Προς το περιεχόμενο

Να μεταναστευσω ή όχι;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδω , οπως παμε θα αρχισουμε να την πεφτουμε σε Γερμανιδες (μη σου πω και Γερμανους...) τα καλοκαιρια μπας και μας παντρευτει καμια και μας παρει μαζι κι εσυ που την βρηκες την κουβαλησες Ελλαδα. Αδικη ζωη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αν οι λογοι που γυρισες ειναι ο ηλιος ο καφες οι φιλοι κτλ τοτε θα κανεις και λαθος επιλογες στη γερμανια.

 

Ρωτα την οικογένεια της συζύγου με τι οφέλη μεγαλωνει ενα παιδι εκει και τι προνόμια εχει η μανα κατα συνεπεια.

Αν και πιο πολλα προνομια θα εχει σαν μονογονεϊκη οικογενεια.

Αστο κατσε για καφε με τους φιλους.

 

 

 

Περα απτην ειρωνεια,

πραγματικα υπαρχει διλλημα οταν υφίσταται παιδι ξερω γω στην εξισωση?

Εφυγες και δεν κοιτας πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα ειναι δυσκολο να φυγεις απ την Ελλαδα, ειχα να παρω την αποφαση 2 μερες αφου απολyθηκα απο φανταρος, αλλα ευτηχως για μενα το πηρα αποφαση και ηρθα Σουηδια, τωρα Γερμανια δε ξερω αλλα δε νομιζω να πολυδιαφερει, οι ευκαιριες ειναι περισσοτερες, + νιωθεις ασφαλεια γενικα ρε παιδι μου που ειναι το πιο σημαντικο. 

 

Εγω σου προτεινω αν εχεις ευκαιρια να φυγεις να σωθεις, ολοι αγαπαμε τη χωρα μας αλλα δυστηχως μια αλλη χωρα μου δωσε περισσοτερες ευκαιριες, στο φιναλε δεν ηταν δυσκολο  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θαυμάζω τα παιδιά της δικής μας ηλικίας που μπορούν να μένουν Ελλάδα με τόσο λιγα χρήματα και με τόσες στερήσεις αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους λυπηθώ γιατί οι ίδιοι το κάνουν αυτό στον εαυτό τους, είναι ανεξήγητο γιατί κάποιος που ζει με 400-500 ευρώ/μήνα δεν μαζευει τα ρούχα του σε μια σάκα να σηκωθεί να φύγει για μια άλλη χώρα που θα έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ασφάλεια σωστή,και σίγουρα πιο ποιοτικό τρόπο στη ζωή του, είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται νέα παιδιά να κάθονται και να βρίζουν και να κλαίγονται στις καφετέριες για τα πάντα ενώ οι ίδιοι δεν θέλουν να ξε-βολευτουν από την σιγουριά που τους δίνει η μαμά και ο μπαμπάς. Unbelievable...

Είναι απλό: συνήθεια. Περαν αυτού, συνήθως υπάρχει σπίτι, εργασία, βοήθεια από οικογένεια κλπ. Επίσης η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση. Οπότε κατηγορείς άδικα τους νέους ότι δεν φεύγουν.

Επεξ/σία από Dagobert
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απλό: συνήθεια. Περαν αυτού, συνήθως υπάρχει σπίτι, μαύρη εργασία, βοήθεια από οικογένεια κλπ. Επίσης η μετανάστευση δεν είναι εύκολη υπόθεση. Οπότε κατηγορείς άδικα τους νέους ότι δεν φεύγουν.

Στην Ελλάδα υπάρχει μαύρη εργασία και ξεζουμισμα οικογένειας ! Γιούπιιιι! Καλά τα λες,καλά κάνουν και δεν φεύγουν!! Όλοι εδώ πρέπει να μείνουμε αυτήν είναι ζωή. ΥΓ. ΤS έφυγες χθες !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα υπάρχει  εργασία και ξεζουμισμα οικογένειας ! Γιούπιιιι! Καλά τα λες,καλά κάνουν και δεν φεύγουν!! Όλοι εδώ πρέπει να μείνουμε αυτήν είναι ζωή.

Σωστά, χρησιμοποίησα λανθασμένα τον όρο εργασία. Εργασία είναι και η απασχόληση στην οικογενειακή επιχείρηση, στην αγροτική παραγωγή, στα τουριστικά κλπ. Ευχαριστώ για την διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σου φίλε.

Με το θέμα μετανάστευση είμαι πολύ ευαίσθητος και τα παρακάτω που θα σου πω είναι καθαρά δική μου σκέψη.

Ήμουν από τους "τυχερούς" που δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ πολύ,απλα έγινε θέλοντας και μη πριν περίπου 20 χρόνια

Δεν μετανιώνω όσο και να μου αρέσει η Ελλάδα.

Στην Ελλάδα όπως και εσύ έτσι και εγώ και οι περισσότεροι που φεύγουμε έχουμε σπίτια, φίλους, ξέρουμε πως δουλεύει όλο το σύστημα κλπ. αλλά περαν από αυτό όταν φτάσεις σε μια ηλικία για να βγάλεις τα δικά σου χρήματα μένεις πίσω. Ζητάς δανείζεσαι, και πάλι δεν έχεις για τίποτα.

Θαυμάζω τα παιδιά της δικής μας ηλικίας που μπορούν να μένουν Ελλάδα με τόσο λιγα χρήματα και με τόσες στερήσεις αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους λυπηθώ γιατί οι ίδιοι το κάνουν αυτό στον εαυτό τους, είναι ανεξήγητο γιατί κάποιος που ζει με 400-500 ευρώ/μήνα δεν μαζευει τα ρούχα του σε μια σάκα να σηκωθεί να φύγει για μια άλλη χώρα που θα έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ασφάλεια σωστή,και σίγουρα πιο ποιοτικό τρόπο στη ζωή του, είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται νέα παιδιά να κάθονται και να βρίζουν και να κλαίγονται στις καφετέριες για τα πάντα ενώ οι ίδιοι δεν θέλουν να ξε-βολευτουν από την σιγουριά που τους δίνει η μαμά και ο μπαμπάς. Unbelievable...

Είναι λάθος σου που θα το καταλάβεις με το πέρασμα του χρόνου όσο κάθεσαι στην Ελλάδα που γύρισες πίσω μόνο και μόνο γιατί έτσι απλά σου αρέσει να ζεις εκεί χωρίς πρώτα να έχεις κανονισμένο την δουλειά και το ΔΙΚΟ σου σπίτι που θα μείνετε με την γυναίκα και το παιδάκι σου,είναι σαν έγκλημα για εμένα.

Listen to me, αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σου στην Γερμανία το κάνεις άμεσα χωρίς να περάσει καιρος, βρίσκεις μια σωστή δουλειά εκεί που θα μπορέσεις να προσφέρεις ότι καλύτερο σε αυτούς που αγαπάς και έρχεσαι Ελλάδα μόνο σαν vacation τις γιορτές η το καλοκαίρι, έτσι κάνουμε όλοι,η Ελλάδα είναι σούπερ σαν χώρα, αλλά μόνο για διακοπές, για τίποτα άλλο, πικρό αυτο που λεω αλλά έτσι είναι.

Πρέπει να σκεφτείς την οικογένεια σου πρώτα και μετά τι σου αρέσει εσένα.

Όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου αν δεν το θέλεις ότι και να σου πούμε ένα μάτσο τυχαρπαστοι είναι περιττό,σου εύχομαι ότι καλύτερο σε ότι και αν διαλέξεις!

Καλό μεσημέρι από εμένα.

Κάνε το βήμα και φύγε για Γερμανία. Δεν σε παίρνει νομίζω να καθίσεις Ελλάδα με έναν σταθερό χαμηλό μισθό (αν θα το βρεις κιόλας) να βγάζεις όλα τα έξοδα της δική σου οικογένειας πλέον. Παρ' το απόφαση και φύγε, εγώ αυτό θα έκανα αν ήμουν στην θέση σου σύμφωνα με τα δεδομένα που μας έδωσες.

Ουτε καν επρεπε να ανοιξεις thread. Πας στην χωρα που υπαρχει δουλεια + χωρα καταγωγης της κοπελας. Λαθος της που ηρθε και εδω να κανει τι;

Αρα μεταστευεις, ευκολο.

+οτι η Ελλαδα ειναι σε κακη κατασταση και δεν σεβεται τους πολιτες της.

Ακομα εδω εισαι? :-D

Εγώ πριν 5 χρόνια έκανα αυτό ακριβώς, η κοπέλα μου , πλέον γυναίκα μου, είναι από Σλοβακία , μέναμε Ελλάδα , αυτήν σπούδασε Πάντειο, και μόλις τελείωσε δεν το σκέφτηκα καν , παρέδωσα την παραίτηση μου και έφυγα με το πρώτο αεροπλάνο , μέχρι τώρα ήταν η καλύτερη επιλογή που έκανα ,

...αλλά είχα ήδη βρει δουλειά σε μεγάλη πολυεθνική.

Κοιτά πρέπει να σκεφτείς την ζωή την δικιά σου και πλέον την οικογένειας σου.

Που πιστεύεις ότι το παιδί σου θα μεγαλώσει καλύτερα ....μόνο αυτό αρκεί πιστεύω...

Αυτή η ηλίθια λογική...

 

Άντε η οικογένεια όντως είναι σημαντικό να έχεις κοντά σου.

 

Οι φίλοι και το μέρος που μεγάλωσες είναι λόγοι ΓΤΠ

Κακός έκανες το κορίτσι και το παιδί σου να γυρίσει.

 

Άρχισε να κοιτάς για εισιτήρια

 

Φυγε φιλε μου απο την Ελλαδα. Δυστυχως η πατρίδα μας εχει μετατραπει σε μια χωρα φαντασμα. Δουλειες δεν υπαρχουν και αν υπαρχουν θα ειναι τραγικα χαμηλο το επιπεδο. Επισης στη δικη σου περιπτωση εχεις πλεον ενα παιδι οποτε φιλοι και οσα εχεις ζησει εδω που δεν αμφιβαλλω οτι ειναι ομορφα περναν σε δευτερη μοιρα... Φυγε οσο προλαβαινεις και καλη τυχη εκει που θα πας.

https://gr.skyscanner.com/

Να σου ζησει το παιδακι, καλα να περνας και να ερχεσαι για διακοπες!

Εδω , οπως παμε θα αρχισουμε να την πεφτουμε σε Γερμανιδες (μη σου πω και Γερμανους...) τα καλοκαιρια μπας και μας παντρευτει καμια και μας παρει μαζι κι εσυ που την βρηκες την κουβαλησες Ελλαδα. Αδικη ζωη.

Αν οι λογοι που γυρισες ειναι ο ηλιος ο καφες οι φιλοι κτλ τοτε θα κανεις και λαθος επιλογες στη γερμανια.

Ρωτα την οικογένεια της συζύγου με τι οφέλη μεγαλωνει ενα παιδι εκει και τι προνόμια εχει η μανα κατα συνεπεια.

Αν και πιο πολλα προνομια θα εχει σαν μονογονεϊκη οικογενεια.

Αστο κατσε για καφε με τους φιλους.

Περα απτην ειρωνεια,

πραγματικα υπαρχει διλλημα οταν υφίσταται παιδι ξερω γω στην εξισωση?

Εφυγες και δεν κοιτας πίσω.

Σιγουρα ειναι δυσκολο να φυγεις απ την Ελλαδα, ειχα να παρω την αποφαση 2 μερες αφου απολyθηκα απο φανταρος, αλλα ευτηχως για μενα το πηρα αποφαση και ηρθα Σουηδια, τωρα Γερμανια δε ξερω αλλα δε νομιζω να πολυδιαφερει, οι ευκαιριες ειναι περισσοτερες, + νιωθεις ασφαλεια γενικα ρε παιδι μου που ειναι το πιο σημαντικο.

 

Εγω σου προτεινω αν εχεις ευκαιρια να φυγεις να σωθεις, ολοι αγαπαμε τη χωρα μας αλλα δυστηχως μια αλλη χωρα μου δωσε περισσοτερες ευκαιριες, στο φιναλε δεν ηταν δυσκολο ^_^

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις που έχετε δώσει μέχρι στιγμής. Σύμφωνο σε όλα όσα έχετε πει μέχρι στιγμής με όλους. Θέλω να την κάνω κίνηση απλά είναι σίγουρα μια μεγάλη απόφαση. Προσωπικά το βλέπω σαν μια νέα ζωή. Ότι ξεκινάω κάτι από το μηδέν. Απλά υπάρχουν πολλά "Αν" αν πάω Γερμανία. Έχω σίγουρα μια δουλειά σίγουρη έτσι και φύγω για Γερμανία. Θα μπορώ να φροντίσω την οικογένεια μου, θα μπορώ να κινηθώ ποιο εύκολα κλπ όμως έχει και τα ρισκά του και δεν είναι μικρά ρισκα... από οτι φαίνεται παντως θα τα πάρω γιατί αν περιμένω κάτι να αλλάξει στην Ελλάδα με βλέπω παππού.

Γειά σου φίλε.

Με το θέμα μετανάστευση είμαι πολύ ευαίσθητος και τα παρακάτω που θα σου πω είναι καθαρά δική μου σκέψη.

Ήμουν από τους "τυχερούς" που δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ πολύ,απλα έγινε θέλοντας και μη πριν περίπου 20 χρόνια

Δεν μετανιώνω όσο και να μου αρέσει η Ελλάδα.

Στην Ελλάδα όπως και εσύ έτσι και εγώ και οι περισσότεροι που φεύγουμε έχουμε σπίτια, φίλους, ξέρουμε πως δουλεύει όλο το σύστημα κλπ. αλλά περαν από αυτό όταν φτάσεις σε μια ηλικία για να βγάλεις τα δικά σου χρήματα μένεις πίσω. Ζητάς δανείζεσαι, και πάλι δεν έχεις για τίποτα.

Θαυμάζω τα παιδιά της δικής μας ηλικίας που μπορούν να μένουν Ελλάδα με τόσο λιγα χρήματα και με τόσες στερήσεις αλλά από την άλλη δεν μπορώ να τους λυπηθώ γιατί οι ίδιοι το κάνουν αυτό στον εαυτό τους, είναι ανεξήγητο γιατί κάποιος που ζει με 400-500 ευρώ/μήνα δεν μαζευει τα ρούχα του σε μια σάκα να σηκωθεί να φύγει για μια άλλη χώρα που θα έχει και σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση και ασφάλεια σωστή,και σίγουρα πιο ποιοτικό τρόπο στη ζωή του, είναι αδιανόητο αυτό που γίνεται νέα παιδιά να κάθονται και να βρίζουν και να κλαίγονται στις καφετέριες για τα πάντα ενώ οι ίδιοι δεν θέλουν να ξε-βολευτουν από την σιγουριά που τους δίνει η μαμά και ο μπαμπάς. Unbelievable...

Είναι λάθος σου που θα το καταλάβεις με το πέρασμα του χρόνου όσο κάθεσαι στην Ελλάδα που γύρισες πίσω μόνο και μόνο γιατί έτσι απλά σου αρέσει να ζεις εκεί χωρίς πρώτα να έχεις κανονισμένο την δουλειά και το ΔΙΚΟ σου σπίτι που θα μείνετε με την γυναίκα και το παιδάκι σου,είναι σαν έγκλημα για εμένα.

Listen to me, αν υπάρχει η δυνατότητα επιστροφής σου στην Γερμανία το κάνεις άμεσα χωρίς να περάσει καιρος, βρίσκεις μια σωστή δουλειά εκεί που θα μπορέσεις να προσφέρεις ότι καλύτερο σε αυτούς που αγαπάς και έρχεσαι Ελλάδα μόνο σαν vacation τις γιορτές η το καλοκαίρι, έτσι κάνουμε όλοι,η Ελλάδα είναι σούπερ σαν χώρα, αλλά μόνο για διακοπές, για τίποτα άλλο, πικρό αυτο που λεω αλλά έτσι είναι.

Πρέπει να σκεφτείς την οικογένεια σου πρώτα και μετά τι σου αρέσει εσένα.

Όπως και να έχει η επιλογή είναι δική σου αν δεν το θέλεις ότι και να σου πούμε ένα μάτσο τυχαρπαστοι είναι περιττό,σου εύχομαι ότι καλύτερο σε ότι και αν διαλέξεις!

Καλό μεσημέρι από εμένα.

Να ξέρεις φίλε πήρα πολύ στα σοβαρά ότι έγραψες. Το εννοώ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σίγουρα μια δουλειά σίγουρη έτσι και φύγω για Γερμανία. Θα μπορώ να φροντίσω την οικογένεια μου, θα μπορώ να κινηθώ ποιο εύκολα κλπ όμως έχει και τα ρισκά του και δεν είναι μικρά ρισκα... από οτι φαίνεται παντως θα τα πάρω γιατί αν περιμένω κάτι να αλλάξει στην Ελλάδα με βλέπω παππού.

 

 

Εχεις παιδι. Απο τη στιγμη που στη Γερμανια θα μπορεις να το φροντισεις ενω στην Ελλαδα οχι, δεν θα επρεπε καν να το σκεφτεσαι για να μην χασεις την παρεα σου. Και ειδικα οταν εχεις ηδη ανθρωπους στη Γερμανια οπως ειναι τα πεθερικα σου, δεν πας και τελειως ξεκαρφωτος. Η Ελλαδα ειναι 3ω μακρια, δεν φευγει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι εκεί που πάει η κατάσταση, κανείς δε θα μπορεί να απολαμβάνει τα πράγματα για τα οποία μένεις : τον ήλιο και τη θάλασσα και την παρέα ,με την αφραγκία και τα 12ωρα που χτυπάνε όλοι πλέον...Άσε που και ο ένας καφές που θα πιείς, δε θα τον ευχαριστηθείς με το τόσο άγχος. Η κατάσταση πλέον γίνεται καταθλιπτική.

Αν ήσασταν ένα ζευγάρι δημοσίων υπαλλήλων, θα σου έλεγα "Μείνε", αλλά με ερωτηματικό, γιατί ξέρεις το μέλλον της χώρας που θα μεγαλώσει το παιδί σου. Οπότε ξέρεις ότι μεγαλώνεις ένα μελλοντικό μετανάστη.

 

Δε βλέπω λόγο να μείνεις εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαλια ειναι μονο στις πολυ μεγαλες πολεις,επαρχια παλευεται,ειναι πιο φιλικο το περιβαλλον,αλλοι τροποι διασκεδασης,δεν υπαρχουν τιμες αθηνας,αλλοι ρυθμοι ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις παιδι. Απο τη στιγμη που στη Γερμανια θα μπορεις να το φροντισεις ενω στην Ελλαδα οχι, δεν θα επρεπε καν να το σκεφτεσαι για να μην χασεις την παρεα σου. Και ειδικα οταν εχεις ηδη ανθρωπους στη Γερμανια οπως ειναι τα πεθερικα σου, δεν πας και τελειως ξεκαρφωτος. Η Ελλαδα ειναι 3ω μακρια, δεν φευγει.

 

Δεν μένω Ελλάδα για τους φίλους μου. Απλά από το πουθενά και σε στιγμή που δεν περίμενα πρέπει να φύγω για μια ξένη χώρα. Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι.. ότι ενώ δεν το είχα σκεφτεί ποτέ τώρα πρέπει να το κάνω και μάλιστα αμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μένω Ελλάδα για τους φίλους μου. Απλά από το πουθενά και σε στιγμή που δεν περίμενα πρέπει να φύγω για μια ξένη χώρα. Αυτό είναι το δύσκολο κομμάτι.. ότι ενώ δεν το είχα σκεφτεί ποτέ τώρα πρέπει να το κάνω και μάλιστα αμεσα.

Για όλους είναι δύσκολο φίλε.

 

Έχεις δίκαι όμως ότι πρέπει να το κάνεις άμεσα.

 

ΌΤαν σου έγραψα άρχισε να κοιτάς για εισιτήρια δεν το είπα για πλάκα.

 

Μην αφήσεις το παιδί να μεγαλώσει εδώ γιατί μετά δεν θα φύγετε ποτέ.

 

 

Το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι εκεί που πάει η κατάσταση, κανείς δε θα μπορεί να απολαμβάνει τα πράγματα για τα οποία μένεις : τον ήλιο και τη θάλασσα και την παρέα

Και σιγά τις απολαύσεις, αλλά όπως και να έχει θα τις απολαμβάνει μια χαρά όταν θα έρχεται διακοπές το καλοκαιράκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Και σιγά τις απολαύσεις, αλλά όπως και να έχει θα τις απολαμβάνει μια χαρά όταν θα έρχεται διακοπές το καλοκαιράκι.

 

Δε διαφωνώ, ίσα - ίσα που το λέω και το ξαναλέω.

 

Αλλά είναι οι μοναδικοί λόγοι που μπορεί να προβάλλει κάποιος ως επιχείρημα (ήλιος...μπλα-μπλα...αυτοκτονίες στη Σουηδία...βροχές στο Λονδίνο...κρύο στη Γερμανία...μπλα-μπλα...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχω να προτείνω σε σένα ΘοδωρηςGR, αφού εδώ δεν έχεις δουλειά και η κοπέλα σου θέλει να πάτε Γερμανία, πηγαίνετε, αλλά άσε την καρδιά και το μυαλό σου εδώ στην Ιερή Πατρίδα μας, με την πρώτη ευκαιρία θα έρχεστε Ελλάδα, όσο τακτικότερα τόσο το καλύτερο (αυτός θα είναι δικός σου όρος για να πάς στην Γερμανία) και θα βάλεις ένα χρονοδιάγραμμα το οποίο θα το επαναλαμβάνεις συνέχεια για οριστική επιστροφή στην Μητέρα μας όταν το παιδί θα είναι να πάει Α Δημοτικού, πήγε σχολείο στην Γερμανία, ξέχνα το μετά. Μέχρι τότε ΕΛΠΙΖΩ κάτι θα έχει αλλάξει εδώ. Εγώ ευχαριστώ βαθύτατα τους γονείς μου που ήρθαν τότε, αλλιώς δυστυχώς σίγουρα θα ήμουν ακόμη Γερμανία. 

Πιστεύω να σε βοήθησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω το παιδι να εχει την Γερμανικη υπηκοοτητα και να μην χρειαστει να γυρισει καποια στιγμη για χαζα τυπο θητεια στον ελληνικο στρατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...