Προς το περιεχόμενο

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό σπιτάκι


Mr_ChEeTaH

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας.

 

Θέλω να φτιάξω ένα μικρό σπιτακι  για να κάνω κάτι σκετσάκια στο youtube όσο πιο φθηνά γίνεται.

Το σημείο που θέλω να το φτιάξω είναι στον κήπο μου.Ο κήπος μου είναι αρκετά μεγάλος είναι περίπου 1/3 του ενός στρέμματος.

Το σπιτάκι θέλω να είναι 12,5 τετραγωνικά μετρα.και ύψος 2 μετρα

Θέλω να έχει και 2 παράθυρα διαστάσεων 1,2μ Χ1,2μ

Το πιο φθηνό υλικό που βρήκα είναι η ανθυγρή γυψοσανίδα.Υπάρχει κάτι άλλο πιο φθηνό ;

Μετά μάλλον θα χρειαστώ γωνιόκρανα γυψοσανίδας και άλλα...Δεν έχω ιδέα τι άλλα θα χρειαστω αν ξέρετε εσείς παρακαλώ πείτε μου.

Τα παραθυρα θέλω να είναι απο το φθηνότερο υλικό αλλά να είναι διαφανα,δηλαδη να βλέπεις απο μεσα.Εχετε καμιά ιδεά;

Για σκεπή λέω να βάλω ανθυγρή γυψοσανίδα πάλι.Η κάτι άλλο τί λέτε;

Για δάπεδο πάλι ανθυγρή γυψοσανίδα.Επίσης να πω οτι ο κήπος έχει  χώμα .

Επίσης και μία πόρτα θα βάλω 1,9 μ ύψος Χ 1 μ

Επίσης πως θα τις κόψω τις γυψοσανίδες;Με τι εργαλείο; και πως θα τις ενώσω/κολλήσω τα παραθυρα και την πόρτα με τις γυψοσανίδες;

Αυτά .

Έχετε καμιά συμβουλή;

Επεξ/σία από Mr_ChEeTaH
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άδεια έβγαλες;

 

με ανθυγρή γυψοσανίδα δεν κάνεις δουλειά αν την βάλεις στην εξωτερική πλευρά

έχει άλλου είδους για την συγκεκριμένη δουλειά δεν μου έρχεται τώρα το όνομα κάποιος μάστορας θα σου πει.

 

τσιμεντοσανίδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάτι μικρό απο γυψοσανίδα δεν χρειάζεται άδεια και δεν θα μένει κανείς μέσα εξάλλου,επίσης μένω σε χωριό και η κατασκευή θα γίνει στο οικόπεδό μου όπου είναι και το σπίτι μου σε αυτό.

Σαν παιδικό ξύλινο σπιτάκι στον κήπο για να παίζουν τα παιδιά ένα πράγμα,μόνο που θα είναι απο γυψοσανίδα ,αμα είναι έτσι δεν το καρφώνω και στο έδαφος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι κάτι μικρό απο γυψοσανίδα δεν χρειάζεται άδεια και δεν θα μένει κανείς μέσα εξάλλου,επίσης μένω σε χωριό και η κατασκευή θα γίνει στο οικόπεδό μου όπου είναι και το σπίτι μου σε αυτό.

Σαν παιδικό ξύλινο σπιτάκι στον κήπο για να παίζουν τα παιδιά ένα πράγμα,μόνο που θα είναι απο γυψοσανίδα ,αμα είναι έτσι δεν το καρφώνω και στο έδαφος

Νομίζω αυτό ισχύει μόνο για αποθήκες σε χωράφια που και πάλι πρέπει να πάρεις έγκριση απο την αρμόδια διεύθυνση γεωργίας.

 

Εσύ θα το κάνεις σε οικόπεδο...

 

τώρα αν ειναι πολύ μικρό για παιχνίδι δεν ξέρω μάλλον είσαι οκ εκτός αν έχεις κακούς γείτονες..

 

Αν ειναι για παιχνίδι κάνε το παράθυρο απο πλεξιγκλάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γυψοσανιδα θα γινει σαν το παραμυθι με τον λυκο και τα γουρουνακια το σπιτακι. λυπησου τα παιδια σου.

για αυτες τις διαστασεις που θελεις μονο ξυλινο. εχει κατι προκατ που μπορεις να βρεις ευκολα. απο οτι καταλαβα δεν το "χεις με το DIY και θα "ναι καλυτερα για ολους σας να το αναλαβει καποιος ειδικος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με γυψοσανιδα θα γινει σαν το παραμυθι με τον λυκο και τα γουρουνακια το σπιτακι. λυπησου τα παιδια σου.

για αυτες τις διαστασεις που θελεις μονο ξυλινο. εχει κατι προκατ που μπορεις να βρεις ευκολα. απο οτι καταλαβα δεν το "χεις με το DIY και θα "ναι καλυτερα για ολους σας να το αναλαβει καποιος ειδικος. 

Δεν θα παίζουν παιδάκια μέσα,Για παραδειγμα το είπα.Εγώ θα μπαίνω να κάνω κάτι σκετσακια για το youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γιατι δεν το κάνεις μέσα στο σπίτι ντρέπεσαι ; πολύ καλύτερα αποτελέσματα θα έχεις αν πάρεις πράσινο χαλί για background και strobes 3 τουλάχιστον για καλό φωτισμό + μικρόφωνο μεμβράνης ή κάποιο Budget αλλά καλό τύπου yeti pro ας πούμε...

 

και άσε τις τσιμεντογωνίες και τις γυψοσανίδες...

Απορώ γιατι κανενός Έλληνα δεν του κόβει πως να κάνει καλά βίντεο όλα ειναι χάλια ποιότητας....

 

περιμένουν μάλλον πρώτα να χτυπήσουν 10.000.000 views και μετά να βάλουν λίγα λεφτά για να βελτιώσουν την παραγωγή.... γιαυτό δεν παν πουθενά...

 

τέλος θες άδεια αν το κάνεις τόσο μεγάλο για να χωράνε ενήλικοι μέσα... ειδικά αν έχει και παράθυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το κάνω σπίτι γιατι δεν έχω καθόλου χώρο.Επίσης είναι και άλλος λόγος που θα το κάνω στον κήπο.

Επίσης μόνο εγω θα μπαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να το κάνω σπίτι γιατι δεν έχω καθόλου χώρο.Επίσης είναι και άλλος λόγος που θα το κάνω στον κήπο.

Επίσης μόνο εγω θα μπαίνω.

δεν πα να μην μπαίνεις ούτε εσύ κλειστό περιμετρικά με παράθυρο και οροφή θες άδεια....

 

Άφησα απλά μια πισινή πριν γιατι μου είπες σπιτάκι μικρο να παίζουν τα παιδιά και σκέφτηκα κάτι λιγο μεγαλύτερο απο σπίτι σκύλου και πάλι χωρίς να ήμουν σίγουρος (γιατι παίζει και γιαυτό να θες άδεια) είπα ότι ίσως να μην χρειαστεί λόγω του είδους και του ύψους της κατασκευής που την κάνει να φαίνεται σαν παιχνίδι...

 

τώρα αν είναι σε χωριό παίζει να την βγάλεις καθαρή ΑΝ δεν έχεις κακούς γείτονες γιατί θα συνεχίσεις να είσαι παράνομος χωρίς άδεια απλά το θέμα ειναι ότι μπορεί κανείς να μην ασχοληθεί στο χωριό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ας ξεκολήσουμε με τις άδειες τώρα.

Στο θέμα μου.

Τι υλικά ,βίδες κτλ θα χρειαστώ και με ποιο τρόπο θα μπορέσω να το φτιάξω;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μεγαλο  φιλε 12 τμ , δεν ειναι ξυλινη αποθηκουλα κηπου , ουτε περγκολα με ψαθες

 

Αυτο θελει σοβαρη κατασκευη , με σοβαρο σκελετο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...