Προς το περιεχόμενο

[Netflix] 13 Reasons Why


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση με μερικά άτομα πόσο κουλ είναι με το θέμα που έχει η σειρά, απορώ πόσο άκαρδοι και αδιάφοροι είναι με αυτό το φλέγον θέμα. 

Στην Αμερική το θέμα bullying στα σχολεία είναι το νούμερο ένα, φαίνεται στην Ελλάδα όλα κυλούν ομαλά και είστε όλοι αγαπημένοι αρμονικά μεταξύ σας. 

Τεσπα βαριέμαι να ασχοληθώ παραπάνω με δαύτα τα άτομα, μου προκαλούν γέλωτα. 

Καταπληκτική σειρά, καταπληκτικες και οι δυο σεζόν, υπέροχες ερμηνείες από όλο το cast. Ήταν αναμενόμενη η τρίτη σεζόν φυσικά μας έχει αφήσει με πολλά ερωτήματα στο τέλος. 

Οποίος δεν την έχει δει αξίζει να καθίσει τώρα το καλοκαίρι και να κάνει την αρχή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στην Αμερική προφανώς έχουν εντελώς διαφορετική κουλτούρα με το θεμα "high-school",  bullies κτλπ για αυτο και ασχολούνται με το θεμα περισσότερο,  ειναι δυσκολο να κανουμε relate εμεις. Εδω στην Ελλαδα τουλαχιστον στην εποχη μου πηγαινες σχολειο για σχεδον τυπικούς λογους και μετα ησουν ελεύθερος να κανεις οτι θέλεις, παρέα/μπάλα/φροντιστήρια κτλπ δεν ηταν η ζωη μας το λύκειο οπως φαινεται να ειναι στην Αμερική απλα μια τυπική διαδικασία περισσότερο για να κάνουμε παρέα..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξεκίνησα και εγώ και ευχαριστώ τον TS γιατί δεν την είχα πάρει χαμπάρι ενώ έχω και netflix.

6o επεισόδιο και έχω κολλήσει και εγώ και η γυναίκα μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε γενικες γραμμες συμφωνω με ADHD. Και στην εποχη μας υπηρξε, προσωπικα ψιλο υπηρξα και θυμα για μια χρονια αλλα ενταξει επιζησαμε. Δεν ξερω τι παιζει USA αλλα εμενα μου θυμιζει πολυ οταν πεφταμε πιτσιρικια και μας εβαζαν τις φωνες και αντε να βαζαμε κανενα χατζαμπλαστ και τωρα τα αντιστοιχα παιδακια τα τρεχουμε στα επειγοντα και βγαζουν 2/3 ακτινογραφιες. Τωρα φανταζομαι υπαρχουν και διαφορες αναμεσα σε ενα high school στην NY και ενα επαρχιακο λυκειο στην Ελλαδα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελείωσα και εγώ τη δεύτερη season. Σαφώς υποδεέστερη της πρώτης αλλά την είδα ευχάριστα και είχε στοιχεία που μου άρεσαν, οπώς πχ το πως ασχολήθηκε και με τους άλλους χαρακτήρες περισσότερο.

Από εκεί και πέρα η αλήθεια είναι μάλλον κάπου στη μέση. Στο USA για την πλειοψηφία των παιδιών είναι η ζωή τους το σχολείο οπότε πολλά επηρεάζονται από αυτό και το πως περνάνε εκεί. Εδώ δε δίναμε τόση βάση στο τι γίνεται στο σχολείο, τελειώναμε στη μία το μεσημέρι και τέλος, ενώ επιπλέον τουλάχιστον στη δική μου γενιά δεν ήταν τόσο έντονο το πρόβλημα του bullying (το οποίο τώρα έχει διογκωθεί εξαιτίας των social media) οπότε πιθανώς στην Ελλάδα δε μπορούμε να κάνουμε relate τόσο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποδεέστερη η 2η. Και δυστυχώς θα γίνει και 3η. Πάει να γίνει One Tree Hill η σειρά με τόσο ξεχείλωμα. H γνώμη μου είναι ότι έπρεπε να τελειώσουν την 2η σεζόν με κάνα μακελειό,όπως γίνεται και irl στις ΗΠΑ, και να έμενε εκεί. Κάποιοι να πέθαιναν (μερικοι κακοι και μερικοί καλοι).

 Να έχει σαν νόημα η σειρά ότι όλες οι πράξεις έχουν συνέπειες...κάποιες φορές δυσανάλογα βαριές...κάποιες φορές και ελάχιστες ή  μηδαμινές. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στο 10ο της δευτερης, τελικα δεν ειναι τοσο καλη οσο νομιζα στην αρχη, δεν γινεται τιποτα πραγματικα σαν να βλεπω το ιδιο σε loop..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μ'αρέσει που δείχνει τα πράγματα ωμά πάντως. Σίγουρα εδώ δεν γίνεται με καμία κυβέρνηση να κάνουμε relate. Αυτά που δείχνει μέσα, είναι απόλυτα ρεαλιστικά για τους Αμερικανούς πολίτες, όπου ότι βλέπουμε μέσα, είναι καθημερινότητα (σχολεία κλπ) και ως ένα σημείο και το bullying. Αυτό που είπε ο @Backpacker νομίζω θα ήταν το ιδανικό. Δεν ξέρω πως θα κρατήσουν 13 επεισόδια στον 3ο κύκλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Η πρώτη σεζόν μου είχε αρέσει όχι τόσο για την υλοποίηση του θέματος αλλά για το θέμα το ίδιο. Την δεύτερη σεζόν θα Την ξεκινήσω οσονούπω.

Το θέμα μπουλινγκ είναι πάρα πολύ σοβαρό και ναι είναι και ελληνικό ( γιακουμακης , χθες ένας 15 ετών) και κατά την γνώμη μου κατά ένα μεγάλο ποσοστό φταίνε οι γονείς των παιδιών που δέχονται το μπουλινγκ γιατί εθελοτυφλούν ξέρουν το παιδί τους είναι αδύναμο χοντρό άσχημο διαφορετικό τέλος πάντων και δεν τα έχουν εξοπλίσει με αυτοπεποίθηση. Στην βία απαντάω με βία όχι με γλυκόλογα μια δυνατή μπουνιά στα δόντια του αρχηγού της ομάδας του μπουλινγκ να του φύγουν κάνα δύο και δεν θα το ξανά ενοχλήσουν το παιδί.

Στο κάτω κάτω αυτό είναι το νόημα των πολεμικών τεχνών οι αδύναμοι να πάρουν θάρρος και οι ταρζάν να ηρεμήσουν. Δεν είναι να δερνεις κόσμο στον δρόμο ούτε τα μετάλλια. Παραθέτω το παρακάτω βίντεο αξίζει να το δείτε όλοι 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ADHD είπε

θα χτυπήσεις ανήλικο? αυτή είναι η λύση σου? μάλιστα.. :P 

Δηλώνω περήφανος που από την Τετάρτη δημοτικού μέχρι και την Τρίτη γυμνασίου, έριχνα ΞΥΛΟ, στον τύπο που ερχόταν συνεχώς και με χτυπούσε. Στο γυμνάσιο ήταν μόνο δύο-τρία τα περιστατικά, όμως στο δημοτικό, ενώ ήξερε ότι δεν έπρεπε να με πειράζει επειδή είχα κάνει σοβαρό χειρουργείο στο χέρι μου, με χτυπούσε σχεδόν καθημερινά. Τα άτομα που έρχονται συνεχώς για φασαρία, αν δεν τα μαζεύουν οι γονείς τους και το προσωπικό του σχολείου, δεν πειράζει, θα τα μαζέψει το μπουνίδι που θα δεχτεί η μύτη και το σαγόνι τους. Συζήτηση και πολιτισμένη αντιμετώπιση σε bullying, does NOT apply. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Thaninho είπε

Και εγώ για τα παιδιά όχι τους γονείς

Αναφορά σε κείμενο

μια δυνατή μπουνιά στα δόντια του αρχηγού της ομάδας του μπουλινγκ να του φύγουν κάνα δύο και δεν θα το ξανά ενοχλήσουν το παιδί.

Απλα ετσι οπως το γράφεις φαίνεται σαν να μιλας για το τι πρεπει να κανουν οι γονείς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...