Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Sega Master System - Δεν διαβάζει μια κασέτα


dimitrispachnis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η κασετα πριν απο ενα μηνα επαιζε κανονικα κ σημερα μου βγαζει software error .  την καθαρισα καλα στις επαφες αλλα δε λεει να παιξει. ξερει κανεις κατι περι του θεματος? ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κασετα πριν απο ενα μηνα επαιζε κανονικα κ σημερα μου βγαζει software error .  την καθαρισα καλα στις επαφες αλλα δε λεει να παιξει. ξερει κανεις κατι περι του θεματος? ευχαριστω.

ΦΥΣΑ τη  :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας !!!!! :-) εκανα τα παντα και ολα τα αλλα παιχνιδια παιζουν κ αλλαξα κ μηχανημα κ παλι τα ιδια. κ παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λειτουργει η κασετα και σε αλλο μηχανημα, ειναι πολυ πιθανο να εχει χαλασει καποιο μερος της. Δοκιμασες να την τριψεις ετσι;

Δες εδω για περισσοτερες πληροφοριες

http://retrowaretv.com/the-dos-and-donts-of-game-cartridge-cleaning/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τον καιρο παιζω wonder boy 3  αλλα η κασετουλα ειναι το transbot που το πηρα πριν 2 μηνες απο μαγαζι ελληνικο μονο κ μονο γιατι ηταν μια απ τις 3 κασετες που πηραμε δωρο με το μηχανημα το 1989. ξερω ξερω ειμαι δεινοσαυρος ηλικιακα. τα ειχαμε μαζεψει δραχμη δραχμη τις 36.400 δρχ με τον αδελφο τοτε .θα το ξαναβρω ,δεν ειναι κ καμια παιχνιδαρα.απλα πριν ενα-δυο μηνες λειτουργουσε κ αυτο μου κανει εντυπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τον καιρο παιζω wonder boy 3  αλλα η κασετουλα ειναι το transbot που το πηρα πριν 2 μηνες απο μαγαζι ελληνικο μονο κ μονο γιατι ηταν μια απ τις 3 κασετες που πηραμε δωρο με το μηχανημα το 1989. ξερω ξερω ειμαι δεινοσαυρος ηλικιακα. τα ειχαμε μαζεψει δραχμη δραχμη τις 36.400 δρχ με τον αδελφο τοτε .θα το ξαναβρω ,δεν ειναι κ καμια παιχνιδαρα.απλα πριν ενα-δυο μηνες λειτουργουσε κ αυτο μου κανει εντυπωση.

δοκιμασε να καθαρισεις τα δοντακια του cartridge με μια μπατονετα και καθαρο οινοπνευμα και επειτα να απομακρυνεις τυχον χνουδια που θα εχουν μεινει.αν στο κανει και σε αλλα παιχνιδια χρειαζεται καθαρισμα και το cartridge slot του μηχανηματος. επισης καμια φορα η πλακετα του cartridge μπορει να κουνιεται ελαφρα και να μην κουμπωνει καλα στο μηχανημα οπου και η ελαχιστη ελειψη επαφης των δοντιων της κασετας σε καποιο σημειο στην υποδοχη [slot] του μηχανηματος κανει το παιχνιδι unbootable ,συμβαινει και σε μενα σε μερικα παιχνιδια του mega drive , η λυση ειναι το βαλε βγαλε του cartridge μεχρι να κουμπωσει καλα και να κανει καλη επαφη. να ξερεις οτι το 90% των περιπτωσεων game cartridge που δεν παιζουν η κολανε οφειλονται σε τετοια θεματα ,δηλαδη μη καλης επαφης και μη καθαρες επαφες cartridge-cartridge slot. και ευτυχως διορθωνονται ευκολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Segaboy

Οι περισσοτεροι που ασχολουντε αποθαρρύνουν το να καθαριζονται οι κασετες με οινοπνευμα. Υπαρχουν πιο εξιδικευμενα σκευασματα ειδικα γιαυτο το σκοπο. Στο βιντεο που παρεθεσα εχει μια τετοια περιπτωση με τον σωστο τροπο καθαρισμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενω να μου φερουν ενα πραμα για να την ξεβιδωσω κ να μετρησω το πυκνωτακι.μονο με ultrex δεν την ελουσα. νομιζω οτι εχει αρπαξει κατι απο μεσα. εχω 2 master system. στο ενα εκανα κ τα δοντια του σλοτ να ειναι κ πιο κοντα. οχι , τπτ δεν εγινε. η επαφη ειναι οκ. ολες οι αλλες παιζουν κ μαλιστα και οι 45 κασετες συνολο που εχω και στις αλλες κονσολες. οι 10 που εχω για το master παιζουν με την πρωτη.

 παιδια δεν εχω λογια. να ειστε ολοι καλα κ ευχαριστω για το ενδιαφερον σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Segaboy

Οι περισσοτεροι που ασχολουντε αποθαρρύνουν το να καθαριζονται οι κασετες με οινοπνευμα. Υπαρχουν πιο εξιδικευμενα σκευασματα ειδικα γιαυτο το σκοπο. Στο βιντεο που παρεθεσα εχει μια τετοια περιπτωση με τον σωστο τροπο καθαρισμου.

ναι το ξερω,απλως ανεφερα την μεθοδο με οινοπνευμα σαν την ποιο αμεση και ευκολη λυση αν δεν εχεις αμεσα τα ειδικα καθαριστικα.

ναι το ξερω,απλως ανεφερα την μεθοδο με οινοπνευμα σαν την ποιο αμεση και ευκολη λυση αν δεν εχεις αμεσα τα ειδικα καθαριστικα.

επισης υπαρχει η πιθανοτητα να μεθυσεις το cartridge και να σου κανει το χατηρι να παιξει  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...