Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση των laptop και tablet στις απευθείας πτήσεις προς ΗΠΑ και Βρετανία από συγκεκριμένες μουσουλμανικές χώρες ή πόλεις


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς οι μουσουλμάνοι δεν ασπάζονται αυτή την ιδεολογία. Και σε έναν ιδεάτο κόσμο της disney, όλοι θα είμασταν αγαπημένοι, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον κόσμο υπάρχουν predators, και η ιδεολογία του ισλάμ είναι predatorial. Οπότε εγώ τι θες να κάνω; Πασιφιστής δεν είμαι. Δεν γουστάρω να τρώω ξύλο και να λέω αχ ναι τι ωραία τι καλός που είμαι τι ωραίο που είναι το diversity... Δεν πρέπει να αμυνθώ; Όταν υπάρχει συστηματικός πόλεμος από το Ισλάμ σε ΟΛΟ τον κόσμο, εγώ πρέπει να κάτσω να μου βιάσουν την γυναίκα και να μου αποκεφαλίσουν τα παιδιά πρώτα και μετά να κάνω κάτι;

Δυστυχως , παρομοια "ρητορικη" χρησιμοποιουν και οι ακραιοι μουσουλμανοι. Λενε πχ:

"εγώ πρέπει να κάτσω να μου σκοτωσουν τα παιδιά, να μου βομβαρδισουν το σπιτι και ολη τη χωρα πρώτα και μετά να κάνω κάτι;"

 

Δεν θελει ιδιαιτερη κριτικη σκεψη για να καταλαβει καποιος το λαθος, αλλα δεν περιμενει κανεις να το καταλαβει καποιος που συγχεει εθνικοτητες με ... ονοματα.

Και το όνομα του άγγλου τρομοκράτη... Khalid Masood.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα ειναι να προλαμβανεις σαν κοινωνια αυτα τα ατομα οχι πριν μπουνε στο αεροπλανο αλλα πριν βγουνε απο το σπιτι τους. Να υπαρχει ενας δασκαλος στο σχολειο που να πει σε μια αναφορα του οτι ξερετε κατι, ανησυχω για τον μοχαμεντ επειδη ο μπαμπας του ειναι εξτρεμιστης και δερνει τη μαμα του μπροστα του. Η αστυνομια να τον σταμπαρει μετα οχι λογω του χρωματος του αλλα λογω του οτι βασανιζε ζωακια με την παρεα για πλακα. Λιγο το ενα, λιγο το αλλο, ετσι χτιζεις ενα προφιλ ενος υποψηφιου δραστη. Και ο σκοπος δεν ειναι να τον τιμωρησεις πριν κανει το κακο, αλλα να τον βοηθησεις για να ΜΗΝ το κανει.

Για να μισει καποιος τον εαυτο του και την κοινωνια σε τετοιο βαθμο, ενας θεος ξερει τι εχει περασει στη ζωη του ή απλα ποσο αναγκη για επικοινωνια με καποιον ανθρωπο εχει.

Καταλαβαίνω ότι αυτό το λες με καλή πρόθεση, αλλά τίποτα στη ζωή δεν είναι τζάμπα. Πιστεύεις πως η "νομιμοποίηση" κοινωνικά αυτού του είδους της "ρουφιανιάς" θα οδηγήσει σε καλύτερη κοινωνία επειδή θα προλάβουμε έναν-δύο παραπάνω το χρόνο και θα γλυτώσουμε 5-10-15 ζωές, ή σε χειρότερη επειδή το τίμημα γι' αυτό θα είναι μια μόνιμη καχυποψία και τα υπόλοιπα προφανή αποτελέσματα μιας τέτοιας πολιτικής;

 

 

Ακομα χειροτερα δυστηχως. Χαιρονται μερικοι οτι ηταν αγγλικης υπηκοοτητας και οχι "περαστικος" μεταναστης- τζιχαντιστης.

Γεννηθηκε εκει, μεγαλωσε στο αγγλικο συστημα με οποιες επιρροες του, πηγε σχολειο εκει, δεν του ανοιξαν τα ματια παρ' ολα αυτα, εμεινε ο "μεσαιωνας" μεσα του και κοιτα τι εκανε.

Τα επαιξε ολα στη ρουλετα ,πηγε σκοτωσε και τον γεμισαν μολυβι. Τι καταλαβε; Θα δει τις 72 παρθενες που δεν μπορεσε το ΗΒ να του δωσει ετσι;

Φαντασου να πετας την ζωη σου σε μια στιγμη, μεγαλoμενος σε δυτικη κοινωνια και παρ'ολα αυτα να πεις "τι αδικια ειναι και αυτη πρεπει να κανω το καθηκον απεναντι στην "Δυτικη μασωνια" που παει κοντρα στο Ισλαμ και μας βομβαρδιζει σε ολο τον κοσμο.

Τουλαχιστον θα αγιοποιηθω και θα με γραψουν στο twitter.

Λυπαμαι τρομερα.

 

Σε τέτοια θέματα τεράστιας σοβαρότητας ας αφήσουμε καλύτερα το armchair analysis "έμεινε ο μεσαίωνας μέσα του". Αυτές τις μέρες π.χ. έγινε και αυτό, αυτός τελικά ήταν "απλά κούκου" και δεν είχε μεσαίωνα μέσα του επειδή δεν ήταν μουσουλμάνος; Και όποιος είναι μουσουλμάνος έχει μεσαίωνα μέσα του;

 

Εδώ στην Ελλάδα πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι οι χρυσαυγίτες "έχουν μεσαίωνα μέσα τους" -- άρα δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των μουσουλμάνων αυτό;

 

Προφανώς η θρησκευτική οπτική βοηθάει πάρα πολύ στον εξτρεμισμό, αλλά όπως είπα armchair analysis μουσουλμάνος = είχε το μεσαίωνα μέσα του. Για κάθε έναν τέτοιο υπάρχουν άλλοι 100Κ που δεν κάνουν φόνους.

 

 

 

Και το όνομα του άγγλου τρομοκράτη... Khalid Masood.

 

Καλά ε, που να στα λέω. Υπάρχει ένας άλλος Άγγλο που τον λένε Mohamed Muktar Jama Farah. Ίσως τον έχεις ακουστά; Πήγαινε να πεις σε κάποιον Άγγλο ότι ο Farah δεν είναι Άγγλος να δεις τι θα σου πει.

 

Ή πήγαινε σε κάποιον Έλληνα να του πεις ότι ο Δήμας και ο Αντετοκούνμπο δεν είναι Έλληνες.

 

Αυτή η φάση που διαλέγουμε κατά πώς μας βολεύει γαμάτη.

 

 

Νομίζετε ότι οι μουσουλμάνοι είναι βλάκες και πίθηκοι; 1400 χρόνια πολεμάνε οτιδήποτε αντι-ισλαμικό. Νομίζετε ότι δεν έχουν μυαλά, σύστημα, και χρήματα για να προμοτάρουν την βασική ιδέα του ΙΣΛΑΜ, Sharia για τους πάντες;

 

Όχι, δεν πιστεύουμε πως είναι βλάκες και πίθηκοι οι μουσουλμάνοι. Όταν λες "πολεμάνε", "έχουν" και "sharia για τους πάντες", έχω μερικές απορίες:

  • Σε ποιούς μουσουλμάνους αναφέρεσαι; Ας πούμε τελείως χοντρικά, σε τι ποσοστό επί του συνόλου μουσουλμάνων; Έτσι για να πάρουμε μια ιδέα τι εννοείς;
  • Πώς ακριβώς "πολεμάνε" οτιδήποτε αντι-ισλαμικό; Μπορείς να μου δώσεις κάποιο παράδειγμα; Στο λέω από τώρα ότι σαν απάντηση θα πάρεις αντίστοιχο "χριστιανικό πόλεμο" για να είσαι προετοιμασμένος.
  • Από πού πήρες την ιδέα πως οι μουσουλμάνοι (ο,τι κι αν εννοείς έτσι, βλέπε 1η ερώτηση) είναι τέτοιοι; Μίλησες σε κάποιο μουσουλμάνο; Ένας φίλος παραπάνω είπε πως τα είχε με μουσουλμάνα και ανωτερότητά τους κλπ κλπ κλπ. Αλήθεια, έχετε ακούσει Έλληνα να μιλάει για την Ελλάδα και το χριστιανισμό; Σας φάνηκε επικίνδυνος; Ποιά η διαφορά της ελληνικής χριστιανικής ανωτερώτητας με την ισλαμική στο μυαλό όσων πιστεύουν τέτοιες βλακείες;

 

Και σε έναν ιδεάτο κόσμο της disney, όλοι θα είμασταν αγαπημένοι, αλλά η πραγματικότητα είναι ότι στον κόσμο υπάρχουν predators, και η ιδεολογία του ισλάμ είναι predatorial. Οπότε εγώ τι θες να κάνω; Πασιφιστής δεν είμαι. Δεν γουστάρω να τρώω ξύλο και να λέω αχ ναι τι ωραία τι καλός που είμαι τι ωραίο που είναι το diversity... Δεν πρέπει να αμυνθώ; Όταν υπάρχει συστηματικός πόλεμος από το Ισλάμ σε ΟΛΟ τον κόσμο, εγώ πρέπει να κάτσω να μου βιάσουν την γυναίκα και να μου αποκεφαλίσουν τα παιδιά πρώτα και μετά να κάνω κάτι;

 

Εσύ σε πρώτη φάση πρέπει να διαβάζεις λιγότερο infowars και περισσότερο μουσουλμανική κουλτούρα μπας και βγεις από το echo chamber και σχηματίσεις ίδια άποψη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι μουσουλμάνοι δεν ασπάζονται αυτή την ιδεολογία.

 

Aναφέρεσαι και στα 1.6 ΔΙΣ μουσουλμάνων;

Δεν είναι πως υπάρχει ένα 10% φανατικών π.χ,όπως σε κάθε θρησκεία,που εν προκειμένω είναι 160 εκατομμύρια νοματαίοι,δεν είναι πως κάποιες αιρέσεις είναι πιο ακραίες,όπως και σε κάθε θρησκεία,δεν είναι πως κανείς δεν ασχολείται με το 20% του πλυθησμού της γης,που κάνει την δουλειά του,βλέπει τηλεόραση ,δηλώνει μουσουλμάνος και το θυμάται μόνο όταν πάει στο τέμενος κάθε γέννεση και θάνατο του προφήτη.

 

 

Είναι που μαθαίνεις μόνο για 10 ψυχάκιδες που ζώστηκαν με εκρηκτικά και καβαλήσαν νταλίκες,και το είδαν GTA.

Είναι που μαθαίνεις μόνο για κάτι αρρωστάκια που την είδαν μαχητές του θεού τους.

 

 

Αλλά έμαθες και για 10 ψυχάκιδες που πήραν αυτόματα και αδειάσανε γεμιστήρες σε συμμαθητές τους.

Έμαθες και για κάτι αρρωστάκια που ταμπουρώθηκαν σε φάρμα και παίζαν sniper elite με τους σερίφηδες.

 

 

Η μόνη διαφορά είναι πως εσύ διάλεξες να αναφέρεσαι στους πρώτους ως μουσουλμάνους,και στους δεύτερους ως διαταραγμένους.

Όπως είπες,ίντερνετ έχουμε.Αντί να ψάχνεις στον στό(χ)κο,τι κακό κάνει το Ισλάμ,μάθε και τι καλό έχει κάνει.Ή μάθε γενικά τι σαπίλα παίζει εκεί έξω.

 

Γιατί αν σε ενοχλούν οι παλαβοί ισλαμιστές,μάλλον θα έπρεπε να τρέμεις στο τι θα κάνουν στην γυναίκα σου οι βουδιστές Κινέζοι.Τι της κάναν ήδη οι χριστιανοί Ευρωπαίοι,ξέρεις.Γιαβόλ.

 

 

Δε σε βλέπω όμως να λες π.χ. "πάλι καλά που ήταν και οι Άραβες,και έχουμε υπολογιστές/νοσοκομεία/διαστημικό πρόγραμμα τώρα"

 

Γιατί όταν αυτοί κάναν εγχειρίσεις ,οι Ευρωπαίοι βαράγαμε βεντούζες.Οι Έλληνες δε,ζούσαν σε σπηλιές και καλύβες από σκατά γουρουνιών.Και δεν είχαμε καν έθνος.

Α ναι.Είχαμε όμως γουρούνια..Μάγκες..

 

Ερρρμμμ συγνώμη, αλλα οσοι δεν το πιάσανε... η κινηση αυτη δεν ηταν για αποφυγη τρομοκρατικων επιθεσεων. Η κινηση αυτη αποσκοπει στο να χτυπησει τις αεροπορικές εταιρίες του Κολπου που εχουν σαπισει τις Αμερικανικες και οχι μονο.

 

Μην τρελαθουμε τώρα δλδ.... οτι ειναι εντάξει να μεταφέρουμε την βομβα μεσα στο cargo hold αλλα υπαρχει θεμα ασφάλειας αν ειναι στην καμπινα επιβατων....

 

Το Η.Β. θα ακολουθήσει την πολιτική Τραμπ για την τρομοκρατία. Αυτό είναι το ουσιαστικό συμπέρασμα από την παραπάνω ειδηση. Τα υπόλοιπα είναι τρίχες.

 

Τα καλύτερα ποστ σχετικά με το νήμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερρρμμμ συγνώμη, αλλα οσοι δεν το πιάσανε... η κινηση αυτη δεν ηταν για αποφυγη τρομοκρατικων επιθεσεων. Η κινηση αυτη αποσκοπει στο να χτυπησει τις αεροπορικές εταιρίες του Κολπου που εχουν σαπισει τις Αμερικανικες και οχι μονο.

 

Αυτό τώρα από που προκύπτει? Η απαγόρευση αφορά αφετηρίες και όχι εταιρίες. Εάν πετάς από Κωνσταντινούπολη - νέα Υόρκη δεν επιτρέπετε ο φορητός είτε πετάς με την Emirates είτε με American, αντιθέτως επιτρέπεται και με τις δύο εάν ξεκινάς από Αθήνα.

 

Ναι, το μέτρο είναι ηλίθιο αλλά μην βγάζουμε και συνεχώς θεωρίες συνομωσίας

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Σε τέτοια θέματα τεράστιας σοβαρότητας ας αφήσουμε καλύτερα το armchair analysis "έμεινε ο μεσαίωνας μέσα του". Αυτές τις μέρες π.χ. έγινε και αυτό, αυτός τελικά ήταν "απλά κούκου" και δεν είχε μεσαίωνα μέσα του επειδή δεν ήταν μουσουλμάνος; Και όποιος είναι μουσουλμάνος έχει μεσαίωνα μέσα του;

 

Εδώ στην Ελλάδα πολλοί είναι αυτοί που πιστεύουν ότι οι χρυσαυγίτες "έχουν μεσαίωνα μέσα τους" -- άρα δεν είναι αποκλειστικό προνόμιο των μουσουλμάνων αυτό;

 

Προφανώς η θρησκευτική οπτική βοηθάει πάρα πολύ στον εξτρεμισμό, αλλά όπως είπα armchair analysis μουσουλμάνος = είχε το μεσαίωνα μέσα του. Για κάθε έναν τέτοιο υπάρχουν άλλοι 100Κ που δεν κάνουν φόνους.

 

 

Οποιος ακολουθει πιστα τις "εκαστοτε γραφες" ειναι "κουκου" και "μεσαιωνα" μεσα του εχει.

Οποιος δολοφονει συμφωνα με παραφρασμενα κειμενα ή ακομα χειροτερα τα διδαξε ο καθε Χοτζας/παπας ή ακουσε φωνες μεσα στο κεφαλι του αφου αφυπνηστικε, ακομα χειροτερα. (κουκου+μεσαιωνας)2

Οποιος σκοτωνει για χαβαλε: serial killer, για να δουν αμα τον πιασουν κτλπ ειναι κουκου2.

Οσο λιγοτερο φανατικος μουσουλμανος,χριστιανος, <insert θρησκεια> για μενα τοσο λιγοτερο κουκου και μεσαιωνας.

Αφου αυτα γραφτηκαν τον μεσαιωνα εκτος αμα εισαι Σιεντολογος του γραφτηκε το '50. Τοτε παλι modern "κουκου"

Δες Παϊσιολογους και Σουνιτες, η επιτομη του κουκουΝ.

Αφου τα διαχωρισαμε λοιπον, συμφωνω και εγω δεν παει σε θεμα συγκεκριμενης θρησκειας/φυλου/ηλικιας το να εισαι κουκου ή μεσαιωνας.

Απλά ειναι στο spotlight τωρα οι Μουσουλμανοι. Μηπως φταιει γι αυτο η "μασωνία" των ΜΜΕ, τους κακολογουν, μηπως δεν θα επρεπε να μιλαμε με εθνικοτητες και θρησκεια πια για να ειμαστε political correct? Τροφη για σκεψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απώτερος στόχος της τρομοκρατικής επίθεσης δεν είναι να σκοτώσουνε 5-10 αθώους κάθε φορά, αλλά να ρίξουν το σπόρο της διχόνοιας στις κοινωνίες, να στοχοποιηθούν κοινωνικές ομάδες και σαν αποτέλεσμα να αυξήσουν το εύρος της στρατολόγησης τους. Όταν λες στον Αχμέντ, βρετανό πολίτη, ότι οι "δικοί σου" ευθύνονται για τις τρομοκρατικές επιθέσεις, δεν θα αργήσει να αποδεχθεί και ο ίδιος ότι ανήκει σε αντίπαλο στρατόπεδο.

 

Από την άλλη, συμφωνώ με τον Jastona ότι βγάζει μάτια η "διακριτικότητα" των MME και ότι η είδηση βγαίνει μεν φιλτραρισμένη και τσεκουρεμένη, ταυτόχρονα όμως αναρωτιέμαι εάν είναι σε θέση οι μάζες να επεξεργαστούν με σύνεση το άκουσμα του τίτλου "μουσουλμάνος ο τρομοκράτης".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό τώρα από που προκύπτει? Η απαγόρευση αφορά αφετηρίες και όχι εταιρίες. Εάν πετάς από Κωνσταντινούπολη - νέα Υόρκη δεν επιτρέπετε ο φορητός είτε πετάς με την Emirates είτε με American, αντιθέτως επιτρέπεται και με τις δύο εάν ξεκινάς από Αθήνα.

 

To be fair όπως λένε (δεν κοίταξα), οι αμερικανικές εταιρίες δεν έχουν απευθείας πτήσεις USA από αυτά τα αεροδρόμια. Μόνοι οι άλλες.

Αφου τα διαχωρισαμε λοιπον, συμφωνω και εγω δεν παει σε θεμα συγκεκριμενης θρησκειας/φυλου/ηλικιας το να εισαι κουκου ή μεσαιωνας.

Απλά ειναι στο spotlight τωρα οι Μουσουλμανοι. Μηπως φταιει γι αυτο η "μασωνία" των ΜΜΕ, τους κακολογουν, μηπως δεν θα επρεπε να μιλαμε με εθνικοτητες και θρησκεια πια για να ειμαστε political correct? Τροφη για σκεψη.

 

Μεγάλα παιδιά είμαστε, καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στο "ένας Αλβανός έκλεψε" και στο "οι Αλβανοί είναι κλέφτες". Επίσης καταλαβαίνεις ότι από τα ΜΜΕ και όχι μόνο εξυπηρετούνται πολιτικά συμφέροντα -- πολλές φορές, κατά προτεραιότητα από την ενημέρωση -- οπότε το να λέμε (αν καταλαβαίνω περίπου) "ε τι να γίνει αφού αυτοί τα κάνουν, τι θες δηλαδή αντί για μουσουλμάνοι να λέμε βουδιστές με κλείσιμο ματιού ή να μη λέμε τίποτα" είναι ανειλικρινές.

 

Να σου δώσω κι εγώ λίγη τροφή για σκέψη.

 

Υπάρχουν ανά τον κόσμο πολλές χώρες όπου λόγω υπερβολικού χριστιανικού συντηρητισμού έχουμε απαγόρευση εκτρώσεων, πράγμα το οποίο οδηγεί κάθε τόσο σε περιστατικά όπου η μητέρα πεθαίνει μετά από καταστροφική εξέλιξη της διαγνωσμένα προβληματικής κύησης (παράδειγμα).

 

Αυτά τα περιστατικά προκαλούν αντιδράσεις και κατακραυγές και διαλόγους, όπως θα έπρεπε. Αυτό που δεν προκαλούν είναι το να χαρακτηρίσει κανένας από μας τους άμεσα ή έμμεσα εμπλεκόμενους, μη πω όλους τους χριστιανούς που απορρίπτουν την έκτρωση συνολικά, σκοταδιστές δολοφόνους ή κάτι παρόμοιο.

 

Γιατί πιστεύεις ότι υπάρχει αυτή η διαφορά; Ο νεκρός είναι το ίδιο νεκρός και στις δύο περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ταξιδεύω συχνά μέση ανατολή για δουλειά αλλά ευτυχώς πάω Ελλάδα και όχι Αγγλία ή Αμερική - ευτυχώς. 

Για να ανακοινώθηκε κάτι τόσο άβολο για τους επιβάτες, προφανώς κάτι έγινε αλλά δεν έγινε γνωστό...

Επίσης, αν έπρεπε να τσεκάρω λαπτοπ και λοιπές ηλεκτρονικές συσκευές στη βαλίτσα μου, τότε σίγουρα θα αγόραζα και insurance γιατί η βαλίτσα μου θα ήταν τρελό λαυράκι για τυχόν ενδιαφερόμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Qatar Airways offers loaner laptops after electronics ban

 

Ουτε κωδικο απο το Insomnia δεν βαζω σ αυτα.

 

Και γω το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα (επίσης και για την Emirates που νομίζω μοιράζει δανεικά iPad σε first/business) είναι μαλάκα δεν ξέρω πόσα λεφτά πρέπει να με πληρώσεις για να βάλω password εκεί.  :-D  :-D

 

Όπως το βλέπω η λύση είναι μία, το έχω κάνει και γω μια φορά όταν το έβλεπα να έρχεται πως θα χρειαστώ πρόσβαση σε πολύ πολύ ύποπτο μηχάνημα: burner account που βάζεις μέσα αποκλειστικά και μόνο ο,τι χρειάζεσαι για την πτήση (υποθέτοντας πως το ότι χρειάζεσαι δεν είναι το ίδιο ευαίσθητη πληροφορία), login μόνο στα burner accounts, καμία σύνδεση με τα κανονικά σου accounts (αν ξεχάσεις κάτι sorry, next time) και μετά την πτήση ο,τι account χρησιμοποιήθηκε delete.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι; Θα σας κλεψει η εταιρια τα password σας;

Δεν ειναι παρανομο;

 

Αν σου έλεγα πως αυτό το laptop που κρατάς στα χέρια σου τώρα, όταν το επιστρέψεις και για την υπόλοιπη διάρκεια της ζωής του θα γυρνάει καθημερινά στα χέρια επιβατών business class π.χ. από Doha προς NYC θα πήγαινε πουθενά το μυαλό σου;

 

Σε κλίμακα εμπιστοσύνης πως δεν είναι ήδη hacked μιλάμε για ένα σκαλί παραπάνω από το άγνωστος κινέζος στο αεροδρόμιο σου λέει ότι κέρδισες iPad σε διαγωνισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν υπαρχει ιδιωτικη περιηγηση μεσα στον X,Y browser?

Δεν μπορεις να σβησεις μετα απο τις ρυθμησεις τους κωδικους και τα site που επισκευτηκες;

Γιατι σκεφτεστε ολοι "Οργουελικα", οτι μας παρακολουθουν, ολοι ειναι κακοι κτλπ.

Αμα ισχυει, να κανουμε μηνυσεις στην αεροπορικη εταιρια να τα "κονομησουμε" ολοι μαζι.

Τι λέτε;

Απο την μια απαγορευουν τα laptops και γκρινιαζετε, απο την αλλη σας δινουν και δεν τα θελετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν υπαρχει ιδιωτικη περιηγηση μεσα στον X,Y browser?

Δεν μπορεις να σβησεις μετα απο τις ρυθμησεις τους κωδικους και τα site που επισκευτηκες;

Keylogger αν μη τι άλλο.

 

Και με το συμπάθειο, από τη στιγμή που χρειαζόταν να τη δώσω εγώ αυτή την απάντηση, είσαι σίγουρος ότι ξέρεις πέντε πράγματα γι' αυτά που συζητάμε;

 

Γιατι σκεφτεστε ολοι "Οργουελικα", οτι μας παρακολουθουν, ολοι ειναι κακοι κτλπ.

Είμαι σίγουρος πως θα παρερμηνευθεί αυτή η απάντηση, αλλά ένας λόγος που σκεφτόμαστε έτσι είναι ότι δε μπορείς να είσαι καλός στη δουλειά που κάνουμε αν δε σκέφτεσαι έτσι.

 

Για να το διορθώσω λίγο, δε σκεφτόμαστε ότι όλοι είναι κακοί και μας παρακολουθούν. Σκεφτόμαστε ότι κάποιοι είναι κακοί και μπορεί να μας παρακολουθούν και βασικά εγώ αν ήμουν κακός αυτή τη στιγμή θα ήμουν μέσα σε πτήση της Qatar και θα χακάριζα laptops. Μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αφού τελείωνα με το πρώτο θα έλεγα στην αεροσυνοδό "αυτό κόλλησε, αχ blue screen αχ δεν ξέρω τι να κάνω, δώσμου ένα άλλο σε παρακαλώ".

 

Αμα ισχυει, να κανουμε μηνυσεις στην αεροπορικη εταιρια να τα "κονομησουμε" ολοι μαζι.

Τι λέτε;

Προσωπικά δεν έχω διάθεση να ασχολούμαι με δικαστικές μαλακίες. Αν εσύ μελέτησες τη νομική κατάσταση και πιστεύεις πως υπάρχουν οι προϋποθέσεις για να κονομήσεις από την Qatar επειδή π.χ. ένας Αμερικανο-Βιετναμέζος χάκεψε τα laptop τους καλό βόλι.

 

Απο την μια απαγορευουν τα laptops και γκρινιαζετε, απο την αλλη σας δινουν και δεν τα θελετε.

Πρώτον δεν έχεις καταλάβει ποιός είναι ο λόγος για τη γκρίνια (τουλάχιστον όπως το βλέπω εγώ, ο λόγος της κυρίας Κούλας μπορεί να είναι άλλος).

 

Δε γκρινιάζουμε επειδή μας παίρνουν το laptop. Γκρινιάζουμε επειδή αυτό που κάνουν είναι 110% αγνή μαλακία "security theater" καθώς ΑΝ προστατεύει οτιδήποτε, αυτό είναι πτήσεις από συγκεκριμένα αεροδρόμια. Τι εμποδίζει το φοβερό τρομοκράτη να κάνει το ίδιο από άλλο αεροδρόμιο; Τίποτα. Τι συμπέρασμα βγάζεις εσύ απ' αυτό;

 

Επίσης, προφανώς στη θέση που είσαι θα κρίνεις μόνο αυτό που έγραψα εδώ. Αν όμως είχες υπόψη τι συμβαίνει με την ασφάλεια πτήσεων (και πιο συγκεκριμένα με την αμερικανική TSA) τα τελευταία 10 χρόνια θα έβλεπες και τη γενική εικόνα και θα καταλάβαινες περισσότερο.

 

Και τέλος πρόσεχε λίγο με τις ατάκες γιατί δεν τις πετυχαίνεις όλες. Άμα σου πάρω το σώβρακο θα γκρινιάξεις; Κι αν σου δώσω το σώβρακο ενός αγνώστου να φορέσεις στη θέση του θα διαμαρτυρηθείς; Το ότι ξέρεις αρκετά για να δεις πού είναι το πρόβλημα με το σώβρακο αλλά όχι αρκετά για να δεις το πρόβλημα με το laptop είναι δικό σου θέμα, όχι αλλουνού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...