Προς το περιεχόμενο

Malware για Mac συνδέεται με τους Ρώσους χάκερ που επιτέθηκαν στην Εθνική Επιτροπή των Δημοκρατικών στις ΗΠΑ


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ευπαθης=ευκολα παθων.

μπορουμε να πουμε πως κατι ειναι πιο ευκολο απο κατι αλλο. Δεν μπορουμε να πουμε πως κατι ειναι πιο ασφαλες (ασχετως αν ειναι συνηθισμενο να το κανουμε, κι εγω ο ιδιος το λεω).

Αν ειναι να μεινει κατι απο το σημερινο σκαλωμα, ας ειναι αυτο.

Πιο ασφαλές ! Ορίστε το είπα. Γιατί δεν μπορούμε να το πούμε? Μπορείς να δώσεις μια πιο ασφαλή εξήγηση? (Α χαχαχα)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αθεατε γινεται να γινεις πιο αθεατος; η ειναι στανταρ ;-)

Μπορώ να μην ξαναπώ το " πιο ασφαλές " αφού είναι λάθος....αλλά να γίνω αθέατος εξαρτάται από το ποιος με βλέπει. ( α χαχαχα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευπαθης=ευκολα παθων.

μπορουμε να πουμε πως κατι ειναι πιο ευκολο απο κατι αλλο.

πως; συγκρινουμε την προσπαθεια που χρειαζεται για να τα κανουμε,

ειτε ειναι σωματικη, ειτε διανοητικη, ειτε αν ευνοειται απο τις πιθανοτητες ή οχι.

Δεν μπορουμε να πουμε πως κατι ειναι πιο ασφαλες όμως.

(ασχετως αν ειναι συνηθισμενο να το κανουμε, κι εγω ο ιδιος το λεω).

Αν ειναι να μεινει κατι απο το σημερινο σκαλωμα, ας ειναι αυτο.

peace brothers

 

Μια χαρά μπορούμε να πούμε για κάτι ότι είναι περισσότερο ασφαλές ή λιγότερο ευπαθές (το ίδιο πράγμα είναι..όπως η επιτάχυνση με την επιβράδυνση είναι αντίθετα και έχουν τις ίδιες μονάδες μετρήσεις..)  και είναι και απολύτως σωστό! Ρώτα έναν φιλόλογο εάν θες να σιγουρευτείς...

Μια χαρά μπορούμε να πούμε το παραπάνω όπως μπορούμε να πούμε ότι και οι δύο γυναίκες μας αρέσουν  αλλά η μία περισσότερο από την άλλη και ας μην έχει η εμφάνιση μονάδα μέτρησης, όπως μπορούμε να πούμε ότι αυτή τη φορά ο μουσακάς μου άρεσε περισσότερο και ας μην υπάρχει μονάδα μέτρησης της γεύσης, μία ταινία μου άρεσε παραπάνω κτλ κτλ...στο μόνο που συμφωνώ είναι ότι δεν μπορείς να πεις για κάποια ότι είναι λίγο παραπάνω έγκυος.

Τέσπα λίγο offtopic και άκυρη συζήτηση  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "ασφαλες" δεν ειναι το αντιθετο του "ευπαθες".

μηπως εκει μπερδευόμαστε;

οταν λεμε οτι κατι ειναι ασφαλες, εχει τελεσιδικη σημασια, οπως οταν λεμε οτι σημερα ειναι σαββατο.

δεν εχει ποσοτικα χαρακτηριστικα.

και μια που μιλησες για γυναικες:

ας πουμε οτι υπαρχουν δυο, η μια με συφιλη και η αλλη πληρως υγιης.

ειναι ασφαλες να πας με την υγιη και ανασφαλες με την αρρωστη.

δεν νομιζω οτι εχει ενδιαμεσα, πολυ και λιγο, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το "ασφαλες" δεν ειναι το αντιθετο του "ευπαθες". μηπως εκει μπερδευεσαι; οταν λεμε οτι κατι ειναι ασφαλες, εχει τελεσιδικη σημασια, οπως οταν λεμε οτι σημερα ειναι σαββατο. δεν εχει ποσοτικα χαρακτηριστικα.

 

 

Για τα υπόλοιπα έχει να πεις προσθέσεις κάτι; Μήπως δεν μπορώ να πω αυτή η γυναίκα είναι πιο ωραία, αυτό το φαγητό πιο γευστικό, κρυώνω περισσότερο, αυτή η ταινία μου αρέσεις περισσότερο κτλ κτλ αφού δεν έχουν μονάδα μέτρησης;

Anyway, δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε ποτέ δεν έχει νόημα :-) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουμε βασικα να λεμε οτι θελουμε, η συζητηση εχει θεωρητικο χαρακτηρα. :-)

δες σε παρακαλω το προηγουμενο μου μηνυμα, του εκανα edit για διευκρινιστικους λογους.

δεν θελω να σας κουρασω αλλο, ας πω κατι τελευταιο:

ασφαλης ετυμολογικα ειναι ο αλανθαστος, αυτος που δεν κανει κανενα λαθος.

(α-σφαλης, σφαλλω λαθευω)

μπορουμε να πουμε λιγο αλανθαστος ή πολυ αλανθαστος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορουμε βασικα να λεμε οτι θελουμε, η συζητηση εχει θεωρητικο χαρακτηρα. δες σε παρακαλω το προηγουμενο μου μηνυμα, του εκανα edit για διευκρινιστικους λογους

 

 

Είδα το μήνυμα σου και όχι η η ασφάλεια δεν έχει τελεσίδικη σημασία. Όπως δεν έχει η ομορφιά, η γεύση, το πόσο κρυώνω και ένα σωρό άλλα πράγματα τα οποία δεν έχουν μονάδες μετρήσεις.

Και το παράδειγμα σου είναι άκυρο γιατί έτσι όπως το θέτεις είναι οι καταστάσεις 0 ή 1 που λέγαμε. Να σου πω εγώ ένα άλλο παράδειγμα; Πρέπει να διαλέξεις να τρέχεις με 200χμ/ω σε ένα δρόμο με όριο τα 50 ή με 200χμ/ω και χωρίς ζώνη στον ίδιο δρόμο. Τι θα διαλέξεις; Το ένα είναι ασφαλές και το άλλο όχι; ΟΧΙ! Απλά το ένα είναι λίγο πιο ασφαλές..όπως περισσότερο ασφαλές θα ήταν με 100χμ/ω και ασφαλές (σκέτο εάν θες) να πηγαίνεις με το όριο.

 

Anyway, απ' ότι βλέπω δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε οπότε καλό βράδυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με οτι λες.

Αυτο που λεω τοση ωρα ειναι πως ισως να ηταν πιο ταιριαστο να λεγαμε "λιγοτερο επικινδυνο" αντι για "περισσοτερο ασφαλες".

Αυτο ειναι ολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με οτι λες.

Αυτο που λεω τοση ωρα ειναι πως ισως να ηταν πιο ταιριαστο να λεγαμε "λιγοτερο επικινδυνο" αντι για "περισσοτερο ασφαλες".

Αυτο ειναι ολο

Ή κάτι είναι ταιριαστό ή δεν είναι. Δεν μπορούμε να λέμε πιο ταιριαστό. Αχαχαχ.

Καταλαβαίνεις ότι έχεις μπερδέψει τις έννοιες? Δεν υπάρχει απόρθητο λειτουργικό.Υπαρχει ασφαλές ,λιγότερο ασφαλές κτλ. Τα ποιοτικά χαρακτηριστικά τους διαφέρουν. Όπως είπαμε μπορεί να έχει χίλια και στο άλλο ένα,τα σφάλματα. Και τα δυο έχουν τον κίνδυνο να χακαριστουν αλλά δεν τα λες επικίνδυνα. Είναι και τα δυο ασφαλή με διαφορά κινδύνου ή ασφαλείας που μετριέται από κάποιους παράγοντες όπως η συχνότητα κτλ. Μπορεί ο κάθε άσχετος να διαβάζει για τις περισσότερες τρύπες σε ένα λειτουργικό και να το λέει σουρωτήρι και να εμπιστεύεται περισσότερο αυτό που έχει μια και είναι στην πραγματικότητα , είναι ένα τεράστιο χωνί. Η ανάλυση ασφαλείας ενός λειτουργικού, έχει πολλούς παράγοντες και δεν είναι μόνο ποσοτικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...