Προς το περιεχόμενο

Xbox Project Scorpio, η δυνατότερη κονσόλα όλων των εποχών και με διαφορά


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσα σχόλια και κανείς δεν αναφέρθηκε στην πραγματική καινοτομία των μηχανικών της ms. Full GPU-Based Direct3D12 utilization. Τι σημαινει αυτο..στην θεωρία παντα : περισσοτερη ισχυ σε απαιτητικα cpu-bound games...ΜΗΝ ξαφνιαστουν μερικοι αν δουνε το scorpio να σηκωνει ανετα 4κ και σε καλα frames...αν οι καρτες που εχουμε τωρα στο pc κανανε αυτο που θα μπορει να κανει το scorpio θα μεναμε με ανοικτο το στομα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μυρίζομαι μπουκάλι απο τον  "customized" 2.3 Ghz Jaguar CPU σε περιπτώσεις  με πολλά draw calls - unlocked, ή 60fps locked framerate modes. Θα δουμε όμως, μηπως εκαναν τιποτα εξωτικά μαγικά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι φαινεται εχεις και εσυ PC και ποσταρις στο Insomnia. Του βαζεις καρτα γραφικων με 200€ και εχεις ενα gaming PC. Ουτε συνδρομες ουτε τιποτα.

Όχι απαραίτητα.

Μπορεί να έχει laptop, tablet, κινητό, Android box, smart tv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι απαραίτητα.

Μπορεί να έχει laptop, tablet, κινητό, Android box, smart tv.

ναι αλλά μπορεί και να έχεις ένα αξιοπρεπές pc που με μόνο το κόστος της κάρτας γίνεται gaming 

 

δεν αφορά όλους αυτή η περίπτωση, αλλά αφορά αρκετούς. το καλό pc είναι άλλωστε εργαλείο που μπορεί να έχεις ασχέτως gaming αναγκών 

 

μην τα ξαναλέμε πάλι ότι με ένα pc μπορείς να κάνεις ένα άλλο σωρό πράγματα που δε μπορείς να κάνεις με μια αποκλειστικά παιχνιδομηχανή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κάνω κανένα λάθος, στη συγκεκριμένη εταιρεία έχουν ξεκαθαρίσει πολύ καλά (και με δηλώσεις τους, θυμάμαι τα tweet κατά την ανάπτυξη του w3 που γείωναν τους κονσολάδες που ήλπιζαν να έχουν την ίδια εμπειρία) ποια είναι η leading platform για αυτούς, αυτό είναι κάτι δεδομένο που δεν επιδέχεται αμφισβήτηση . βρες άλλη εταιρεία να υποστηρίξεις το επιχείρημά σου όχι τη cdpr γιατί έπεσες στη περίπτωση που έχεις το περισσότερο άδικο.

σε πολλές άλλες (και ίσως στις περισσότερες) μπορεί να ισχύει αυτό που λες, όμως ειδικά στη περίπτωση του witcher εσύ έπαιξες το port όχι εγώ

 

όσο για τα exclusive του ps4 δε τα αμφισβητώ, μια χαρά θέλω να τα παίζω και τα παίζω

 

το ότι θα προτιμούσα να μπορώ να τα παίξω στη πλατφόρμα που επιθυμώ (και να μη χρειάζεται να έχω και ps4) θα ήταν ευχής έργο, αλλά δυστυχώς δεν είναι έτσι

 

επίσης υποστηρίζω ότι τα τεχνικά επιτεύγματα του scorpio είναι αδιάφορα όσο δεν έχει περισσότερες αποκλειστικότητες, όποιος καίγεται πάρα πολύ για τα γραφικά και είναι το βασικό του ζητούμενο εξ'ορισμού δεν ασχολείται με κονσόλες και αν έχει τη δυνατότητα δε θα παίξει τα cross platform σε αυτές. αν λοιπόν η ms προσφέρει κυρίως crossplatform εμπειρία υπάρχουν ήδη καλύτερες λύσεις

Και πάλι δεν συμφωνώ μαζί σου, χαίρω πολύ ότι το leading platform είναι το PC στα multiplatform. Είναι το πιο λογικό μιας και έχουν γνώμονα το PC ( σαν βάση δλδ) και εκτός αυτού σε PC φτιάχνονται όλα τα παιχνίδια πρώτα. Αλλά το να μου λες ότι κόβονται για το PC είναι μεγάλο λάθος . Αυτά πάνε πεστα αλλού όπως λες και συ. Αν ήταν έτσι δεν θα είχαν κάψει τα κεφάλια τους να κάνουν port το παιχνίδι στις κονσόλες. Αν θέλεις πιο πολλές πληροφορίες ρώτα και λίγο τους μετόχους. Δλδ τι νομίζεις? Έτσι απλά το witcher από exclusive του PC είναι σε όλες τις πλατφόρμες?

 

Και σου θυμίζω πως είναι multiplatform παιχνίδι και φυσικά πρώτα γίνεται για το PC. Και είναι πολύ λογικό αυτό.

 

Τι παιχνίδι αν ήταν exclusive του PC θα ήταν πολύ πιο όμορφο, αν ήταν exclusive του PlayStation πάλι θα ήταν πολύ πιο όμορφο, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δεν συμφωνώ μαζί σου, χαίρω πολύ ότι το leading platform είναι το PC στα multiplatform.  

όχι αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση καθολικά

 

τα περισσότερα παιχνίδια φτιάχνονται με βασικό γνώμονα τη κονσόλα και μετά γίνεται η μεταφορά στα pc πολλές φορές ανατίθεται σε εξωτερικό συνεργάτη και δε γίνεται καν από τους ίδιους τους dev του παιχνιδιού 

(θυμίζω μερικές τραφικές περιπτώσεις όπως το φιάσκο του batman ή του mortal kombat από μεριά warner bros που τα ανέθεσαν σε άσχετους, όπως επίσης θυμίζω ότι υπάρχουν εταιρείες που ασχολούνται κυρίως με αυτό όπως η nixxes, τσέκαρε τη δουλειά της.. ) 

 

άλλο το με ποιο εργαλείο φτιάχνονται, άλλο πάνω σε ποια πλατφόρμα φτιάχνονται 

 

κατά τα άλλα δε πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. από τη στιγμή που από ότι μπορώ να αντιληφθώ δεν πρέπει να παίζεις σε pc δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε καν ως προς το τι είναι port..

 

αλλά ούτε και αυτό έχει πολλή σημασία, σημασία έχει ότι η project red για παράδειγμα είναι πρωτίστως pc gaming company (και είναι από τις λίγες που δικαιούται να δηλώνει κάτι τέτοιο), αλλά η square enix για παράδειγμα δεν είναι

 

το ότι και οι δύο έχουν παιχνίδια σε pc και κονσόλες δε σημαίνει ότι λειτουργούν με την ίδια φιλοσοφία.. 

 

 

Τι παιχνίδι αν ήταν exclusive του PC θα ήταν πολύ πιο όμορφο, αν ήταν exclusive του PlayStation πάλι θα ήταν πολύ πιο όμορφο, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ ;)

δεν έγινε πιο όμορφο γιατί δε θα το σήκωνε κανείς και δε θα είχε νόημα, καλά έκαναν και του έπαιξαν downgrade (από την Ε3) για να τρέχει σε αρκετά συστήματα (να πουλήσει περισσότερο)

 

αυτή η μόδα με το βγάζουμε ένα παιχνίδι που θα σηκώνουν οι κάρτες που θα βγουν σε 3 χρόνια ήταν κάπως ηλίθια εδώ που τα λέμε.. 

 

άλλωστε κι έτσι ήταν πανέμορφο, δεν υπήρχε λόγος για βαρύ με το στανιό (και μέτριο ή ανύπαρκτο gameplay βλέπε crytek και δες που είναι τώρα αυτή η εταιρεία.. )  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση καθολικά

 

τα περισσότερα παιχνίδια φτιάχνονται με βασικό γνώμονα τη κονσόλα και μετά γίνεται η μεταφορά στα pc πολλές φορές ανατίθεται σε εξωτερικό συνεργάτη και δε γίνεται καν από τους ίδιους τους dev του παιχνιδιού

(θυμίζω μερικές τραφικές περιπτώσεις όπως το φιάσκο του batman ή του mortal kombat από μεριά warner bros που τα ανέθεσαν σε άσχετους, όπως επίσης θυμίζω ότι υπάρχουν εταιρείες που ασχολούνται κυρίως με αυτό όπως η nixxes, τσέκαρε τη δουλειά της.. )

 

άλλο το με ποιο εργαλείο φτιάχνονται, άλλο πάνω σε ποια πλατφόρμα φτιάχνονται

 

κατά τα άλλα δε πολυκαταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά δεν έχει και ιδιαίτερη σημασία. από τη στιγμή που από ότι μπορώ να αντιληφθώ δεν πρέπει να παίζεις σε pc δεν μπορούμε να συνεννοηθούμε καν ως προς το τι είναι port..

 

αλλά ούτε και αυτό έχει πολλή σημασία, σημασία έχει ότι η project red για παράδειγμα είναι πρωτίστως pc gaming company (και είναι από τις λίγες που δικαιούται να δηλώνει κάτι τέτοιο), αλλά η square enix για παράδειγμα δεν είναι

 

το ότι και οι δύο έχουν παιχνίδια σε pc και κονσόλες δε σημαίνει ότι λειτουργούν με την ίδια φιλοσοφία..

 

δεν έγινε πιο όμορφο γιατί δε θα το σήκωνε κανείς και δε θα είχε νόημα, καλά έκαναν και του έπαιξαν downgrade (από την Ε3) για να τρέχει σε αρκετά συστήματα (να πουλήσει περισσότερο)

 

αυτή η μόδα με το βγάζουμε ένα παιχνίδι που θα σηκώνουν οι κάρτες που θα βγουν σε 3 χρόνια ήταν κάπως ηλίθια εδώ που τα λέμε..

 

άλλωστε κι έτσι ήταν πανέμορφο, δεν υπήρχε λόγος για βαρύ με το στανιό (και μέτριο ή ανύπαρκτο gameplay βλέπε crytek και δες που είναι τώρα αυτή η εταιρεία.. )

Πλέον δεν παίζω σε PC. Κάποτε έπαιζα αλλά επειδή δεν μπορώ να αναβαθμίζω συνέχεια το γύρισα σε κονσόλα και μου άρεσε, η άνεση στον καναπέ κτλ. Και σε γενικές γραμμές δεν είμαι και απο τα άτομα που καίγομαι για τα frames κτλ, με ενδιαφέρουν πιο πολύ τα παιχνίδια. Οπότε λογικό να μείνω στην κονσόλα. Δεν με νοιάζει ας πούμε αν με 500 ευρώ μπορώ να παίξω με καλύτερα γραφικά στο PC.

 

Τωρα σε κάποια πράγματα που είπες και έτσι όπως τα έφερες, ναι θα συμφωνήσω μαζί σου. Όσο για το ότι θα ήταν πιο όμορφο, νομίζω ότι όντως η πολιτική που ακολούθησε για τις μελλοντικές κάρτες γραφικών ήταν λάθος. Αλλά βλέπε παιχνίδια τύπου Horizon zero dawn που είναι και open World τι γραφικά έχουν ( σχετικά με το ότι τα exclusives είναι παντα πιο όμορφα). Και τα ports μια χαρά ξέρω τι είναι. Από το 95 παίζω βίντεο παιχνίδια. Δεν είμαι και βετεράνος gamer αλλά όχι και χθεσινός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το horizon είναι θαύμα το πώς καταφέρνει να δείχνει όπως δείχνει (για open world κιόλας, γιατί υπάρχει και πολύ το πολύ πιο γραμμικό uncharted 4)


  αλλά επειδή δεν μπορώ να αναβαθμίζω συνέχεια  

τα τελευταία χρόνια οι κύκλοι αναβάθμισης (που να έχουν νόημα, όχι υπερβολές) έχουν μεγαλώσει αρκετά 

 

δεν είχε τύχει να ξανακρατήσω κάρτα 3.5 χρόνια (και ήταν και τεχνολογίας σχεδόν χρόνου όταν την είχα πάρει) και πλατφόρμα άνετα κρατάς 5+ χρόνια πλέον (cpu/μητρική) 

 

από την άλλη οι κονσόλες με ενδιάμεσες προσθήκες μέσα στη γενιά ανατρέπουν αυτό τους το πλεονέκτημα και πιστεύω ωθούν αρκετούς στην αναβάθμιση και ας μπορούν με τη παλιά τους ουσιαστικά να κάνουν τα ίδια 

 

βάλε και ότι πλέον κυκλοφορούν πράγματα στο pc που ούτε θα φανταζόμασταν κάποτε

 

νομίζω ότι οι όποιες διαφορές τους σιγά σιγά εξαλείφονται

 

πάντα πχ έλεγαν όλοι ότι τη κονσόλα τη βάζεις στη πρίζα και παίζει και όταν πήρα Ps4 έφαγα κάνα 2ωρο να το σετάρω και να κατεβάζω updates :lol:

 

για μένα πάντως το να παίζω μέσω steam ή ps store δεν έχει και κάποια ουσιαστική διαφορά πέρα από το ότι πού και πού αναβαθμίζω τον driver της gpu χειροκίνητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι, αλλά δεν είμαι σίγουρος πόσοι είναι διατεθειμένοι θα δώσουν τόσα λεφτά για ένα mid-gen refresh. Ειδικά με την έλειψη τίτλων από την πλευρά της Microsoft τον τελευταίο καιρό.

 

Mid-gen refresh σε όνομα και στα "χαρτιά" μόνο γιατί η πραγματικότητα είναι ότι το Scorpio είναι ξεκάθαρα next-gen. Ετσι και αλλιώς μόλις κυκλοφορήσει θα έχουν περάσει 4 χρόνια από την κυκλοφορία του Xone. Μια χαρά καιρός για αλλαγή τεχνολογίας (ειδικά για την MS που έχει και το χρήμα και θέλει να το ρίξει εκεί). Ναι οκ παιχνίδια δεν έχει αλλά το Xone δεν το λες και επιτυχία από άποψη πωλήσεων σε σχέση με τον άμεσο ανταγωνιστή. Αρα το λογικό για την MS είναι να πετάξει το νέο της υπερσύστημα φέτος όπου και αυτό από μόνο του θα εξασφαλίσει τις πωλήσεις του.

 

Γιατί πολύ απλά το συγκεκριμένο (έστω και παλιό αλλά αληθινό) είναι αρκετό για να καταλάβεις τι παίζει και πως σκέφτεται ο αμερικάνος. http://www.polygon.com/2015/2/25/8111929/why-do-people-choose-to-buy-a-playstation-4-an-xbox-one-or-a-wii-u

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το horizon είναι θαύμα το πώς καταφέρνει να δείχνει όπως δείχνει (για open world κιόλας, γιατί υπάρχει και πολύ το πολύ πιο γραμμικό uncharted 4)

 

τα τελευταία χρόνια οι κύκλοι αναβάθμισης (που να έχουν νόημα, όχι υπερβολές) έχουν μεγαλώσει αρκετά

 

δεν είχε τύχει να ξανακρατήσω κάρτα 3.5 χρόνια (και ήταν και τεχνολογίας σχεδόν χρόνου όταν την είχα πάρει) και πλατφόρμα άνετα κρατάς 5+ χρόνια πλέον (cpu/μητρική)

 

από την άλλη οι κονσόλες με ενδιάμεσες προσθήκες μέσα στη γενιά ανατρέπουν αυτό τους το πλεονέκτημα και πιστεύω ωθούν αρκετούς στην αναβάθμιση και ας μπορούν με τη παλιά τους ουσιαστικά να κάνουν τα ίδια

 

βάλε και ότι πλέον κυκλοφορούν πράγματα στο pc που ούτε θα φανταζόμασταν κάποτε

 

νομίζω ότι οι όποιες διαφορές τους σιγά σιγά εξαλείφονται

 

πάντα πχ έλεγαν όλοι ότι τη κονσόλα τη βάζεις στη πρίζα και παίζει και όταν πήρα Ps4 έφαγα κάνα 2ωρο να το σετάρω και να κατεβάζω updates :lol:

 

για μένα πάντως το να παίζω μέσω steam ή ps store δεν έχει και κάποια ουσιαστική διαφορά πέρα από το ότι πού και πού αναβαθμίζω τον driver της gpu χειροκίνητα

Καλά σχετικά με τα ενδιάμεσα updates που κάνουν οι κονσόλες, μην νομίζεις ότι σκοτώθηκα ( εγώ προσωπικά) να πάω να πάρω. Σου είπα ότι δεν καίγομαι πολύ για τα γραφικά όσο για το παιχνίδι.

 

Και ναι συμφωνώ ότι οι κονσόλες όσο πάνε μοιάζουν με τα PC. Όσο για τους κύκλους αναβάθμισης του PC δεν ξέρω να πω την αλήθεια. Έχω να ασχοληθώ πάρα πολύ καιρό με αυτά. Έχω ένα λαπτοπ ίσα ίσα για τις δουλειές μου και παίζω κανένα strategy που και που

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...