Προς το περιεχόμενο

Bloomberg: Ριζική ανασχεδίαση του iPhone ετοιμάζει για φέτος η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που βλέπεις είναι Concept βασισμένο στις φήμες, περίμενε να δούμε τι έχουν ετοιμάσει.

https://www.youtube.com/watch?v=OX4JucpvbJM

Χαχαχα

 

Καλά μιλάμε η μεγάλη πλακα είναι στο reload . Οκ με 32g memory και 256 cores θα φτιάξει και αυτό...

Χαχαχα ρόμπα ...ωπ συγγνώμη παιδιά δεν είδα ότι το iphone έχει χαμηλότερη ανάλυση... Ναι ναι αυτό φταίει στο reload ..sorry .

:) :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 88
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλο το παραπάνω αποτέλεσμα του τεστ κατά πάσα πιθανότητα οφείλεται κυρίως στη ταχύτητα της εσωτερικής μνήμης και η Apple πρέπει να δίνει μεγάλη βάση σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κόσμος θα γελάει γιατί πολλοί θα μιλήσουν για αντιγραφές κτλ

 

η edge οθόνη είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα της samsung, πολύ χαρακτηριστικό μάλιστα. κανείς άλλος δε το έχει υιοθετήσει μέχρι στιγμής και όποιος το κάνει πρώτος θα είναι και αυτός που θα φάει και το περισσότερο κράξιμο

 

τώρα για το θέμα της πρακτικότητας δεν αμφιβάλλω ότι δε σε προβληματίζει, αλλά σίγουρα δεν προσφέρει τίποτα πέρα από τα μη bezel (αλλά και τα απειροελάχιστα που έχουν άλλες συσκευές δεν προβληματίζουν), από την άλλη η παραμόρφωση που κάνει στην εικόνα εμένα προσωπικά με ενοχλεί απίστευτα

 

παλεύεται μου λένε αρκετοί, το πιστεύω ότι παλεύεται, αλλά δεν προσφέρει κάτι ώστε να χρειαστεί να μπει κανείς στη διαδικασία να τις συνηθίσει

Υπάρχουν egde κινητά και εκτός samsung εδώ και αρκετούς μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αν έχει παλιό iMac φυσικά και θα αργεί να ανοίξει.
Το δικό μου το iMac πάντως μια και μιλάς για ταχύτητα ανοίγει σε 15 δευτερόλεπτα...
Και φυσικά δεν μιλάω για ποιότητα οθόνης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έλεγα τα εξής:

 

α) Ο τρέχων σχεδιασμός της apple είναι για κλάματα, είναι πολύ πίσω σε σχέση με τον αναταγωνισμό. Αλλά λογικά, αυτή τη φορά θα κάνει "τολμηρές¨αλλαγές, και ελπίζουμε να παρουσιάσει κάτι σύγχρονο. Και επιτέλους να βάλει πιο ζωντανές οθόνες με καλύτερη ανάλυση.

 

β) Μην τρελένεστε με το home button, ακόμα και αν το βάλει στη μασχάλη σας. Σύμφωνοι, θα είναι τεχνολογικό θαύμα αν το βάλει στην οθόνη ή κάπου αλλού. Κοιτάτε το αποτέλεσμα, θα βολεύει? θα είναι πρακτικό? θα είναι γρήγορο? θα προσφέρει κάτι ουσιαστικό ή θα είναι παπαριά σαν το touchbar στα macbook?

 

γ) Μη σας πιάνει spec-ολαγνεία. Τους περισσότερους χρήστες iphone τους πείθει η ομαλότητα λειτουργίας, η σταθερότητα του λειτουργικού, η απλότητά του, ακόμα και με τους όποιους περιορισμού έχει.

 

Να το πω διαφορετικά: Ήμουν με windows 25 χρόνια, πρόπερσι πήρα το 1ο μου macbook pro retina. ΔΕΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΖΩ ΠΙΣΩ ΠΟΤΕ. Ας βγουν χιλιάδες πιο γρήγορα και πιο φτηνά laptop. Το trackpad και η εμπειρία χρήσης, είναι αυτή που με κάνει να λέω macbook και ξερό ψωμί.

Ότι και να μου λέτε, ποτέ ξανά windows... δουλέυω στο laptop μου και είμαι χαρούμενος, αυτό ΔΕΝ το κάνει πίσω κανένας επεξεργαστής ή γρήγορη μνήμη....

 

Να το πω διαφορετικά (μια ακόμα φορά) με μια έκφραση των εστιατόρων: "ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΣΥΓΧΩΡΕΙ" αν δηλαδή μείνεις ευχαριστημένος με το φαγητό, δε σε νοιάζι που άργησε ή που ήταν λίγο πιο ακριβό, γιατί λες χαλάλι του.

 

Μην κατηγορείτε λοιπόν τις υψηλές τιμές διότι αυτοί που το αγοράζουν μένουν ευχαριστημένοι με το τελικό αποτέλεσμα, την αξιοπιστία, τα υλικά και την ποιότητα κατασκευής και την εμπειρία χρήσης

 

(Χρήσης Galaxy Note 4, Blackberry Passport, και macbook pro retina mid '14).

 

 

Εγω ειμαι χρηστης windows 20 χρονια και δεν προκειται ΠΟΤΕ να αγορασω στη ζωη μου τετοια κλειστα οικοσυστηματα. Αν μπορουσα μεχρι και Linux θα εβαζα.

 

Ουτε ενα ευρω στις εταιριες με τα proprietary dongles που με κοιτανε σαν πορτοφολι.

 

Η apple πραγματικα εχει τη δυναμη να βγαλει 5 φορες καλυτερο youtube, 45 φορες καλυτερο search, και γενικα να προσφερει υπηρεσιες στον κοσμο και να κανει τη ζωη μας 45 φορες καλυτερη.

 

Αντ'αυτου, εχει παει 2017 και ακομα πουλαει hd κινητα που θελουν φορτιση το μεσημερι και εχουν bezel του 2011.

 

Α, ναι, εβγαλε σε κοκκινο χρωμα και τρεξανε και αγορασανε καποιοι.

 

Χαιρομαι παντως που υπαρχει αγοραστικο κοινο, σπαει το μονοπωλιο της google και της δινει εξτρα κινητρο να βγαλει καλυτερα τηλεφωνα/υπηρεσιες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος iphone αλλά και συσκευής android πιστεύω ότι η λύση είναι να τα έχεις και τα δυο ,έχει φορές που απορώ γιατί το μήλο να κοστίζει πολύ ακριβά (ακόμα και μεταχειρισμένο και εκτός εγγύησης)και στην άλλη όχθη τίμιες συσκευές να χάνουν την αξία τους πιο γρήγορα απτά μήλα .

Για τις τεχνικές προδιαγραφές δεν με ενδιαφέρει γιατί μιλάμε για κινητό τηλέφωνο και όχι για κάτι πιο σημαντικό πχ υπολογιστής η αυτοκίνητο .βλεπω βιντεάκια που συγκρίνουν την ταχύτητα και χάνουμε την ουσία ,για πιο λόγο το μήλο να μην έχει drag n drop ; εγώ έχω Linux και δεν μπορώ να βάλω κάποια τραγούδια που γουστάρω ενώ στο αντροιδες είναι παιχνιδάκι .. το αντροιντ μου λαγκαρει και κολαει αρκετές φορές ενώ το μήλο σε 8 μήνες μια φορά κόλλησε μόνο .

 

Εγώ πιστεύω ότι το λάθος της αππλε είναι οι ΤΙΜΗ διότι αν επερνες το 6σ με 250€ 300€ σήμερα θα το αγόραζαν περισσότεροι και δεν θα υπήρχε η κόντρα ...

 

Δεν είμαι φαν καμίας εταιρίας ...

 

Ο καθένας αγοράζει αυτό που θέλει και γουστάρει

 

Μου αρέσει η Φεράρι αλλά δεν έχω μπικικίνια να την πάρω και έχω φιατακι ,δεν έκρινα ποτέ την Φεράρι όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τώρα που θα βάλει η Apple AMOLED θα είναι όπως πρέπει να είναι , δηλαδή με ρεαλιστικά χρώματα και όχι αυτά τα υπερκορεσμένα της Samsung. Δε λέω ωραία είναι στο μάτι αλλά άλλο βλέπεις άλλο σου δείχνει. Σκέψου να βάλει σε iMac μια amoled ίδια με της samsung και αυτοι που κάνουν photo/video editing τι αποτέλεσμα θα έχουν .... Επειδη λοιπόν έχουν άλλη φιλοσοφία και άλλο κοινό , δεν αγχώνονται να υιοθετήσουν περιττές ή ημιτελεις τεχνολογίες.

Τώρα κραξτε ελευθερα ... :))

Εχει να κανει το gamut του πανελ (που στα oled ειναι πολυ μεγαλυτερο του srgb) και οτι τα λειτουργικα των κινητων δεν εχουν profiling

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o κόσμος θα γελάει γιατί πολλοί θα μιλήσουν για αντιγραφές κτλ

 

η edge οθόνη είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα της samsung, πολύ χαρακτηριστικό μάλιστα. κανείς άλλος δε το έχει υιοθετήσει μέχρι στιγμής και όποιος το κάνει πρώτος θα είναι και αυτός που θα φάει και το περισσότερο κράξιμο 

 

αν δεν κάνω λάθος το έχει ήδη υιοθετήσει η xiaomi και huawei

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω και την παρουσίαση : We reinvent the screen! 

 Η apple εχει παραγγειλει 70 εκ edge οθόνες απο τη σαμσουνγκ 5.8 ιντσες. Τωρα ποιος θα γελαει θα το δούμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω και την παρουσίαση : We reinvent the screen! 

 Η apple εχει παραγγειλει 70 εκ edge οθόνες απο τη σαμσουνγκ 5.8 ιντσες. Τωρα ποιος θα γελαει θα το δούμε.. 

Ξεχνάς μου φαίνεται την ποιότητα που θα έχει παραγγείλει.. είναι πολύ πιθανό να είναι ανώτερες από αυτές του S8. Παίζονται εκατομμύρια και η Apple είναι ο μεγαλύτερος πελάτης της Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πάντως ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα που αντιμετωπίζει η Apple, είναι αυτό της τοποθέτησης του αισθητήρα ανάγνωσης δακτυλικού αποτυπώματος κάτω από την οθόνη, ένα πρόβλημα που αντιμετώπισε και η Samsung πριν αποφασίσει να τον τοποθετήσει στο πίσω μέρος τελικά του Galaxy S8.

 

 

sonnydickson_2017-apr-19.jpg

 

Problem solved με το ίδιο τρόπο που το λύνει η Google και η LG εδώ και χρόνια.

 

Βάση τις παραπάνω εικόνας φαίνετε πολύ πιθανό το trolorender που έχει κυκλοφορήσει να έχει κάποια βάση.

 

 

iphone-8-iphone-edition-21.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sonnydickson_2017-apr-19.jpg

 

Problem solved με το ίδιο τρόπο που το λύνει η Google και η LG εδώ και χρόνια.

 

Βάση τις παραπάνω εικόνας φαίνετε πολύ πιθανό το trolorender που έχει κυκλοφορήσει να έχει κάποια βάση.

 

 

iphone-8-iphone-edition-21.jpg

 

Αν όντως είναι έτσι τότε Fail. Θα μου πεις η εποχη του Jobs πάει τελείωσε.. οπότε δεν περιμένουμε και κάτι το εντυπωσιακό. Οπότε άλλη μια φορά τα ίδια όπως οι άλλες εταιρίες. Boring.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αν όντως είναι έτσι τότε Fail. Θα μου πεις η εποχη του Jobs πάει τελείωσε.. οπότε δεν περιμένουμε και κάτι το εντυπωσιακό. Οπότε άλλη μια φορά τα ίδια όπως οι άλλες εταιρίες. Boring.

 

Πειράζει που εγώ το θέλω μπροστά ακόμη και με μεγάλα bezels στο κάτω μέρος? :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειράζει που εγώ το θέλω μπροστά ακόμη και με μεγάλα bezels στο κάτω μέρος? :P

Και εγώ το θέλω μπροστά και δεν με ενοχλούν τα Bezel, ποτέ δεν με ενοχλούσαν. Το θέλω όπως θα έλεγε και ο φώτης όπως οι χοντρές το κολάν :P από πίσω θα είναι εντελώς άβολο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...