Προς το περιεχόμενο

Οι μελλοντικές ενημερώσεις των Windows θα είναι 35% μικρότερες σε μέγεθος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Unified Update Platform της Microsoft, η οποία έχει διανεμηθεί σε Windows Insiders από τον περασμένο Νοέμβριο, πρόκειται να διατεθεί στους χρήστες των retail εκδόσεων των Windows με το Creators Update προς το τέλος της Άνοιξης.

Πέρα από την δυνατότητα να παγώσουν προσωρινά την αναβάθμιση ή να προγραμματίζουν το πότε ο υπολογιστής τους θα κάνει επανεκκίνηση–π.χ άμεσα, σε ορισμένο χρόνο – ή Unified Update Platform πρόκειται να μειώσει σημαντικά το μέγεθος των μελλοντικών αναβαθμίσεων, και έτσι οι χρήστες δεν θα είναι απαραίτητο μελλοντικά να κατεβάζουν ένα ολόκληρο build του λειτουργικού συστήματος.

 

Το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό ονομάζεται differential download packages, και ουσιαστικά πρόκειται για τον τεχνικό όρο του “κατεβαίνει μόνο ότι είναι απαραίτητο”. Ένα differential download, κοιτάζει τα αρχεία που υπάρχουν ήδη στο σύστημα και τα χρησιμοποιεί για τη νέα έκδοση του OS.

 

Μπορεί να ακούγεται απλό, ωστόσο η Laura Butler της Microsoft επισημαίνει ότι δεν αποτελεί εύκολο έργο αν ληφθούν υπόψη οι δεκαετίες ανάπτυξης κώδικα και η διάθεση patches. Για μία μεγάλη κυκλοφορία, όπως αυτή του Creators Update, είναι απαραίτητο το κατέβασμα ολόκληρου του build, ωστόσο η επόμενη αναβάθμιση μετά από αυτό, θα είναι σημαντικά μικρότερη, περίπου κατά μέσο όρο 35%, σύμφωνα με τον Director of Program Management της Microsoft, Bill Karagounis. Για τους Windows Insiders, τα συγκεκριμένα downloads θα είναι ακόμα μικρότερα, ωστόσο τα συγκεκριμένα συστήματα λαμβάνουν και πολύ συχνότερα ενημερώσεις.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κατεβάζει updates μόνο όποτε του πούμε εμείς δεν μπορεί να γίνει ;

Έχω θέμα σε μια περίπτωση που κατεβάζουν όλα μαζί και σέρνεται το σύμπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κατεβάζει updates μόνο όποτε του πούμε εμείς δεν μπορεί να γίνει ;

Έχω θέμα σε μια περίπτωση που κατεβάζουν όλα μαζί και σέρνεται το σύμπαν.

Διάβασε το άρθρο. Αμάν πια.

Και αν είσαι it σε εταιρεία υπάρχει επιλογή να παίρνει το download ο ένας PC από τον άλλο.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να κατεβάζει updates μόνο όποτε του πούμε εμείς δεν μπορεί να γίνει ; Έχω θέμα σε μια περίπτωση που κατεβάζουν όλα μαζί και σέρνεται το σύμπαν.

γίνεται από τα windows xp και έπειτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft software protection platform service  30% cpu usage, αυτο μονο για μερικα δευτερολεπτα στο task manager κ μετα παλι !

Kανο φορματ η αφηνω ετσι οπως ειναι ? 

Φυσιολογικό μου ακούγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνω με το byte, θελω να μειωθει και το κοστος που πληρωνω. (ναι εχω πληρωσει την αδεια με την αγορα του φορητου υπολογιστη, ειμαι 100% νομιμος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνω με το byte, θελω να μειωθει και το κοστος που πληρωνω. (ναι εχω πληρωσει την αδεια με την αγορα του φορητου υπολογιστη, ειμαι 100% νομιμος)

Τι εννοείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το άρθρο. Αμάν πια.

Και αν είσαι it σε εταιρεία υπάρχει επιλογή να παίρνει το download ο ένας PC από τον άλλο.

 

Μπορεί να δυσανασχετείς, αλλά...

Όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει επιλογή για scheduled download στα Windows 10.

Scheduled install και restart υπάρχει.

 

Το μόνο που έχω βρει είναι να μπορώ να απενεργοποίησω το auto download και το κάνω χειροκίνητα μια φορά την εβδομάδα ή όποτε το θυμηθώ.

Έχει επιλογή στο Group Policy.

 

Αν δεν σου είναι κόπος δώσε μου λίγο βοήθεια για το πως λέμε σε κάποιο PC από που θα τραβήξει updates.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν σου είναι κόπος δώσε μου λίγο βοήθεια για το πως λέμε σε κάποιο PC από που θα τραβήξει updates.

 

Advanced Options/Choose how updates are delivered/PCs on my local network

Βάζεις όλους τους pc έτσι και 1-2 να τραβήξουν από το ιντερνετ για να το πάρουν οι υπόλοιποι...

 

 

Το να κατεβάζει updates μόνο όποτε του πούμε εμείς δεν μπορεί να γίνει ; Έχω θέμα σε μια περίπτωση που κατεβάζουν όλα μαζί και σέρνεται το σύμπαν.

 

Μπορείς να κάνεις defer τα updates και να τα ενεργοποιήσεις όποτε θες manually. Μπορείς επίσης να τα καθυστερήσεις (στην ουσία προγραμματίσεις) με ακρίβεια εβδομάδας

http://www.computerworld.com/article/3005569/microsoft-windows/how-to-defer-upgrades-and-updates-in-windows-10-pro.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Advanced Options/Choose how updates are delivered/PCs on my local network

Βάζεις όλους τους pc έτσι και 1-2 να τραβήξουν από το ιντερνετ για να το πάρουν οι υπόλοιποι...

 

 

 

 

Μπορείς να κάνεις defer τα updates και να τα ενεργοποιήσεις όποτε θες manually. Μπορείς επίσης να τα καθυστερήσεις (στην ουσία προγραμματίσεις) με ακρίβεια εβδομάδας

http://www.computerworld.com/article/3005569/microsoft-windows/how-to-defer-upgrades-and-updates-in-windows-10-pro.html

Το βασικό μου πρόβλημα είναι αυτό.

Θα ήθελα να έχει schedule για τα downloads π.χ. 15:00-17:00.

Θα γλίτωνα από πολλά.

 

Σε ευχαριστώ γενικά και ειδικά για το πρώτο hint, ίσως με βολέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικό μου πρόβλημα είναι αυτό.

Θα ήθελα να έχει schedule για τα downloads π.χ. 15:00-17:00.

Θα γλίτωνα από πολλά.

 

Σε ευχαριστώ γενικά και ειδικά για το πρώτο hint, ίσως με βολέψει.

 

διαθετουν τετοια ρυθμιση στο PC Settings:

http://www.digitalcitizen.life/how-set-when-windows-10-allowed-install-updates-and-restart-your-pc

 

επισης μεσω του Group Policy Editor:

http://www.windowscentral.com/how-schedule-windows-updates-windows-10

 

υπαρχει και η λυση με τον Task Scheduler:

http://superuser.com/questions/480920/how-to-schedule-download-of-windows-7-updates

 

μεσω Powershell:

https://blogs.technet.microsoft.com/jamesone/2009/01/27/managing-windows-update-with-powershell/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι για το install & restart.

Το αναφέρω πιο πάνω.

 

Το 2ο και το 3ο από όσο μπορώ να διαβάσω ( είμαι με το iPad και δεν την παλεύω ) είναι επίσης για install & restart.

 

Το τελευταίο θέλει διάβασμα για να δω αν μου κάνει.

 

Ευχαριστώ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...