Προς το περιεχόμενο

Νέα μοντέλα D-SLR EOS 800D και 77D από την Canon


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδιά μας δουλεύεται τώρα;

Για να δω αυτή την μικρή διαφορά στο συνημμένο που έχει ο nickelodeon πρέπει να χρεωθώ παραπάνω και να αγοράσω μηχανή και tv με 4Κ ;;; Σίγουρα μας κάνετε πλάκα....Για ποιο 4Κ downscale μιλάτε λες και απευθύνεστε σε παραγωγούς του Χόλυγουντ. Είμαστε μια κοινότητα με απλούς χρήστες και μιλάμε για μια μηχανή των $900 !!!!  Ήμαρτον ...

 

Εντάξει είπαμε να πουλάμε ωραιάδα, αλλά και η υπερβολή έχει τα όρια της.

 

Η ερώτηση είναι :

1.σε τι χρησιμεύει το 4Κ για ένα μέσω χρήστη που θα πάρει μια τέτοια μηχανή; Θα κάνει crop το κάθε frame να δει αν έχει καλή ποιότητα το video; Πρόκειται δηλ να δει την διαφορά αυτή σε ένα ερασιτεχνικό βίντεο;

2. μήπως ένας παραγωγός ή ένας αρτίστας που ασχολείται με ποιοτικά video, θα αγόραζε τέτοια μηχανή;

 

γιατί αν δεν συμβαίνει κανένα από τα δύο τότε είστε σε λάθος topic....

 

Επίσης αν κάποιος από σας έχει κάποιο ποιοτικό video, ας μας δώσει ένα link να δούμε την δουλειά του και για ποιο λόγο ζητάτε επίμονα το 4Κ .

σε τι χρησιμευε το 1080P το 2009 στον μεσο χρηστη?

σε τι χρησιμευε το DVD το 2001 στον μεσο χρηστη?

σε τι χρησιμευε το αυτοκινητο το 1920 στον μεσο χρηστη?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε nhzt κανεις λες και ειναι κακο να δωσει 4Κ η Canon.

Ναι για του περισσοτερους ισως ακομα να μην ειναι χρησιμο αλλα σαν καταναλωτες πρεπει να μας ενδιαφερει να περνουμε τα περισσοτερα που μπορουμε σε οσο καλυτερη τιμη γινεται

Καλο θα ηταν αλλα δεν το κανει. Εδω δεν δωσανε 4Κ της προκοπης στην 5d IV.

Βασικα ειναι market leader οποτε δεν την νοιαζει και τοσο να ειναι μπροστα απο τον ανταγωνισμο στα specs.

Εγω εχω την υποψια οτι δεν μπορει να φτιαξει δυνατους επεξεργαστες ωστε να μπορουν οι καμερες της να γραφουν 4Κ.

Επισης θα ειναι και ενας λογος ισως το 4Κ για να σου πουλησουν μετα την 900D η την 88D.

Παντως αν εξαιρεσεις το 4Κ specswise ειναι πληρης προτασεις για καποιον που θελει να ασχοληθει με φωτογραφία.

Αγαπητέ μου για να βάλουμε τα πράγματα σε μια σειρά, ΠΟΤΕ δεν είπα ότι θα ήταν κακό αν είχε 4Κ ....ΠΟΤΕ.

Δεύτερον, αν παρακολουθήσεις τα σχόλια μου από την αρχή και όχι το τελευταία, θα δεις ότι μιλάω για κάτι περιττό γι αυτή την μηχανή, ενώ αν ήταν κάποια ανώτερη και ακριβότερη θα το θεωρούσα επιβεβλημένο να έχει.

Τρίτον, αυτό που ισχυρίζομαι εγώ (ότι είναι περιττό το 4Κ) το ίδιο λέει και η Canon γι αυτό το μοντέλο. Σαν να σου λέει δηλ. δες τον υπέροχο DIGIC 7 που σου δίνω και τον metering αισθητήρα RGB+IR 7650-pixels για τέλεια φωτομέτρηση, σ αυτή την τιμή.

 

Θέλω να πω, γι αυτούς που δεν ασχολούνται με την φωτογραφία, από όλο το δάσος βλέπουν μόνο  ένα δέντρο (ότι δεν έχει 4Κ), και δεν βλέπουν όλα τα καλούδια που σου δίνει με $900. Και εξηγώ τον λόγο: αν η δουλειά σου και οι ανάγκες σου επιβάλουν 4Κ video, τότε θα πρέπει να πληρώσεις  για μια Canon και μια Nikon.

 

Επίσης ανέφερα παραπάνω ότι εγώ δεν θα επέλεγα αυτή την μηχανή, αλλά την 80D και ας πλήρωνα παραπάνω και ας μην έχει 4Κ.

Βλέπεις ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του, βάση των αναγκών του. Εμένα πχ δεν μ ενδιαφέρει το 4Κ video.

Δεν είναι όμως λογικό να λέμε, ας είχε και ας μην ήταν χρήσιμο. Μέγα λάθος, γιατί πληρώνεις τζάμπα λεφτά για κάτι που δεν χρησιμοποιείς.

 

Τώρα για τα σενάρια που λες και για ποιο λόγο η Canon δεν κάνει κάποια πράγματα..... συγνώμη αλλά θα με ενδιέφεραν αν είχα μετοχές της Canon !!!

σε τι χρησιμευε το 1080P το 2009 στον μεσο χρηστη?

σε τι χρησιμευε το DVD το 2001 στον μεσο χρηστη?

σε τι χρησιμευε το αυτοκινητο το 1920 στον μεσο χρηστη?

Στην ποιότητα που ήταν εμφανής !!! και όχι στην ποιότητα που την ψάχνεις με τον μεγεθυντικό, όπως εσύ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακομα και σημερα οταν μου λενε οι φιλοι μου να δουμε ταινια, τους λεω δεν εχει βγει ακομα σε svsto bluray , και μου λενε σιγα, κατεβασε το σε 720p, το ιδιο ειναι.

 

αν εσεις ειστε τυφλοι προβλημα σας.

 

αλλιως κυκλοφορειστε ολοι με lada, ολα τα αυτοκινητα το ιδιο ειναι, 4 ροδες, σιγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω θεοι...

1ον 4κ δινουν πλεον μηχανες των 500 και ολα τα αλλα καλουδια που δινει η canon..και παραπανω..

 

2ον κανενας αρτιστας του hollywood.Δεν ειπαμε οτι κανουμε export σε 4κ,ειπαμε οτι κανουμε downgrade το resolution για να.κανουμε upgrade το color information....

Για να καταλαβεις τη διαφορα και τη σημασια του 4κ και του raw(αυτο ειναι αλλη ιστορια)πρεπει να δεις το υλικο απο καμερα σε σχεση με αυτο που προεκυψε μετα και το τι πειραγμα σηκωνει στο pc.Λινκ δε στελνω γιατι δεν ειναι αναγκη να αποδεικνυω οτι δεν ειμαι ελεφαντας,εχω ηδη κουραστει να το κανω στην Ελλαδα του 2017...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω θεοι...

1ον 4κ δινουν πλεον μηχανες των 500 και ολα τα αλλα καλουδια που δινει η canon..και παραπανω..

 

2ον κανενας αρτιστας του hollywood.Δεν ειπαμε οτι κανουμε export σε 4κ,ειπαμε οτι κανουμε downgrade το resolution για να.κανουμε upgrade το color information....

Για να καταλαβεις τη διαφορα και τη σημασια του 4κ και του raw(αυτο ειναι αλλη ιστορια)πρεπει να δεις το υλικο απο καμερα σε σχεση με αυτο που προεκυψε μετα και το τι πειραγμα σηκωνει στο pc.Λινκ δε στελνω γιατι δεν ειναι αναγκη να αποδεικνυω οτι δεν ειμαι ελεφαντας,εχω ηδη κουραστει να το κανω στην Ελλαδα του 2017...

1. ξέρω και γω μια καλή με $250 που έχει 4Κ, την θέλεις;

2. δεν μας απαντάς γιατί πρέπει να κάνουμε downgrade το resolution για να.κανουμε upgrade το color information.... ?????

να το κάνει τι ο μέσος χρήστης αυτό, που δεν καταλαβαίνει τι είναι downgrade, να λέει "κοιτάξτε κάνω downgrade το resolution για να.κανω upgrade το color information...."  για να τον περάσουν για ηλίθιο;

 

Τελικά μας τρολάρετε ή είστε ελέφαντες;

Ακομα και σημερα οταν μου λενε οι φιλοι μου να δουμε ταινια, τους λεω δεν εχει βγει ακομα σε svsto bluray , και μου λενε σιγα, κατεβασε το σε 720p, το ιδιο ειναι.

 

αν εσεις ειστε τυφλοι προβλημα σας.

 

αλλιως κυκλοφορειστε ολοι με lada, ολα τα αυτοκινητα το ιδιο ειναι, 4 ροδες, σιγα.

Σιγά ρε φίλε που βλέπεις όλες τις ταινίες σε 4Κ .... ουάου !!!

Είμαι σίγουρος ότι έχεις Mersedes ......ε ;

 

Πάντως να ξέρεις σε λάθος άτομο έπεσες και 1080p projector έχω στις 110'' και Mercedes E .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σίγουρος ότι έχεις Mersedes ......ε ;

 

Πάντως να ξέρεις σε λάθος άτομο έπεσες και 1080p projector έχω στις 110'' και Mercedes E .....

 

Αν είχες και 4K DSLR θα ήσουν και το πρώτο παλικάρι, τώρα απλά είσαι 1080p peasant.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά ρε φίλε που βλέπεις όλες τις ταινίες σε 4Κ .... ουάου !!!

Είμαι σίγουρος ότι έχεις Mersedes ......ε ;

 

Πάντως να ξέρεις σε λάθος άτομο έπεσες και 1080p projector έχω στις 110'' και Mercedes E .....

 

Οχι, τις ταινιες τις βλεπω σε 1080p κατεβασμενες σε bluray remux, κατα μεσο ορο 30GB η ταινια.

4k τηλεοραση δεν εχω ακομα, θα αποκτησω οταν ωριμασει αγορα, αλλα επισης δεν υπαρχει σοβαρο υλικο 4k για κατεβασμα

 

ουτε mercedes εχω,γιατι το να παρεις mercedes απαιτει 30 χιλιαρικα παραπανω απο το Lada,

το να κατεβασεις bluray απαιτει 1 ωρα παραπανω απο το 720p, δηλαδη 0,01 ευρω για το ρευμα που θα καψεις.

οποτε τι πιο λογικο να αγοραζεις κατι πολυ ακριβο οπως 4k τηλεορασεις για να κοκορευεσαι στους γειτονες και να βαζεις dvdrip Η CamTS, γιατι "ελα μωρε ολα ιδια ειναι"

εγω που ειμαι λογικος ανθρωπος αγορασα 50αρα πλασμα, και ενα συμπαθητικο ηχοσυστημα μεχρι εκει που αντεχει η τσεπη μου και ο χωρος μου, και το χρησιμοποιω στο επακρο για να ευχαριστιεμαι την εμπειρια της προβολης.

 

Ειμαι μεσος χρηστης τελικα? πιο πανω? πιο κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχες και 4K DSLR θα ήσουν και το πρώτο παλικάρι, τώρα απλά είσαι 1080p peasant.

4Κ DSLR  να το κάνω τι; αφου δεν μ ενδιαφέρει το 4Κ video απλά για να λέω ότι έχω 4Κ;

Απλά έχω την 20D, με την οποία οποία έχω βγάλει (κατά την γνώμη μου) πολύ καλές φωτογραφίες , αλλά πήρα και πολύ καλές κριτικές στο dpreview.com και στο dpgr.gr.

Όταν δεν μ ενδιαφέρει κάτι και δεν θέλω να το έχω, ας είμαι peasant.

Aν όμως μιλάμε για φωτογραφία, αν θέλεις πάμε μια κόντρα...

 

Επίσης αν εσένα σ αρέσει το 4Κ video, δίξε μας τι έχεις κάνει μέχρι τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον υπάρχει η sony a6300 είναι μεγάλο φάουλ της canon να μη προχωρήσει σε 4k ανάλυση.

Κρίμα να δίνεις τόσα χρήματα και να γράφεις σε 1080p κατευθείαν όταν με πολλαπλάσια ανάλυση 4k παίρνεις χειροπιαστά καλύτερο υλικό μετά με μετατροπή σε 1080p.

Για να μη μιλήσουμε για προβολή σε 4k πάνελ του 1080p με μετατροπή αρχείου εκεί να δεις διαφορά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, τις ταινιες τις βλεπω σε 1080p κατεβασμενες σε bluray remux, κατα μεσο ορο 30GB η ταινια.

4k τηλεοραση δεν εχω ακομα, θα αποκτησω οταν ωριμασει αγορα, αλλα επισης δεν υπαρχει σοβαρο υλικο 4k για κατεβασμα

 

ουτε mercedes εχω,γιατι το να παρεις mercedes απαιτει 30 χιλιαρικα παραπανω απο το Lada,

το να κατεβασεις bluray απαιτει 1 ωρα παραπανω απο το 720p, δηλαδη 0,01 ευρω για το ρευμα που θα καψεις.

οποτε τι πιο λογικο να αγοραζεις κατι πολυ ακριβο οπως 4k τηλεορασεις για να κοκορευεσαι στους γειτονες και να βαζεις dvdrip Η CamTS, γιατι "ελα μωρε ολα ιδια ειναι"

εγω που ειμαι λογικος ανθρωπος αγορασα 50αρα πλασμα, και ενα συμπαθητικο ηχοσυστημα μεχρι εκει που αντεχει η τσεπη μου και ο χωρος μου, και το χρησιμοποιω στο επακρο για να ευχαριστιεμαι την εμπειρια της προβολης.

 

Ειμαι μεσος χρηστης τελικα? πιο πανω? πιο κατω?

τώρα έβαλες την συζήτηση σε σωστή βάση και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Το ότι σου είπα για τον προβολέα και για την mercedes δεν το έκανα για επίδειξη, αλλά για να σου πω οτιδήποτε πάνω από αυτό που θέλουμε είναι περιττό.

Άλλωστε η διαφωνία μου με πολλούς εδώ μέσα είναι ότι το 4Κ που επιθυμούν πολλοί, γι αυτή τη μηχανή, το θεωρώ πλεονασμό.

Εφόσον υπάρχει η sony a6300 είναι μεγάλο φάουλ της canon να μη προχωρήσει σε 4k ανάλυση.

Κρίμα να δίνεις τόσα χρήματα και να γράφεις σε 1080p κατευθείαν όταν με πολλαπλάσια ανάλυση 4k παίρνεις χειροπιαστά καλύτερο υλικό μετά με μετατροπή σε 1080p.

Για να μη μιλήσουμε για προβολή σε 4k πάνελ του 1080p με μετατροπή αρχείου εκεί να δεις διαφορά όσο μεγαλώνουν οι ίντσες.

δηλ αν δεν έχω 4Κ tv για να δω το υλικό που τράβηξα και έχω πχ 1080p tv, θα πρέπει να κάνω downscaling για να δω με καλύτερα αποτελέσματα, τα γενέθλια του γιου μου και σε τι βαθμό; Διότι αν προορίζω το υλικό μου για επαγγελματική επεξεργασία ή επαγγελματική χρήση εκεί θα συμφωνήσω.

Θέλω να πω, για ένα ερασιτέχνη φωτογράφο ή ένα απλό χρήστη, η εν λόγω μηχανή (που δεν θεωρείται επαγγελματική) αυτή η μικρή διαφορά μεταξύ 1080p και 4K downscaling, δεν μετράει τόσο όσο της αποδίδεις.

Πάντως είχε 4Κ, πάλι δεν θα με χαλούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είμαι προσεκτικός γιατί εφαγα report και φοβήθηκα...4κ video εχει η panasonic g7..δευτερον..

 

 

Με καμερα που κανει 200 παραπανω απόσα ζητάει η canon...

 

Τριτον..αν κάποιος είναι μέσος χρήστης ας παρει κινητό..αμα ξερει να το δουλεψει θα πάρει κι έτσι θετικές κριτικές στα φωτογραφικά site...κλαίω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είμαι προσεκτικός γιατί εφαγα report και φοβήθηκα...4κ video εχει η panasonic g7..δευτερον.. https://www.youtube.com/watch?v=4ZkD-VWpwgM Με καμερα που κανει 200 παραπανω απόσα ζητάει η canon... Τριτον..αν κάποιος είναι μέσος χρήστης ας παρει κινητό..αμα ξερει να το δουλεψει θα πάρει κι έτσι θετικές κριτικές στα φωτογραφικά site...κλαίω...

Έτσι μπράβο,  να προσέχεις φιλαράκι ......αν και η συμπεριφορά σου δεν πλησιάζει καν τα υπέροχα video που δημιούργησες !!!

 

Συνολικό συμπέρασμα :

1. ο dimchron προτείνεται ως ο αγοραστής της χρονιάς, διότι αγόρασε κατά 200 ευρώ λιγότερα την G7 σε σχέση με την 77D, η οποία μάλιστα έχει και 4Κ !!! 

2. Ας μην ξεχνάμε ότι η G7 είναι η καλύτερη μηχανή στο κόσμο διότι ..... σωστά μαντέψατε έχει 4Κ !!! Μην σας ενδιαφέρουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά από τις μηχανές, αρκεί να έχουν 4Κ !!!

3. κρίμα γι αυτόν που δημιουργεί 4Κ videos, διότι την ανάλυση αυτή δεν μπορεί να την χαρεί κανένας, πλην ελαχίστων τυχερών που έχουν το χρήμα και κατέχουν 4Κ monitors. tv, projectors. (κάντε υπομονή απλοί χρήστες, θα χαρείτε  αυτά τα αριστουργήματα το 2050)

4. Ας ανοίξουν τα στραβά τους οι κάτοχοι μηχανών 4Κ, ότι για να δεις ένα 4Κ video στην 1080p τελεόρασή τους ή στο full HD monitor πρέπει οπωσδήποτε να κάνουν 4κ downscale...warp stabilising..reframing, γιατί αλλιώς πάει τζάμπα η αγορά που έκαναν και έδωσαν τόσα λεφτά για 4Κ, ενώ δεν έχουν τα κατάλληλα μέσα για να δουν το γ@μ@μένο 4Κ !!!

 

Εδώ είναι που κλαίνε όλοι ...

 

Υ.Σ είδες πουθενά γραμμένο το "αν κάποιος είναι μέσος χρήστης ας παρει κινητό" ; αν ναι δειξτο και σε μας, γιατί ξεχνάμε τι λέμε, αλλιώς θεωρείται συκοφαντία. Αλήθεια ξέρεις τι είναι συκοφαντία;

 

Φιλάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αντ'αλλων...αν δεν κανω λαθος σου ανεφερα οτι υπαρχει μηχανη με 4κ και απαντησες"Ξερω μια με 250 ευρω",τη θες?

Κανενας δεν ισχυριστηκε οτι η g7 ειναι η καλυτερη μηχανη επειδη εχει 4κ,αλλα σιγουρα ειναι η καλυτερη video oriented μηχανη στα λεφτα της εδω και χρονια...

Το 4κ δεν είναι για κανεναν εξωγηινο του 2050,αλλα για ενα χρηστη που θα θελησει να αξιοποιησει τη μηχανη του ψαχνοντας λιγο παραπανω.Οπως και τα 60 καρε πχ δεν ειναι για να τα βαλουμε κοντρα σαν τις μερσεντες αλλα για ενα slow motion απλο.Εχω γνωρισει 15 χρονα που ξερουν η καταλαβαινουν μια χαρα τα οσα γραφω.Προσπερνω καποια ασυναρτητα και καταληγω οτι ξερω πολυ καλα τι ειναι συκοφαντια,οπως και το οτι εγω προσωπικα αν εχω αγνοια για κατι το βλεπω ως αφορμη για να μαθω και οχι να τσακωθω.Φιλακια και περιμενουμε και τις δικες σου δημιουργιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα αντ'αλλων...αν δεν κανω λαθος σου ανεφερα οτι υπαρχει μηχανη με 4κ και απαντησες"Ξερω μια με 250 ευρω",τη θες?

Κανενας δεν ισχυριστηκε οτι η g7 ειναι η καλυτερη μηχανη επειδη εχει 4κ,αλλα σιγουρα ειναι η καλυτερη video oriented μηχανη στα λεφτα της εδω και χρονια...

Το 4κ δεν είναι για κανεναν εξωγηινο του 2050,αλλα για ενα χρηστη που θα θελησει να αξιοποιησει τη μηχανη του ψαχνοντας λιγο παραπανω.Οπως και τα 60 καρε πχ δεν ειναι για να τα βαλουμε κοντρα σαν τις μερσεντες αλλα για ενα slow motion απλο.Εχω γνωρισει 15 χρονα που ξερουν η καταλαβαινουν μια χαρα τα οσα γραφω.Προσπερνω καποια ασυναρτητα και καταληγω οτι ξερω πολυ καλα τι ειναι συκοφαντια,οπως και το οτι εγω προσωπικα αν εχω αγνοια για κατι το βλεπω ως αφορμη για να μαθω και οχι να τσακωθω.Φιλακια και περιμενουμε και τις δικες σου δημιουργιες....

Οκ το τερμάτησες ... μίλα στα 15χρονα που σε καταλαβαίνουν και άσε τα ασυνάρτητα για μας.

εεεε που είσαι.... μην ξεχνάς να τους λες ότι η G7 είναι η καλυτερη video oriented μηχανη στα λεφτα της, μη βγουν και χαμένα τα καημένα.

 

ps επαναλαμβάνω ότι τα video σου είναι πολύ καλά, άσχετα με την παραπάνω παρεξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανως και ειναι παρεξηγηση..δεν ειναι αλλωστε η end all be all μηχανη,ουτε και η μοναδικη που εχω..ακριβως γι αυτο το λογο.Ως value for money την ανεφερα.Για τον χαρακτηρισμο χτες ζηταω συγνωμη,και προφανως δεν προκειται να καταλαβεις τι εννοω,γιατι νομιζεις οτι το λεω ως ξερολας.Απλα αυτο που εξηγω μου φαινεται αυτονοητο.Ισως τελικα δεν ειναι..εννοειται θα χαρω να δω και δικες σου φωτο...δεν ισχυριστηκα οτι το 4κ ειναι απαραιτητο..αλλα ειναι ενα ακομα μεσο..και συντομα θα γινει mainstream.Ολοι ξερουμε λιγο πολυ οτι ειναι καλυτερα να εχεις ενα χαρακτηριστικο παραπανω νωρυτερα,και ας μη σου χρειαστει ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...