Προς το περιεχόμενο

Τρωτε φρουτα σε δημοσια θέα;


redhotstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(Απευθυνομαι σε αυτους που τους αρεσουν ΚΑΙ τα φρουτα σε σχεση με αλλα σνακ για να καλυψη μκρης πεινας)

 

Τι εννοω.

Θα τρωγατε πχ μια μπανανα εξω απο τα mikel;

(σε μαγαζια η σε κεντρικους πεζοδρομους που γινεται της καρφιτσας απο κοσμο)

 

Oχι χυμους σε καφετερια, οχι πικνικ στη παραλια και ξαπλωστρα, οχι σε καποιο παρκο μακρια απο τα βλεματα, οχι σε ταβερνα σαν τελευταιο πιατο.

 

Αν πειναγατε και θελετε να τσιμπισετε κατι χορταστικο και υγειηνο, και ησασταν σε μερος με πολυ κοσμο, θα διαλεγατε φρουτο, η απλως θα περνατε τυροπιτα η κρουασαν κλασσικα απο φουρνους και περιπτερα;

 

Εγω εχω μια ταση να ντρεπομαι, ισως ξερω γιατι, βλεποντας πολυ κοσμο να μην κανει κατι τετοιο. Βεβαια δεν ξερω ολο τον κοσμο, και εκει εξω υπαρχουν πολλες νοοτροπιες που δεν εχω ακομα ανακαλυψει. Μια απο αυτες ειναι η κοινωνια του ινσομνια, θα ηθελα να μαθω τι κανετε ως προς αυτο το κομματι.

 

Βλεποντας πολυ κοσμο... Εννοω.. Οταν βλεπεις κατι να γινεται η να μην γινεται παντου (οσο παντου μπορεις να δεις ο ιδιος εκει που συχναζεις ολη τη ζωη σου) το υοθετεις και εσυ κατα καποιο τροπο η απλα αδιαφορεις. Αν δεις καποιον σε κοινη θεα να βαραει ενεσεις ηρωινης σου φαινεται παραξενο και το κρινεις. Αν δεις να καπνιζει καποιος, το προσπερνας διοτι εχεις δει αλλους τοσους καθε ωρα. Κατι τετοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπανανα..βολευει.Την χωνεις μεσα στην ''μπανανα'' και οποτε σε πιασει μια λιγουρα...Δεν ειναι κακη ιδεα να κουβαλας και ενα πλαστικο μαχαιρακι μαζι σου και ενα κουτακι μερεντα να την αλοιφεις. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα είναι ταμπού αυτό το θέμα.

 

Στο εξωτερικό δεν έχουν τέτοια κολλήματα. Πολλοί παίρνουν και στη δουλειά ταπεράκια από το σπίτι και τρώνε.

 

Ο Ελληνας όμως πρέπει να φάει μόνο το αγορασμένο τοστ, τυρόπιτα ή γύρο γιατί αλλιώς μπορεί να τον κοροιδέψουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα είναι ταμπού αυτό το θέμα.

 

Στο εξωτερικό δεν έχουν τέτοια κολλήματα. Πολλοί παίρνουν και στη δουλειά ταπεράκια από το σπίτι και τρώνε.

 

Ο Ελληνας όμως πρέπει να φάει μόνο το αγορασμένο τοστ, τυρόπιτα ή γύρο γιατί αλλιώς μπορεί να τον κοροιδέψουν.

Όπως το λες, κόλλημα είναι στην ουσία και όχι πραγματικό πρόβλημα. Κάποιος πάνω από 5 χρονών δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να κοροϊδέψει κάποιον που τρώει μήλο αντί για τυρόπιτα! Άρα στο μυαλό του πρέπει να το ξεπεράσει ο ts, οι άλλοι δεν θα ασχοληθούν.

 

Εμένα πχ δεν μου αρέσει να τρώω στο δρόμο, ενώ περπατάω δηλαδή. Θέλω κάπου να ακουμπήσω να φάω και να συνεχίσω. Βλέπω πολλούς να το κάνουν αλλά δεν τους κοροϊδεύω - σχολιάζω εννοείται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια τρώω φρούτα, παντού. Καθιστός συνήθως. Στον δρόμο δεν το απολαμβάνω.

 

Στο μετρό (αποβάθρα) για παράδειγμα, δεν έχω θέμα να καθαρίσω ένα μανταρίνι.

 

Εδώ άλλοι καπνίζουν σε δημόσια θέα, και θα νιώσουμε "κάπως" για τα φρούτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια τρώω φρούτα, παντού. Καθιστός συνήθως. Στον δρόμο δεν το απολαμβάνω.

 

Στο μετρό (αποβάθρα) για παράδειγμα, δεν έχω θέμα να καθαρίσω ένα μανταρίνι.

 

Εδώ άλλοι καπνίζουν σε δημόσια θέα, και θα νιώσουμε "κάπως" για τα φρούτα;

αηδιαζεις οταν βλεπεις καποιον να καπνιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ντροπη οσο να ναι...

Ειχα ενα γνωστο (παλιος φιλος) που ειχε ξεφλουδισει μπροστα μου μεσα στο βαγονι του μετρο, ενα πορτοκαλι και το ετρωγε, με λιγα ζουμια να ειχαν ξεφυγει απο τα χερια του και να σκουπιζοταν στα καθισματα. Επισης μια φορα (απο τοτε ειπα να ξεκοψω απο δαυτον) ηταν να παμε παρεα βολτα τεσσερα ατομα, και εκει που τον περιμεναμε στο ραντεβου τον βλεπουμε να ερχεται με μια σακουλα μανταρινια. Δεν ντρεποταν καθολου! Θα καταληγαμε σε καφετερια να δουμε κανα γκομενακι παρεα με μανταρινια; :P

 

Δεν λεω να μην ντρεπομαι σαν αυτον , αυτος το ειχε σε αλλο επιπεδο το πραγμα. Αλλα ενταξει εφερα ενα παραδειγμα απο την αντιθετη ακραια πλευρα , για την οποια πιστευω τραβας τα βλεμματα πανω σου αρνητικα,η κοροιδευτικα.

 

Οι μπανανες ειναι αγαπημενο φρουτο, τρωω καθε μερα σπιτι, αλλα εξω ντρεπομαι και ας μην ειμαι κοριτσι. Οχι οτι με νοιαζουν τοσο οι αλλοι τι θα πουν, και κυριως αγνωστοι ανθρωποι, αλλα δεν θα ηθελα να τραβηξω εστω και ενα παραξενο βλεμμα.

 

Μηλα επισης καλο φρουτο αλλα συνηθως θελουν ξεφλουδισμα επισης με τα εσπεροειδη. Τα σταφυλια θελουν πλυσιμο αν τα παρεις απ εξω σε μαγαζι χυμα, κερασια η ροδακινα καλες επιλογες για εξω, αν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα βασικά σε νοιάζει τι θα πουν :P

 

Εγώ προσωπικά παίρνω μπανάνες, μήλα και μανταρίνια.

 

Τι διαφορά έχει από το να τρως π.χ μια τυρόπιτα δημοσίως; (εκτός από τα λιγότερα λίπη) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Απευθυνομαι σε αυτους που τους αρεσουν ΚΑΙ τα φρουτα σε σχεση με αλλα σνακ για να καλυψη μκρης πεινας)

 

Τι εννοω.

Θα τρωγατε πχ μια μπανανα εξω απο τα mikel;

(σε μαγαζια η σε κεντρικους πεζοδρομους που γινεται της καρφιτσας απο κοσμο)

 

Oχι χυμους σε καφετερια, οχι πικνικ στη παραλια και ξαπλωστρα, οχι σε καποιο παρκο μακρια απο τα βλεματα, οχι σε ταβερνα σαν τελευταιο πιατο.

 

Αν πειναγατε και θελετε να τσιμπισετε κατι χορταστικο και υγειηνο, και ησασταν σε μερος με πολυ κοσμο, θα διαλεγατε φρουτο, η απλως θα περνατε τυροπιτα η κρουασαν κλασσικα απο φουρνους και περιπτερα;

 

Εγω εχω μια ταση να ντρεπομαι, ισως ξερω γιατι, βλεποντας πολυ κοσμο να μην κανει κατι τετοιο. Βεβαια δεν ξερω ολο τον κοσμο, και εκει εξω υπαρχουν πολλες νοοτροπιες που δεν εχω ακομα ανακαλυψει. Μια απο αυτες ειναι η κοινωνια του ινσομνια, θα ηθελα να μαθω τι κανετε ως προς αυτο το κομματι.

 

Βλεποντας πολυ κοσμο... Εννοω.. Οταν βλεπεις κατι να γινεται η να μην γινεται παντου (οσο παντου μπορεις να δεις ο ιδιος εκει που συχναζεις ολη τη ζωη σου) το υοθετεις και εσυ κατα καποιο τροπο η απλα αδιαφορεις. Αν δεις καποιον σε κοινη θεα να βαραει ενεσεις ηρωινης σου φαινεται παραξενο και το κρινεις. Αν δεις να καπνιζει καποιος, το προσπερνας διοτι εχεις δει αλλους τοσους καθε ωρα. Κατι τετοιο.

Ψυχολογία της μάζας λέγεται.

Απλά ηρέμησε βγάλε το φρουτάκι σου η ότι άλλο γουστάρεις και φάτο. Κανείς δεν θα ασχοληθεί μαζί σου όπως δεν θα ασχολιόσουν και εσύ.

Ενα άλλο παράδειγμα που μου έρχεται είναι πως κάποιοι διστάζουν να μπούνε μέσα σε κάποιο κατάστημα εάν κρατάνε σακούλες με είδη που έχουν αγοράσει απο αλλού. 

Είναι άσχημο να νοιώθει κάποιος έτσι διότι έτσι ξεκινάνε και τα κόμπλεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα πρόβλημα να τρώω το οτιδήποτε. Μπανάνες με 3-Bit ταυτόχρονα μπορώ να τρώω χωρίς να με ενδιαφέρει αν ο άλλος κοιτάει ή μιλάει ή όχι. Πετάω και τη φλούδα και το χαρτί μου στον κάδο κιόλας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...