Προς το περιεχόμενο

Τοποθέτηση εξωτερικής μονάδας κλιματιστικού σε εσωτερικό χώρο


alexdjx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα 7 μετρα ειναι παρα πολλά και ακόμα και αν η απώλεια ειναι μονο 10% (που δεν ειναι μονο τοσο) θα ζορίζεις παρα πολύ τη μονάδα σου μειώνοντας το χρόνο ζωής της.

 

Δεν υπαρχει πιθανότητα να το τοποθετησεις αλλου (σε άλλο σημειο με εξωτερική προσβαση);

Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι είναι πάρα πολλά;; κάνεις λάθος.. Σκέψου ότι οι περισσότεροι κατασκευαστές θέλουν τουλάχιστον 3 με 4 μέτρα ελάχιστη απόσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

η ελάχιστη απόσταση είναι οριζόντια ενώ εδώ υπάρχει κάθετη όδευση της γραμμής συν την πιθανή οριζόντια, φυσικά οποιοδήποτε κλιματιστικό μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτό το μήκος με την αναπόφευκτη αλλαγή στις παραμέτρους λειτουργίας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης παίζει ρόλο και αν θα είναι 9000 η 24000. Στο 9αρι αν βάλεις 7 μέτρα αντίο ζωή. Για αυτό λέω ότι είναι παρά πολλά. Γιατί το ίδιο μου είχαν πει δυο τεχνικοί στο παρελθόν όταν ήθελα σε κατάστημα να βάλω 12αρι Ίνβερτερ και να περάσω 9 μέτρα σωλήνα μέσα από ψευδοροφή και μάλιστα οριζόντια όχι κάθετα που ζητάει ο ts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό με την κάθετη όδευση,έχει σοβαρή βάση,σαν πρόβλημα εγκατάστασης.

Η απόσταση των 7 μέτρων (οριζοντίως) δεν είναι πρόβλημα.Προβλέπεται απο τον κατασκευαστή και διορθώνεται (ναι,ανάλλογα την μόναδα,θα υπαρξει και μια μικρή απωλεια).

Αν δεν υπάρχει άλλη λύση, σαν έσχατη θα μπει και με υψομετρική διαφορά (θα γίνει και μια ελαιοπαγίδα - γιατι εκεί ακριβώς βρίσκεται το πρόβλημα),με ότι συνέπειες... 

Στο θέμα της απόδοσης του,καλό θα είναι να μπει μεγαλύτερο,για να καλύψει τις απώλειες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Να ρωτήσω κάτι. Θέλω να τοποθετηαω στο μπαλκόνι μου τέντες νάιλον κάθετες ώστε το μπαλκόνι να κλείσει γιατί το χειμώνα είναι βορινο και έχει πολύ κρύο και υγρασία αλλά και εσωτερικά το σπίτι οπότε δεδομένου ότι έχω μόνο Κλιματιστικό για θέρμανση του σπιτιού αποφάσισα να μονωσω το μπαλκόνι με αυτόν τον τρόπο. Όμως η εξωτερική μονάδα του Κλιματιστικου είναι στο μπαλκόνι και διάβασα ότι πρέπει να αεριζεται. Με την μόνωση με τις νάιλον τέντες ζελατίνες που θα κάνω φοβάμαι ότι αυτό δεν θα είναι εφικτό. Και επειδή κοστίζει αρκετά αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει αν θα έχω πρόβλημα με το Κλιματιστικό η όχι ώστε να μην βάλω ζελατίνες και κλείσω το μπαλκόνι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα εχεις κανενα απολυτως προβλημα. Ο λογος που δεν γινεται να μπει σε κλειστο χωρο η εξωτερική μοναδα ειναι οτι αυτος ο χωρος θα γινεται φουρνος. για να αποδωσει το μηχανημα ΑΝ θυμαμαι καλα, θα πρεπει να υπαρχει μια διαφορα θερμοκρασιας με τον περιβαλλοντα χωρο καπου στους 10-15 βαθμους. στο κλειστο χωρο που συνεχεια θα θερμαινεται/ψυχεται απο την εξωτερικη μοναδα, απο καποιο σημειο κ μετα θα ζοριστει κ δεν θα αποδιδει τα προβλεπομενα (οπως δλδ γινεται κ τις πολυ κρυες/ζεστες μερες του χρονου). Στην περιπτωση σου @nasos1990 δεν εχεις τετοιο θεμα για τον απλουστατο λογο του οτι οι τεντες αυτες εχουν τεραστιες θερμικες απωλειες κ στην ουσια δεν θα σου δημιουργουν θεμα παρομοιο με εναν κλειστο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nasos1990 είπε

Να ρωτήσω κάτι. Θέλω να τοποθετηαω στο μπαλκόνι μου τέντες νάιλον κάθετες ώστε το μπαλκόνι να κλείσει γιατί το χειμώνα είναι βορινο και έχει πολύ κρύο και υγρασία αλλά και εσωτερικά το σπίτι οπότε δεδομένου ότι έχω μόνο Κλιματιστικό για θέρμανση του σπιτιού αποφάσισα να μονωσω το μπαλκόνι με αυτόν τον τρόπο. Όμως η εξωτερική μονάδα του Κλιματιστικου είναι στο μπαλκόνι και διάβασα ότι πρέπει να αεριζεται. Με την μόνωση με τις νάιλον τέντες ζελατίνες που θα κάνω φοβάμαι ότι αυτό δεν θα είναι εφικτό. Και επειδή κοστίζει αρκετά αν γνωρίζει κάποιος μπορεί να μου πει αν θα έχω πρόβλημα με το Κλιματιστικό η όχι ώστε να μην βάλω ζελατίνες και κλείσω το μπαλκόνι; 

Τι διαστάσεις έχει το μπαλκόνι; Το κάθε κλιματιστικο γράφει τι απαιτήσεις έχει σε απόσταση απο εμπόδιο, χοντρικά πρέπει να είναι τουλάχιστον 70εκ απόσταση εκεί που φυσάει τον αέρα. Αλλά αντί να κάνεις το σπίτι τσαντίρι και να δώσεις λεφτά σε πατέντες, γιατί δεν κάνεις μια εξωτερική θερμομόνωση που είναι και η σωστή λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εσωτερικό χώρο με παράθυρο, δεν γίνεται, απλά πράματα

ή αν προτιμάται, γίνεται, αλλά με τεράστια επίπτωση στην απόδοση και πιθανώς θα καταλήξει να καεί το μηχάνημα σύντομα

-

είναι σαν να έχει κολλήσει το χειρόφρενο στο αυτοκίνητο, πηγαίνει μέσα στην πόλη, αλλά δε θα το έκανες-

-

η μόπνη εξαίρεση που ισχύει και αναφέρθηκε, είναι ο εσωτερικός χώρος να είναι τάξεις μεγάθους μεγαλύτερος από τον κλιματιζόμενο,

αλλά πάλι θα υπάρχει επίπτωση στην απόδοση

-

επίπτωση στην απόδοση υπάρχει ακόμη και όταν το έχεις σε εξωτερικό χώρο και δεν τηρείς τις αποστάσεις μπροστά πίσω δεξιά αριστερά από τοίχους και άλλα αντικείμενα

-

σε εωτερικό χώρο a/c όχι, ειδικά αν μιλάς για υπόγειο με ένα παράθυρο, πόσο να το αερίσεις;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...