Προς το περιεχόμενο

Αγορά απο το Ebay εν αγνοία μου..


masteripper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα...

σήμερα το πρωι ανοίγω τα Email Μου και τι να δω...είμαι ο "περήφανος" κάτοχος μιας κόπιας Diablo III + κάτι άλλα....στην προνομιακή τιμή των 26.99€

Καλά μιλάμε οτι κουφάθηκα όσο δεν πάει...να πω ότι αντε μπορεί να έπαιζα κανένα παιχνίδι αλλά Diablo ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

Εστειλα μήνυμα στο Ebay/Paypal/πωλητή....αλλά επειδή έχει γίνει ήδη shipped ψιλοφοβάμαι ότι το ψιλοηπιαμε ....έκανα και Unlink το PayPal Απο το Ebay....αλλά δεν ξέρω...έχει μείνει κάτι για να το σιγουρέψουμε...

Και όλα αυτά  υποτίθεται 4:30 το πρωί στον 4ο ύπνο μου....

Μάλλον να αρχίζω να αλλάζω και κωδικούς και ανάθεμα αν θα τους θυμάμαι...

Το έχει ξαναδει κανένας το έργο...?

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

99% είναι spam για να δώσεις στοιχεία σου κτλ και τελικά να σου αποσπάσουν χρήματα...Διάβασε καλύτερα το μειλ, δες καλύτερα τις διευθύνσεις mail και προφανώς μη συμπληρώσεις σε καμία φόρμα στοιχεία σου, ειδικά κάρτες paypal κτλ.. Εγώ "αγόρασα" πριν κανά δίμηνο ένα δίσκο της madona συλλεκτικό...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣΟΧΗ, κατά 99,9% είναι απάτη email phishing... και όχι από το πραγματικό paypal-ebay.

Ελπίζω να μην πάτησες κάποιο link μέσα στο email και να μην άλλαξες κωδικούς από εκεί.

 

Αν έμπαινες στο πραγματικό paypal, θα έβλεπες ότι δεν υπάρχει καμία συναλλαγή....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά φαίνεται η συναλλαγή και στο PayPal & στο Ebay....μου αρέσει που στο Ebay ηταν και Hidden και έψαχνα και δεν την έβρισκα...

Προς το παρον εχω στείλει μηνύματα παντού....Περιμένω να δω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΝ πρωτοις φαίνονται καλά τα πράγματα...ο πωλητής μπλόκαρε την διαδικασία και υποσχέθηκε να επιστρέψει τα λεφτα...

Το Ebay με ενημέρωσε ότι ήταν Hackaρισμα απο IP στην Λευκορωσία...περιμένω να δω τι θα γίνει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο περιέργεια: Το ebay/paypal το είχες με yahoo mail ή κάποιο άλλο (πχ gmail, hotmail) ?

Τι εννοεις...φυσικά και είχα συνδεδεμένο πως αλλιως θα γραφομουν...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν καθαρό hack το πιο πιθανό θα ήταν να σου αλλάξουν και τους κωδικους, αλλά αφου οι κωδικοι έμειναν ανέγγιχτοι, εγω θα κοιτούσα για κάποιο πρόγραμμα στον υπολογιστή/κινητό μου και μετά όλα τα άλλα. 

 

Ενδεικτικα μπορεί να ειναι phissing, υποκλοπή απο wifi, κλπ


Τι εννοεις...φυσικά και είχα συνδεδεμένο πως αλλιως θα γραφομουν...?

Εννοει αν το emailταν yahoo ή κάτι αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το κατάλαβα....Gmail..ηταν...ο hacker είναι απο Λευκορωσία (Belarus) ...απέκτησε πρόσβαση στο Ebay περίπου στις 04:00 και προχώρησε σε αγορά στις 04:30...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα τοτε να κανεις λινκ στο Paypal μια χρεωστικη καρτα ή virtual και να είναι μονιμα με 0 Balance. Και όταν θες να κανεις μια αγορα απλα να φορτιζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα τοτε να κανεις λινκ στο Paypal μια χρεωστικη καρτα ή virtual και να είναι μονιμα με 0 Balance. Και όταν θες να κανεις μια αγορα απλα να φορτιζεις.

Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή και περιττά έξοδα. 

 

Αν κάποιος δεν μπορεί/θέλει/γίνεται/ξερει να διατηρεί ασφαλείς τους κωδικους του, καλύτερα να φτιάξει λογαριασμους mail/ebay/κάρτες και να τις χειρίζεται μονο από linux boot/livedvd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά το θεωρώ υπερβολή και περιττά έξοδα.

 

Αν κάποιος δεν μπορεί/θέλει/γίνεται/ξερει να διατηρεί ασφαλείς τους κωδικους του, καλύτερα να φτιάξει λογαριασμους mail/ebay/κάρτες και να τις χειρίζεται μονο από linux boot/livedvd

+1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...