Προς το περιεχόμενο

Ποιος Εχει Δικιο !! Γνώμες !


CaptainAmerica

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπων εχω ερωτησεις και θελω την γνωμη σας γιατι δεν μου εχει ξανατυχει ποτε .
πουλησα στο ινσομνια ενα lg g3 χωρις κανενα προβλημα το εκανα factory reset και το εδωσα το τεσταρε δουλευε κανονικα μετα απο λιγο με πηρε ο ανθρωπος μου λεει φιλε βγαζει μαυρες οθονες κτλ !!! το παιρνω πισω του δινω τα λεφτα του .
το δοκιμαζω στα χερια μου κανενα προβλημα ...
το ξανα πουλαω και με περνει ο ανθρωπος ο δευτρερος μετα απο 2 3 μερες μου λεει το ιδιο προβλημα !
το Ζητημα ειναι εδω απο τα Χερια μου ενα καθαρο πληρες λειτουργηκο κινητο τι να κανω εχω εγω καμια ευθηνη στο κατω κατω μεταχειρισμενα ειναι ειμαι εγω υπευθηνος για εγγυηση κτλ !
ακουω γνωμες να αποφασισω τι θα κανω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν έχεις απο την στιγμή που το τσέκαρε και μόνος του έτσι ειναι τα μεταχειρισμένα έχουν ρίσκο (είναι ένας απο τους λογους που τα δίνεις πιο φθηνά απο καινούργιο)

Εγώ θα τους ρωτούσα όμως πότε βγάζει μαύρες οθόνες κτλ.

Πάντως το ότι 2 άτομα είπαν το ίδιο πράγμα μάλλον σημαίνει πως το κινητό σου όντως έχει πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναντιεστε για τη συναλλαγη χερι-χερι. Του λες να το ελεγξει. Το ελεγχει οση ωρα επιθυμει, το βλεπει οκ, το αγοραζει και τελος. Το οτι ερχονται 2-3 μερες μετα και σου λενε για μαυρες οθονες δεν μου λεει κατι. Μπορει να το χαλασαν οι ιδιοι ή μπορει να το μετανιωσαν αφου πρωτα παιξανε μαζι του.

 

Οταν ο αλλος ψωνιζει κατι μεταχειρισμενο οι ευθυνες του πωλητη σταματουν στο να πει εκ των προταιρων ολη την αληθεια γυρω απο το προιον που πουλαει (προβληματα κλπ) και να επιτρεψει εναν πληρη ελεγχο στον υποψηφιο αγοραστη. Δεν εχεις καμια υποχρεωση να το παρεις πισω καποιες μερες μετα επειδη ο αλλος ανακαλυψε οτι δεν του κανει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προβλημα αναφερθηκε απο δυο διαφορετικους αγοραστες τοτε κατι θα φταιει στο κινητο, απ την αλλη πως δεν σου ετυχε εσενα τοσο καιρο, ισως δεν το ζαλισες πολυ.

 

Ειχα αγορασει και εγω χαλασμενο κινητο απο εσενα αλλα στη περιπτωση μου , ηξερα οτι ειναι χαλασμενο και δεν με ενδιεφερε. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας ευχαριστω για τις απαντησεις το κινητο καποια στιγμη εκανε καποια κολπα αλλα πηγα και το εφτιαξα κανονικα ειχαπληρωσει φαντασου 40 e και μου ειπε οτι θελανε καλύτερο κουμπομα τα conecors φυσικα για τους επομενους μηνεσ που το δουλεψα δεν ειχα κανενα απολυτος θεμα ! 
συμφωνω οτι μπορει να το ελιωσαν η μπορει πολυ απλα να ετυχε στα χερια του τι να πω δεν ξερω

 

εχω καλες και αρκετες αξιολογήσεις για να λεω ψεματα και πραγματικα οτι και να εχει γινει στεναχωριεμαι γιατι μαλλον θα παμε σε αντιμαχία και βλεπω να πεφτουν αρνητηκες κτλ ! 

Τι να πω Δεν Ξερω.....εχω βρεθει σε μια κατασταση που αλλος μοπυ πουλησε μαπα αλλα το καταπια ειπα στον εαυτο μου πχ ας προσεχα ! αλαλ για αυτη την περίπτωση δεν ξερω 


Αν το προβλημα αναφερθηκε απο δυο διαφορετικους αγοραστες τοτε κατι θα φταιει στο κινητο, απ την αλλη πως δεν σου ετυχε εσενα τοσο καιρο, ισως δεν το ζαλισες πολυ.

Ειχα αγορασει και εγω χαλασμενο κινητο απο εσενα αλλα στη περιπτωση μου , ηξερα οτι ειναι χαλασμενο και δεν με ενδιεφερε. :)

να φανταστω για το MOtO g2 ε ναι ρε φιλε αν κατι ειναι χαλασμενο ειναι χαλασμενο το λες Για αυτο εχω τρελαθει σε αυτη την περιπτωση εφηγε απο τα χερια μου ενα κανονικο τηλ και θελουν να μου το γυρισουν πισω η οτι αλλο μπορεις να φανταστεις !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κινητο εχει προβλημα ,και τελικα αυτα που εφτιαξες μετα αφου ζεσταθουν λιγο κλανουν πανω τους,τοτε πουλας ενα κινητο με προβλημα.Αν αναφερεις οτι το κινητο δουλευει κανονικα και το πουλησεις καλα κανεις και επιστρεφεις πισω τα λεφτα.Εχω πουλησει μητρικη που δουλευε τεσταρισμενη κτλ ,και την ειχα αφησει στο κουτι της καιρο.Την πηρε ενα παιδι και δεν δουλευε,ειχε δικιο ,του εδωσα τα λεφτα του κτλ.Λαθοι γινονται ,και δεν ειναι εγγυηση αυτο που δινεις αλλα ανθρωπια .Αν ηθελες θα εξαφανιζοσουν.Μαλακια να δωσω 150 ευρω και μετα απο 1 μερα να χαλασει ακομα και ας ειναι μτχ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κινητο εχει προβλημα ,και τελικα αυτα που εφτιαξες μετα αφου ζεσταθουν λιγο κλανουν πανω τους,τοτε πουλας ενα κινητο με προβλημα.Αν αναφερεις οτι το κινητο δουλευει κανονικα και το πουλησεις καλα κανεις και επιστρεφεις πισω τα λεφτα.Εχω πουλησει μητρικη που δουλευε τεσταρισμενη κτλ ,και την ειχα αφησει στο κουτι της καιρο.Την πηρε ενα παιδι και δεν δουλευε,ειχε δικιο ,του εδωσα τα λεφτα του κτλ.Λαθοι γινονται ,και δεν ειναι εγγυηση αυτο που δινεις αλλα ανθρωπια .Αν ηθελες θα εξαφανιζοσουν.Μαλακια να δωσω 150 ευρω και μετα απο 1 μερα να χαλασει ακομα και ας ειναι μτχ.

Ναι αλλα γινεται με το που φυγει απο τα χερια μου να χαλασει και που ξερω εγω τι εκανε ? και που ξερω αν δεν αλλαξε μητρικη και πολλα αλλα ! επιδη τυχαινει να ξερω απο τεχνικα κομματια και θεωρω οτι εχω αρκετες γνωσεις μπορω να πω οτι στα χερια μου δουλευε αψωγα ! αλλα ευχαριστω για την γνωμη σας !! η ανθρωπια εχει οριο οχι να γινω και κερατας και γδαρμενος !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

να φανταστω για το MOtO g2 ε ναι ρε φιλε αν κατι ειναι χαλασμενο ειναι χαλασμενο το λες Για αυτο εχω τρελαθει σε αυτη την περιπτωση εφηγε απο τα χερια μου ενα κανονικο τηλ και θελουν να μου το γυρισουν πισω η οτι αλλο μπορεις να φανταστεις !!!

Οχι, για το nokia 7710 λεω με χαλασμενη οθονη αφης και βυσμα φορτισης και μπαταρια σε χειμερια ναρκη. Το εφτιαξα ομως και υπαρχει ακομα. Για μενα εχει αξια και ας μην το θελει κανενας αν και το εχω βαλει πολλες φορες αγγελια. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα γινεται με το που φυγει απο τα χερια μου να χαλασει και που ξερω εγω τι εκανε ? και που ξερω αν δεν αλλαξε μητρικη και πολλα αλλα ! επιδη τυχαινει να ξερω απο τεχνικα κομματια και θεωρω οτι εχω αρκετες γνωσεις μπορω να πω οτι στα χερια μου δουλευε αψωγα ! αλλα ευχαριστω για την γνωμη σας !! η ανθρωπια εχει οριο οχι να γινω και κερατας και γδαρμενος !

Για αυτό τον λόγο να επιμένεις στο να γίνει πλήρης έλεγχος.

 

Απο εκει και πέρα μπορείς να βάζεις στην αγγελία σου ότι το παίρνουν ως έχει και ότι μπορούν να ελέγξουν την λειτουργικότητα του χέρι με χέρι ή να δίνεις περιθώριο 7 μέρες όπου αν παρουσιάσει το κινητό κάποιο πρόβλημα να το παίρνεις πίσω εκτός αν φταίει ο αγοραστής για την ζημιά (έχε αναλυτικές φωτογραφίες απο μικρή απόσταση για να μπορείς να αποδείξεις νέες γρατζουνιές ή ότι το κινητό ανοίχτηκε κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, για το nokia 7710 λεω με χαλασμενη οθονη αφης και βυσμα φορτισης και μπαταρια σε χειμερια ναρκη. Το εφτιαξα ομως και υπαρχει ακομα. Για μενα εχει αξια και ας μην το θελει κανενας αν και το εχω βαλει πολλες φορες αγγελια. :)

αααα το νοκια λες ε ηταν ουτε και εγω δεν ξερω ποσα χρονια στην ακρη !!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια, τι περιθωριο 7 μερες. Ουτε καν. Αυτο δε το υποστηριζουν ουτε οι κολοσσοι σε ολοκαινουργια προιοντα και θα το υποστηριξει ο Μητσος και ο Τακης σε κατι μεταχειρισμενο κι εκτος εγγυησης; Για να γινει κατι τετοιο η τιμη θα πρεπει να ανεβει στο Θεο, αλλιως θα ειναι τελειως ασυμφορο.

Αμα βρειτε τετοιους πωλητες που βαζουν σαν ορο το δικαιωμα επιστροφης, να μου τους συστησετε κι εμενα για να ξερω να δοκιμαζω τσαμπα προιοντα (και να τα επιστρεφω μετα απο 1 βδομαδα αζημιως) μεχρι να βρω κατι που να μου κανει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω το δοκιμαζεις τελος ! εφυγες δεν φερει καμια ευθηνη ακομα και μουη εχει τυχει ο αλλος να μου πουλησει κινητο με ξεθαμπομα στην οθονη που το εβλεπες μονο νυχτα δηλαδη τι επρεπε να του κανω  σε αυτον ? δεν ξερω μαλλον δεν θα δεχτω επιστροφή κτλ (και του ειπα για το προβλημα που αναεφερε ο προηγουμενος ) .... τωρα τι να πω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι λετε ρε παιδια, τι περιθωριο 7 μερες. Ουτε καν. Αυτο δε το υποστηριζουν ουτε οι κολοσσοι σε ολοκαινουργια προιοντα και θα το υποστηριξει ο Μητσος και ο Τακης σε κατι μεταχειρισμενο κι εκτος εγγυησης; Για να γινει κατι τετοιο η τιμη θα πρεπει να ανεβει στο Θεο, αλλιως θα ειναι τελειως ασυμφορο.

Αμα βρειτε τετοιους πωλητες που βαζουν σαν ορο το δικαιωμα επιστροφης, να μου τους συστησετε κι εμενα για να ξερω να δοκιμαζω τσαμπα προιοντα (και να τα επιστρεφω μετα απο 1 βδομαδα αζημιως) μεχρι να βρω κατι που να μου κανει.

Οι κολοσσοί σε καινούργια προϊόντα δεν υποστηρίζουν 7 μέρες αλλά 2 χρόνια...

 

7 μέρες ειναι συνήθης πρακτική πχ στο ebay για μεταχειρισμένα φυσικά επίσης συνηθισμένο ειναι το "as is" είναι θέμα του πωλητή ποιά πολιτική θα επιλέξει.

 

Έχουν και τα δύο αρνητικά και θετικά όσο αφορά την αύξηση των πωλήσεων σου και την τιμή του προϊόντος  πχ το as is μπορεί να μειώσει την τιμή του και να αποτρέψει πιθανούς αγοραστές αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το DoA και το δικαίωμα επιστροφής 7 ημερών σε περίπτωση που προκύψει βλάβη ανεβάζει την τιμή του προϊόντος σου και αυξάνει παράλληλα τους πιθανούς αγοραστές σου αλλά απο την άλλη σε βάζει σε σκοτούρες στην περίπτωση που βγει σάπιο πράμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολοσσοί σε καινούργια προϊόντα δεν υποστηρίζουν 7 μέρες αλλά 2 χρόνια...

 

7 μέρες ειναι συνήθης πρακτική πχ στο ebay για μεταχειρισμένα φυσικά επίσης συνηθισμένο ειναι το "as is" είναι θέμα του πωλητή ποιά πολιτική θα επιλέξει.

 

Έχουν και τα δύο αρνητικά και θετικά όσο αφορά την αύξηση των πωλήσεων σου και την τιμή του προϊόντος  πχ το as is μπορεί να μειώσει την τιμή του και να αποτρέψει πιθανούς αγοραστές αλλά έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, το DoA και το δικαίωμα επιστροφής 7 ημερών σε περίπτωση που προκύψει βλάβη ανεβάζει την τιμή του προϊόντος σου και αυξάνει παράλληλα τους πιθανούς αγοραστές σου αλλά απο την άλλη σε βάζει σε σκοτούρες στην περίπτωση που βγει σάπιο πράμα.

Για μια πωληση του ινσομνια δεν νομιζω οτι ειναι το ιδιο ουτε μαγαζι εχω ουτε τιποτα ανθρωπια εχω αλλα μου αρεσουν και τα δικαια και επιδη παλευω μεσα μου πολυ γιατι κανονικα ειναι να του πω φιλε μου δεν ευθηνομαι σε κατι ξεκαθαρα απο την αλλη του εβγαλε προβλημα στην 2 3 μερα και το σκεφτομαι ! ενω ειμαι σιγουρος οτι κατι αλλο εχει παιξει θα το παρω πισω θα το τεσταρω φουλ ομως και θα το βγαλω 100Ε να φυγει δεν βρισκω αλλη λυση τωρα αν εχει ζημια ειναι αλλο θεμα !!! 

 

ευχαριστω ολους σας για τις απαντησεις το εκτιμω ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κολοσσοί σε καινούργια προϊόντα δεν υποστηρίζουν 7 μέρες αλλά 2 χρόνια...

Οι κολοσσοι δινουν εγγυηση 2 χρονια, οχι δυνατοτητα δοκιμης 7 μερες κι επιστροφης.

Εγγυηση να σημειωσουμε οτι δε σημαινει ουτε επιστροφη, ουτε αντικατασταση. Σημαινει οτι ΑΝ βγαλει προβλημα και ΑΝ το προβλημα οντως επιβεβαιωθει, τοτε στο επισκευαζουν (ή αν χρειαστει στο αντικαθιστουν). Σε καμια εγγυηση δεν ισχυει επιστροφη προιοντος και επιστροφη μετρητου απο κανεναν κολοσσο κι εσυ προτεινεις να το κανουν οι ιδιωτες σε μεταχειρισμενα!

 

Επιπλεον το παραδειγμα σου με το ebay ειναι ατυχες, διοτι στο ebay δεν δινεται η δυνατοτηα ελεγχου κατα την αγορα, αρα καποιοι πωλητες , δινουν αυτη τη δυνατοτητα με τις 7 ημερες.

 

Εδω, μπορει ο αλλος να ελεγξει το προιον πριν το αγορασει σε συναλλαγη χερι-χερι, αρα το επιπλεον 7 ημερο ειναι ανωφελο. Αν κρινει οτι του κανει, το παιρνει. Αν ειναι ελατωματικο δεν το παιρνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...