Προς το περιεχόμενο

Εμπλεξα με τον σπιτονοικοκυρη μου


SpeedGonzales

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα μόνο το 1ο post και απαντάω κατευθείαν.

 

Δεν ξέρω τι υπογράψατε και τι "βλακεία" σας έβαλε για ώρες κοινής ησυχίας, αλλά οι ώρες κοινής ησυχίας ισχύουν με νόμο και πρέπει να τηρούνται ανεξαρτήτως αν στο ζητάει η ιδιοκτήτρια του σπιτιού.

 

Αν αναφέρεσαι για κάποια άλλη ειδική περίπτωση που για την πολυκατοικία σας ισχύουν άλλα ωράρια, εφόσον υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας πρέπει και αυτά να τηρούνται.

 

Αν δεν ισχύουν τα 2 παραπάνω αλλά παραταύτα η ιδιοκτήτρια έβαλε στο συμφωνητικό δικά της ωράρια επειδή έτσι της γούσταρε, απλά ας προσέχατε τι υπογράφατε.

 

Στα των ζημιών, αυτά εύκολα διαπιστώνονται με έναν έλεγχο στο σπίτι, εφόσον δεν έκανες ζημιές δεν ισχύουν και όσα λέει η ιδιοκτήτρια. Τώρα αν τα πήρε αυτή και υπήρχαν παλαιότερες ζημιές και τώρα στις φόρτωσε εσένα, δικηγόρος και καλά ξεμπερδέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ώρες κοινής ησυχίας είναι ο πιο γελοίος όρος που υπάρχει.

 

Κανονικά όλο το 24ώρο πρέπει να υπάρχει ησυχία και να σέβεται ο κόσμος τους γύρω του. Υπάρχουν άνθρωποι που δουλευουν νύχτα και θέλουν να κοιμηθούν το πρωί, υπάρχουν άρρωστοι που περιμένουν να έρθει η ώρα τους, υπάρχουν εν ολίγοις άνθρωποι με 1εκ προβλήματα και η διαβίωση τους δεν είναι ούτως ή άλλως εύκολη και θα περιμένουμε δικαιολογίες του τύπου είμαι φοιτητής?

 

Όχι ρε φίλε. Όπως δεν γνωρίζεις τους γείτονες σου γιατί δεν σε ενδιαφέρει, να μην τους αναγκάζεις λόγω της συμπεριφοράς σου να σε γνωρίσουν αυτοί.

 

Και ναι κάποιος καλός γείτονας μπορεί να κάνει μια παρατήρηση, ο κακός γείτονας με τα Χ πρόβλημα, μπορεί με το πρόβλημα που του φορτώνεις να φύγει απο τα λογικά όρια και να συμπεριφερθεί λίγο πιο παράλογα πάνω σου... δεν είναι και δύσκολο να ξεπεραστουν τα όρια.

 

Αφήστε τις @ρχιδιές λοιπόν και σκεφτείτε και τους γύρω σας πέραν του εαυτού σας

 

+1000

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα μόνο το 1ο post και απαντάω κατευθείαν.

 

Δεν ξέρω τι υπογράψατε και τι "βλακεία" σας έβαλε για ώρες κοινής ησυχίας, αλλά οι ώρες κοινής ησυχίας ισχύουν με νόμο και πρέπει να τηρούνται ανεξαρτήτως αν στο ζητάει η ιδιοκτήτρια του σπιτιού.

 

Αν αναφέρεσαι για κάποια άλλη ειδική περίπτωση που για την πολυκατοικία σας ισχύουν άλλα ωράρια, εφόσον υπάρχει κανονισμός πολυκατοικίας πρέπει και αυτά να τηρούνται.

 

Αν δεν ισχύουν τα 2 παραπάνω αλλά παραταύτα η ιδιοκτήτρια έβαλε στο συμφωνητικό δικά της ωράρια επειδή έτσι της γούσταρε, απλά ας προσέχατε τι υπογράφατε.

 

Στα των ζημιών, αυτά εύκολα διαπιστώνονται με έναν έλεγχο στο σπίτι, εφόσον δεν έκανες ζημιές δεν ισχύουν και όσα λέει η ιδιοκτήτρια. Τώρα αν τα πήρε αυτή και υπήρχαν παλαιότερες ζημιές και τώρα στις φόρτωσε εσένα, δικηγόρος και καλά ξεμπερδέματα.

Οι ζημιες σημειωνονται πανω στο συμβολαιο. Αν δεν εχει γραφτει τιποτα, φταει ο ενοικιαστης και μπορει να του τα φορτωσει. Πχ αν υπαρχει σκισμενος καναπες, και δεν εχει γραφτει στ συμβολαιο. Ή ξεχαρβαλωμενα παραθυρα...λεω.

 

Επισης ο ts εχει παει περιπατο, δεν εχει ξεκαθαρισει τιποτα και εμεις ειμαστε ολο υποθεσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάζε μουσική ξαφνικά ανα 1 ώρα μετά τις 12, αλλά να το αφήνεις 1 λεπτό maximum. Μετά να τα κλείνεις όλα και όταν σε παίρνει τηλ να πεις κοιμομουν, ούτε αστυνομία θα μπορεί να φέρει ούτε τίποτα. Τσάκισέ της τα νεύρα μέχρι να σε παρακαλάει να φύγεις. Βάζε τπτ βιντεάκια με ουρλιαχτά και τέτοια στο τέρμα όμως. 

Άλλος "αιγόκερως" από εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ τρώω εδώ και χρόνια. Αυτό δεν με κάνει σεφ.

 

Αγαπητέ καλό το χιούμορ και η ειρωνεία αλλά όταν κάποιος έχει μία κάποια περιουσία που έγινε με κόπους και στερησεις και την διαθέτει στον οποιονδήποτε τότε ενδιαφέρεται και μαθαίνει. Σου φαίνεται τόσο παράλογο;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ καλό το χιούμορ και η ειρωνεία αλλά όταν κάποιος έχει μία κάποια περιουσία που έγινε με κόπους και στερησεις και την διαθέτει στον οποιονδήποτε τότε ενδιαφέρεται και μαθαίνει. Σου φαίνεται τόσο παράλογο;;;

Δεν την χαρίζει, την έχει κοστολογήσει την περιουσία και παίρνει αντίτιμο για αυτή την παραχώρηση. Αν φοβάται για την περιουσία, την κρατάει κλειστή και πληρώνει ΕΝΦΙΑ. Απο την στιγμή που υπογράψει συμβόλαιο κουμάντο κάνει ο ενοικιαστής, έχοντας την υποχρέωση ΟΤΑΝ το παραδώσει να βρίσκεται στην κατάσταση που το πήρε. Κουμάντο για την φασαρία ΔΕΝ μπορεί να κάνει με συμβόλαια και μλκίες ο κάθε κομπλεξικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν τις 12 εχω καταντησει να την βγαζω μονο σε σπιτια φιλων.Μηπως μπορω να κανω κατι γιατι το συμβολαιο ειναι στο ονομα της μανας μου η οποια εχει μηδενικο εισοδημα;Γιατι μονο ο πατερας μου εχει εισοδημα αλλα δεν ειναι πουθενα στα χαρτια

εχω καταντησει λεει να πηγαινω μονο σε σπιτια φιλων!!! αυτα ειναι προβληματα!! κι ασε τωρα τα δεν κανουμε φασαρια. φοιτητες που μαζευονται σε σπιτι δεν παιζει να μην ακουγονται! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πιστεύω οτι έπεσες σε τρελή

 

αν και δεν ειμαι δικηγόρος μαλλον πρεπει να την κάνεις ελεφρά, χωρίς να πληρώσεις τα 400

αν θέλει αυτή να το πάει δικαστικά ας το πάει,

θα πληρώσει και η ιδια ένα σωρό λεφτα πολύ περισσότερα απο 400


για τη μήνυση, το δικαστήριο και τους δικηγόρους,

αρα πιστευω οτι δε θα το κάνει και θα σε αφήσει ήσυχο


Βάρα ΠΙΣΤΟΛΙΙΙΙΙΙΙΙ, κάτσε 1 μήνα και μην την πληρώσεις και πες της πουλο κράτα τα απο την εγγύηση. Πήγαινε να βρείς αλλού σε καμιά πολυκατοικία να έχει φοιτητές και όχι κομπλεξικους γέρους

 

εγώ συφωνώ... αφού το παιδί ειπε ρε οτι δεν κάνει φασαρία,

μεσα σε λογικά πλαισια κινείται και η αλλη τον τρελαίνει με τηλέφωνα και να χτυπάει πόρτες

 

τρελή θα ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω καταντησει λεει να πηγαινω μονο σε σπιτια φιλων!!! αυτα ειναι προβληματα!! κι ασε τωρα τα δεν κανουμε φασαρια. φοιτητες που μαζευονται σε σπιτι δεν παιζει να μην ακουγονται! 

Ρε πάμε καλά? Θα του κανονίσει η άλλη τι θα κάνει στο σπίτι ΤΟΥ??? Αν θα φέρει φίλους και αν θα μιλάει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε πάμε καλά? Θα του κανονίσει η άλλη τι θα κάνει στο σπίτι ΤΟΥ??? Αν θα φέρει φίλους και αν θα μιλάει? 

Και να μιλάει μπορεί και ότι θέλει μπορεί να κάνει μέχρι εκεί που δεν ενοχλεί τους άλλους.

 

Αν ενοχλεί τότε ναι θα κανονίσει η άλλη με τον άσχημο τρόπο όπως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον καθένα που δεν σέβεται την ηρεμία του δίπλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μιλάει μπορεί και ότι θέλει μπορεί να κάνει μέχρι εκεί που δεν ενοχλεί τους άλλους.

 

Αν ενοχλεί τότε ναι θα κανονίσει η άλλη με τον άσχημο τρόπο όπως πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον καθένα που δεν σέβεται την ηρεμία του δίπλα.

Ας του φέρει την αστυνομία να κρίνει αυτή αν διαταράσσει την κοινή ησυχία των ενοίκων. Και όροι για την φασαρία κλπ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ στο συμβόλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Αστυνομία δεν θα κρίνει τίποτα, θα κάνεις τις απαραίτητες παρατηρήσεις και αν την καλέσουν αρκετές φορές θα πρέπει να παρουσιαστεί σε πταισματοδικείο να δώσει εκεί εξηγήσεις.

 

Σχετικά με το συμβόλαιο όπως είπε και το παιδί πιο πάνω ας πρόσεχε τι υπέγραφε!! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...