Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησαν οι επεξεργαστές AMD Ryzen 5 και ένας από αυτούς, ο Ryzen 5 1600X, υπερχρονίστηκε στα 5,9GHz


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω κανένα κόλλημα με καμία εταιρεία αλλά όσο έχω ψάξει είδα ότι στην πλειοψηφία των benchmark οι ιντελ πατάνε τους Amd κατα πολύ, εδώ και πολύ καιρό. 

Τώρα αυτά τα 5,9 ghz με υπερχρονισμό κλπ κλπ είναι για τα ρεκόρ γκίνες και όχι για τον καθημερινό χρήστη. 

Πολυ εφέ με ονόματα, πυρήνες κλπ. Μένει να δούμε στην πράξη τί κάνουν και κυρίως με πόση ενέργεια. Γιατί τα μέχρι τώρα μοντέλα καταναλώνουν ενέργεια σαν θερμοσίφωνες.

Μα γιαυτον ακριβως τον λογο πουλαει η Intel. Γιατι αυτα που εχεις δει ειναι με Titans και μονο max FPS τα οποια δε θα δεις ποτε σε καμια εταιρια εαν δεν εχεις καρτα του χιλιαρικου. Ετσι διαβαζεις κι εσυ και βγαζεις συμπερασματα τα οποια ναι μεν ειναι σωστα αλλα αφορουν ενα 5% των gamers που εχουν Titans + 240Hz monitors και παραλληλα δεν κανουν τιποτα αλλο εκτος απο gaming.

 

Για τα 0,1% low fps, κανεις ποτε, επισης τωρα πλεον η καταναλωση και οι θερμοκρασιες δεν ειναι μετρησιμα στοιχεια, μονο οταν οι FΧ ηταν ψησταριες, τωρα ειναι cool να κανεις delid τον 7700 για να πεσει κατω απο τους 90 βαθμους, και να καταναλωνει τα ιδια watt με τον AMD με τους διπλασιους πυρηνες...

 

Its all a matter of perspective και δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα σε καμια περιπτωση.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 76
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα γιαυτον ακριβως τον λογο πουλαει η Intel. Γιατι αυτα που εχεις δει ειναι με Titans και μονο max FPS τα οποια δε θα δεις ποτε σε καμια εταιρια εαν δεν εχεις καρτα του χιλιαρικου. Ετσι διαβαζεις κι εσυ και βγαζεις συμπερασματα τα οποια ναι μεν ειναι σωστα αλλα αφορουν ενα 5% των gamers που εχουν Titans + 240Hz monitors και παραλληλα δεν κανουν τιποτα αλλο εκτος απο gaming.

Για τα 0,1% low fps, κανεις ποτε, επισης τωρα πλεον η καταναλωση και οι θερμοκρασιες δεν ειναι μετρησιμα στοιχεια, μονο οταν οι FΧ ηταν ψησταριες, τωρα ειναι cool να κανεις delid τον 7700 για να πεσει κατω απο τους 90 βαθμους, και να καταναλωνει τα ιδια watt με τον AMD με τους διπλασιους πυρηνες...

Its all a matter of perspective και δεν αναφερομαι σε εσενα προσωπικα σε καμια περιπτωση.

AMD’s high-performance x86 Core “Zen” architecture delivers >52% improvement in instructions-per-clock cycle over the previous generation AMD core, without increasing power.....

Μάντεψε τι ήταν οι fx....

Delid στον 7700 τον 65w ? Μήπως εννοείς τον 7700k των 91w? Ο 7700k παρεμπίπτοντος μπροστά σε έναν Ryzen 1700 είναι ψησταριά ...

μιας και έχουμε Πάσχα.

Επεξ/σία από atheatos
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αχ τι αναμνήσεις μου έρχονται

https://www.youtube.com/watch?v=ayMZ9JXW76U

5Ghz το 2003!!!

 

και φτάσαμε στα 5,9GHz to 2017!!!  :mellow:

 

Φιλε μου το 2003 κλοκαριστηκε μονοπυρηνος, αντε βαρια 2πυρηνος στα 5ghz... Ο 1600Χ βλεπει 12 νηματα και τον πηγαν 5.9....

 

Ε ρε απο τον Pentium 286 στα 40 Hz που φτάσαμε ...

Ω ρε που παμε ρε ..

 

Φιλτατε αλλο πεντιουμ κι αλλο 286... Επισης κανενα απο τα 2 δεν ηταν ποτε ουτε στα 40 hz αλλα ουτε καν στα 40mhz!

 

O 286 μου ηταν στα 8/12 mhz και οι πεντιουμ νομιζω ξεκινησαν απο 60 η΄ 75 mhz αλλα οι πρωτοι με overdrive σε σοκετ απο 486!

 

Eγω θυμαμαι τους pentium μετα τους 486.

Ουτε καν 486. Ηταν πιο γρηγοροι.

 

Ρε παντογνωστες, γιατι εξαφανιστηκαν οι Cyrix?

Το εχω απορια.

 

 

Cyrix merged with National Semiconductor on 11 November 1997

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Cyrix

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πόσο κομπλεξικοί μπορεί να είναι μερικοί που αγοράζουν intel.......wtf!!!!! Παιδιά να μιλήσει κάποιος που έσκασε 2k € σε intel επεξεργαστή να πω ντάξει δεν γαμιέται, αλλά οι υπόλοιποι που είναι με κάτι i3 κ i5 της πούτσας (που παρεμπιπτόντως είναι τα τσιπάκια που όταν τα ξεκολούσαν από το wafer έπεσαν κάτω και πατήθηκαν κατα λάθος) να βγάζετε τέτοια χολή ήμαρτον πια. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδιά να μιλήσει κάποιος που έσκασε 2k € σε intel επεξεργαστή να πω ντάξει δεν γαμιέται, αλλά οι υπόλοιποι που είναι με κάτι i3 κ i5

Το αρθρο αφορα επεξεργαστη των 250-290ευρω,αυτος που εδωσε 2000ευρω σε επεξεργαστη για ποιο λογο να τον ενδιαφερει το αρθρο αυτο και τι να μπει να πει ακριβως?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακουγόμαστε πολύ-πολύ, δεν το έχουν σε τίποτα να φορολογήσουν τα gigahertz. Το φαντάζεστε;

Μη, μη το κάνεις αυτό, θα του μπει καμιά ακόμα φαεινή ιδέα του γκαντέμη με το τσουλούφι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κανένα κόλλημα με καμία εταιρεία αλλά όσο έχω ψάξει είδα ότι στην πλειοψηφία των benchmark οι ιντελ πατάνε τους Amd κατα πολύ, εδώ και πολύ καιρό. 

Τώρα αυτά τα 5,9 ghz με υπερχρονισμό κλπ κλπ είναι για τα ρεκόρ γκίνες και όχι για τον καθημερινό χρήστη. 

Πολυ εφέ με ονόματα, πυρήνες κλπ. Μένει να δούμε στην πράξη τί κάνουν και κυρίως με πόση ενέργεια. Γιατί τα μέχρι τώρα μοντέλα καταναλώνουν ενέργεια σαν θερμοσίφωνες.

 

Στα ιδια λεφτα δεν ισχυει αυτο που λες.

Οσο για καταναλωση, ο 1700 που πηρα ειναι 8/16 πυρηνες στα 65 watt.

 

Αμα βρεις θερμοσιφωνο που να καιει 65 watt να μου πεις που το βρηκες να παω να το αγορασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με την ιδια λογικη οι κινητηρες των αυτοκινητων θα πρεπε να δουλευουν καπου στις 30.000 σαλ για να θεωρουμε οτι εξελισσονται...

και τα αυτοκινητα καποτε, δουλευαν στις 1500σαλ, και αν τους ελεγες τοτε, οτι 50+ χρονια μετα θα υπηρχαν κινητηρες (παραγωγης) που φτανουν ή και ξεπερνουν τις 8500σαλ, και αγωνιστικα που φτανουν τις 20.000σαλ, θα σε περνουσαν για τρελο...!!   

 

καποτε τα πισι δουλευαν σε Mhz, τωρα δουλευουν σε Ghz...!  

 

που ξερεiς σε 10-20-30 χρονια πως θα ειναι τα πραματα? 

 

ΠΟΤΕ μην λες "ποτε"..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αρθρο αφορα επεξεργαστη των 250-290ευρω,αυτος που εδωσε 2000ευρω σε επεξεργαστη για ποιο λογο να τον ενδιαφερει το αρθρο αυτο και τι να μπει να πει ακριβως?

 

Με τοσα λεφτα 6/12 intel δεν αγοραζεις.

Περιμενετε λιγο να ριξει ακομα τις τιμες η intel, αλλα μεχρι τοτε θα βγαλει η amd το ryzen 2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...