Προς το περιεχόμενο

Ορειβατικός εξοπλισμός


gon1332

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρες,

 

μιας κι έχω κάνει γενικά αρκετές εξορμήσεις στα βουνά και όντως τα λατρεύω (βασικά ό,τι έχει να κάνει με τη φύση), έχω βάλει στόχο μέχρι το καλοκαίρι να έχω κάποια πραγματάκια. Θα αγοράζω κάτι ανά μήνα.

 

Ξέρω άτομα από εδώ μέσα που έχουν ασχοληθεί πολύ σοβαρά με τέτοιες δραστηριότητες, οπότε ζητάω την γνώση των πιο έμπειρων (σε σχέση με μένα) πάνω στο θέμα, αποφεύγοντας να στείλω pms.

 

Το λοιπό, τί είχα με τί ζούσα.

 

Jacket

Ένα φτηνό 3-in-1 McKinley. Το καημένο είχε αντέξει 4 χρόνια πάνω μου. Η αδιαβροχότητα έφυγε στο πρώτο εξάμηνο, οπότε χάλια.

 

Μποτάκια

Κάτι φθηνά McKinley. Άντεξαν πολλά και ειδικά κακές καιρικές συνθήκες στα χωράφια. Αδιαβροχότητα όμως αστεία και εφαρμογή στο πόδι όχι και πολύ καλή. Μακριά και καλύτερα αθλητικά.

 

Παντελόνι ό,τι να'ναι και ισοθερμικό κολλάν για πόδια.

Για ηλιοπροστασία και άνεμο, ένα buff.

 

Τι θα ήθελα

 

Jacket

Γενικότερα θέλω να ακολουθήσω τεχνική κρεμμυδιού. Να έχω πολλά πάνω μου και να βγάζω ό,τι δε χρειάζεται με τη σωστή σειρά.

 

Το αδιάβροχο μέρος του jacket τα έπαιξε, έλιωσε λέμε. Έμεινα λοιπόν με το softshell κομμάτι, fleece που είναι τέλειο. Γενικά πολύ ζεστό μπουφάν.

 

Οπότε λέω να πάρω ένα καλό hardshell που να αντέχει βροχή και χιόνι (snowboard). Το σημαντικότερο είναι η βροχή απ'ό,τι είδα. Η προστασία από χιόνι είναι επακόλουθη.

 

Έχω ρίξει ματιές προς The North Face. Έχω τρελαθεί να κοιτάω τιμές αδιαβροχότητας και αναπνευσιμότητας. :D

 

Γενικά θα έδινα από 150 μέχρι 200 ευρώ.

 

Μποτάκια

Σίγουρα με GTX, οπότε πάμε περί τα 100 ευρώ. Θα έδινα από 150 μέχρι 180 ευρώ.

 

Παντελόνι

Θα δείξει. Μάλλον θα πάρω κάτι ελαφρύ που να είναι και για αναρρίχηση και να έχει μία ελάχιστη αδιαβροχότητα. Θα επανέλθω μάλλον αργότερα.

 

Έξτρα πραγματάκια

Γάντια για το κρύο και για χιόνι. Αυτά κυρίως για χειμερινά σπορ. Δε θέλω κάτι ακριβό. Ίσα ίσα να μη βρέχομαι.

Έμεινα πολύ ευχαριστημένος από το καλοκαιρινό buff. Μπορεί να πάρω και πιο χοντρό για χειμώνα.

Ιδέες για τίποτα άλλο;

Τις προάλλες πήγαμε Όλυμπο με καλοκαιρινές σκηνές (εδώ γελάμε). Αφού οργανωθώ ατομικά κάτι θα παιχτεί και προς τα εκεί.

 

Και για να γνωριστούμε, ο αριστερά στο Οροπέδιο των Μουσών.

 

 

post-223995-0-33636800-1487717843_thumb.jpg

 

 

 

Αναμένω γνώμες. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα σου πρότεινα να επενδύσεις πρώτα πρώτα στα παπούτσια. Προσωπικά έδωσα ~150 ευρω σε ανοιξιάτικο μποτακι πριν 2 χρόνια και εχει κρατήσει μια χαρα, αλλα εγω κανω trekking στην ουσια, οχι τιποτα extreme. Αν θες χειμερινές εξορμήσεις, ισως να δωσεις λιγο παραπάνω. Τι εποχες θες να χρησιμοποιήσεις τον εξοπλισμό σου και σε τι θερμοκρασίες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα να πιάνει 3 εποχές. Και να αντέχει και λίγο χιόνι. Όχι τίποτα τρελό. Σίγουρα να έχει καλή υποστήριξη αστράγαλο γιατί το φοβάμαι πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλο θέμα όπως ανέφερε και ο Fotis13.

 

Κάνε αρχή από πεζοπορικά μποτάκια (και καλύτερα πάρε τα πακέτο με χειμερινές κάλτσες) τώρα που έχει ακόμη εκπτώσεις.

Ανάλογα με το τι κάνεις στις διαδρομές σου (πεζοπορία χωρίς φορτίο, με φορτίο, χειμερινό) θα σε καθοδηγήσουν στο κατάστημα.

 

Κλασσικές αρχές:

 

Δοκιμή πάντα πριν αγοράσεις, ιδανικά με τις κάλτσες που θα φοράς στις διαδρομές σου. Προτίμησε η δοκιμή να γίνει απόγευμα (τα πόδια μας δεν έχουν το ίδιο μέγεθος με το πρωί).

Αν σε παίρνει πήγαινε σε διπλές κάλτσες (liner & κανονικές κάλτσες).

 

Κάλυψε το θέμα των παπουτσιών που έχει σοβαρό κόστος και επανερχόμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...