Προς το περιεχόμενο

αλλεργιες ανοιξης!


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

παιδι πηρα τηλεφωνο σε αλλεργιολόγους να βρω το πιο οικονομικο και ειδα οτι ο καθενας ζηταει οτι θελει απο λεφτα , ο πιο οικονομικος που βρηκα ειναι με επισκεψη 20 ευρω και 50 ευρω τα 50 τεστ.

αλλοι μου ελεγαν 3 ευρω το καθε τεστ στα 80 ευρω μονο για τα τεστ αλλοι 100 ευρω αλλα 2-3 συνεδριες απο τις οποιες καταβαλεις το ποσο στην αρχη και στις υπολοιπες δεν πληρωνεις κατι.

δεν ξερω τι να πρωτοπιστευψω για αυτο και διαλεγω να παω στον πιο οικονομικο. τωρα ειμαι κρυωμενος με αντιβιωση οποτε δεν θα παω ακομα , μου ειπε να μην εχω πιει αντισταμικα διοτι το τεστ δεν θα δειξει. αν και το περιμενα αυτο που μου ειπανε.

 

Ακόμα δεν ξεμπέρδεψες με αυτά; Ούτε εγώ να σου πω την αλήθεια, τα συμπτώματα της αλλεργίας παραμένουνε και ο γιατρός μου είπε να παίρνω το αντιισταμινικό χάπι, όσο για τον μύκητα ούτε αυτός υποχωρούσε με το πρώτο αντιμυκητοκτόνο και μου έγραψε να παίρνω και δεύτερο φάρμακο παράλληλα με το προηγούμενο.... ο μύκητας υποχωρεί με ρυθμούς χελώνας, θα δώσουμε ένα μάτσο λεφτά σε φάρμακα φέτος.......από οτι φαίνεται έχω εξασθενημένο ανοσοποιητικό και θα πάω να κάνω εξετάσεις αίματος να δω τι θα βγάλουν στους δείκτες.

 

Για τους αλλεργιολόγους που ψάχνεις, θα έλεγα να μην πας σε αυτόν με τα 20ευρώ αλλά αν δεν σου περισσεύουν και χρήματα οκ, είσαι ασφαλισμένος κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι ανεργος και εχω βγαλει το βιβλιαριο ικα για 6 μηνο οποτε εχω ασφαλιση , και λεω να παω σε εκεινον με 20 ευρω επισκεψη και 50 ευρω τα τεστ ειναι στο δακτυλιδι Αμαρουσιου. 

 

οσο για τις αλλεργιες , ειχα φλεγμονη με πυον στον αφαλο και πηγα σε χειρουργο και το καθαρισε και ειμαι με αντιβιωση 1000ρα μεχρι την πεμπτη στο καπακι κρυωσα και ειχα καταρροη και κομμαρες οποτε μολις τελειωσω με αυτη τη αντιβιωση θα κανονισω. 

 

δεν ξερω αμα ητανε αλλεργικο αλλα η καταρροη με πεθαινε αυτες τις ημερες θελω να πιστευω οτι ειναι απο κρυωμα. 3 ημερες εφιαλτικο δεν ξανα πηρα ζιρτεκ αφου παιρνω αυτην την αντιβιωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Μύκητα? Και τι ακριβώς αισθανόσουν στην γλώσσα? Είχε κάποια διαφορά στην γεύση? Όσο για την αλλεργία που σου βρήκε ότι έχεις κάργα αλλεργία πως το είδε αυτό; και ωρλ μπορεί να σου πει για αλλεργίες? Εγώ πάντως που είχα παρει το ζιρτεκ 1 χαπακι το βράδυ το πρωί ξύπνησα πτώμα αλλά σταμάτησε να με ενοχλεί το μάτι μου και να σε πονάει ο αυχένας και να κουράζουν τα μάτια μου, μωρέ μπράβο με ένα χαπακι μόνο και έκανε δουλειά, εδώ και δυο βραδιά δεν έχω πάρει άλλο .

 

Μου κάνει εντύπωση που ο οδοντίατρος δεν κατάλαβε (αν όντως είναι) μύκητας. Λογικά και οδοντίατρος και ωρλ θα πρέπει να μπορούν να το διαγνώσουν αλλά ενδεχομένως να έπρεπε να πάρουν δείγμα και να το στείλεις για εξέταση για να δεις τι μύκητας είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

τελικα πηγα στα απογευτινα ιατρεια του Λαίκου και η επισκεψη ητανε 48 ευρω , πολυ καλη τιμη απο οτι να πηγαινα σε ιδιωτη θα μου επαιρνε 80-100 ευρω  , μου βρηκε αλλεργια στα ειδη γρασσιδιου , στο περδικακι και στα ακαρεα . μου ειπε να μην ξεχορτιαζω και να βαζω καποιον αλλον , να καταπολεμω την αλλεργια με φαρμακα και να μην το αφηνω να περασει μονο του , να παιρνω 1 χαπακι zirtek ή xoxal το βραδυ , και μου εδωσε και ενα σπρευ για αλλεργικη ρινιτιδα αμα με πιασει . Οσο για τα ακαρεα μου ειπε οτι δεν τα γλυτωνεις , να μην χρησιμοποιω μαλλινη κουβερτα αλλα παπλωμα με παπλωματοθηκη και να την πλενω μαζι με τα σεντονια καθε εβδομαδα.  Παντως που δοκιμασα με πλυμμενη μαλλινη κουβερτα δεν ειχα  προβλημα.

Οσο για το τεστ σου βαζει σταγονες στο χερι και μετα σε τσιπαει με κατι σαν καρφιτσα εκει που περιμενα λογω οτι ειχα κανει βελονισμο να το αντεξω μετα σταματησα να μιλαω , βουλωσαν τα αφτια και θολωσε το μυαλο και μετα ζαλαδα κατι σαν λιποθυμια και με εβαλε στο κρεβατι για να ηρεμισω και συνηλθα. 

Επισης μου ειπε οπου εχει γυρη πχ στα μπαλκονι να τα βρεχω και μετα να τα σκουπιζω για να μην πηγαινει στην ατμοσφαιρα.

Σου δινει ενα χαρτι με τα τεστ και στο χαρτι αυτο πηγαινει και κολλαει σιλοτειπ επανω στο εξανθημα το κυκυλωνει με ενα μαρκαδορο και το κολλαει στο χαρτι για να φαινεται η αντιδραση και μου ειπε να μην το χασω  μπορει σε μερικα χρονια η αλλεργικη αντιδραση και το ασθμα που με ειχε πιαεσει να ειναι χειροτερο και να χρειαζεται να ξανα παω.

Οσο για αιμα δεν μου πηρε και φοβουμουνα για αυτο.

οσο για αλλεργιοθεραπεια δεν χρειαζεται μου ειπε , παλι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...