Προς το περιεχόμενο

Predator (2018)


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι δεν εχουμε action heroes οπως στα 80'/90's, τωρα ειναι ολοι "Bunch of slack jawed-faggots" 

Γιατι imo οι 80's 90's ταινιες δρασης ηταν κατι παραπανω απο αμυαλες ταινια με μπρατσα και μπιστολιδια.

 

Προφανως και υπηρχανε και μετριοτητες αλλα οι καλυτερες αυτων ειχανε αρκετα καλο σεναριο,καλη ηθοποια και γενικοτερο στησιμο απο το πως πεφτουν καποιοι οταν σκοτωνονται μεχρι το πως θα σου δειξει το πλανο του πρωταγωνιστη οταν πλακωνει τους αλλους.

 

 

Και το βασικοτερο ολων ειναι οτι οι πρωταγωνιστες ηταν πρωταγωνιστες,καθε ηθοποιος δρασης σε αυτες τις δεκαετιες ειχε ενα χαρακτηριστικο που τον εκανε να ξεχωριζει απο τους αλλους πχ van damm εβλεπες για τα κλωτσιδια και για εναν family frendly χαρακτηρα,seagal εβλεπες για εναν χαλαρο τυπο που κανει λαβες σε οτι κινειται χωρις να ιδρωνει κλπ κλπ.

 

Τωρα πλεον οσες δρασης βγαινουν ειναι το ιδιο ευαγγελιο με καποιον ραντομ τουμπανο που δερνει με shaking καμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 278
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έλεος με τους ιερόσυλους. Η original ταινία είχε ηθοποιούς θρύλους. Φοβερή ατμόσφαιρα στην ταινία όπου σε συνδυασμό με την μουσική χεζόσουν πάνω σου. Επίσης ο predator τρομακτικός. Οι σημερινές ταινίες τύπου ΧΧΧ ή ακόμα και οι ανοησίες της marvel δεν μπορούν να συγκριθούν με έπη σαν και το predator και το allien. Δεν έχουν την ίδια ατμόσφαιρα, τους ίδιους ηθοποιούς κ.τ.λ. Και το predator αποδεικνύει οτι δεν χρειάζεσαι καν εφέ και computers για να φτιάξεις ταινιάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο τρομακτικο δεν θα το ελεγα το predator παντως, και μονο που ξεκιναει ετσι:

 

cigar.jpg

 

Ξερεις οτι οτι και να ειναι απεναντι ειναι δεν εχει καμια ελπιδα.. :P Παντως εχω λιγο εμπιστοσύνη στον Shane Black μιας και ηταν μέλος της ομαδας τοτε φανταζομαι θα θελει να δωσει ενα παρόμοιο στυλ/tribute αν και δεν ειναι της εποχης. 

 

Ποσες badass στιγμες εχει αυτη η ταινια πραγματικα, testosterone overdose. :P

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο τρομακτικο δεν θα το ελεγα το predator παντως

Μια τρομάρα εγώ την είχα πάρει πιτσιρικάς, στο 2ο μισό της ταινίας. Όπως και στο Indiana Jones 2, στο Gremlins, στο Ρόμποκοπ, όπως και σε άλλες της εποχής που δε δίσταζαν να σε σοκάρουν και αυτή η εναλλαγή των συναισθημάτων, δημιουργούσε μια μοναδική κινηματογραφική εμπειρία. Οι ταινίες αυτές κατάφερναν να με απορροφήσουν τόσο πολύ, που βίωνα κάθε σκηνή πολύ έντονα, ενώ βοηθούσε το γεγονός ότι δεν είχαν τους σημερινούς περιορισμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε και για μια άλλη εποχή/γενιά που ο κόσμος βιώνε το τρομακτικό πχ στο σινεμά με πολυ διαφορετικούς τρόπους από ότι σήμερα...και ενήλικος πχ να είχες δεί το predator ή το Robocop, νομίζω θα σε είχε σοκάρει ή τεσπα στιγματίσει με τον τρόπο της τότε, way different από αν την έβλεπες εσύ ή ο καθένας στο μακρινό 2017... και αυτό δεν το λέω για να δικαιολογήσω το πόσο γαμάει ο predator σε αυτούς που θα την πούν σημείο του καιρού της, γτ ΓΑΜΑΕΙ ο predator και σε σημερινά δεδομένα σα ταινία -δομή, pacing, σενάριο, σκηνικά δράση κτλ κτλ κτλ- ασάλιωτα και δίχως έλεος... απλά το κοινό έχει αλλάξει ριζικά 30 χρόνια μετά σχεδόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κλασικο και διαχρονικο Predator ειναι απο τους Υψιστους Υμνους στις Αρσενικες ταινιες δρασεις οπου δημιουργηθηκε απο την ανθρωποτητα και αυτο ειναι κοινα αποδεκτο.

Τωρα, για το Predator του 2018 κραταω καποιες επιφυλαξεις να δουμε κατι ενδιαφερον απο τους Shane Black και Fred Dekker, μιας εχουν γραψει και καλα πραγματα στο ενεργητικο τους. Καλα, κρυβουμε πως ο Dekker ηταν πισω απο το Robocop 3 και το παραβλεπουμε.

Αν και εχουν υπαρξει πολυ αξιολογα κωμικ και ιστοριες στο κοσμο των Predators, οπου ηταν δεν μαχημοι μπρατσαραδες για πρωταγωνιστες, μου ειναι κομματακι δυσκολο να δω θετικα τον Holbrok σε πρωταγωνιστικο ρολο. Ελπιζω να μας δειξει καλα στοιχεια στο ρολο του, αλλιως ολες οι καταρες των Φαραω να πεσουν πανω του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ναι, και ήταν το καλύτερο της σειράς με διαφορά. ΝΟΤ.

http://www.imdb.com/title/tt0107978/

 

Ξέρω οτι "υπάρχει", το post μου πιο πάνω ήταν σαρκαστικό. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...