Προς το περιεχόμενο

Στις 12 Ιουνίου τα αποκαλυπτήρια του Project Scorpio από τη Microsoft


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To ps5 αργεί ακομη. Δεν έχουμε δει το πραγματικό potential του pro ακομα. Περιμένετε κανενα god of war και το horizon zero dawn, και πιστέψτε με το ps5 μπορει να περιμένει.

 

Καλα παιχνίδια θελουμε! Οχι πιο κανει καλυτερα shadows στα 4K

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

https://www.youtube.com/shared?ci=n1-ICr2ziLk

 

Με 400€ φτιάχνεις budget gaming PC που τρέχει 4κ σε κάποια παιχνίδια καλύτερα από το προ... Οπότε αν ο Σκορπιός κάνει 500€ και έχει τρελό optimization θα τρέχει native 4k στα 30 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι αν μπούνε οι δύο εταιρίες (MS και SONY) σε αγώνα ταχύτητας, όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ, θα βλέπουμε ανανεωμένες εκδόσεις κάθε 2-3 χρόνια.

 

Οπότε εκεί μπαίνουμε στα χωράφια του PC gaming, με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Προσωπικά το θεωρούσα δεδομένο ότι τα XBOXOne και PS4 δεν θα είχαν τη διάρκεια των προκατόχων τους. Ήδη όταν βγήκαν, η τεχνολογία τους ήταν πίσω σε σχέση με το τί υπήρχε εκείνη την εποχή. Τα μηχανήματα ήταν underpowered.

 

Και τότε ο κόσμος πίστευε στα θαύματα του optimization, κάτι που τελικά ισχυσε για πραγματικά ελάχιστους τίτλους.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα 200αρι περνετε μια rx480 στα 5 και κάτι gflops και παίζετε τα πάντα σε 2k. Για 4k θέλουμε 1080 για σταθερά fps άνω των 40 με όλα ULTRA. Το Scorpio όταν βγει θα έχει κάρτες 6 και 8 tflops στα 150 ευρώ. Στα 500 που θα έρθει θα είναι πανάκριβο. Ειδικά αν βάλουμε και τα παιχνίδια που θα είναι πανάκριβα. Console gamer είμαι και εγώ από το 2010 αλλά δεν μου αρέσει το μοντέλο που πάνε να πουλήσουν στις κονσόλες. Πάτε πάρτε ένα PC βάλτε το δίπλα στην τηλεόραση και έχετε μια πολύ καλύτερη κονσόλα συν ένα τούμπανο υπολογιστή που θα σας βγάλει χρόνια. Οι κονσόλες όπως τις έχουμε μάθει πέθαναν εδώ και 3 χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλη μια φορα η ιδια ιστορια.. Και σε αλλα θεματα οι PC Master Race να κλαιγονται γιατι δεν βγαινει το ενα η το αλλο παιχνιδι στο υπερκομπιουτερ τους.

 

Μεινετε εσεις με τα specs και αφηστε εμας τους Peasants με τα The Last Guardian, Horizon, Uncharted, The Last of Us, Nioh, God of War, Detroid, Until Dawn, Bloodborne, Ratchet and Clank, Tearaway, Yakuza, Days Gone και αλλα πολλα.

 

Ενας συναδελφος gamer (και οχι κονσολακιας η pcmr)..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω εάν το scorpio θα βγάζει 4κ στα 60frames απλά μερικοί ξεχνάτε κάτι σημαντικο!Μην συγκρίνετε τιμές που βρίσκεται στο Internet,για μια κάρτα γραφικών για παράδειγμα,γιατί η Microsoft και η κάθε Microsoft δεν της κοστίζουν το ίδιο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/shared?ci=n1-ICr2ziLk

 

Με 400€ φτιάχνεις budget gaming PC που τρέχει 4κ σε κάποια παιχνίδια καλύτερα από το προ... Οπότε αν ο Σκορπιός κάνει 500€ και έχει τρελό optimization θα τρέχει native 4k στα 30 ...

400 ευρω kai gaming pc  στην ιδια προταση δεν πανε οσο  και μεγαλη φαντασια να εχεις .Επισης δεν υπαρχει ουτε  το "budget " gaming pc .Υπαρχουν τα gaming pc kai ta   υπολοιπα που νομιζουν πως  ειναι και στην ουσια οι 2 κατηγοριες δειχνουν 2 τελειως διαφορετικα πραγματα στο ιδιο game .Με λιγα λογια η  διαφορα εμπειριας ειναι χαοτικη .

Αυτο που  θα εχεις θα ειναι ενα pc που θα παιζει games για  τυφλους .

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400 ευρω kai gaming pc  στην ιδια προταση δεν πανε οσο  και μεγαλη φαντασια να εχεις .Επισης δεν υπαρχει ουτε  το "budget " gaming pc .Υπαρχουν τα gaming pc kai ta   υπολοιπα που νομιζουν πως  ειναι και στην ουσια οι 2 κατηγοριες δειχνουν 2 τελειως διαφορετικα πραγματα στο ιδιο game .Με λιγα λογια η  διαφορα εμπειριας ειναι χαοτικη .

Αυτο που  θα εχεις θα ειναι ενα pc που θα παιζει games για  τυφλους .

 

Έτσι είναι. Καμία πλατφόρμα δεν είναι στο σύνολό της φτηνή.

 

Στις κονσόλες το κόστος μπαίνει στα παιχνίδια, στο PC στο μηχάνημα, εφόσον θέλεις αξιοπρεπές σύστημα.

 

Από κεί και πέρα μπαίνουν οι παράγοντες του πόσα παιχνίδια παίζεις, ποιά παιχνίδια θές να παίξεις πραγματικά, τί exclusives σε ενδιαφέρουν, τί εμπειρία gaming θέλεις και κάνεις τις επιλογές σου.

 

Εγώ έχω gaming PC που μόνο η κάρτα γραφικών κοστίζει όσο XBOXOne και PS4 μαζί, και όμως ο gaming χρόνος μου μοιράζεται με το 3DS που έχει και αυτό καταπληκτικά παιχνίδια, και ας είναι τεχνολογικά 10 χρόνια πίσω.

 

Πάντως από θέμα optimization, τα πράγματα δεν πήγαν καλά σε καμία πλατφόρμα, με τρανταχτά παραδείγματα για όλα τα συστήματα, πλήν της Νιντέντο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικα τι εχει ακουστει?

 

τα αρχικα xbox one θα συνεχισουν να υποστηριζονται με τιτλους κ απλα τα scorpio θα παιζουν 4κ η παπαλα τα παλια?

Από ότι έχουν πει έως τώρα όλα τα παιχνίδια θα βγαίνουν και στα One/One S καθώς όλες αυτές οι κονσόλες ανήκουν στην ίδια οικογένεια. H διαφορά του Scorpio είναι ότι θα μπορείς να παίζεις σε 4K(τώρα τι 4Κ θα είναι αυτό θα δούμε)ενώ θα υποστηρίζει και VR.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To θέμα είναι ότι αν μπούνε οι δύο εταιρίες (MS και SONY) σε αγώνα ταχύτητας, όσον αφορά την επεξεργαστική ισχύ, θα βλέπουμε ανανεωμένες εκδόσεις κάθε 2-3 χρόνια.

 

Οπότε εκεί μπαίνουμε στα χωράφια του PC gaming, με ότι συνεπάγεται αυτό.

 

Προσωπικά το θεωρούσα δεδομένο ότι τα XBOXOne και PS4 δεν θα είχαν τη διάρκεια των προκατόχων τους. Ήδη όταν βγήκαν, η τεχνολογία τους ήταν πίσω σε σχέση με το τί υπήρχε εκείνη την εποχή. Τα μηχανήματα ήταν underpowered.

 

Και τότε ο κόσμος πίστευε στα θαύματα του optimization, κάτι που τελικά ισχυσε για πραγματικά ελάχιστους τίτλους.

Mε τετοια αρχιτεκτονικη ειναι πανευκολο αλλαζεις ΑPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι ειχαν xbox one  εχουν αγορασει ps4 pro . Απατο θα παει

 

Εδώ Pro δεν έχουν έχουν πάρει οι περισσότεροι από όσους έχουν το σκέτο PS4, αφού για πολλούς και διάφορους λόγους η αναβάθμιση δεν αξίζει τόσο όσο θα ήθελαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το τσιμπησω ανετα..οπως κ το 360 και το one.και ωραια games εχω και υπηρεσιες.πληρωνω Xbox live,εχω ωραιοτατους servers,αξιολογο online και 4 παιχνιδακια δωρακι καθε μηνα..και το pc της υπογραφης μου και ειμαι απολυτα καλυμμενος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...