Προς το περιεχόμενο

Ικα και ΟΑΕΕ μαζι


Legolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλγσπερα, γίνεται να έχω ικα και ΟΑΕΕ μαζί χωρίς να πληρώνω εισφορές οαεε παρά μόνο να πληρώνω το φόρο από κάθε δελτίο που κόβω όταν κ αν κόβω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Last year...

xaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaa!!

πλέον πληρώνεις κανονικά 2 εισφορές (ποσοστό επί του εισοδήματος δλδ) αν είσαι μισθωτός και μη μισθωτός. από όλες τις δραστηριότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι υπάρχει αλλά για την κάθε εργασία/δραστηριότητα ή συνδυασμό αυτών ισχύουν διαφορετικά πράγματα 

 

όπως έχει τώρα το πράγμα εισφορές που αναλογούν στον "οαεε" πληρώνεις σχεδόν σε κάθε περίπωση, με μόνη εξαίρεση να είσαι μισθωτός πλήρους απασχόλησης και να έχεις ατομική επιχείρηση που βγήκε πέρυσι ζημιογόνα

 

εκεί πληρώνεις επιπλέον εφκα μόλις 10€ το μήνα για την επιχείρηση σου 

 

αν είσαι μισθωτός με ατομική πληρώνεις εισφορές μέσω του εργοδότη σου για τη μισθωτή εργασία και ανάλογα τα κέρδη σου για την ατομική 

 

 

και αν έχεις επιχείρηση που είναι ζημιογόνα χωρίς να είσαι παράλληλα μισθωτός πληρώνεις γύρω στα 170€ το μήνα εφκα το ελάχιστο δηλαδή.. 

 

και μετά υπάρχει και η περίπτωση να είσαι μηχανικός, να είσαι με έως δύο εργοδότες κτλ κτλ κτλ (πολύς μπελάς χωρίς λόγο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειμαι ΟΑΕΕ και δουλευω ως μισθωτος σε εταιρια. Ομως  αμα τυχει και καμια αλλη δουλεια κοβω τιμολογιο κλπ και ολα κομπλε.

Τωρα η εταιρια που ημουν οαεε μισθωτος θα μας γυρισει ικα. 

Οποτε θα εχω ικα αλλα θελω να εχω και ανοιχτα τα βιβλια μηπως τυχει καμια δουλεια εξω και βγάζω κάτι παραπάνω.

Γιαυτο ρωτάω, θα πληρώνω και εισφορες οαεε ή μονο οτι κοβω θα δινω ενα ποσοστο για φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ρωτησω κατι για το ειδοποιητηριο πληρωμης του ΕΦΚΑ ενω αναφερει τα ποσα πληρωμης για ιανουαριο και φεβρουαριο μαζι με ημερομηνιες ληξης για καθε μηνα στο τελικο ποσο λεει μονο 168 ευρω που αντιστοιχει σε ενα μηνα. τι κανω πληρωνω 168χ2 η περιμενω να ερθει νεο ειδοποιητηριο? Η πλακα ειναι οτι εκδοθηκε 2/2/16 και εφτασε 15/3/2016 και ειχε περασει ηδη η προθεσμια για τον πρωτο μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το εξηγεί μία χαρά επάνω..
168 τελος 2ου και άλλα τόσα μέχρι αύριο.
Το άλλο δίμηνο θα τυπώσεις άλλο

 

βλέπω το ελάχιστο πάει σύννεφο.. γ@μησε ο χοντρός θα πάει άπατο το εφκα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το εξηγεί μία χαρά επάνω..

168 τελος 2ου και άλλα τόσα μέχρι αύριο.

Το άλλο δίμηνο θα τυπώσεις άλλο

 

βλέπω το ελάχιστο πάει σύννεφο.. γ@μησε ο χοντρός θα πάει άπατο το εφκα.. 

καλυτερα χαμηλα ποσα και να εισπρατει παρα μεγαλα και να μην παιρνει τιποτα ο πατερας μου πληρωνε ΤΕΒΕ το διμηνο 520,40 σιγουρα υπαρχοει κοσμος που πληρωνει πολλα περισσοτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...