Προς το περιεχόμενο

Η Nikon ακυρώνει την κυκλοφορία της σειράς compact φωτογραφικών μηχανών DL και προχωράει σε απολύσεις


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θεωρείς λογική την απάντηση ότι όταν ένα προϊόν δεν προσφέρει πλέον, εξαλείφεται, από την λογική που λέει ότι επειδή δεν το προτιμά η πλειοψηφία θα εξαλειφθεί;

Έστω και λίγοι να το προτιμούν, αυτό θα συνεχίσει υπάρχει.

Δεν είναι προφητεία, λογική είναι...

 

Οι οικονομίες σε αυτή την κλίμακα δε λειτουργούν έτσι. "Λίγοι" δεν είναι αρκετοί για να στηρίξουν μία προϊοντική κατηγορία. Λίγοι ήθελαν φιλμ. Λίγοι ήθελαν και zip drives για backup. Λίγοι ήθελαν και VHS. Και τι από αυτά μπορείς να βρεις σήμερα στα ράφια των καταστημάτων;

 

Το πρόβλημα είναι ότι οι λίγοι δεν αρκούν για στηρίξουν οικονομικά την κατηγορία. Οπότε, με τα περιθώρια κέρδους να συμπιέζονται, τις απαιτούμενες επενδύσεις να αυξάνονται και το μέλλον δυσοίωνο, έρχεται ένα σημείο που οι εταιρείες λένε "αποσσύρομαι διότι οι 10.000 χρήστες που έμειναν δε με συμφέρουν". Ένα επιπλέον πρόβλημα είναι ότι όταν συμπιέζεις τα μεγέθη, αυξάνονται τα κόστη. Και ποιος χρήστης θα επιλέξει να πληρώσει 350 ευρώ την compact των 120 σημερινών ευρώ, μία τιμή η οποία προέκυψε από την μειωμένη ζήτηση;

 

Οι ελάχιστοι χρήστες που έχουν μείνει τότε, απλά διασκορπίζονται στις υπόλοιπες κατηγορίες (π.χ. mirrorless).

 

Και ναι, προφητείες κάνουμε, όπως ακριβώς κάνεις και εσύ. Εσύ προφητεύεις ότι οι compact θα συνεχίσουν να υπάρχουν με το 5% των χρηστών που κάποτε είχαν, επειδή τα κινητά δεν έχουν zoom. Άλλοι προφητεύουμε ότι θα εξαλειφθούν, επειδή η αγορά δεν αρκεί για να τις στηρίξει, ενώ το μικρό μέρος των χρηστών που χρειάζεται όσα περισσότερα προσφέρει μία compact σε σχέση με ένα κινητό, θα κινηθεί σε άλλη κατηγορία φωτογραφικής. Μένει να δούμε στα επόμενα 3-5 χρόνια ποιανού η προφητεία θα πέσει μέσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οι ελάχιστοι χρήστες που έχουν μείνει τότε, απλά διασκορπίζονται στις υπόλοιπες κατηγορίες (π.χ. mirrorless).

 

Και ναι, προφητείες κάνουμε, όπως ακριβώς κάνεις και εσύ. Εσύ προφητεύεις ότι οι compact θα συνεχίσουν να υπάρχουν με το 5% των χρηστών που κάποτε είχαν, επειδή τα κινητά δεν έχουν zoom. Άλλοι προφητεύουμε ότι θα εξαλειφθούν, επειδή η αγορά δεν αρκεί για να τις στηρίξει, ενώ το μικρό μέρος των χρηστών που χρειάζεται όσα περισσότερα προσφέρει μία compact σε σχέση με ένα κινητό, θα κινηθεί σε άλλη κατηγορία φωτογραφικής. Μένει να δούμε στα επόμενα 3-5 χρόνια ποιανού η προφητεία θα πέσει μέσα.

Οι οικονομίες κλίμακος έτσι λειτουργούν :

http://promuser.com/markets/global-digital-camera-market-share-report-part-2-types

αν με τα στοιχεία αυτά επαληθεύονται οι προφητείες σου και ότι οι compact πάνε για εξαφάνιση, τότε τι να πω....

 

Άλλωστε η διαφωνία μου δεν είναι ποιος θα επικρατήσει τελικά, εγώ μίλησα αρχικά, ότι οι compact βρίσκονται ανάμεσα σε dslr και smartphone και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό.

Πιθανόν παρανόησες ή χάθηκες στη μετάφραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να εχεις σπουδασει οικονομικα(Αν και το εχω κανει).

Οταν δημιουργειται ενα καινουργιο προιον οπως πχ μια compact camera το τμημα μαρκετινγκ οριζει την τιμη πωλησης καθως ενα στοχο αριθμου πωλησεων πανω απο τον οποιο το προιον θα ειναι επικερδες.

Το οτι θα πουλησει καποια τεμαχια ενα προιον δεν το κανει επικερδες αφου υπαρχουν πολλα κοστη μεχρι να δουμε ενα προιον στο ραφι του καταστηματος και οχι μονο το κοστος παραγωγης. Αρα μοιραια αν πεσουν και αλλο οι πωλησεις το μελλον τα μοντελα που βλεπουμε θα μειωνονται αναλογικά μεχρι να τα δουμε να εξαφανιζονται σιγα σιγα.

Και οσον αφορα το ζουμ(οπτικο) στα κινητα ειναι κατι που ειναι σχεδον αδυνατον να λυθει. Δεν γινεται να μπει μοτερ σε τοσο μικρο χωρο που να ζουμαρει τον φακο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έ-ε-ερχονται οι μετα-φακοί και τότε να δεις τι θα τις κάνουμε τις φωτογραφικές μας που τις πιο πολλές θα τις καταπιούν τα τηλέφωνα αμάσητες σε καμμιά δεκαετία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά ντε στα εργαστήρια είναι ακόμα, κάπου πήρε το μάτι μου ότι μόλις ανακοινώθηκε η διεύρυνση του εύρους ζώνης συχνοτήτων που είναι αποτελεσματικοί   :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έκανε κανείς τέτοια σύγκριση. Το παιδί έγραφε ότι η compact πεθαίνει λόγω smartphones.

είπα γω ότι έκανε κάποιος σύγκριση πιο πάνω;

αν ήταν θα έκανα quote και θα απαντούσα σε όποιον ήταν.

 

Βλέπεις λοιπόν κε xtrmsnpr ότι δεν υπάρχουν άσχετοι εδώ μέσα, αλλά σαφώς υπάρχουν κάποιοι (που θα την κάνουν σε λίγο) οι οποίοι δεν καταλαβαίνουν την Ελληνική και έχουν πρόβλημα επικοινωνίας. Δηλ. άλλα διαβάζουν και άλλα καταλαβαίνουν......

μη θίγεσαι μη σκίσεις τίποτα κύριος..

 

ούτε καν αναφερόμουν σε εσένα. Ούτε το 0.01% δεν πήγαινε σε εσένα από ότι είχα γράψει.

 

Ένα μήνυμα γενικό ήταν, ότι κάνουν την σύγκριση αυτή κάμποσα άτομα.

Οπότε μάλλον για εσένα προφανώς μιλάς στο ότι δε καταλαβαίνεις..

Καλά να περνάς με τα υπονοούμενα σου,φιλάκια! Κύριε!

---

 

και για τους 2 που έκανα quote εδώ,έχω να πω:

πού να μην είχα γράψει και την πρόταση στην παρένθεση μέσα, τί θα μου λέγατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδιασμός εκτός πραγματικότητας ανάλογα με το τι θα ήθελε σαν εταιρία για canon/nikon και πάνε να φάνε τα μούτρα τους από τους καταναλωτές.

Μας σερβίρουν κάμερες dslr στο κόστος με τα εισαγωγικά κομμάτια τους και πέφτουν μέσα στη ίδια τους τη φάκα.

Γρήγορα το κατάλαβε η sony ευτυχώς ότι έτσι δεν κάνει χαΐρι και αποτραβήχτηκε από το entry level κομμάτι πιστεύω θα δικαιωθεί προσεχώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είπα γω ότι έκανε κάποιος σύγκριση πιο πάνω;

αν ήταν θα έκανα quote και θα απαντούσα σε όποιον ήταν.

 

μη θίγεσαι μη σκίσεις τίποτα κύριος..

 

ούτε καν αναφερόμουν σε εσένα. Ούτε το 0.01% δεν πήγαινε σε εσένα από ότι είχα γράψει.

 

Ένα μήνυμα γενικό ήταν, ότι κάνουν την σύγκριση αυτή κάμποσα άτομα.

Οπότε μάλλον για εσένα προφανώς μιλάς στο ότι δε καταλαβαίνεις..

Καλά να περνάς με τα υπονοούμενα σου,φιλάκια! Κύριε!

---

 

και για τους 2 που έκανα quote εδώ,έχω να πω:

πού να μην είχα γράψει και την πρόταση στην παρένθεση μέσα, τί θα μου λέγατε.

Αν δεν αφορούσε το δικό μου σχόλιο η ανάρτησή σου ...συγνώμη. Πιθανόν εγώ και κάποιοι άλλοι να παρερμηνεύσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός που είναι ευχαριστημένος με τις φωτογραφίες του κινητού του δεν πρόκειται να αγοράσει ποτέ φωτογραφική πόσο μάλλον compact. Υπάρχουμε όμως κι εμείς. Αν και κάτοχος Canon θεωρώ την Nikon μεγάλο παίχτη που ευνοεί τον ανταγωνισμό και δεν πρέπει με τίποτα να εκλείψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάτοχος Canon θεωρώ την Nikon μεγάλο παίχτη που ευνοεί τον ανταγωνισμό και δεν πρέπει με τίποτα να εκλείψει.

 

αν οι Μ της Canon δεν προχωρήσουν (και δε θέλει και πολύ να τελματώσει το πράμα όσο δε βγάζει παραπάνω φακούς αντίστοιχα κόμπακτ με τα σώματα,  σιγά μη πάρουν οι πολλοί Μ για να κοτσάρουν φακούμπες SLR με αντάπτορες) 

σε 3-4 χρόνια

θα γίνει επιτέλους πραγματικότητα

η γνωστή φίρμα

.

.

.

Canikon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι θέμα φωτογραφικής κουλτούρας του καθενός. Έχω μία D3300 που δεν θα την άλλαζα με οποιοδήποτε κινητό. Θα την άλλαζα μόνο με κάποια καλύτερη, αλλά προς το παρόν no money no honey.

Πάντως με ανησυχούν οι συγκεκριμένες αλλαγές. Πολλές απολύσεις και μεγάλες αλλαγές. Οι Nikonians στα φωτογραφικά fora έχουν αναστατωθεί φανερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...