Προς το περιεχόμενο

Eκδόσεις windows 10


blackm76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σας παιδια.
εχω μερικες αποριες οσον αφορα τα windows 10.εχει πολλες εκδοσες και μπερδευομαι.

 

1)καταρχας με ποια σειρα πανε απο την απλουστερη στην πληρεστερη και καλυτερη.
ξεμιναει απο home και φτανει enterprise;;

2)τι διαφορα εχει παραδειγμα η εκδοση pro me την pro vl η με την pro N;

3)και επισεις τι διαφορα εχει παραδειγμα η enterprise N με την enterprise N LTSB;;;;

4)οταν παμε στις ιδιοτητες υπολογηστη εκει που λεει εκδοση windows
γραφει παραδειγμα windows 10 enterprise kai απο κατω γραφει ......

(2016 microsoft comporation,με επιφυλαξη καθε νομιμου δικαιωματος.)
με λιγα λογια παιζει ρολο το 2016;;;ρωταω γιατι σε αλλα συστηματα με windows 10 εχω δει και 2015.
δηλάδη ειναι ποιο παλια windows 10 η ειναι το ιδιο λειτουργικο με διαφορετικη χρονολογια εκδοσης;;;
εχουν καμια διαφορα;;;;

5)τι ειναι το anniversary που διαβαζω και ξαναδιαβαζω αλλα δεν εβγαλα ακρη;;;και πως γινετε;;;
και τι παραπανω προσθετη σε windows 10;;;;

ξερω ρωτησα πολλα αλλα μας εχει μπερδεψει η microsoft με τα windows 10.
παντως σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα γιατι ξερω πως η απαντησεις σας θα με βοηθησουν.
περιμενω απαντηση το συντομοτερο.
ευχαριστω και παλι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για σας παιδια.

εχω μερικες αποριες οσον αφορα τα windows 10.εχει πολλες εκδοσες και μπερδευομαι.

 

1)καταρχας με ποια σειρα πανε απο την απλουστερη στην πληρεστερη και καλυτερη.

ξεμιναει απο home και φτανει enterprise;;

 

2)τι διαφορα εχει παραδειγμα η εκδοση pro me την pro vl η με την pro N;

 

3)και επισεις τι διαφορα εχει παραδειγμα η enterprise N με την enterprise N LTSB;;;;

 

4)οταν παμε στις ιδιοτητες υπολογηστη εκει που λεει εκδοση windows

γραφει παραδειγμα windows 10 enterprise kai απο κατω γραφει ......

 

(2016 microsoft comporation,με επιφυλαξη καθε νομιμου δικαιωματος.)

με λιγα λογια παιζει ρολο το 2016;;;ρωταω γιατι σε αλλα συστηματα με windows 10 εχω δει και 2015.

δηλάδη ειναι ποιο παλια windows 10 η ειναι το ιδιο λειτουργικο με διαφορετικη χρονολογια εκδοσης;;;

εχουν καμια διαφορα;;;;

 

5)τι ειναι το anniversary που διαβαζω και ξαναδιαβαζω αλλα δεν εβγαλα ακρη;;;και πως γινετε;;;

και τι παραπανω προσθετη σε windows 10;;;;

 

ξερω ρωτησα πολλα αλλα μας εχει μπερδεψει η microsoft με τα windows 10.

παντως σας ευχαριστω πολυ προκαταβολικα γιατι ξερω πως η απαντησεις σας θα με βοηθησουν.

περιμενω απαντηση το συντομοτερο.

ευχαριστω και παλι. 

 

 

 

1) Λογικα Home N -> Home -> Pro N -> Pro

2) Οι εκδοσεις N δεν εχουν το windows media player. Οι VL (volume license) ειναι για επιχειρησεις, δε ξερω αν εχουν καποια διαφορα ως προς το περιεχομενο τους.

3) Δε ξερω.

4) Μαλλον, μαλλον ομως, το 2016 εχει πιο προσφατες ενημερωσεις, ισως το anniversary update, δε ξερω σιγουρα ομως, υποθεση κανω.

5) Update που εβγαλε η microsoft το καλοκαιρι του 2016 για τα windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

 

5) Update που εβγαλε η microsoft το καλοκαιρι του 2016 για τα windows 10.

δηλαδη για το anniversary update δεν χρειζοταν να κανουμε κατι παρα μονο τα update του υπολογιστη;;;
πως μπορω να δω αν το εχω κανει και το εχω εγκαταστησει;;;θα αναγραφετε πουθενα οτι εχω κανει η ειναι προεγκατεστημενο το anniversary update;;;

 

2)

 

3) Οι εκδοσεις ltsb δεν εχουν store, cortana, edge και την υπολοιπο προεγκατεστημενη σαβουρα, πχ weather, mail κλπ.

συμφωνω απολυτα για την σαβουρα.μονο μια απορια.η cortana kai εγκατεστημενη να ηταν θα δουλευε;;;γιατι εχω την εντυπωση πως δεν υποστηριζεται για την ελλαδα.ισχυει;;;και αν δουλευει θα αναγνωριζει μονο την αγγλικη γλωσσα;;

 

3)για ποιο λογο να εχει 2 πινακες ρυθμισεων;;;ενα τον κλασικο παλιο πινακα ελεγχου δηλαδη και ενα τις ρυθμισεις με τον ασπρο φοντο;;;δεν θα ηταν καλυτερα ολα σε ενα νοικοκυρεμενα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

δηλαδη για το anniversary update δεν χρειζοταν να κανουμε κατι παρα μονο τα update του υπολογιστη;;;

πως μπορω να δω αν το εχω κανει και το εχω εγκαταστησει;;;θα αναγραφετε πουθενα οτι εχω κανει η ειναι προεγκατεστημενο το anniversary update;;;

 

2)

συμφωνω απολυτα για την σαβουρα.μονο μια απορια.η cortana kai εγκατεστημενη να ηταν θα δουλευε;;;γιατι εχω την εντυπωση πως δεν υποστηριζεται για την ελλαδα.ισχυει;;;και αν δουλευει θα αναγνωριζει μονο την αγγλικη γλωσσα;;

 

3)για ποιο λογο να εχει 2 πινακες ρυθμισεων;;;ενα τον κλασικο παλιο πινακα ελεγχου δηλαδη και ενα τις ρυθμισεις με τον ασπρο φοντο;;;δεν θα ηταν καλυτερα ολα σε ενα νοικοκυρεμενα;;

1) Κανε ελεγχο για ενημερωσεις, αμα δε βρει τιποτα, κατα πασα πιθανοτητα ειναι εγκατεστημενο το anniversary update.

Αλλος τροπος, βρες ενα feature που μπηκε με το A.U. και δες αν το χεις.

Τριτος τροπος, τρεξε systeminfo στη γραμμη εντολων, δες build number και ψαξε πού αντιστοιχει.

 

2) Θα δουλευε η cortana, αν βαλεις region US (ή καποιο αλλο region που δουλευει), με Ελλαδα προφανως δε δουλευει.

Ναι, μονο με αγγλικα (ισως και γερμανικα/γαλλικα dunno) θα δουλευε.

 

3) Ο πρωτος ειναι λιγο πιο quick settings και noob friendly, ο δευτερος εχει περισσοτερες επιλογες και πιο "power-user" oriented.

Δε ξερω αν υπαρχει αλλος λογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Κανε ελεγχο για ενημερωσεις, αμα δε βρει τιποτα, κατα πασα πιθανοτητα ειναι εγκατεστημενο το anniversary update.

Αλλος τροπος, βρες ενα feature που μπηκε με το A.U. και δες αν το χεις.

Τριτος τροπος, τρεξε systeminfo στη γραμμη εντολων, δες build number και ψαξε πού αντιστοιχει.

 

2) Θα δουλευε η cortana, αν βαλεις region US (ή καποιο αλλο region που δουλευει), με Ελλαδα προφανως δε δουλευει.

Ναι, μονο με αγγλικα (ισως και γερμανικα/γαλλικα dunno) θα δουλευε.

 

3) Ο πρωτος ειναι λιγο πιο quick settings και noob friendly, ο δευτερος εχει περισσοτερες επιλογες και πιο "power-user" oriented.

Δε ξερω αν υπαρχει αλλος λογος.

 

1) Ή πολύ απλά να δει αν έχει την 1607 έκδοση….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ή πολύ απλά να δει αν έχει την 1607 έκδοση….

 Το οποιο γινεται πηγαινοντας ρυθμισεις (αυτες τις λιγες που ειπες TS), συστημα, πληροφοριες (Settings -> System -> About).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)

 

1) Κανε ελεγχο για ενημερωσεις, αμα δε βρει τιποτα, κατα πασα πιθανοτητα ειναι εγκατεστημενο το anniversary update.

Αλλος τροπος, βρες ενα feature που μπηκε με το A.U. και δες αν το χεις.

Τριτος τροπος, τρεξε systeminfo στη γραμμη εντολων, δες build number και ψαξε πού αντιστοιχει.

παιδια ειχα κανει ειδη καμια 6-7 ενημερωσεις.δεν ελεγε καμια anniversary.

παντως απο οτι ειδα εχω την εκδοση 1607 οποτε εχει εγκατασταθει το anniversary update.
απο οτι καταλαβα οτι γινετε μπαινει με ενημερωσεις...τωρα διαβαζω και για ενα καινουριο..καλως να ορισει.
τι ειναι ομως το A.U. που αναφερετε;;;

2)

 

2) Θα δουλευε η cortana, αν βαλεις region US (ή καποιο αλλο region που δουλευει), με Ελλαδα προφανως δε δουλευει.

Ναι, μονο με αγγλικα (ισως και γερμανικα/γαλλικα dunno) θα δουλευε.

εχω ειδη εγκαταστησει την enterprise n ltsb εκδοση.και να αλλαξω την region η cortana δεν υπαρχει αλλα δεν μου χρειαζεται αν και δεν νομιζω να χρησιμευει και σε κανενα...

 

3)

 

3) Ο πρωτος ειναι λιγο πιο quick settings και noob friendly, ο δευτερος εχει περισσοτερες επιλογες και πιο "power-user" oriented.

Δε ξερω αν υπαρχει αλλος λογος.

βασικα νομιζω πως αυτο εγινε χαρην εντυπωσιασμου αλλα κανει την ζωη μας ποιο δυσκολη.οσο ποιο απλο ειναι κατι τοσο ποιο μεγαλο κοινο εχει.

4)και κατι ακομα...
ειναι αληθεια πως τα windows 10 θα ειναι το τελευταιο λειτουργικο της microsoft και οτι αλλαγες γινονται θα γινονται απο τα update;;;;
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Οι εκδοσεις ltsb δεν εχουν store, cortana, edge και την υπολοιπο προεγκατεστημενη σαβουρα, πχ weather, mail κλπ.

ΤΙ λες τωρα.... Μόλις μετέβησα σε Win10 Pro (Θείος) από 7ρια και τις τελευταίες ώρες απενεργοποιώ πράματα και σβήνω τη σαβούρα που προαναφέρεις μέσω 3rd party apps όπως και το σκουπιδένιο store εννοείται..!! Time to reconsider brb.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΙ λες τωρα.... Μόλις μετέβησα σε Win10 Pro (Θείος) από 7ρια και τις τελευταίες ώρες απενεργοποιώ πράματα και σβήνω τη σαβούρα που προαναφέρεις μέσω 3rd party apps όπως και το σκουπιδένιο store εννοείται..!! Time to reconsider brb.

Η σαβούρα της MS (που δεν είναι σαβούρα αλλά τέσπα)

είναι προτιμότερη από το crack του θείου και τα 3rd party apps που απενεργοποιούν πράματα...

Κοινή λογική θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σαβούρα της MS (που δεν είναι σαβούρα αλλά τέσπα)

είναι προτιμότερη από το crack του θείου και τα 3rd party apps που απενεργοποιούν πράματα...

Κοινή λογική θέλει.

Το crack του θείου χρησιμοποιείται για να δω αν αξίζει (έστω και 2017) αγορά και μόνιμη μετάβαση.. Τώρα η ''κοινή λογική'' του λιγότερου χειρότερου (προτιμότερη) απλά με ξεπερνάει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η cortana δουλευει με region ελλαδα. Θελει μονο αγγλικη γλωσσα μενου και πας μετα στα settings του search και ενεργοποιεις cortana.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η cortana δουλευει με region ελλαδα. Θελει μονο αγγλικη γλωσσα μενου και πας μετα στα settings του search και ενεργοποιεις cortana.

αρα δηλαδη να μην βαλουμε ελληνικα στο συστημα και να μιλαμε στα αγγλικα την cortana;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προεπιλογη για γλώσσα μενού θα ειναι αγγλικά, μετά πρόσθεσε ότι άλλη γλώσσα και πληκτρολόγια θέλεις. Φωνητικές εντολές στα ελληνικά δεν υποστηρίζει. Μόνο αγγλικά, γαλικα, γερμανικά κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η προεπιλογη για γλώσσα μενού θα ειναι αγγλικά, μετά πρόσθεσε ότι άλλη γλώσσα και πληκτρολόγια θέλεις. Φωνητικές εντολές στα ελληνικά δεν υποστηρίζει. Μόνο αγγλικά, γαλικα, γερμανικά κτλ

καταλαβα φιλε μου. προς το παρον δεν θα το κανω γιατι εχω enterprise lstb και βαριεμαι να το ξανακανω φορματ το λαπτοπ και δεν μου χρειαζεται προς το παρον.επισεις δεν ψηνομαι να εχω συστημα στα αγγλικα.

 

τωρα κατι αλλο πολυ βασικο....

σας παρακαλω δειτε ενα θεμα που εχω ανοιξει στην κατηγορια software με την ελληνικη γλωσσα σε office 2016 γιατι εχω προβλημα και δεν μπορω να την εγκαταστησω.

συγκεκριμενα εχω εγκαταστησεις τα office 2016 pro plus  και μολις μετα παω να εγκαταστησω την ελληνικη γλωσα μου βγαζει κωδικο λαθους.απαντηστε η εδω η εκει παρακαλω γιατι δεν μπορω να βρω λυση και δεν ξερω τι να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...