Προς το περιεχόμενο

Hollow Knight [PC]


Despotas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παρολο που το αγορασα πριν 2 βδομαδες,εντελει το ξεκινησα σημερα. Επαιξα ενα 4ωρο,αν υπηρχε το metroidvania,τωρα υπαρχει και το Soulsvania. Με εχει πορωσει για τα καλα,τρομερη ατμοσφαιρα,exploration με μυστικα απο δω και απο κει, αρκετο challenge για να μην αφηνεσαι σε καμια στιγμη του παιχνιδιου,  Εξαιρετικο so far

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το τσίμπησα σε καλή τιμή που παίζει τώρα από GOG και θα το ξεκινήσω σύντομα.

Παραθέτω και έναν οδηγό για αρχή:

https://www.polygon.com/guides/2018/7/20/17581234/hollow-knight-beginners-guide-map-pins-quill-charms-rancid-egg-switch

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω παίξει 5-6 ώρες και πράγματι το παιχνίδι είναι μεγάλο κόλλημα.

Τεράστιος χάρτης με μεγάλη ποικιλία περιοχών, εξαιρετικός χειρισμός (με gamepad πάντα). Η μουσική τα σπάει απλά. Παίξτε με ακουστικά για να έχετε καλύτερη αίσθηση των εφέ και της ατμόσφαιρας.

Θέλει όμως υπομονή γιατί έχει δύσκολα σημεία και δε σου δίνει καμία κατεύθυνση. Πας τυφλά μέχρι να βρεις τον χάρτη και να κάνεις save στα bench.

Η αίσθηση της εξερεύνησης όμως είναι εξαιρετική και πιστεύω όλη η ουσία του Metroidvania.

 

Επεξ/σία από Despotas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτη η εξερευνηση προς το αγνωστο,χωρις να ξες τι θα συναντησεις,αν θα βρεις save point η οχι ειναι απτα κορυφαια aspects του παιχνιδιου. Εχει αυτη την αισθηση "μοναξιας" των Souls games κατα μια εννοια που μαζι με την μουσικη και την ατμοσφαιρα συνδυαζονται απιστευτα. Και αυτο το level design τι να πω,ανυπομονω να δω τι μας επιφυλασσει για αργοτερα αυτο το studio

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ακυρώθηκε η physical edition πρόσφατα, κρίμα:

http://teamcherry.com.au/hk_physical_cancellation/

Όμως πραγματικά το παιχνίδι είναι έπος. Έχω φτάσει τις 25 ώρες περίπου και σκέφτομαι συνέχεια που θα εξερευνήσω και τι μυστικά θα βρω με τις νέες δυνάμεις-upgrades.

Οι άνθρωποι έχουν κάνει κορυφαία δουλειά σε κάθε επίπεδο.

Απλά μη χάσετε ένα από τα κορυφαία platform όλων των εποχών. Ναι, θέλει υπομονή και επιμονή αλλά αξίζει με τα χίλια.

 

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έφτασα στο 1ο ending (από τα 5) μετά από 40 ώρες και με ποσοστό 83%.

Έχω ανοίξει σχεδόν όλο το χάρτη αλλά έχει πολύ περιεχόμενο ακόμη. Μόνο για τα 2 τελευταία endings πρέπει να λιώσεις πραγματικά.

Για μένα είναι από τα καλύτερα παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ και οφείλουμε να στηρίζουμε τέτοιες δημιουργίες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ απόλυτα.

Εν τω μεταξύ εάν είσαι ανυποψίαστος σχετικά με την έκταση του κόσμου του αλλά και των αμέτρητων μυστικών που έχεις στη διάθεση σου να εξερευνήσεις η εμπειρία πολλαπλασιάζεται. Οι δημιουργοί εξακολουθούν να βελτιώνουν διάφορες πτυχές του παιχνιδιού και να προσθέτουν νέο υλικό ακόμα και σήμερα.

Μου θυμίζει παιχνίδια από τη νεαρή μου ηλικία προσαρμοσμένα στις δυνατότητες του σήμερα. Αληθινό διαμάντι.

Επεξ/σία από tsioudiver
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίξτε (όσο το δυνατόν) χωρίς να δείτε walkthrough ακριβώς για το λόγο παραπάνω που ανέφερε ο φίλος.

Να αναφέρω επίσης πως το παιχνίδι σου δείχνει το completion rate μόνο όταν το τελειώσεις τη 1η φορά. Μετά βέβαια μπορείς να συνεχίσεις κανονικά την εξερεύνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω τελειως blind ειχα ξεκινησει το παιχνιδι και με στειλε στην κυριολεξια. Θυμισε κατι απο τα παλια,οταν ενιωθες αυτο το "δεος" στις περιπετειες που σου προσφεραν τα games

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

... Ωραίο φαίνεται, αξίζει αγορά μαζί με Ori κλπ σε εορταστικές περιόδους να τα λιώσεις αυτά τα παιχνιδακια. Έχουν φοβερή ατμόσφαιρα

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα Switch για να το απολαμβάνω εν κινήσει. Έχω παίξει 2.5 ώρες προς το παρόν και με έχει ενθουσιάσει. Μεταξύ Super Mario Odyssey και Witcher 3 που επίσης ξεκίνησα αυτήν την περίοδο, προβλέπεται πολύ χάσιμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μοιάζει με το Ori ως platform αλλά το HK είναι πολύ πιο hardcore και φυσικά με πολύ μεγαλύτερο κόσμο-εξερεύνηση.

Κορυφαία πάντως και τα 2.

Το νέο Ori που θα βγει το 2019 (ελπίζω) έχει πολύ δουλειά μπροστά του αν θέλει να συγκριθεί με HK.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...