Προς το περιεχόμενο

Ρώμη - Από Termini Προς Ciampino


satafaka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

 

Συγκεντρωνόμαστε στο ταξίδι μας για Ρώμη λοιπόν και μαζεύουμε πληροφορίες.

Όλα καλά μέχρι εδώ αλλά ψαχνόμαστε και πως θα γυρίσουμε στο αεροδρόμιο για την επιστροφή μας. Πετάμε στις 6:45 το πρωί και θα είμαστε κοντά στο Termini Station. 

 

Ποιοι τρόποι υπάρχουν να μεταφερθούμε ξημερώματα από το Termini προς Ciampino? Κατά τις 03:00 με 04:00 το πολύ θα πρέπει να ξεκινήσουμε από Termini για να είμαστε στην ώρα μας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από λίγες μέρες πήγα στη Ρώμη.

 

Γενικά υπάρχουν 3 εταιρείες που μεταφέρουν από και προς το ciampino.

Η μία είναι σίγουρα πίσω από το termini (Αυτή που αναφέρθηκε πιο πάνω, στην οδό via marsala 5). Τις άλλες δύο δεν μπόρεσα να τις βρω.

 

Τέτοια ώρα θα είναι κλειδωμένα τα πάντα στον σταθμό (και θα είναι γεμάτο άστεγους).

 

Να πας νωρίς γιατί μπορεί να έχει πολύ κόσμο στην στάση. Οταν πήγα εγώ, είχε γεμίσει το λεωφορείο... ευτυχώς έβαλαν και 2ο μετά από 20λεπτά. 

Καλύτερα είναι να αγοράσεις online, μπορείς όμως να αγοράσεις και στην στάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πιο γρήγορο ειναι με τρενο μεχρι τον σταθμο που ειναι κοντά στο αεροδρόμιο και απο εκει έχει λεωφορείο μέχρι το αεροδρόμιο. Σε κανα σαρανταλεπτο θα είσαι εκει.

Δες στο trenitalia για ώρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αξιόπιστο το παραπάνω? Σκέφτομαι να μην κλείσω από τώρα αλλά να κλείσω από εκεί όταν πάμε, για να έχουμε μία εικόνα του τι παίζει γενικά.

Σαν χείριστη λύση έχουμε το ταξί. Ξέρετε πόσο περίπου παίρνουν από Termini προς Ciampino στην "διπλή ταρίφα"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν περίμενα για λεωφορείο κάποιοι άλλοι τουρίστες μου πρότειναν να πάρουμε ταξί με 30 ευρώ.

 

Απ' ότι διαβάζω τώρα η ταρίφα είναι στάνταρ και καθορισμένη από το κράτος στα 30. Οπότε αν είσαστε 4 άτομα είναι καλύ λύση.

 

2015-03-01-13.28.19.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω κι εγώ την εμπειρία μου με την ΚΩΛΟΕΤΑΙΡΙΑ TERRAVISION (εκεί πείστηκα εκτός από όλα τ'άλλα ότι Έλληνες και Ιταλοί είμαστε το ίδιο). 

Κλεισμένα εισιτήρια από καιρό για Ciampino αν θυμάμαι καλά 15:30 αναχώρηση από TERMINI. 

Να γίνεται πανικός από κόσμο καθώς εκεί σταθμεύουν εκτός από τα δημόσια και ιδιωτικά λεωφορεία όπως της TERRAVISION. 

Μία υπάλληλος να κόβει εισιτήρια στο χέρι για λεωφορείο. Η ώρα 15:15 και ένα λεωφορείο αναχωρεί. Της δίνω την κράτηση και λέει δεν έχει άλλο λεωφορείο, χάλασε και δεν θα έρθει άλλο για 4 ώρες. Αρχίζω εγώ και καμιά 30αρια άλλοι τα Γαλλικά στην κοπέλα η οποία αρχίζει και απομακρύνεται. Ε πήραμε ταξί με 30€ για να μην χάσουμε την πτήση 3 άτομα. Ακόμα με email περιμένω από τον Δεκέμβριο (μόνο αν ο Kim πατήσει το κουμπί) να πάρω τα λεφτά μου πίσω καθώς ο μόνος τρόπος επικοινωνίας είναι το helpdesk (ένα email ) από το site τους. 

Υ.Γ. δεν σου έδωσα απάντηση στο ερώτημα σου :P - αλλά το έβγαλα από μέσα μου το παράπονο και ας το δει και κανένας άλλος. 

Υ.Γ. Ο ταξιτζής δεν ζήτησε κάτι παραπάνο - 30€ στάνταρ είναι και κατά 99% ισχύει και το βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...