Προς το περιεχόμενο

Μουσικές Σπουδές στο εξωτερικό


marilous07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Μαθαίνω εδώ και κάποια χρόνια βιολοντσέλο, θέλω να συνεχίσω στο εξωτερικό τις σπουδες μου για διπλωμα κτλ και γενικότερα να ανοιχτώ απο εκεί. Υπάρχει κάποιος να μου προτείνει κάποια χώρα, πανεπιστήμιο κτλ που θα μπορούσα να ψαχτώ, Πληροφορίες για δίδακτρα και αν μπορώ παράλληλα να δουλεύω σε εκείνη τη χώρα για να συντηρούμαι;

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να παίζω οτιδήποτε μουσικο..οταν ειχα πάει Βιέννη συναναντησα ενα παλικαρι 19 χρονων που σπουδαζε εκεί βιολί νομίζω..και ήταν ευχαριστημενος γενικά.ψάξε για αυστρια λοιπόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται τι σε ενδιαφέρει να κάνεις και σε ποιον τομέα να εμβαθύνεις αργότερα στη ζωή σου. Δες δηλαδή πρώτα αν θες τις σπουδές σου να τις συνδυάσεις με ακαδημαϊκή καριέρα οπότε μια πανεπιστημιακή σχολή καλών τεχνών είναι λίγο πολύ μονόδρομος, αν θες κάτι λιγότερο ακαδημαϊκό αλλά και πάλι στα πλαίσια μια σχολής ή ένα καλό κονσερβατόριο που θα σου δώσει τις βάσεις για να εξελιχθείς σε μέλος ορχήστρας και ίσως, κάποτε, σολίστ.

 

Στην πρώτη περίπτωση οι επιλογές είναι αρκετές, από το Παρίσι μέχρι το Γκρατζ αλλά και πολύ δύσκολο να μπεις και να βγεις. Στην δεύτερη περίπτωση πρέπει να δεις τι σου αρέσει περισσότερο αλλά γενικά η Γερμανία (και οι Αυστρία) έχουν παράδοση στο musikhochschule. Υπάρχει το Felix Mendelsohn στη Λειψία ή το Konstanz αλλά ακόμα και το Trossingen που είναι πολύ μικρό αλλά θεωρείται κορυφαίο στη μεσαιωνική και αναγεννησιακή μουσική. Σε ό,τι αφορά τα κονσερβατόρια οι επιλογές είναι περισσότερες, κοίτα όμως οπωσδήποτε και Βρυξέλλες πέρα από την Αυστρία που προτάθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...