Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις του OneDrive εμφανίζει η Microsoft στο File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εντάξει μπορεί να διαφωνώ καθέτως με τον δρόμο που ακολουθεί η MS όσον αφορά τις διαφημίσεις στα Windows. Αλλά όσοι εδώ μέσα χρησιμοποιούν Android και κράζουν την Microsoft να εξέλθουν από το θέμα αμέσως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Το gmail οπως και το youtube αποτελουν cloud "applications". Δεν ειναι εγκατεστημενα στο pc σου για να πετιουνται οι διαφημισεις εκει μεσα. Στο Youtube δε σερβιρονται με ομορφο τροπο κατα μια εννοια.

 

Ο File Manager ειναι native application. Αν το εβλεπες ποιο παλια, θα ελεγες πως εχεις κολλησει ιο! Τωρα ξαφνικα ολοι το κανετε γαργαρα γιατι το κανει καπως ετσι και ο διπλα.

 

Whatever. Δεν μου καιγεται καρφακι. Δεν ημουν ποτε μου χρηστης ουτε Windows, ουτε πληρωτου λειτουργικου οποτε δεν πα να αντικαταστησει και το wallpaper με διαφημισεις

 

Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο σου δίνει τον τρόπο να απενεργοποιήσεις την διαφήμιση, η οποία διαφήμιση έχει να κάνει με ένα προϊόν ΤΗΣ που έχει άμεση σχέση με τον file manager...

 

*Τρέχω Arch από το 2010 μόνιμα, κυρίως γιατί σπούδασα και δουλεύω ως network administrator. Αυτό για να προλάβω τον χαρακτηρισμό "MS Fanboy"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο σου γίνει τον τρόπο να απενεργοποιήσεις την διαφήμιση, η οποία διαφήμιση έχει να κάνει με ένα προϊόν ΤΗΣ που έχει άμεση σχέση με τον file manager...

 

Δεν ειναι η μια διαφημιση το προβλημα. Ειναι οι 2 αυριο και οι 10 μεθαυριο. Στο τελος θα σου τις πεταει παντου και για το κερασακι στην τουρτα, θα αφαιρεσει και την επιλογη απενεργοποιησης. Δεν χρειαζεται καποιος να εχει μαντικες ικανοτητες για να δει που το παει η Microsoft.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

*Τρέχω Arch από το 2010 μόνιμα, κυρίως γιατί σπούδασα και δουλεύω ως network administrator. Αυτό για να προλάβω τον χαρακτηρισμό "MS Fanboy"

 

 

Δεν εχει καμια σημασια. Αναφερεσαι στη MS χωρις να τη βριζεις και προσπαθεις να δικαιολογησεις τις ενεργειες της.

Δεν το σωζεις με οση προυπηρεσια και να εχεις σε arch

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζεις; Ακόμη και τώρα ισχύει η δωρεάν αναβάθμιση από windows 7/8. Και όλοι οι γνωστοί μου με πειρατικά 7, πάλι δωρεάν το κάνανε. Και όλοι τα tablets/laptops έρχοναι με licence που η microsoft δίνει δωρεάν μέχρι κάποιες ιντσες, και από εκεί και πάνω σε πολύ χαμηλή τιμή.

Μάλιστα σε συμφέρει να πάρεις windows stick/mini με λιγότερα λεφτά από τι κάνουν τα windows, και να τα βάλεις αλλού (γίνεται με πολύ εύκολο τρόπο πια), και να σου μείνει και το mini pc...

Είμαι καπιταλιστής και μου αρέσει να πληρώνω το δωρεάν είναι so last year :P (Humour χαμηλού επιπέδου i know :P )

Αλλά εγώ είχα s-vista και από εκεί έκανα upgrade σε 8 με τα 30ευρώ που έπαιζε κάποτε και από εκεί σε 8.1 και τώρα σε 10.

Μη-legit software δεν βάζω ούτε σε vm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσαν να ενημερώσουν για την προσφορά με email ή με κάποιο μήνυμα οταν συνδέεσαι στη σελίδα του onedrive.

Αυτό πού έκαναν είναι καραγκιοζιλίκι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον αγοράζεις το δικαίωμα χρήσης του, δεν αγοράζεις τον κώδικα του για κτίση σου.

 

2ον μπορεί να είναι χρήσιμο για κάποιους που δεν γνωρίζουν ή που θα ήθελαν να προλάβουν μια προσφορά (γιατί αν διαβάσεις την πηγή θα δεις ότι πρόκειται για διαφήμιση που γίνεται μόνο όταν υπάρχει προσφορά ~1/μήνα)

 

3ον μπορείς να το απενεργοποιήσεις.

1) σωστός αλλα για να κάνω ότι θέλω εγώ στο pc αλλιώς θα βάζαμε όλοι ios και macos για να το έχουμε όπως θέλει η apple.

2) Το διάβασα το άρθρο, υπάρχει η google αν κάποιος θέλει να βρει κάτι...googlάρει ή θα μπορούσε να είναι στο store (υπάρχει για κάποιον λόγο και αυτό το άτιμο app) και όχι στον windows explorer.

2) το ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι ενεργό από default

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις Office 365 ή OneDrive πληρωμένο?

οχι αν κ το one drive δεν εχω μπορεσει ακομα να το ξεφορτωθώ

 

Edit: μολις.ανοιξα το one drive στα καπακια πέταξε διαφήμιση στον explorer. Ισως παιζει ρολο αν το χρησιμοποιείς ή οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μας τα έχετε πρήξει μερικοί. Αν δε σας αρέσουν μην τα χρησιμοποιείτε, υπάρχουν και άλλα λειτουργικά

 

Το πληρωσα, δε μου το χαρισαν, οποτε σορρυ θα στα πρηζω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αν κ το one drive δεν εχω μπορεσει ακομα να το ξεφορτωθώ

 

Edit: μολις.ανοιξα το one drive στα καπακια πέταξε διαφήμιση στον explorer. Ισως παιζει ρολο αν το χρησιμοποιείς ή οχι

 

To one drive στα 10αρια δεν μπορεις να το ξηλώσεις. Αποτελει μερος του λειτουργικου και κατα πασα πιθανοτητα αν το ξηλωνες με καποιο τροπο θα "χαλαγαν" πολλα περισσοτερα απο οσα θα κερδιζες.

Το πληρωσα, δε μου το χαρισαν, οποτε σορρυ θα στα πρηζω.

 

Πληρωσες ομως για να το χρησιμοποιεις. Ο κωδικας, το λειτουργικο, το ονομα και τα δικαιωματα συνεχιζουν να ανηκουν στην Microsoft οπου ειναι προϊον της. Κοινως απλα το τρεχεις. Δεν ειναι δικο σου. Αυτο αγορασες. Το δικαιωμα να το τρεχεις. Αν θελεις να αγορασεις ΤΑ WINDOWS με ολα τα δικαιωματα να κανεις οτι θελεις, καθως και τον κωδικα τους, τοτε θα πρεπει να αποχωριστεις ΠΟΛΛΑ εκατομμυρια ευρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...