 (45 vs 25W), πράγμα που θεωρώ ότι μπορεί να σου προξενήσει χοντρότατα προβλήματα με την θερμοκρασία. Τα συστήματα ψύξης των φορητών, άλλωστε, δεν έχουν και πολλά περιθώρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορεστη σε ευχαριστω πολυ.

Το πρωτο link που μου εστειλες το εχω δοκιμασει αλλα επειδη εχω win7 64bit μου πεταει error για συμβατοτητα. Θα δοκιμασω και το δευτερο link μηπως και γινει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έψαχνα bios για turbo-x pegatron h36qr, ουτε η ίδια η εταιρία δεν είχε να μου απαντήσει κάτι :P υπάρχει περίπτωση να βρούμε κάτι? έφαγα τον τόπο και τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...