Προς το περιεχόμενο

να μην μουχλιάζει και αλλάζει χρώμα!


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να βάλω στους αρμούς των πλακιδίων του μπάνιου μου στόκο που να μην μουχλιάζει και αλλάζει χρώμα και μου είπανε για εποξειδικό στόκο 2 συστατικών. Ξέρει κανείς κάτι σχετικά, έχει βάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυναμίτης! Ιδανικός στόκος για το γέμισμα ρογμών του μπετού αλλά στην περίπτωσή σου θα εννοούσαν τον εποξειδικό αρμόστοκο τον οποίο χρησιμοποιούν για τα πλακάκια στις πισίνες... όρμα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχει μια "κολλώδη"(?) υφή ενώ όταν στεγνώνει γίνεται σκληρός και αδιάβροχος σαν πέτρα επιτρέποντας όμως την δια/συστολή. Για να καταλάβεις, τρίβεται με σχετικά χοντρό πατόχαρτο και οι ελαιοχρωματιστές τον χρησιμοποιούμε, ως επι το πλείστον, για το κλείσιμο των τρυπών στο μπετό που έχουν ανοιχτεί για να μπούν κάγκελα(σε μπαλκόνια φερ' ειπείν) ενώ γεμίζουμε και τις αναλογικά μικρές ρωγμές των εμφανών μπετών(απο σεισμό για παράδειγμα).

Για την δική σου περίπτωση όμως δεν είναι το κατάλληλο υλικό καθώς όταν θα στεγνώσει δεν θα καθαρίζεται απο τα πλακάκια.

 

Ιδανικό υλικό για 'σένα είναι ο αντίστοιχος αρμόστοκος, χρησιμοποιείται όπως έγραψα και προηγουμένως στις πισίνες οπότε την υγρασία του μπάνιου θα την έχει για πρωϊνό :P

Μη με ρωτήσεις για τις ιδιότητές του γιατί δεν γνωρίζω πέρα απο την αδιαβροχοποίηση, απλά όπου δούλεψα και κατασκευαζόταν πισίνα παράλληλα, εποξειδικό αρμόστοκο χρησιμοποίησαν οι πλακάδες... :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα οκ, το διορθώνω να μην μπερδεύω το κόσμο!


Οκ να χρησιμοποιήσω τον αρμόστοκο που βάζουν στις πισίνες, αλλά υπάρχει κάποιο μειονέκτημα στο να τον χρησιμοποιήσει κανείς για αρμόστοκο των πλακιδίων του μπάνιου του; Εάν δεν υπάρχει τότε ποιός ο λόγος που δεν χρησιμοποιείται κατά κόρον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αρκετά ακριβότερος ενώ δεν ξέρω αν έχει και περιορισμένο χρωματολόγιο...

 

Edit: Βασικά δεν υπάρχει και λόγος εφόσον τα πλακάκια του μπάνιου καθαρίζονται.

Μην κοιτάς που είμαστε άντρες και δεν το πολυέχουμε οπότε και δεν πάει το μυαλό μας, οι γυναίκες όταν καθαρίζουν μετά το μπανιάρισμά μας, τα σκουπίζουν με χαρτί ή πανί οπότε δεν μουχλιάζουν... είναι θέμα συντήρησης δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι γυναίκες όταν καθαρίζουν μετά το μπανιάρισμά μας, τα σκουπίζουν με χαρτί ή πανί οπότε δεν μουχλιάζουν... είναι θέμα συντήρησης δηλαδή.

Mετά από το καθημερινό μπάνιο τα σκουπίζουν με χαρτί ή πανί? Μου φαίνεται απίστευτο να κάνουν κάτι τέτοιο, όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά ο οποιοσδήποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά από το καθημερινό μπάνιο τα σκουπίζουν με χαρτί ή πανί? Μου φαίνεται απίστευτο να κάνουν κάτι τέτοιο, όχι μόνο οι γυναίκες, αλλά ο οποιοσδήποτε!

Ναι, δυστυχώς είναι ο μόνος τρόπος να μην κιτρινίσει και μουχλιάσει ο αρμόστοκος. Εγώ τουλάχιστον έχω ένα μικρό απορροφητικό πανί (τύπου wettex) και μετά το μπάνιο σκουπίζω γύρω από την ντουζιέρα καθώς και τα πλακάκια. Δεν μ παίρνει και πολύ χρόνο γιατί έχω ντουζιερα οπότε είναι μικρός ο χώρος. Είναι βέβαια βαρετή διαδικασία αλλά από το να τρίβω κάθε λίγο και λιγάκι με χλωρίνη, το προτιμώ.

Ο αρμόστοκος που αναφέρατε κάνει και για πλακάκια μπαλκονιού; Εμφανίστηκε  υγρασία στον τοίχο των γονιών και πιθανότατα προέρχεται απο το μπαλκόνι (είδα φθαρμένο τον αρμοστοκο απο τα πλακάκια που εφάπτονται εξωτερική μεριά του τοίχου ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παντού κάνει, απλά έχει ιδιαίτερη σύνθεση λόγω του βασικού προορισμού του. :)

 

(γι αυτό και το αυξημένο κόστος σε σχέση με του απλού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτα zoranb τους επαγγελματιες.Eνα καρο στοκοι υπαρχουν,υδατοαπωθητικοι , για μουχλα , για μικροβια, να καθαριζουν ευκολα,να εχουν γυαλιστερη επιστρωση κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός!

 

Αν είναι δυνατό, πέρασε απο κάποιο κατάστημα με είδη υγιεινής όπως ο Λακιώτης αν είσαι Αθήνα κι αυτοί θα σε κατατοπίσουν στα υλικά που υπάρχουν και ποιά σου ταιριάζουν γι αυτό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είμαστε στο θέμα της μούχλας, Πέρσι έξυσα όλο το ταβάνι του ντούζ και έβαλα aquamat και μετά ένα αντιμουχλικό χρώμα. Το ταβάνι τώρα είναι υπερκομπλέ, αλλα σε κάποια σημεία στην ένωση με το γύψινο διακοσμητικό (που απλά το είχα ξύσει/βάψει) βλέπω να σκάνε μαυράκια πάλι.

 

Υπάρχει κάποιο σπρέι/οτιδήποτε που μπορώ να εφαρμόσω για να το καθαρίσω με σιγουριά τοπικά πρίν το βάψω; Η κάτι που να διώχνει τα ψιλά της μούχλας πριν προλάβει να πιάσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...