Προς το περιεχόμενο

Να μεταναστευσω ή όχι;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω καν αν πρέπει να βάλω το θέμα αυτό εδώ αλλά σαν μέλος του insomnia ειπα να μην ψαξω για αλλα φορουμς αλλα να ρωτησω εδω. Θέλω την γνώμη σας για μια διαφωνία που έχω εγώ με την κοπέλα μου. Είμαι 28 χρόνων και άνεργος φυσικά. Πριν 2 μήνες η κοπέλα μου γέννησε στην Γερμανία τον γιο μας και με απόφαση δική μου ήρθαμε να ζήσουμε Ελλάδα λόγο του ότι εδώ έχω μεγαλώσει και έχω φίλους οικογένεια κλπ. Τα πράγματα στην Ελλάδα όπως όλοι ξέρουμε είναι πολύ ζόρικα και η κοπέλα μου θέλει να ζήσουμε Γερμανία όπου είναι και οι γονείς της και θα μπορούσαμε να κάνουμε μια αρχή εκεί. Εκεί βέβαια θα μπορούσα να βρω κατευθείαν δουλειά μιας που οι γονείς της ζούνε πολλά χρόνια εκεί και όπως ξέρουμε στην Γερμανία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Καλύτεροι μισθοί περισσότερες δουλειές και επιλογές. Έχουμε έρθει Ελλάδα και επειδή είναι μεγάλομενη διαφορετικά της είναι δύσκολο να ζήσει κάτω από αυτές τις συνθήκες και όντως είναι μιας που πλέον έχουμε και παιδί. Η ερώτηση μου τώρα είναι.. Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου... Θα αφηνατε την ζωής σας και όσα έχετε ζήσει στη Ελλάδα (Φίλους οικογένεια κλπ) για να ζήσετε μια ποιο άνετη ζωή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες βλακεία και παίρνεις και άλλους στο λαιμό σου.

Ας μην έκανες οικογένεια και ας έμενες μόνος στην ελλάδα στη γειτονιά σου με τα φιλαράκια σου. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν ειχες μια δουλεια στην Ελλαδα θα σου ελεγα σκεψου το, αλλα διαβαζω οτι εισαι ανεργος και οτι οι γονεις της κοπελας μενουν Γερμανια. Αρα σου λεω εφυγες....

Τουλαχιστον δοκιμασε το για αρχη και βλεπεται , οταν φτιαξουν τα πραγματα στην Ελλαδα ξαναγυρνας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σοβαρό δίλημμα αυτό. Εννοείται ότι έχεις φύγει..χτες...Η λογική ότι έχεις εδώ φίλους, γνωστούς κτλ ενώ είσαι εντελώς ξεκρέμαστος από δουλειά και ένα παιδί από πίσω σου χτυπάει την πόρτα είναι αστεία δεδομένου ότι οι προτεραιότητες σου είναι ξεκάθαρες. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φύγεις.

 

Το τι θα κάναμε εμείς, δεν έχει σημασία.

  

Εκανες βλακεία και παίρνεις και άλλους στο λαιμό σου.

Ας μην έκανες οικογένεια και ας έμενες μόνος στην ελλάδα στη γειτονιά σου με τα φιλαράκια σου.

 

  

Φιλε αν ειχες μια δουλεια στην Ελλαδα θα σου ελεγα σκεψου το, αλλα διαβαζω οτι εισαι ανεργος και οτι οι γονεις της κοπελας μενουν Γερμανια. Αρα σου λεω εφυγες....

Τουλαχιστον δοκιμασε το για αρχη και βλεπεται , οταν φτιαξουν τα πραγματα στην Ελλαδα ξαναγυρνας...

  

Καλα έφερες απο την γερμανια το κορίτσι σου Ελλάδα?

Επρεπε να είχες φύγει ήδη

  

Δεν είναι σοβαρό δίλημμα αυτό. Εννοείται ότι έχεις φύγει..χτες...Η λογική ότι έχεις εδώ φίλους, γνωστούς κτλ ενώ είσαι εντελώς ξεκρέμαστος από δουλειά και ένα παιδί από πίσω σου χτυπάει την πόρτα είναι αστεία δεδομένου ότι οι προτεραιότητες σου είναι ξεκάθαρες.

 

Συμφωνώ με όλους σας. Όπως είναι η κατάσταση είναι από ότι φαίνεται η μοναδική λύση. Απλά σίγουρα σαν απόφαση δεν είναι και τόσο εύκολη για πολλούς λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. Δεν ξέρω καν αν πρέπει να βάλω το θέμα αυτό εδώ αλλά σαν μέλος του insomnia ειπα να μην ψαξω για αλλα φορουμς αλλα να ρωτησω εδω. Θέλω την γνώμη σας για μια διαφωνία που έχω εγώ με την κοπέλα μου. Είμαι 28 χρόνων και άνεργος φυσικά. Πριν 2 μήνες η κοπέλα μου γέννησε στην Γερμανία τον γιο μας και με απόφαση δική μου ήρθαμε να ζήσουμε Ελλάδα λόγο του ότι εδώ έχω μεγαλώσει και έχω φίλους οικογένεια κλπ. Τα πράγματα στην Ελλάδα όπως όλοι ξέρουμε είναι πολύ ζόρικα και η κοπέλα μου θέλει να ζήσουμε Γερμανία όπου είναι και οι γονείς της και θα μπορούσαμε να κάνουμε μια αρχή εκεί. Εκεί βέβαια θα μπορούσα να βρω κατευθείαν δουλειά μιας που οι γονείς της ζούνε πολλά χρόνια εκεί και όπως ξέρουμε στην Γερμανία τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα. Καλύτεροι μισθοί περισσότερες δουλειές και επιλογές. Έχουμε έρθει Ελλάδα και επειδή είναι μεγάλομενη διαφορετικά της είναι δύσκολο να ζήσει κάτω από αυτές τις συνθήκες και όντως είναι μιας που πλέον έχουμε και παιδί. Η ερώτηση μου τώρα είναι.. Τι θα κάνατε εσείς στη θέση μου... Θα αφηνατε την ζωής σας και όσα έχετε ζήσει στη Ελλάδα (Φίλους οικογένεια κλπ) για να ζήσετε μια ποιο άνετη ζωή?

Γειά σου φίλε.

 

Με το θέμα μετανάστευση είμαι πολύ ευαίσθητος και τα παρακάτω που θα σου πω είναι καθαρά δική μου σκέψη.

 

Ήμουν από τους "τυχερούς" που δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ πολύ,απλα έγινε θέλοντας και μη πριν περίπου 20 χρόνια

Δεν μετανιώνω όσο και να μου αρέσει η Ελλάδα.

 

Στην Ελλάδα όπως και εσύ έτσι και εγώ και οι περισσότεροι που φεύγουμε έχουμε σπίτια, φίλους, ξέρουμε πως δουλεύει όλο το σύστημα κλπ. αλλά περαν από αυτό όταν φτάσεις σε μια ηλικία για να βγάλεις τα δικά σου χρήματα μένεις πίσω. Ζητάς δανείζεσαι, και πάλι δεν έχεις για τίποτα.

 

Θαυμάζω τα παιδιά της δικής μας ηλικίας που μπορούν να μένουν Ελλάδα με τόσο λιγα χρήματα και με τόσες στερήσεις αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους λυπηθώ γιατί οι ίδιοι το κάνουν αυτό στον εαυτό τους, είναι ανεξήγητο γιατί κάποιος που ζει με 400-500 ευρώ/μήνα δεν μαζευει τα ρούχα του σε μια σάκα να σηκωθεί να φύγει για μια άλλη χώρα που θα έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ασφάλεια σωστή,και σίγουρα πιο ποιοτικό τρόπο στη ζωή του, είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται νέα παιδιά να κάθονται και να βρίζουν και να κλαίγονται στις καφετέριες για τα πάντα ενώ οι ίδιοι δεν θέλουν να ξε-βολευτουν από την σιγουριά που τους δίνει η μαμά και ο μπαμπάς. Unbelievable...

 

Είναι λάθος σου που θα το καταλάβεις με το πέρασμα του χρόνου όσο κάθεσαι στην Ελλάδα που γύρισες πίσω μόνο και μόνο γιατί έτσι απλά σου αρέσει να ζεις εκεί χωρίς πρώτα να έχεις κανονισμένο την δουλειά και το ΔΙΚΟ σου σπίτι που θα μείνετε με την γυναίκα και το παιδάκι σου,είναι σαν έγκλημα για εμένα.

 

Listen to me, αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σου στην Γερμανία το κάνεις άμεσα χωρίς να περάσει καιρος, βρίσκεις μια σωστή δουλειά εκεί που θα μπορέσεις να προσφέρεις ότι καλύτερο σε αυτούς που αγαπάς και έρχεσαι Ελλάδα μόνο σαν vacation τις γιορτές η το καλοκαίρι, έτσι κάνουμε όλοι,η Ελλάδα είναι σούπερ σαν χώρα, αλλά μόνο για διακοπές, για τίποτα άλλο, πικρό αυτο που λεω αλλά έτσι είναι.

 

Πρέπει να σκεφτείς την οικογένεια σου πρώτα και μετά τι σου αρέσει εσένα.

 

Όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου αν δεν το θέλεις ότι και να σου πούμε ένα μάτσο τυχαρπαστοι είναι περιττό,σου εύχομαι ότι καλύτερο σε ότι και αν διαλέξεις!

 

Καλό μεσημέρι από εμένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε το βήμα και φύγε για Γερμανία. Δεν σε παίρνει νομίζω να καθίσεις Ελλάδα με έναν σταθερό χαμηλό μισθό (αν θα το βρεις κιόλας) να βγάζεις όλα τα έξοδα της δική σου οικογένειας πλέον. Παρ' το απόφαση και φύγε, εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στην θέση σου σύμφωνα με τα δεδομένα που μας έδωσες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε καν επρεπε να ανοιξεις thread. Πας στην χωρα που υπαρχει δουλεια + χωρα καταγωγης της κοπελας. Λαθος της που ηρθε και εδω να κανει τι;

Αρα μεταστευεις, ευκολο.

 

+οτι η Ελλαδα ειναι σε κακη κατασταση και δεν σεβεται τους πολιτες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πριν 5 χρόνια έκανα αυτό ακριβώς, η κοπέλα μου , πλέον γυναίκα μου, είναι από Σλοβακία , μέναμε Ελλάδα , αυτήν σπούδασε Πάντειο, και μόλις τελείωσε δεν το σκέφτηκα καν , παρέδωσα την παραίτηση μου και έφυγα με το πρώτο αεροπλάνο , μέχρι τώρα ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα ,
...αλλά είχα ήδη βρει δουλειά σε μεγάλη πολυεθνική.
Κοιτά πρέπει να σκεφτείς την ζωή την δικιά σου και πλέον την οικογένειας σου.
Που πιστεύεις ότι το παιδί σου θα μεγαλώσει καλύτερα ....μόνο αυτό αρκεί πιστεύω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ηλίθια λογική...

 

Άντε η οικογένεια όντως είναι σημαντικό να έχεις κοντά σου.

 

Οι φίλοι και το μέρος που μεγάλωσες είναι λόγοι ΓΤΠ

Κακός έκανες το κορίτσι και το παιδί σου να γυρίσει.

 

Άρχισε να κοιτάς για εισιτήρια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυγε φιλε μου απο την Ελλαδα. Δυστυχως η πατρίδα μας εχει μετατραπει σε μια χωρα φαντασμα. Δουλειες δεν υπαρχουν και αν υπαρχουν θα ειναι τραγικα χαμηλο το επιπεδο. Επισης στη δικη σου περιπτωση εχεις πλεον ενα παιδι οποτε φιλοι και οσα εχεις ζησει εδω που δεν αμφιβαλλω οτι ειναι ομορφα περναν σε δευτερη μοιρα... Φυγε οσο προλαβαινεις και καλη τυχη εκει που θα πας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...