Προς το περιεχόμενο

Χωρίς χρηστική αξία τα smartwatch, σύμφωνα με τον CEO της Huawei


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό με την αυτονομία πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω, εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να νιώθω στο χέρι μου το ρολόι επι μονίμου βάσεως το βράδι που θα ξαπλώσω θέλω να το βγάλω να πάρει "αέρα" το χέρι μου στο σημείο που κουμπώνει. Το ακουμπάω στην βασούλα του και σε 30' λεπτά θα έχει φορτίσει Υπόψιν ένα 50% - 60% έχει απομείνει με φυσικά μόνιμα ανοιχτή την οθόνη και μπόλικη χρήση. Το πρωί το φοράω και συνεχίζω την μέρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι σωστό αυτό που λες, αλλά αν οι συνθήκες φέρουν έτσι τα πράγματα και είτε το ξεχάσεις ή είσαι κάπου που δε μπορείς να φορτίσεις θα μείνεις χωρίς ρολόι

 

Κι εγώ βγάζω το ρολόι κάθε βράδυ αλλά ξέρω ότι το πρωί θα συνεχίσει να δουλεύει

 

Και είναι κάπως βάσανο το γεγονός ότι έχουμε γεμίσει τόσες συσκευές που πρέπει καθημερινά να φορτίζουμε, κάποιες φορές από τη κούραση βαριέμαι να βάλω το κινητό μου να φορτίσει και το επόμενο πρωί μπορεί να μην έχω ξυπνητήρι ή να έχω ελάχιστη μπαταρία ώστε να πρέπει να καταφύγω στο power bank μου

 

Το ρολόι είναι το τελευταίο πράγμα που θέλω να σκέφτομαι. Επίσης το ρολόι δεν είναι το ίδιο σημαντικό για όλους αν μιλάμε για εργαλείο που λέει την ώρα κάποιοι έχουν μάθει χωρίς αυτό κάποιοι θέλουν να ξέρουν ανά πάσα στιγμή την ώρα

 

Ειναι θέμα συνήθειας πέρα από ομορφιά κτλ

 

Απλά και τα αυτόματα είναι από πολλές απόψεις δύσχρηστα τα πιο πρακτικά είναι όντως τα quartz που βάζεις μπαταρία κάθε 5-6 χρόνια και τέλος, σε προειδοποιούν μάλιστα όταν πάει να τελειώσει και ούτε θέλουν κάθε κάποιες βδομάδες ρύθμιση (τα μηχανικά πάντα χάνουν κάποια δευτέρα τη μέρα δε γίνεται αλλιώς) ούτε ανησυχείς αν θα πέσει η αυτονομία τους αν δε θα φορέσεις ώστε να τα κουρδίζεις

 

Και πάλι όμως αποκλειστικά και μόνο για το κομμάτι της ώρας τα βρίσκω πιο πρακτικά από τη στιγμή που και σταματημένα να είναι τα ρυθμίζεις και τα κουρδίζεις άμεσα.

 

Θυμάμαι φίλο με smartwatch να του έχει πέσει η μπαταρία και να είμαστε έξω και να φοράει ένα βραχιόλι ουσιαστικά με σβηστή οθόνη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε τα quarz με τα smartwatch? Ένα κόσμημα χειρός, μια ευκολία της καθημερινότητας που άντεξε σε βάθος χρόνων και δεν έχει χάσει ούτε χιλιοστό του χιλιοστού από τη γοητεία του ακόμα και σήμερα, με μία πρόσκαιρη μπούρδα 0 χρησιμότητας που είναι για 15χρονους γκατζετάκιδες και θέλει φόρτιση 17 φορές τη μέρα; Μας δουλέυετε ρε;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θετικό μέχρι στιγμής στα καλά Smartwatch όπως το Apple Watch είναι οι λειτουργίες άσκησης και υγείας. Πέρα από αυτά είναι συσκευές που θέλουν υπερβολικά βελτίωση και το σημαντικότερο βελτίωση στην μπαταρία για να κρατάνε μερικές μέρες και όχι 1 μέρα. Πέρα από αυτό και τα απλά ρολόγια είναι άχρηστα απλά είναι κοσμήματα που δείχνουν την ώρα. Μην παρεξηγηθώ και εμένα μου αρέσουν τα κλασσικά ρολόγια απλά βάση τα λεγόμενα του κινέζου.

 

Τέλος τα Smartwatch δεν έχουν να κάνουν με τα παραδοσιακά ρολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Συγκρίνετε τα quarz με τα smartwatch? Ένα κόσμημα χειρός, μια ευκολία της καθημερινότητας που άντεξε σε βάθος χρόνων και δεν έχει χάσει ούτε χιλιοστό του χιλιοστού από τη γοητεία του ακόμα και σήμερα, με μία πρόσκαιρη μπούρδα 0 χρησιμότητας που είναι για 15χρονους γκατζετάκιδες και θέλει φόρτιση 17 φορές τη μέρα; Μας δουλέυετε ρε;;;

 

Θες να πεις δηλαδή ότι οι νέοι το 2017, στηρίζονται στο quartz ρολόι που έχουν στον καρπό τους για να δουν την ώρα??? 

 

Είπαμε να εκφράσετε τη διαφωνία σας σχετικά με το αν είναι χρήσιμα τα  smartwatches, αλλά κάθε φορά που πάτε και τα συγκρίνετε με τα παραδοσιακά ρολόγια (μόνο και μόνο επειδή έχουν μέσα στη λέξη το "watch" και φοριούνται στον καρπό), κάπου στον κόσμο πεθαίνουν μαζικά μικρά γατάκια... :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα smartwatches γενικα ειναι χρηστικα για λιγους. Δηλαδη τι ακριβως θα κανει που δεν θα κανες με το smartphone? Παλμους, καυσεις και ειδοποιησεις εχεις και απο τα πολυ πιο οικονομικα smart bands. Χωρια οτι οι περισσοτεροι που τα παιρνουν δεν τους ενδιαφερουν πραγματικα αυτες οι λειτουργιες. Για τους περισσοτερους ειναι απλα γκατζετακια. 

Οσον αφορα τα ρολογια, την ωρα την βλεπεις και απο το κινητο. Η πιο συνηθης αξια του ρολογιου ειναι η εμφανιση του. Ισως το μοναδικο κοσμημα για τον αντρα μετα τα μανικετοκουμπα. Αλλα οπως και να χει τουλαχιστον ειναι πιο βολικα απο την αποψη οτι δεν χρειαζεται να θυμασαι να το φορτιζεις και ενδεχομενως ελαφρυτερα απο τα smartwatch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να πεις δηλαδή ότι οι νέοι το 2017, στηρίζονται στο quartz ρολόι που έχουν στον καρπό τους για να δουν την ώρα??? 

 

Είπαμε να εκφράσετε τη διαφωνία σας σχετικά με το αν είναι χρήσιμα τα  smartwatches, αλλά κάθε φορά που πάτε και τα συγκρίνετε με τα παραδοσιακά ρολόγια (μόνο και μόνο επειδή έχουν μέσα στη λέξη το "watch" και φοριούνται στον καρπό), κάπου στον κόσμο πεθαίνουν μαζικά μικρά γατάκια... :P

 

Δεν με έχει ορίσει κανείς εκπρόσωπο των νέων του 17 για να σου απαντήσω ειλικρινά, εγώ εκφέρω απλά μία προσωπική άποψη. Σίγουρα πάντως, το quarz ρολόι είναι αντικειμενικότατα πιο όμορφο από μία smart παντοφλίτσα χειρός με οθόνη και ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΡΟΛΟΙ. Σα ρολόι βέβαια μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ένα κινητό του 2000, πόσο μάλλον ένα σμαρτφον. Το λόγω του να αγοράσεις κάτι που δεν είναι ούτε καλό σα ρολόι, αλλά ούτε και σα σμάρτφον αλλά είναι κάτι ενδιαμέσο και αχρείαστο δεν καταλαβαίνω. Ειδικά σε τέτοιο κόστος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...