Προς το περιεχόμενο

Διαφημίσεις του OneDrive εμφανίζει η Microsoft στο File Explorer των Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εκει καταντησαμε. Να γινεται καταπατηση ιδιωτικοτητας και σπρωχτη διαφημιση και αντι να αντιδρα ολη η κοινοτητα να αντιδρανε 2-3 και να πεφτουν να τους φανε οι υπολοιποι.

 

Βρε οτι και να ερθει στο μελλον σας αξιζει.

 

(Καλα να παθετε και οσοι αδαεις νομισατε οτι η MS εδωσε δωρεαν αναβαθμιση στα 10 γτ σας αγαπουσε).

 

P.S.: Και μη βγει κανεις "εξυπνακιας" να πει παλι τη γνωστη π@π@τζ@ για σπηλιες. Το να ενδιαφερεται καποιος για προσωπικα δεδομενα και ελευθεριες δε τον κανει τεχνοφοβικο ή οπισθοδρομικο, οπως και το να σαι στ @@ σου δε σε κανει προοδευτικο, tech guru, κουλ και μαγκα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ε καλά δεν είναι και σαν τις διαφημίσεις με βρακιά στα παιδικά κανάλια στο YouTube.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εκει καταντησαμε. Να γινεται καταπατηση ιδιωτικοτητας και σπρωχτη διαφημιση και αντι να αντιδρα ολη η κοινοτητα να αντιδρανε 2-3 και να πεφτουν να τους φανε οι υπολοιποι.

 

Βρε οτι και να ερθει στο μελλον σας αξιζει.

 

(Καλα να παθετε και οσοι αδαεις νομισατε οτι η MS εδωσε δωρεαν αναβαθμιση στα 10 γτ σας αγαπουσε).

 

P.S.: Και μη βγει κανεις "εξυπνακιας" να πει παλι τη γνωστη π@π@τζ@ για σπηλιες. Το να ενδιαφερεται καποιος για προσωπικα δεδομενα και ελευθεριες δε τον κανει τεχνοφοβικο ή οπισθοδρομικο, οπως και το να σαι στ @@ σου δε σε κανει προοδευτικο, tech guru, κουλ και μαγκα.

 

Που κολλάνε τα προσωπικά δεδομένα και οι ελευθερίες με μια μεμονωμένη διαφήμιση απόλυτα άμεσα δεμένη με τον file manager (βλ, one drive integration) με την επιλογή της απενεργοποίησης θέλω να μου πεις χωρίς αερολογίες.

Να ήταν στοχευμένες διαφημίσεις τύπου cookies από τρίτους, μέσο έμμεσων δεσμών (βλ, παρακολούθηση), χωρίς την νόμιμη μέθοδο απενεργοποίησης τότε ναι χίλια δίκια δικά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που κολλάνε τα προσωπικά δεδομένα και οι ελευθερίες με μια μεμονωμένη διαφήμιση απόλυτα άμεσα δεμένη με τον file manager (βλ, one drive integration) με την επιλογή της απενεργοποίησης θέλω να μου πεις χωρίς αερολογίες.

Να ήταν στοχευμένες διαφημίσεις τύπου cookies από τρίτους, μέσο έμμεσων δεσμών (βλ, παρακολούθηση), χωρίς την νόμιμη μέθοδο απενεργοποίησης τότε ναι χίλια δίκια δικά σου.

Ξεχνάς μου φαίνεται ότι τα Windows 10 για προσωπική χρήση έχουν ως Default ενεργοποιημένη την Τελεμετρία, μαζεύουν δεδομένα για στοχευμένη διαφήμιση, μέσα στο TOS τους γράφει ότι τους δίνεις την άδεια να αποκτήσουν πρόσβαση αναπάσα στιγμή  στα δεδομένα σου και πάει λέγοντας. και εγώ χρησιμοποιώ 10άρια λόγω Gaming αλλά μην λέμε ότι θέλουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1) σωστός αλλα για να κάνω ότι θέλω εγώ στο pc αλλιώς θα βάζαμε όλοι ios και macos για να το έχουμε όπως θέλει η apple.

2) Το διάβασα το άρθρο, υπάρχει η google αν κάποιος θέλει να βρει κάτι...googlάρει ή θα μπορούσε να είναι στο store (υπάρχει για κάποιον λόγο και αυτό το άτιμο app) και όχι στον windows explorer.

2) το ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι ενεργό από default

 

Κανείς δεν θα ενεργοποίησει την διαφήμιση εάν είναι απενεργοποιημένη από default!!!

Τώρα θα την δει ο κόσμος, 30% θα την αγνοήσει (για την ώρα), 30% θα την απενεργοποιήσει και 30% θα αγοράσει (με αποτέλεσμα να απενεργοποιηθεί αυτόματα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα και πιο πριν θα μπορούσε να είναι στο store app που φαντάζομαι οι περισσότεροι w10 χρήστες χρησιμοποιούν ή αν δεν το ανοίξουν αυτό από μόνο του αλλάζει το tile και βγάζει ads από apps θα μπορούσε να μπει εκεί και η άλλη λύση είναι όταν ανοίξει ο χρήστης το One Drive να του βγάλει επιλογές εκεί.

Γενικά είμαι υπέρ της m$ τα τελευταία χρόνια και ειδικά με τα w10 αλλά εκεί που είναι λάθος θα είμαι εναντίων της. Και το κράζω αυτό παρόλο που δεν θα το δω ποτέ λόγο office 365.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) σωστός αλλα για να κάνω ότι θέλω εγώ στο pc αλλιώς θα βάζαμε όλοι ios και macos για να το έχουμε όπως θέλει η apple.

2) Το διάβασα το άρθρο, υπάρχει η google αν κάποιος θέλει να βρει κάτι...googlάρει ή θα μπορούσε να είναι στο store (υπάρχει για κάποιον λόγο και αυτό το άτιμο app) και όχι στον windows explorer.

2) το ότι μπορείς να το απενεργοποιήσεις δεν σημαίνει ότι πρέπει να είναι ενεργό από default

Έλα πες την αλήθεια δεν έχεις ασχοληθεί με κανένα άλλο Desktop λειτουργικό σύστημα πέρα από τα Windows, πόσο μάλλον UNIX, Linux.  :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα πες την αλήθεια δεν έχεις ασχοληθεί με κανένα άλλο Desktop λειτουργικό σύστημα πέρα από τα Windows, πόσο μάλλον UNIX, Linux.  :ph34r:

Έτρεχα ubuntu για κάμποσα χρόνια σαν main O/S και έχω έναν dedicated webserver με arch. Τι κερδίζω; 

Edit: έχω και ένα netbook dell mini910 με ubuntu server για να μην έχω GUI εδώ δίπλα για dns

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτρεχα ubuntu για κάμποσα χρόνια σαν main O/S και έχω έναν dedicated webserver με arch. Τι κερδίζω; 

Τότε τι λες ότι με MacOS το οποίο ουσιαστικά είναι λειτουργικό UNIX δεν μπορείς να κάνεις ότι θες; Το iOS ναι έχεις δίκιο αλλά MacOS?  :blink: μάλιστα σε MacOS ποτέ δεν αντιμετώπισα τις διαφημίσεις που αντιμετωπίζω στα Windows και το δίνουν και ως δωρεάν Update εδώ και χρόνια. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλω, ανοιξτε εναν ερανο αγάπης, χρειαζομαι ενα Mac, να ξεφυγω απο αυτο το πραγμα επιτελους. Δειξτε συμπόνοια στον συνάνθρωπο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ξεχνάς μου φαίνεται ότι τα Windows 10 για προσωπική χρήση έχουν ως Default ενεργοποιημένη την Τελεμετρία, μαζεύουν δεδομένα για στοχευμένη διαφήμιση, μέσα στο TOS τους γράφει ότι τους δίνεις την άδεια να αποκτήσουν πρόσβαση αναπάσα στιγμή  στα δεδομένα σου και πάει λέγοντας. και εγώ χρησιμοποιώ 10άρια λόγω Gaming αλλά μην λέμε ότι θέλουμε. 

 

Microsoft uses telemetry data from Windows 10 to identify security and reliability issues, to analyze and fix software problems, to help improve the quality of Windows and related services, and to make design decisions for future releases.

Telemetry features aren't unique to Microsoft and there's nothing particularly secret about them. They're part of a larger trend in the software industry to collect and analyze event data as part of a shift to data-driven decision making.

Microsoft maintains potentially sensitive telemetry data "in a separate data store that's locked down to a small subset of Microsoft employees in the Windows Devices Group." In addition, the company says, "Only those who can demonstrate a valid business need can access the telemetry info."

This data is compiled into business reports for analysis and for use by teams tasked with fixing bugs and improving the performance of the operating system and associated services. Only "aggregated, anonymous telemetry information" is included in reports that are shared with partners.

There's no hard-and-fast rule that defines how long data is retained. However, Microsoft says its goal is to store data only "for as long as it's needed to provide a service or for analysis." A vague follow-up statement says "much of the info about how Windows and apps are functioning is deleted within 30 days."

The amount and type of data telemetry that the UTC will collect is determined by which of three telemetry levels is selected (Basic, Enhanced, and Full).

The collection process is tailored so that the telemetry component avoids gathering information that could directly identify a person or an organization. However, at the Enhanced setting, when Windows or an app crashes or hangs, the memory contents of the faulting process are included in the diagnostic report generated at the time of the crash or hang, and that crash dump might include sensitive information.

 

Με λίγα λόγια γι αυτούς που βαριούνται, τα windows έχουν μια telemetry λειτουργία με την οποία μαζεύουν στοιχεία από crash reports/πλήθος εγκατεστημένων εφαρμογών/κ.α και τα στέλνουν πίσω σε έναν server όπου και κρατούνται περίπου 30 μέρες -πάνω κάτω- μέχρι να γίνουν αναλυτικές φόρμες στατιστικών οι οποίες χρησιμοποιούνται σε έρευνες καλυτέρευσης του προϊόντος (βλ windows). Ο χρήστης έχει την δυνατότητα να απενεργοποιήσει αυτήν την λειτουργία η οποία είναι ενεργοποιημένη by default γιατί βοηθάει την εταιρεία, ή μπορεί να επιλέξει μεταξύ τριών σταδίων αποστολής δεδομένων. Το basic, enhanced & full. Το πρώτο είναι το default. Στα άλλα δυο, υπάρχει η πιθανότητα μέσο των crash report μνήμης να πάνε δεδομένα στην MS από την μνήμη (RAM), πράγμα που σημαίνει πως αν ήταν στην μνήμη ένα document σας αυτό θα μεταφερθεί στην MS μαζί με το crash report. Αυτό υπό την προϋπόθεση ότι έχετε ανεβάσει εσείς το επίπεδο του telemetry.

Τέλος πληρούνται όλες οι προδιαγραφές έτσι ώστε αυτά τα δεδομένα να είναι πλήρως anonymous και να μην μπορούν τα οδηγήσουν στην ταυτοποίηση του χρήστη, άρα δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για στοχευμένη διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε τι λες ότι με MacOS το οποίο ουσιαστικά είναι λειτουργικό UNIX δεν μπορείς να κάνεις ότι θες; Το iOS ναι έχεις δίκιο αλλά MacOS?  :blink: μάλιστα σε MacOS ποτέ δεν αντιμετώπισα τις διαφημίσεις που αντιμετωπίζω στα Windows και το δίνουν και ως δωρεάν Update εδώ και χρόνια. 

Εντάξει έχεις δίκαιο σε αυτό, ήταν το apple-hater μέσα μου που μίλησε και τα τσουβάλιασα :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλω, ανοιξτε εναν ερανο αγάπης, χρειαζομαι ενα Mac, να ξεφυγω απο αυτο το πραγμα επιτελους. Δειξτε συμπόνοια στον συνάνθρωπο.

Hackintosh? ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hackintosh? ;)

Mε ημιμετρα ; Δυστυχως εχω Toshiba, οποτε κακιστη ποιοτητα κατασκευης συν κακιστο λειτουργικο συστημα.

 

Αυτο που ορισμενοι υποστηριζετε τοσο σθεναρα αυτη την αηδια για λειτουργικο συστημα, ακομα, ειναι τελειως εξοργιστικο.

Οπως αναφερανε πιο πανω ορισμενοι, αυτα ειναι κολπα και βρωμανε απελπισια. Το θεμα με το Drive το εχει ξεχειλωσει τελειως, απο τη μια δωσε στο λαο free GBs, μετα παρε τα πισω, μετα ξαναδωσε λιγα, οχι κοψε τα αυτα, τωρα κατσε πληρωνε. Αλλα εμαθες τον πελατη σου στο τζαμπα, οποτε πετα του μια αστοχη διαφημιση, σε ασχετη θεση, την ωρα που κανει την πιο σοβαρη δουλεια του στο συστημα, εξερευνηση αρχειων στο PC του.

Θελει, αυτη, η ντροπη της τεχνολογιας, να πληρωσουμε για υπηρεσιες οταν ειχε το Outlook πεσμενο, μεχρι προχτες, για μια βδομαδα, χωρις καμια επισημη ανακοινωση και αμεση αντιδραση. Το δε Onedrive, μονιμως μισοδουλευει, σχεδον παντα λαθη στο φορτωμα και lagαρισμα.

ΟΙ θεωριες, για ελευθερη επιλογη διαφημισεων και καταπληκτικο, ανοιχτο OS, ειναι καλες για αυτους που εχουν τερατα PC και μεγαλη φαντασια, ο μεσος χρηστης ξερει τι παει να πει να δουλευεις καθημερινα σε Windows, μεχρι και σημερα.

Αρκετα με το θαψιμο ομως. Ας πουμε τα καλα. Τα Windows Mobile δε θεωρουνται πλεον consumer product, αλλα enterprise product. Γιατι, ετσι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...