Προς το περιεχόμενο

Απαγόρευση των laptop και tablet στις απευθείας πτήσεις προς ΗΠΑ και Βρετανία από συγκεκριμένες μουσουλμανικές χώρες ή πόλεις


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παντως βλεπω μια "επιλεκτικη αμυνα προστασιας".

Κακο το λαπτοπ τους με τα υποτιθεμενα keylogger αλλα αμα μου φερουν κεκακι θα το καταβροχθησω στην αεροπορικη πτηση της Qatar.

Kαι με το κεκακι μπορει να πεθανεις απο δηλητηριαση μετα απο 24 ωρες, με ειδικα δηλητηρια. Και αυτο κακο φανταζομαι ειναι.

Καλα θα μου πεις ο,τι επιλεγει ο καθενας και πορευεται.

Αλλοι οδηγανε χωρις ζώνη ή κρανος αλλα εχουν και ενα ματακι, ενα φυλαχτο, μια εικονα της παναγιτσας ρε αδερφε απανω τους να τους προστατευει.

 

 

Και τέλος πρόσεχε λίγο με τις ατάκες γιατί δεν τις πετυχαίνεις όλες. Άμα σου πάρω το σώβρακο θα γκρινιάξεις; Κι αν σου δώσω το σώβρακο ενός αγνώστου να φορέσεις στη θέση του θα διαμαρτυρηθείς; Το ότι ξέρεις αρκετά για να δεις πού είναι το πρόβλημα με το σώβρακο αλλά όχι αρκετά για να δεις το πρόβλημα με το laptop είναι δικό σου θέμα, όχι αλλουνού.

 

Πρεπει να προσεχεις και συ με τις παρομοιωσεις-παραβολες τυπου Αννιτας Πανιας, δεν ειμαστε ολοι για παγκο της λαϊκης..!

Οσο για το "ευστοχο" παραδειγμα σου με το σωβρακο, μου εφτιαξες την ημερα!

Μετα το σκαλι απανω η Qatar απο τον κινεζο που κερδισα ipad, φτασαμε στο παραδειγμα με το σωβρακο και το laptop.

Φιλικά και οχι συνομωσιολογικα

Άρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω παντως βλεπω μια "επιλεκτικη αμυνα προστασιας".

Κακο το λαπτοπ τους με τα υποτιθεμενα keylogger αλλα αμα μου φερουν κεκακι θα το καταβροχθησω στην αεροπορικη πτηση της Qatar.

Kαι με το κεκακι μπορει να πεθανεις απο δηλητηριαση μετα απο 24 ωρες, με ειδικα δηλητηρια. Και αυτο κακο φανταζομαι ειναι.

Καλα θα μου πεις ο,τι επιλεγει ο καθενας και πορευεται.

Αλλοι οδηγανε χωρις ζώνη ή κρανος αλλα εχουν και ενα ματακι, ενα φυλαχτο, μια εικονα της παναγιτσας ρε αδερφε απανω τους να τους προστατευει.

Κοίτα, είναι κουραστικό να συζητάς με κάποιον που δε θέλει να συζητήσει αλλά να πει εξυπνάδες.

 

Αν είσαι ο Kim Jong Nam ή ο Alex Navalny τότε πιθανόν καλά θα κάνεις να μη φας ούτε το κεκάκι. Το οποίο κεκάκι βέβαια για να σε δολοφονήσει χρειάζεται τη συνδρομή και του αεροσυνοδού για να το δηλητηριάσει οπότε όταν θα γίνει η νεκροψία επειδή προφανώς δεν είσαι ο πουθενάς αν θέλουν να σε δολοφονήσουν και άρα θα γίνει νεκροψία μπλα μπλα έτοιμος ο ένοχος για έρευνα και ανάκριση μπλα μπλα καταλήγοντας, σενάρια με κεκάκι τα συζητάει σοβαρά μόνο ο aris1986 στο insomnia.

 

Από την άλλη σενάρια με χακεμένα laptops υψηλόβαθμων στελεχών επιχειρήσεων και spear phishing τα διαβάζουμε συνέχεια και θα τα διαβάζαμε 10 φορές τη μέρα αν γίνονταν γνωστά όλα τα σχετικά περιστατικά.

 

Κλείνοντας λοιπόν, εγώ προσωπικά δεν παίρνω laptop στο business class της Qatar και ούτε τρώω το κεκάκι που φέραν για κέρασμα στο Navalny. Αντίθετα παίρνω laptop της κουνιάδας μου και αν χρειαστεί κάνω login κάπου και το σταυρό μου που έχω 2FA ενεργοποιημένο, και τρώω κεκάκι στο αεροπλάνο στην economy.

 

Οσο για το "ευστοχο" παραδειγμα σου με το σωβρακο, μου εφτιαξες την ημερα!

Μετα το σκαλι απανω η Qatar απο τον κινεζο που κερδισα ipad, φτασαμε στο παραδειγμα με το σωβρακο και το laptop.

Φιλικά και οχι συνομωσιολογικα

Άρης

Χαίρομαι που σου έφτιαξα τη μέρα. Θα χαιρόμουν περισσότερο αν καταλάβαινες τη διαφορά ανάμεσα στη συνωμοσιολογία και στο τι κάνει νιάου νιάου στα κεραμίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Part2:

 

XXAXXAXAAXXAXAXAAXAX

 

http://www.thedailybeast.com/articles/2017/05/10/u-s-to-ban-laptops-in-all-cabins-of-flights-from-europe

 

ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

 

 

Kαι χει να δωσει τροφη ακομα απ οτι φαινεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Part2:

 

XXAXXAXAAXXAXAXAAXAX

 

http://www.thedailybeast.com/articles/2017/05/10/u-s-to-ban-laptops-in-all-cabins-of-flights-from-europe

 

ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

 

 

Kαι χει να δωσει τροφη ακομα απ οτι φαινεται.

 

 

Σύμφωνα με το άρθρο εντωμεταξύ, είναι ακόμα πιο επικίνδυνο να μεταφέρονται επικίνδυνα τρομοκρατικά όπλα όπως τα laptop στο cargo hold  από ότι στην καμπίνα επιβατών.

 

Να ποια είναι η λύση για την ανάπτυξη στις ΗΠΑ. Θα σε υποχρεώνουν να αγοράζεις laptop μόλις φτάνεις και να το αφήνεις εκεί όταν φεύγεις για επαναπωληση στον επόμενο επιβάτη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σύμφωνα με το άρθρο εντωμεταξύ, είναι ακόμα πιο επικίνδυνο να μεταφέρονται επικίνδυνα τρομοκρατικά όπλα όπως τα laptop στο cargo hold  από ότι στην καμπίνα επιβατών.

Agreed.

Υποθετω πως εχεις δει τι μπορει να συμβει εαν η μπαταρια σου ερθει σε επαφη με οξυγονο. Ποσο μαλλον μερικες μαζεμενες.

Αλλα ξερω, what are the chances να καταφερει κανείς να γινει κατι τετοιο.

Και θα απαντησω στην ερωτηση μου: Οσες ειναι να βρεθει ο σουπερ τρομοκρατης με το virtual κουμπι και να κανει μπουμ εντος της καμπινας του αεροπλανου.

 

Btw:

 

 

post-49874-0-78019600-1494489013_thumb.jpg

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Part2:

 

XXAXXAXAAXXAXAXAAXAX

 

http://www.thedailybeast.com/articles/2017/05/10/u-s-to-ban-laptops-in-all-cabins-of-flights-from-europe

 

ΧΑΧΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧ

 

 

Kαι χει να δωσει τροφη ακομα απ οτι φαινεται.

για ποιο λογο χαιρεστε καποιοι με αυτο το σεναριο δε μπορω να καταλαβω. θεωρειτε οτι ειναι σωστο μετρο? οτι ειναι λογικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο λογο χαιρεστε καποιοι με αυτο το σεναριο δε μπορω να καταλαβω. θεωρειτε οτι ειναι σωστο μετρο? οτι ειναι λογικο?

Έλα ντε. Μόνο που έκανε πόστ ένα μήνυμα όπως αυτο

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ <link> XAXAXAXAXAXAXA μου θύμισέ πρωτογονες internetikes εποχές του 2005.

Τσι πολύ χαρα; πρέπει να το περίμενε καιρό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να πω οτι ειναι το 1ο μου μηνυμα στο thread, να πεις οτι δεν βγαζει ακρη, θα χεις δικιο indeed.
Ελα ομως που δεν ειναι. Εαν εχετε απορια τι εννοω, it's all good, μπορειτε να ανατρεξετε στα προηγουμενα posts εαν θελετε, θα καταλαβετε το context.
Εαν οχι, it's all good και παλι, δεν εχει ομως νοημα να επαναλαμβανω σε καθε post την ιδια τοποθετηση, κατανταει κουραστικο για ολους. 

Btw, @aris1986 σε σενα ανελυα -μεταξυ αλλων- ποσο τραγικη ηταν η τοποθετηση περι virtual κουμπιου με το οποιο εκρηγνυται ενα λαπτοπ και γιατι το μετρο ειναι αθλιο. 
 
Hint σε περιπτωση που δεν ειναι ξεκαθαρο και παλι.: Οχι, δεν χαιρομαι. Απο την αρχη του thread "φωναζω" οτι ειναι πανηλιθιο το μετρο και παραθετω διαφορους λογους. Και τα παραπανω μετρα στα οποια γελαω γιατι ειναι για γελια, ειναι μια αποδειξη οτι ισχυει κατι τετοιο.

Εκτος και εαν θεωρειτε οτι το 1ο μηνυμα του thread αποπνεει αισιοδοξια και χαρα. Τοτε πασο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

https://a.msn.com/r/2/BBCd4rs?m=el-gr

Τελικά δεν ήταν στην φαντασία μου, το βομβα-λαπτοπ.Ίσως έπεσα έξω στο software κοκκινο κουμπί.

Καλο καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://a.msn.com/r/2/BBCd4rs?m=el-gr

Τελικά δεν ήταν στην φαντασία μου, το βομβα-λαπτοπ.Ίσως έπεσα έξω στο software κοκκινο κουμπί.

Καλο καλοκαίρι.

Εννοειται πως επεσες εξω στο "κοκκινο κουμπι".

Οπως επισης ειναι λιιιγο διαφορετικη η ιστορια, μια και το λαπτοπ (το οποιο θα μπορουσε να ειναι οτιδηποτε) το πηρε ο εν λογω "κυριος" αφου ειχε περασει το security check, απο καποιον που ειχε security clearance.

http://www.dailymail.co.uk/news/article-3443756/Laptop-bomb-used-blow-hole-Somalian-plane-sophisticated-managed-X-ray-scanners-undetected.html

 

Σημαντικη λεπτομερεια πιστευω, ε?

Καλο καλοκαιρι και σε σενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...