Προς το περιεχόμενο

Πάλιωσε το cps και θέλω καινουριο


GIANNIS400

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρέλαβα το garmin 50 σήμερα, αφου του εβαλα τo update και το ανοιξα. παρατηρησα οτι στις ρυθμισεις του εχει στηις επιλογες διαδρομής αποφυγη διοδιων άλλα δεν εχει την επιλογη "αποφυγη μέσο Αττικης οδου" την οποία επιλογη ειχε το παναρχαιο mls που πεταξα , ειναι κατι που δεν ειδα εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GIANNIS400 είπε

Παρέλαβα το garmin 50 σήμερα, αφου του εβαλα τo update και το ανοιξα. παρατηρησα οτι στις ρυθμισεις του εχει στηις επιλογες διαδρομής αποφυγη διοδιων άλλα δεν εχει την επιλογη "αποφυγη μέσο Αττικης οδου" την οποία επιλογη ειχε το παναρχαιο mls που πεταξα , ειναι κατι που δεν ειδα εγω?

Με την επιλογή αποφυγής διοδίων εννοείτε ότι αποφεύγεις και την Αττική οδό αφού κ αυτή έχει διόδια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, GIANNIS400 είπε

Δεν μπορω να τον προσθεσω μετα αυτον που λες?

Καμερα οπισθοποριας αξιζει να συνδεσω?

Μπορείς με το ανάλογο κόστος να προσθέσεις όποιον χάρτη θες είτε στην εσωτερική μνήμη αν χωράει, η καλύτερα στην εξωτερική.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, G_Thess είπε

Με την επιλογή αποφυγής διοδίων εννοείτε ότι αποφεύγεις και την Αττική οδό αφού κ αυτή έχει διόδια. 

Ναι, άλλα στο mls ηθελα να αποφύγω μόνο Αττικη οδο και όχι διοδια, ειχε δλδ επιλογη να μπαινεις στα Διοδια εθνικης οδου και να αποφευγεις τα διόδια της Αττικης οδου, κατι που δεν εχει το garmin, +1 της mls σε αυτο.

Μετα δεν μου αρέσει το περιβάλλον πλοηγησης, στο mls ζουμαρε αυτοματα και σωστα,  ειχε στο κεντρο της οθονης το βελακι πορείας το οποιο ηταν κατακόρυφα στην οθονη και οταν εστριβες αυτο επανερχοταν παλι κατακορυφα με επιλογη 3d ή 2d, σε αυτο μου δειχνει το βελάκι οριζόντια και με μπερδευει. Πηραν στην garmin hellas και μου ειπαν να ψαξω τις ρυθμισεις προβολης, το οποίο και θα κανω, αν και το σκάλισα λιγο και δεν τα βρήκα οπως τα θελω.

Μαλλον θα πάω σε αλλαγη με mls 50αρι αν δεν βρω ικανοποιητικη προβολη πορειας στην οθονη.

 

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GIANNIS400 είπε

Ναι, άλλα στο mls ηθελα να αποφύγω μόνο Αττικη οδο και όχι διοδια, ειχε δλδ επιλογη να μπαινεις στα Διοδια εθνικης οδου και να αποφευγεις τα διόδια της Αττικης οδου, κατι που δεν εχει το garmin, +1 της mls σε αυτο.

Μετα δεν μου αρέσει το περιβάλλον πλοηγησης, στο mls ζουμαρε αυτοματα και σωστα,  ειχε στο κεντρο της οθονης το βελακι πορείας το οποιο ηταν κατακόρυφα στην οθονη και οταν εστριβες αυτο επανερχοταν παλι κατακορυφα με επιλογη 3d ή 2d, σε αυτο μου δειχνει το βελάκι οριζόντια και με μπερδευει. Πηραν στην garmin hellas και μου ειπαν να ψαξω τις ρυθμισεις προβολης, το οποίο και θα κανω, αν και το σκάλισα λιγο και δεν τα βρήκα οπως τα θελω.

Μαλλον θα πάω σε αλλαγη με mls 50αρι αν δεν βρω ικανοποιητικη προβολη πορειας στην οθονη.

Μη βιάζεσαι ψάξε λίγο την συσκευή!!! 

Π.χ. η προβολή όπως καταλαβαίνω δεν είναι προς την κατεύθυνση σου..... άλλαξέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/31/2018 στις 12:28 ΜΜ, GIANNIS400 είπε

Ναι, άλλα στο mls ηθελα να αποφύγω μόνο Αττικη οδο και όχι διοδια, ειχε δλδ επιλογη να μπαινεις στα Διοδια εθνικης οδου και να αποφευγεις τα διόδια της Αττικης οδου, κατι που δεν εχει το garmin, +1 της mls σε αυτο.

Μετα δεν μου αρέσει το περιβάλλον πλοηγησης, στο mls ζουμαρε αυτοματα και σωστα,  ειχε στο κεντρο της οθονης το βελακι πορείας το οποιο ηταν κατακόρυφα στην οθονη και οταν εστριβες αυτο επανερχοταν παλι κατακορυφα με επιλογη 3d ή 2d, σε αυτο μου δειχνει το βελάκι οριζόντια και με μπερδευει. Πηραν στην garmin hellas και μου ειπαν να ψαξω τις ρυθμισεις προβολης, το οποίο και θα κανω, αν και το σκάλισα λιγο και δεν τα βρήκα οπως τα θελω.

Μαλλον θα πάω σε αλλαγη με mls 50αρι αν δεν βρω ικανοποιητικη προβολη πορειας στην οθονη.

Στο δικό μου (Garmin Nuvi 1410) πάς εργαλεία > ρυθμίσεις > Χάρτης > Προβολή χάρτη και επιλέγεις "προς πορεία" ή ακόμα καλύτερα "3-Δ"

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά το garmin 50 https://www.skroutz.gr/s/10327103/Garmin-Drive-50-Auto-Drive-Hellas.html  δεν με εντυπωσίασε, η προβολή παρείας στην οθόνη  δεν ήταν καθόλου καλή, με τέρμα το zoom ο δρόμος πορείας μου φαινόταν μικρός στην οθόνη,  μετά απο ποιότητα κατασκευής δεν εντυπωσιαστηκα, δεν το βρήκα αρκετά στιβαρό όπως το mls που είχα και το tomtom25 start που πηρα, το menu του δεν ηταν εύχρηστο. Ενα πολυ  θετικό που είδα στο garmin ειναι η βάση του, δεν κουνιέτε καθόλου.  

Το πήγα πίσω και πήρα το tom tom 25 start, δεν μπορω να εκφέρω ακόμη γνώμη γι αυτό, άλλα έχει πολύ εύκολο menu, αυτόματο zoom, καθαρή φωνή στην εκφώνηση των οδών.

Υ.Γ: Στην media markt μου το άλλαξαν αμέσως +1

 

 

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια καλησπέρα, προχθες χρειαστηκε να μπω κεντρο Αθηνα για να πάω στο νοσοκομειο παιδων (ειμαι απο επαρχία), σε μερικα στενα τo tom tom25 εχανε το σημα και δεν ηξερα που να πάω, μου το εκανε 2 φορες καθως πηγαινα, μετα οταν εφυγα απο το νοσοκομειο το εβαλα να με βγάλει Εθνικη Αθηνων - Λαμιας, με πηγαινε για Κηφισίας άλλα πριν με βγάλει Κηφισίας σε κατι στενα εχανε εντελως το σημα το βελακι εδειχνε εκτος δρομου (στου διαόλου την μάνα)...αυτο εγινε 4 φορές, δεν φτάνει αυτο άλλα αργουσε να βρει και σημα μετα απο αυτο, σκέτη απογοητευση. Πειτε μου τι να το κάνω τωρα το ρημαδι. 
Κατα τα αλλα καλο. 
Ενα mls που ειχα εχανε και αυτο το σημα μερικες φορες άλλα οχι αυτο το χαλι του TOM TOM, το εχανε πολυ ποιο σπάνια το σημα, μου φαίνεται οτι θα καταλήξω πάλι σε mls

Σαν 2η επιλογη το tom tom25 μετα το mls που ειχα =σκ@τα

Επεξ/σία από GIANNIS400
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε ένα πολύ καλό κινητό και βάλε ένα gps με 15€ από το Playstore (πχ Sygic) και θα είσαι jet. Ούτε σήμα θα χάνεις και θα έχεις και χάρτες όλης της Ευρώπης με ενημερώσεις για πάντα. Σε διαφορετική περίπτωση και θα παιδεύεσαι με τα αυτόνομα gps και τα χρήματα σου θα πετάς. Είχα εμπειρία από ΜΙΟ με εφόρου ζωής ανανεώσεις που μετά από 1 χρόνο αγοράς η εταιρεία σταμάτησε να το υποστηρίζει λόγω αλλαγής windows που δήθεν το υλικό δεν τα υποστήριζε (μιλάμε για gps τότε αξίας 350€). Αποτέλεσμα σε 1 χρονο από τότε να είναι σχεδόν άχρηστο αφού σε πήγαινε όπου να είναι.. Μετά πήρα Garmin Nuvi (2 μάλιστα) 1 για κάθε αυτοκίνητο. Μετά από 3 χρόνια τέλος υποστήριξης και στα 5 χρόνια περίπου το ένα παρέδωσε πνεύμα. Μετά από αυτή την εμπειρία δεν ξανασχολήθηκα με αυτόνομα gps. Πήγα σε εφαρμογή κινητού και βρήκα την υγειά μου. Η συμβουλή μου είναι να μην ασχολείσαι με αυτόνομα. Είναι γενικώς απάτη, να σου πάρουν τα χρήματα και μετά που τον είδατε τον Παναγή. Α και η MLS είναι ελληνική μεν αλλά τα προιόντα της είναι τουρκικα να έχεις υπόψιν σου αν σου λέει κάτι αυτό.

Επεξ/σία από gramacar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...