Προς το περιεχόμενο

Μεταναστευση στην Γερμανια, Αξιζει?Τελειοφοιτος


madagaskari

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Θα ηθελα την αποψη σας σχετικα με το αν αξιζει να παω στην γερμανια. Του χρονου τελειωνω τις σπουδες μου στην Ελλαδα,Ττει ΣΔΟ, και θελω να ασχοληθω με το επαγγελμα του λογιστη. Ειδα οτι υπαρχουν πιστοποιήσεις σε διεθνεις οργανισμους στη λογιστικη CIMA, ACCA κτλ αλλα δεν εχουν βελινεκες στην Γερμανια.

Η Πρωτη επιλογη ειναι να κατσω Ελλαδα, να διαβαζω παραλληλα δουλευοντας 10ωρα για να αποκτησω εργασιακη εμπειρια καθε μερα για τις πιστοποιήσεις και μετα απο χρονια ισως μετακομισω UK η πιανοντας δουλια σε ελεγτικη, ισως παρει και μια δεκατετια.

και η αλλη η επιλογη ειναι να μετακομισω στην Γερμανια και να ξεκινησω εκει απο την αρχη μαθαινοντας την γλωσσα, αποκτωντας εμπειρια και αλλους παραγωντες που δεν γνωριζω ακομα ?

Οι γονεις μου αυτη την στιγμη μενουν στην Γερμανια...

Τι λετε να κανω, ειμαι μπερδεμενος αυτη την στιγμη και χρειαζομαι μια τριτη γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθε εδω λιγα Γερμανικα, τζαμπα χρονο θα χασεις εκει μεχρι να μαθεις την γλώσσα, και ο χρονος ειναι χρημα.

Διαφωνώ με αυτό.

Εγώ θα έλεγα να τα κάνει στην Γερμανία, από ιδία εμπειρία θα έλεγα ότι είναι φθηνότερα, γρηγορότερα και πολύ πιο αποτελεσματικά να μάθεις. Ιδίως όταν ο OP έχει ήδη τους γονείς του εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ, επιλέγεις την όσο το δυνατόν πιο γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.

Οι μακροχρόνιες σπουδές για μένα είναι χαμένος χρόνος. Κάνεις επιπλέον σπουδές ή μαθήματα αφού έχεις ξεκινήσει την επαγγελματική σου σταδιοδρομία , και τις χρειάζεσαι για να πας παραπέρα, οι σπουδές δεν είναι ο σκοπός, ο σκοπός είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και το εύλογο εισόδημα.

Επίσης καλό είναι να είσαι προσαρμοστικός και να εξετάζεις αλλαγές καριέρας, δηλαδή να μη βαλτώνεις κάπου.
Οι σπουδές είναι εφόδιο, όχι δέσμευση.

Αυτή είναι η άποψη μου και την εφάρμοσα από μικρός.

 

 

Εμείς είμαστε με το γαλλικό λογιστικό σύστημα όχι το αγγλοσαξωνικό.

 

Λογικά θα χρειαστείς επιπλέον μαθήματα για να αποκτήσεις κάποια επάρκεια εκεί.

Συν τη γλώσσα που πρέπει να μάθεις να μιλάς καλά μια δύσκολη γλώσσα , αλλά και οικονομική ορολογία στα Γερμανικά..

 

Αν δεν επιβαρύνεις τους γονείς σου πηγαίνοντας εκεί, δοκίμασε το.
Πάντα με γνώμονα το πως θα πιάσεις πιο γρήγορα δουλειά, και με ποιες προοπτικές.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΝΤΑ, επιλέγεις την όσο το δυνατόν πιο γρήγορη επαγγελματική αποκατάσταση.

 

Οι μακροχρόνιες σπουδές για μένα είναι χαμένος χρόνος. Κάνεις επιπλέον σπουδές ή μαθήματα αφού έχεις ξεκινήσει την επαγγελματική σου σταδιοδρομία , και τις χρειάζεσαι για να πας παραπέρα, οι σπουδές δεν είναι ο σκοπός, ο σκοπός είναι η επαγγελματική αποκατάσταση και το εύλογο εισόδημα.

 

Επίσης καλό είναι να είσαι προσαρμοστικός και να εξετάζεις αλλαγές καριέρας, δηλαδή να μη βαλτώνεις κάπου.

Οι σπουδές είναι εφόδιο, όχι δέσμευση.

 

Αυτή είναι η άποψη μου και την εφάρμοσα από μικρός.

 

 

Εμείς είμαστε με το γαλλικό λογιστικό σύστημα όχι το αγγλοσαξωνικό.

 

Λογικά θα χρειαστείς επιπλέον μαθήματα για να αποκτήσεις κάποια επάρκεια εκεί.

 

Συν τη γλώσσα που πρέπει να μάθεις να μιλάς καλά μια δύσκολη γλώσσα , αλλά και οικονομική ορολογία στα Γερμανικά..

 

Αν δεν επιβαρύνεις τους γονείς σου πηγαίνοντας εκεί, δοκίμασε το.

Πάντα με γνώμονα το πως θα πιάσεις πιο γρήγορα δουλειά, και με ποιες προοπτικές.

 

 

Αυτό για ορισμένες περιπτώσεις πάντα.

Δεν ισχύει καθολικά με την καμία,ιδίως όταν ο σκοπός είναι η έρευνα ή/και μακροχρόνιες σπουδές που χρειάζεται εξειδίκευση(π.χ. ιατρική).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ γ για τις απαντήσεις σας  και τον χρόνο που αφιερώσατε να μου απαντήσετε, τις διάβασα μια-μια ήταν πολύ κατατοπιστικές ,

 

Οπότε όλοι τάσσεστε στην επιλογή να πάω στην Γερμάνια, και τα μην το ρισκάρω  σε μακρόχρονες σπουδές (ACCA) και εξαντλητικά ωράρια εδώ?

 

 

 

Έχω μάθει λίγα Γερμανικά μέσω υποχρεωτικών μαθήματων της σχολής μου αν πείρα ικανοποιητικό βαθμό αλλά εδώ μιλάμε για αλλα level και θα πρέπει να ξαναθυμηθώ τα πάντα από την αρχή.

 

 

Είδα ότι για λογιστής στην Γερμανία εκτός ότι πρέπει να γνωρίζεις την γλώσσα πάρα πολύ καλά θέλει να δώσεις και εξετάσεις για Steuerberater που είναι αρκετά απαιτητικές και αρκετά περίπλοκες σε σχέση με το ACCA. Οπότε αν αποφασίσω να ακολουθήσω αυτόν τον δρόμο σίγουρα θα μου πάρει αρκετά χρόνια μέχρι να φτάσω στον προορισμό

 

Αν υποθέσουμε ότι αρχίζω εντατικά τα μαθήματα εκμαθήσεις της γλώσσας , βραχυχρόνια  που θα μπορούσα να εργαστώ στην Γερμανία, στον οικονομικό τομέα (έχοντας πτυχίο ΣΔΟ)+  καποια freelancing projects (ως μορφη προιπηρεσιίας)?

 

Ευχαριστώ


Επισεις θα ηθελα να ρωτησω, ειναι η γερμανια σταθερη οικονομικη χωρα?

Δεν θελω να επενδυσω 10-15 χρονια και να γινει η κατασταση σαν την Ελλαδα και να τρεχω παλι να ψαχνώ νεες χωρες γ μεταναστευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνει η κατάσταση σαν την Ελλάδα είναι πολύ δύσκολο. Η Γερμανία είναι η πιο ισχυρή οικονομία της Ευρώπης. Βέβαια δεν ξέρουμε τι θα γίνει σε 15 χρόνια. Κοιτάς όμως τα σημερινά δεδομένα και στην Ελλάδα, οι προοπτικές απασχόλησης είναι ιδιαίτερα δυσοίωνες για όλα τα επαγγέλματα. Ειδικότερα για το επάγγελμα του λογιστή αν είσαι τυχερός και βρεις δουλειά σε λογιστικό γραφείο τα λεφτά που θα παίρνεις (αν παίρνεις γιατί στην αρχή μπορεί να εργάζεσαι αμισθί) θα είναι της τάξης των 500 ευρώ με περισσότερες από 40 ώρες εργασίας την εβδομάδα. Εννοείται ότι υπερωρίες δεν πληρώνονται. Αν πάλι κάνεις δικό σου γραφείο θα σε ταράξει η φορολογία. Άσε που στην Ελλάδα η φορολογία είναι πολύπλοκη και αλλάζει συνέχεια με τους λογιστές να τραβάνε τα μαλλιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ACCA ειναι διεθνης τιτλος και αρα αναγμωριζεται στην Γερμανια. Τωρα το θεμα τι θελεις να κανεις στην Γερμανια ακριβως. Γενικα η αποψη μου ειναι ενα καλο camp 3 μηνο που σου δινει βαρβατες γνωσεις γερμανικων σε καλο επιπεδο. Κανεις ενα μεταπτυχιακο που λειτουργει σαν restart και σε συνδεει με την αγορα εργασιας εκει και απο εκει και περα βλεπεις....Μπορεις να το πας san auditor , σαν αναλυτης....οχι δλδ με την εννοια του Ελληνα λογιστη που εχει γραφειο στην γωνια κατω απο τα σουβλακια Του Γιαννη.

 

ΥΓ Η Γερμανια εχει καλη οικονομια....αλλα σε 15 χρονια κανεις δεν μπορει να σου πει τπτ......Αυριο που λεει ο λογος ξεκιναει πολεμος δεν ξερεις τι γινεται...εχει ομως σιγουρα το λιγοτερο ρισκο στην Ευρωπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισεις θα ηθελα να ρωτησω, ειναι η γερμανια σταθερη οικονομικη χωρα?

Δεν θελω να επενδυσω 10-15 χρονια και να γινει η κατασταση σαν την Ελλαδα και να τρεχω παλι να ψαχνώ νεες χωρες γ μεταναστευση

 

Δεν υπάρχει περίπτωση με τίποτα να γίνει η κατάσταση εκεί όπως εδώ. Μην το σκέφτεσαι καν.

 

Όσο για το ACCA, οτι είπε ο προηγούμενος. Δεν παίζει να ισχύει εκτός αν δεν έψαξες καλά, είναι σαν να λέμε οτι δεν προτιμούνται εκτιμητές ακινήτων με την παγκόσμια αναγνωρισμένη πιστοποίηση από RICS, απλά δεν παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για ορισμένες περιπτώσεις πάντα.

Δεν ισχύει καθολικά με την καμία,ιδίως όταν ο σκοπός είναι η έρευνα ή/και μακροχρόνιες σπουδές που χρειάζεται εξειδίκευση(π.χ. ιατρική).

φυσικά. Αλλά αυτές σε κάποιους κλάδους είναι υποχρεωτικές, εκτός αν πας σε καμιά χώρα ανατολικού μπλοκ και αγοράσεις κανένα πτυχιάκι :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Βασιλης_29

 

Εχω κανει ερευνα στο διαδικτυο, η συμβουλη σε οσους ειναι ACCA qualified και θελουν να πανε Γερμανικα,  ειναι να ζητησουν απο τις εταιριες που εργαζονται στις χωρες προοελυσεις τους να να μεταφερθουν στα παραρτηματα τους στην Γερμανια στα αγγλικα departments.

 

--------------------------------------------

 

Τεχνικα απο το φθηνοπρο του 2018 και μετα θα μπορεσω να φυγω, για να ολοκληρωσω τελειως της σπουδες μου (χρωσταω πρακτικη) + εχω αλλες εκρεμμοτιτες εδω.

 

δυστιχως λεφτα για μεταπτυχιακο σε χωρες τυπου Αγγλια, Ηπα, Αυστραλια δεν εχω..

 

Ας υποθεσουμε οτι θα μπορεσω να φυγω στις αρχες του 2019 αρχιζει αντι να ασχοληθω με την εξ ολοκηρου προσηλωση στην λογιστικη να ασχολιθω αντιθετα με την εκμαθυση της Γερμανικης γλωσσας σε επιπεδο γραμματικης, συντακτικου, λεξιλογιου, πλην προφορας( θα πρεπει να παω εκει πιστευω)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενα αποτελει εργασιακο τιτλο και το αλλο απαραιτητο εφοδιο για να μπορεσεις να δουλψεις στην χωρα. Γερμανικα θα πρεπει να μαθεις ειτε θες να πας λογιστης στις big 4 ειτε θες να δουλεψεις στα ΙΚΕΑ. ΤΟ ΑCCA ειδικα στο εξωτερικο πολυ συχνα το πληρωνουν οι εταιριες. Μετα το πανεπιστημιο ειτε ψαχνεις δουλεια -πρακτικη εκει και ταυτοχρονα γερμανικα. η μεταπτυχιακο εκει που θα ειναι το restart σου και θα σε βαλει στον κλαδο της χωρας παλι μαζι με γερμανικα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...